2017-2018 წლებში კანონის უზენაესობის მდგომაროება საქართველოში საგრძნობლად გაუარესდა
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ანალიზი 28 მარტი 2018
IDFI-ის მიერ მომზადებული შედარებითი ანალიზის მიზანია „მსოფლიო სამართლის პროექტის“ მონაცემებზე დაყრდნობით, საქართველოს მაჩვენებლების განხილვა 2012 წლიდან დღემდე, კონკრეტული მიმართულებებით არსებული პროგრესისა და რეგრესის გამოვლენა და საქართველოს შედეგების შედარება აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის სახელმწიფოთა მაჩვენებლებთან.
„მსოფლიო სამართლის პროექტის“ (World Justice Project)  კანონის უზენაესობის გლობალური ინდექსი  წარმოადგენს  კანონის უზენაესობის შეფასების ერთ-ერთი ყველაზე ვრცელ მონაცემთა ბაზას მსოფლიო მასშტაბით. „მსოფლიო სამართლის პროექტი“ წარმოადგენს, ვაშინგტონში დაფუძნებულ დამოუკიდებელ მულტიდისციპლინარულ ორგანიზაციას, რომელიც საქმიანობს მსოფლიო მასშტაბით კანონის უზენაესობის ხელშეწყობისა და განვითარების მიზნებისთვის. ორგანიზაცია 2010 წლიდან აქვეყნებს კანონის უზენაესობის გლობალურ ინდექსს. საქართველო „მსოფლიო სამართლის პროექტის“ მიერ პირველად 2012 წელს შეფასდა.
- კანონის უზენაესობის გლობალური ინდექსის თანახმად 2017-2018 წლებში კანონის უზენაესობის მდგომარეობა საქართველოში 0.61 ქულით არის შეფასებული (მაქსიმალური 1 ქულა). მოცემული მაჩვენებლით საქართველო 38 ადგილს იკავებს შეფასებულ 113 ქვეყენას შორის. წინა წლებთან შედარებით საქართველოს მაჩვენებელი 4 პოზიციით გაუარესდა.
- კანონის უზენაესობის ინდექსით შეფასებულ რვა კრიტერიუმს შორის 2017-2018 წლებში საქართველომ ყველაზე მაღალი შეფასება წესრიგისა და უსაფრთხოებისა და კორუფციის არარსებობის კომპონენტებში მიიღო.
- ყველაზე პრობლემურ მიმართულებებს საქართველოში სამოქალაქო და სისხლის სამართლის მართლმსაჯულება წარმოადგენენ.
- 2017-2018 წლებში საქართველომ წინა წლებთან შედარებით ყველაზე დაბალი შეფასება მიიღო კორუფციის არარსებობის, სარეგულაციო აღსრულების, სამოქალაქო და სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების მიმართულებებში.
- წესრიგისა და უსაფრთხოების კრიტერიუმში რეგიონულ დონეზე საქართველოს პოზიციამ პირველიდან მესამე ადგილზე გადაიწია. გლობალურ რეიტინგში საქართველოს პოზიცია 17 ადგილით გაუარესდა 2014 წელთან შედარებით.
- კორუფციის არარსებობის კრიტერიუმში საქართველომ ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი 2014 და ბოლო 2017-2018 წლების შეფასებებით მიიღო. ამავე კრიტერიუმში 2017-2018 წლებში ორი პოზიციით გაუარესდა საქართველოს მდგომარეობა გლობალურ რეიტინგში.
- ფუნდამენტური უფლებების დაცვის მხრივ საქართველოში ყველაზე პრობლემურად შეფასებულია პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა, დასაქმებულთა უფლებები და უფლება სამართლიან სასამართლოზე.
- 2017-2018 წლებში ფუნდამენტურ უფლებათა დაცვის მდგომარეობა საგრძნობლად გაუარესდა საქართველოში და ის 2012-2013 წლების მაჩვენებელს გაუტოლდა. ფუნდამენტურ უფლებათა დაცვის მხრივ საქართველოს პოზიცია რეგიონულ რეიტინგში ერთით, ხოლო გლობალურ რეიტინგში 7 ადგილით დაეცა.
- შეფასების თანახმად საქართველოში პრობლემურ მიმართულებებს წარმოადგენენ ადმინისტრაციული წარმოების პროცესში სამართლიანი ადმინისტრაციული პროცედურების უზრუნველყოფა და პროცესის დაუსაბუთებელი გაჭიანურების თავიდან აცილება.
- ღია მმართველობის კრიტერიუმის ფარგლებში ერთ-ერთ ყველაზე პრობლემურ მიმართულებად საქართველოში ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნება შეფასდა. 2017-2018 წლებში საქართველოში ღია მმართველობის მდგომარეობა გაუმჯობესდა 2012-2013 წლებთან შედარებით, თუმცა დაეცა 2015-2016 წლებთან შედარებით.
- ღია მმართველობის მიმართულებით რეგიონულ რეიტინგში საქართველოს მდგომარეობა 2016 წელთან შედარებით დაეცა და პირველიდან მეორე პოზიციაზე გადაინაცვლა. გლობალურ რეიტინგში საქართველოს პოზიცია 11 ადგილით გაუარესდა.
- მთავრობის ძალაუფლების შეზღუდვის ინდიკატორებს შორის საქართველოში ყველაზე მაღალი შეფასება არასამთავრობო სექტორის კონტროლისა და დამოუკიდებელი აუდიტის არსებობის მიმართულებებით დაფიქსირდა.
- ამავე კრიტერიუმის ინდიკატორებს შორის ყველაზე პრობლემურად თანამდებობის პირთა პასუხისმგებლობა შეფასდა.
- მთავრობის ძალაუფლების შეზღუდვის კუთხით საქართველოს ყველაზე მაღალი მაჩვენებლები 2015 და 2016 წლების შეფასებებით ქონდა. მაჩვენებელი საგრძნობლად დაეცა ბოლო 2017-2018 წლებში. 16 პოზიციით გაუარესდა საქართველოს ადგილი გლობალურ რეიტინგშიც.
- სამოქალაქო და სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების მიმართულებით პრობლემურად არის შეფასებული აღმასრულებელი ხელისუფლების გავლენა მართლმსაჯულების პროცესში და პროცესის დაუსაბუთებელი გაჭიანურების პრაქტიკა. ორივე მიმართულებით საქართველომ წინა წლებთან შედარებით ყველაზე დაბალი პოზიცია დაიკავა გლობალურ რეიტინგში.

The goal of the comparative analysis prepared by IDFI is to review the results of Georgia from 2012 to-date based on the data provided by the World Justice Project, ascertain progress or lack thereof in certain directions and compare the result of Georgia to Eastern European and Central Asian countries.
The World Justice Project Rule of Law Index is one of the world’s most comprehensive databases aimed at assessing the rule of law in different countries around the global. The World Justice Project is an independent, multidisciplinary organization based in Washington DC, working to advance the rule of law around the world. Since 2010, the organization publishes its Rule of Law Index. Georgia was first evaluated in 2012.
- Based on the global Rule of Law Index of 2017-2018, the state of rule of law in Georgia is evaluated with the score of 0.61 (maximum score 1). With this score Georgia occupies the 38th place among 113 countries included in the index. The rating of Georgia has decreased by four positions compared to the previous year.
- Among the eight factors covered by the Rule of Law Index, Georgia scored the highest in the factors of Order and Security and Absence of Corruption in 2017-2018.
- Civil and Criminal Justice is the most problematic direction in Georgia.
- Compared to previous years, in 2017-2018 Georgia scored the lowest in the factors of Absence of Corruption, Regulatory Enforcement, Civil and Criminal Justice.
- In the factor of Order and Security, the position of Georgia on the regional scale fell from the first to the third place. Global ranking of Georgia declined by 17 positions compared to 2014.
- Georgia scored the lowest in the factor of Absence of Corruption in the evaluations of 2014 and 2017-2018. The ranking of Georgia fell by two position in the same factor in the rating of 2017-2018.
- In terms of Fundamental Rights, the most problematic directions in Georgia are freedom from arbitrary interference with privacy, labor rights and rule of law.
- In 2017-2018, the state of Fundamental Rights considerably decreased in Georgia and fell to the level observed in 2012-2013. The ranking of Georgia has decreased by 7 positions on the global scale and by one position on the regional scale.
- Based on the evaluation, respect of due process in administrative proceedings and conducting administrative proceeding without unreasonable delay are problematic directions in Georgia.
- Proactive publication of information is evaluated to be one of the most problematic directions in the factor of Open Government. In 2017-2018, open governance in Georgia has improved compared to 2012-2013 but has worsened compared to 2015-2016.
- In the factor of Good Governance, the ranking of Georgia on the regional scale has worsened compared to 2016 and fell from the first to the second position. In the same factor, the ranking of Georgia fell by 11 positions on the global scale.
- The sub-factors of non-governmental checks and independent auditing were evaluated with the highest scores within the factor of Constraints on Government.
- The sub-factor of sanctioning government officials for misconduct was evaluated with the lowest score within the same factor.
- Georgia was evaluated with the highest scores in terms of Restraints on Government Powers in 2015 and 2016. However, this result has considerably worsened based on the evaluation of 2017-2018. The ranking of Georgia fell by 16 positions on the global scale.
- Improper government influence and unreasonable delays in the process of adjudication were observed to be highly problematic in the directions of Civil and Criminal Justice. In both factors Georgia was evaluated with the lowest scores compared to the evaluations of previous years.