IDFI და GARB-ი ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლისთვის ტესტური ზონის გამოყოფას ითხოვენ
„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI) და „რეგიონულ მაუწყებელთა ასოციაცია“ (GARB) მიიჩნევენ, რომ ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესში (დიგიტალიზაცია)  ერთი სამაუწყებლო ზონა ტესტირებისთვის უნდა გამოიყოს, რაც პროცესში ჩართულ მხარეებს კონკრეტული დანახარჯებისა და გათვლების საშუალებას მისცემს.
რეგიონული ტელეარხების ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის მოდელი და საკუთარი ხედვა GARB-მა და IDFI-მ საზოგადოებას 11 ივლისს გააცნეს.
ისინი ფიქრობენ , რომ დიგიტალიზაციისას არსებული ინფრასტრუქტურა მაქსიმალურად გამოყენებული უნდა იყოს. რეგიონულ მაუწყებლებს უნდა მიეცეთ საშუალება ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესში მცირე სიმძლავრიანი გადამცემებით გაავრცელონ სიგნალი და არ იყვნენ დამოკიდებული ეროვნულ მულტიპლექსზე.
უკრაინის რეგიონულ მაუწყებელთა ქსელის NAM-ის მიერ მიწოდებული მონაცემებზე დაყრდნობით, GARB-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა ნათია კუპრაშვილმა განაცხადა, რომ ასეთ შემთხვევაში ერთ სამაუწყებლო ზონაში ერთი მცირესიმძლავრიანი მულტიპლექსის აგება არხებს დაახლოებით 30 ათასი დოლარი დაუჯდებათ.
„მაგალითად, იმერეთის ზონაში მოქმედი 6 მაუწყებელი გაერთიანდება და ერთი სიხშირით გაავრცელებს სიგნალს. ამით ხელს შევუწყობთ რეგიონული არხების შენარჩუნებას. იმ შემთხვევაში თუ ზონაში ერთი მაუწყებელია, მის კუთვნილ მცირესიმძლავრიან ქსელზე გავრცელდება სავალდებულო ტრანზიტის ვალდებულება“, - აღნიშნა ნათია კუპრაშვილმა პრეზენტაციისას.
„საქართველოს ტელერადიოცენტრის“ წარმომადგენელმა ბორის ადამიამ არ გაიზიარა მისი მოსაზრება და განაცხადა, რომ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროსთან ბოლო პერიოდში გამართული შეხვედრისას შეთანხმდნენ, რომ ქვეყანაში სულ 2 მულტიპლექსი აიგება. მათგან ერთზე განთავსდება ნაციონალური არხები და საზოგადოებრივი მაუწყებელი, მეორეზე კი რეგიონული ტელეკომპანიები. ორივე ერთად კი 14 მილიონი ევრო დაჯდება.
„ამ თანხაზე [14 მილიონი ევრო] მეტი დასჭირდება ყველა ზონაში მცირესიმძლავრიანი მულტიპლექსების აგებას რელიეფიდან გამომდინარე. ამიტომ უმჯობესია, ახალი ინფრასტრუქტურა ავაგოთ“, - განაცხადა ბორის ადამიამ.
ნათია კუპრაშვილის თქმით, აუცილებელია, რომ ერთი კონკრეტული ზონა გამოიყოს, სადაც საცდელი ინფრასტრუქტურა აიგება და ხარჯების დათვლაც უკეთესად იქნება შესაძლებელი.
შეხვედრაზე გაირკვა, რომ მსგავსი ტესტური ზონის მოწყობას კომუნიკაციების ეროვნული კომისია გურიის სამაუწყებლო ზონაში ჯერ კიდევ 2 წლის წინ გეგმავდა, თუმცა, როგორც კომისიის რადიოსიხშირეთა მართვის დეპარტამენტის მთავარმა სპეციალისტმა, ნოდარ ასპანიძემ განაცხადა, „რაღაც დეტალების შეთანხმება ვერ მოხერხდა, რაც გადამცემის გაყიდვას უკავშირდებოდა, შესაბამისად ეს გეგმა ვერ განხირციელდა“.
მანვე აღნიშნა, რომ არსებობს შესაბამისი სიხშირული რესურსი, რითიც ტესტური ზონის მოწყობაა შესაძლებელი. მთავარია, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ „მოიფიქროს ფორმა, რის საფუძველზე შევქნათ საცდელი ზონა ლიცენზიის თუ ნებართვის. კომისია მზად არის ამგვარი ტესტირებისთვის“.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო
დიგიტალიზაციის პროცესს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო ხელმძღვანელობს, მათ 2012 წლის დეკემბერში ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის საბჭო შექმნეს, რომელსაც სტრატეგია უნდა მოემზადებინა, თუმცა, დღემდე არც რაიმე დოკუმენტი არსებობს და თავად საბჭოც თებერვლის შემდეგ აღარ შეკრებილა. ჩამოყალიბდა მხოლოდ ორი სამუშაო ჯგუფი, რომელთაც საკუთარი ხედვა სოცილაურ და ფინანსურ საკითხებზე უნდა წარედგინათ. სამართლებრივ საკითხებზე სამუშაო ჯგუფი კი საერთოდ არც შეკრებილა.
ქვეყანამ ციფრულ მაუწყუებლობაზე გადასვლა 2015 წლამდე უნდა მოასწროს. არასამთავრობო ორგანიზაციებმა 11 ივლისს გამართულ შეხვედრაზეც ამ უწყების მიმართ პრეტენზია პროცესის შენელების გამო არაერთხელ გამოთქვეს.
„იმის გამო, რომ სამინისტროს კონკრეტული გადაწყვეტილებები არ მიუღია, ჩვენ გვიწევს სხვადასხვა მოდელის შემუშავება, რომ იქნებ რამენაირად პროცესი დაჩქარდეს. არ გვაქვს პრეტენზია იმაზე, რომ აუცილებლად ეს მოდელი უნდა დაინერგოს“, - აღნიშნა IDFI-ის დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა.
ამავე შეხვედრაზე ცნობილი გახდა, რომ ეკონომიკის სამინისტროს მოწვევით საქართველოში კვლავ ჩამოვიდნენ „ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის“ (EBRD) ექსპერტები, რომლებიც საქართველოს სტრატეგიის შექმნაში ეხმარებოდნენ და მათი აქტიური ჩარევის შემდეგ შეიქმნა ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის საბჭო.
10 ივლისს სამინისტრომ კონფერენცია მოაწყო, რომელიც მედიისთვის დახურული იყო. მასში მონაწილეობა არ მიუღიათ საბჭოს წევრებს. 11 ივლისს კი EBRD-ის ექსპერტებმა განაცხადეს, რომ გუშინდელ შეხვედრაზე საუბარი ელექტრონულ კომუნიკაციებს ეხებოდა და არა ციფრულ მაუწყებლობას, მათ არ დაუკონკრეტებიათ თუ როგორია საქართველოს დიგიტალიზაციის პროცესში მათი ჩართულობა ამ ეტაპზე.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს კავშირგაბმულობის, საინფორმაციო ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა ირაკლი ქაშიბაძემ 1 ივლისს Media.Ge-ს განუცხადა, რომ ციფრულ მაუწყებლობასთან დაკავშირებით ოფიციალურ განცხადებას  3 ივლისამდე გააკეთებდა, თუმცა, მას შემდეგ მასთან დაკავშირება Media.Ge-მ ვეღარ მოახერხა. ის არც 11 ივლისს გამართულ პრეზენტაციაზე იმყოფებოდა. ნათია კუპრაშვილი ამბობს, რომ არ მოსვლის მიზეზად ირაკლი ქაშიბაძემ მოუცლელობა დაასახელა, თუმცა გამოთქვა მზადყოფნა, რომ უახლოეს პერიოდში კოალიციას “მედია ადვოკატირებისთვის“ შეხვდეს და მათთან ერთად იმსჯელოს ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლასა და ტესტური ზონის

IDFI and GARB Make Request for Allocation of Test Zone for Switchover to Digital Broadcasting
“Institute for Development of Freedom of Information(IDFI) and Georgian Association of Regional Broadcasters(GARB) believe that one test broadcasting zone should be allocated during the process of switchover to digital broadcasting(digitalization), which will enable the parties involved in the process define the concrete cost and make calculations.
On July 11, GARB and IDFI introduced to the society their vision of the model of regional channels’ switchover to the digital broadcasting.
They believe that the existing structure must be utilized to the maximum during the process of digitalization. Regional broadcasters must be given the opportunity to spread signal through low capacity transmitters during the course of the switchover to digital broadcasting, so that they’re not dependent on the national multiplex.
According to the data provided by NAM, Ukraine Regional Broadcasters Network, Executive Director of GARB Natia Kupreishvili had stated that in this case the installation of a single low-capacity multiplex in one broadcasting zone will cost the channels approx. USD 30, 000.
“For instance, 6 broadcasters operating in Imereti zone will unite and spread the signal through one frequency. In this way we’ll facilitate the reservation of regional channels. In case there is only a single broadcaster within one zone, the liability of obligatory transit will then be imposed upon its low-capacity network”- Natia Kupreishvili stressed at the presentation.
Boris Adamia, representative of Georgian Teleradiocenter, didn’t share her viewpoint, and stated that at the meeting with Georgian Ministry of Economy and Sustainable Development they had come to the agreement that there will be only two multiplexes installed in the country. One of them will carry the national channels, whereas the other will be put to the service of the regional TV companies. Both of them will cost EUR 14 millions.
The installation of multiplexes in all zones will cost more than the aforementioned sum(EUR 14 millions), depending on the relief conditions. So it will be better to build new infrastructure,” –Boris Adamia stated.
According to Natia Kupreishvili, it is necessary to allocate one concrete zone where the test infrastructure will be build, which in addition enables better calculation of the expenses.
It became clear during the meeting, that Georgian National Communication Commission planned to build a similar test zone in Guria two years ago, however, according to the statement of Nodar Aspanidze, Chief Specialist of the Radiofrequency Management Department, “some details regarding the selling of the transmitter hasn’t been agreed upon, hence the realization of the plan failed.”
He as well stressed, that there is an appropriate frequency resource which makes it possible to arrange a test zone. The most essential thing for that matter is that the Ministry of Economy and Sustainable Development decides whether we make the test zone on the basis of a license or permission. The Commission is ready for such test.”
The process of digitalization is managed by the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia. In December 2012 they founded the Council for Switchover to Digital Broadcasting, that was supposed to develop the strategy. However, no document has as yet been issued, and the Council itself hasn’t held a meeting since February. Only 2 working groups have been created, which were meant to present their vision of the social and financial issues. As regards the legal issues, no working group has been created for that matter.
The country must accomplish the process of digital switchover until 2015. At the meeting held on July 11, the NGOs stated several times their complaints with respect to the agency, by reason of slowing down the process.
“Due to the fact that the Ministry hasn’t made the concrete decisions, we now have to work on development of different models in order to somehow accelerate the process. We do not demand that only our proposed model must be implemented,” – stressed Director of IDFI Giorgi Kldiashvili.
It had as well emerged during the meeting that the Ministry of Economy has once again invited experts of the European Bank for Reconstruction and Development(EBRD), which have helped Georgia in the development of the strategy, and the Council for Switchover to Digital Broadcasting was created with the active involvement on their part.
The Ministry held a meeting on July 10, which was closed to media. The members of the Council haven’t as well participated in it. And On July 11 the experts of EBRD stated that yesterday’s meeting touched upon the subject of electronic communications, not digital broadcasting. They didn’t specify the level of their current involvement in the process of Georgia’s digitalization.
Irakli Kashibadze, Head of the Information Technologies and Innovations Department of the Ministry of Economy and Sustainable Development, reported to Media.Ge on July 1, that he was going to make an official statement regarding the digital broadcasting until July 3, yet Media.Ge couldn’t contact with him since then. Neither he attended the presentation held on July 11. Natia Kupreishvili says that Irakli Kashibadze had referred his absence to being busy, but that he, however, expressed willingness to meet with Media Advocacy Coalition in order to discuss the issues of the digital switchover and allocation of the text zone.