მსოფლიო მმართველობის ინდიკატორები წარმოადგენს კვლევით მონაცემთა ბაზას, რომელიც ეფუძნება 30-ზე მეტ მონაცემთა წყაროს, რომლებიც მოქალაქეების, მეწარმეებისა და ექსპერტების შეხედულებებისა და გამოცდილებების კვლევებს წარმოადგენენ. ეს მონაცემები ეყრდნობა კვლევითი ინსტიტუტებისა და ცენტრების, საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციების ისევე, როგორც კერძო სექტორის წარმომადგენლების გამოკითხვის შედეგად მიღებულ მოსაზრებებსა და შეფასებებს. აღნიშნულ წყაროებში წარმოდგენილი მონაცემების გაერთიანებისა და დამუშავების შედეგად ხდება ერთიანი მაჩვენებლების/რეიტინგების მიღება. გლობალური მმართველობის ინდიკატორებით მსოფლიოს მასშტაბით ფასდება 214 ქვეყანა. რეიტინგს საფუძველი ჩაეყარა 1999 წელს World Bank Institute-ის, Development Research Group of the World Bank-ისა და Brooking Institution-ის მიერ.
მოცემული ანალიზის მიზანია მკითხველისთვის საქართველოს მაჩვენებლების გაცნობა, სუსტი და ძლიერი მხარეების გამოვლენა, განვლილი პროგრესის განხილვა და საქართველოს მაჩვენებლების შედარება ევროპის ქვეყნების მაჩვენებლებთან.
საქართველოს მსოფლიო მმართველობის ინდიკატორებში ყველაზე მაღალი შეფასება 2013-2014 წელს ჰქონდა. ამ დრომდე საქართველოს მაჩვენებლები სწრაფი ტემპით იზრდებოდა. მოცემული პერიოდის განმავლობაში ქვეყანამ განსაკუთრებით მნიშვნელოვან პროგრესს კანონის უზენაესობისა და კორუფციის კონტროლის მიმართულებებში მიაღწია.
მსოფლიო ბანკის მიერ შეფასებული 6 მიმართულებით ქვეყნის წინსვლა შენელდა. მსოფლიო ბანკის უახლესი შეფასებით საქართველომ წინა წლებთან შედარებით ყველაზე მაღალი შედეგი მმართველობის ეფექტიანობის მიმართულებით აჩვენა, თუმცა, რეგრესი დაფიქსირდა ყველა დანარჩენ მიმართულებაში. ამასთან, წინა წლებში განვლილი გზის გაუმჯობესების ნაცვლად, 2018 წელს საქართველომ შეძლო მხოლოდ დაბრუნებოდა 2014 წელს კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით არსებულ მაჩვენებელს, ხოლო 2019 წელს აღნიშნული მაჩვენებელი გააუარესა. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ექვს მიმართულებას შორის ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი საქართველოს მუდმივად პოლიტიკური სტაბილურობის მიმართულებაში აქვს.
ამ მიმართულებით ფასდება ხელისუფლების მმართველობის პროცესში მოქალაქეთა ჩართულობა, სიტყვის, მედიის, შეკრებისა და მანიფესტაციის თავისუფლება.
ანგარიშვალდებულების მიმართულებით საქართველოს შეფასება მხოლოდ მცირედით აღემატება მაქსიმალური შეფასების ნახევარს და ის 53-ია, რაც წინა წელთან შედარებით გაუარესებული შედეგია და კვლავაც ჩამოუვარდება 2014-2015 წლის მაჩვენებლებს.
მიუხედავად გაუარესებული შედეგისა, ანგარიშვალდებულების მიმართულებით საქართველო უსწრებს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ყველა ქვეყანას (სომხეთი, აზერბაიჯანი, მოლდოვა, ბელორუსია, უკრაინა), ხოლო ევროკავშირის ქვეყნებს შორის ბოლო ადგილს იკავებს.
ამ მიმართულებით ფასდება მმართველობის ძალადობრივი გზით შეცვლის ალბათობა ისევე, როგორც ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლისა და ძალადობის აღმოფხვრის მიზნით განხორციელებული ქმედებები.
მიუხედავად იმისა, რომ პოლიტიკური სტაბილურობის კრიტერიუმში საქართველო მაღალი ქულით არასდროს შეფასებულა, ინდექსის თანახმად ქვეყანაში ამ მხრივ მდგომარეობა კიდევ უფრო გაუარესდა და 2019 წელს მან მხოლოდ 29 ქულა მიიღო.
პოლიტიკური სტაბილურობის კრიტერიუმში აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს შორის პირველ ადგილზე ბელორუსიაა, ხოლო საქართველო მესამე ადგილზეა მოლდოვას შემდეგ და წინ უსწრებს უკრაინას, სომხეთსა და აზერბაიჯანს. ევროკავშირის ქვეყნებს შორის საქართველო პოლიტიკური სტაბილურობის მხრივ ბოლო ადგილზეა და მნიშვნელოვნად ჩამორჩება მის წინ მყოფ საბერძნეთს.
მთავრობის ეფექტიანობის თვალსაზრისით ფასდება სახელმწიფო სერვისების გამართულობა, საჯარო სამსახურის ხარისხი და მისი პოლიტიკური გავლენისგან თავისუფლება.
მთავრობის ეფექტიანობა საქართველოში 2019 წელს 76.9 ქულით არის შეფასებული, რაც წლების მანძილზე საქართველოს მიერ ამ მიმართულებით მიღებული ყველაზე მაღალი შედეგია.
ეფექტური მმართველობის მხრივ საქართველოს მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად აღემატება აღმოსავლეთ პარტნიორობის ყველა ქვეყნის მაჩვენებელს, ევროკავშირის ქვეყნებს შორის კი რვა ქვეყანას უსწრებს: სლოვაკეთი, პოლონეთი, უნგრეთი, იტალია, ხორვატია, საბერძნეთი, ბულგარეთი, რუმინეთი.
რეგულირების ხარისხის მიმართულებით ფასდება სახელმწიფოს უნარი, შეიმუშაოს და გაატაროს რეფორმები კერძო სექტორის განვითარების მიზნით.
რეგულირების ხარისხის მიმართულება საქართველოში ექვსი მიმართულებიდან ყველაზე მაღალი ქულით არის შეფასებული (82.7), თუმცა, აღნიშნული ქულა შემცირებულია 2018 წელთან შედარებით.
საქართველოში კერძო სექტორის განვითარების მიზნით რეფორმების შემუშავებისა და გატარების უნარი ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი პროცენტული მაჩვენებლით არის შეფასებული და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში საქართველო ლიდერობს. რაც შეეხება ევროკავშირის ქვეყნებს, საქართველო მე-15 ადგილს იკავებს.
კანონის უზენაესობის მიმართულებით ფასდება მთავრობის მოქმედებების კანონის ნორმებთან შესაბამისობა, სასამართლო ხელისუფლების პატივისცემა, ყურადღება მახვილდება სამართალდარღვევათა და დანაშაულის სტატისტიკაზე.
შეფასების თანახმად კანონის უზენაესობის მიმართულებით საქართველოს მაჩვენებელი მნივშენლოვნად გაიზარდა 2013 - 2014 წლებში, თუმცა, მას შემდეგ კანონის უზენაესობის მდგომარეობა ქვეყანაში უარესდებოდა. მართალია, 2018 წელს კანონის უზენაესობის შეფასებამ მცირედით იმატა, თუმცა, 2019 წელს მდგომარეობა კვლავ გაუარესდა და ის 2014 წლის მაჩვენებელსაც ჩამორჩება.
აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში კანონის უზენაესობის მდგომარეობით საქართველო ლიდერია, თუმცა, ქვეყანა საკუთარ მაჩვენებელს აუარესებს, ხოლო ევროკავშირის ქვეყნებს შორის უსწრებს იტალიას, საბერძნეთსა და ბულგარეთს და მნიშვნელოვნად ჩამორჩება წევრი ქვეყნების უმეტესობას.
მოცემული ინდიკატორით ფასდება ქვეყნებში როგორც ე.წ. „მცირე“ ასევე უფრო რთული, ე.წ. „მაღალი დონის“ კორუფციის მდგომარეობა. ყურადღება ექცევა მმართველი ძალის მიერ საკუთარი უფლებამოსილების გამოყენების პრაქტიკას პირადი ინტერესებისთვის.
კორუფციის კონტროლი საქართველოში ექვს მიმართულებას შორის მინიჭებული ქულების მიხედვით 2019 წლისთვის მესამე ადგილზეა - მას წინ უსწრებს რეგულირების ხარისხი და მთავრობის ეფექტიანობა. 2019 წელს მოცემული მიმართულებით საქართველოს მაჩვენებელი წინა წელთან (ისევე, როგორც 2014 წელთან) შედარებით გაუარესდა და გაუტოლდა 2016 წელს დაფიქსირებულ მაჩვენებელს.
კორუფციის კონტროლის მიმართულებით საქართველო ლიდერობს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში, ხოლო ევროკავშირის ქვეყნებს შორის მე-15 ადგილს იკავებს და წინ უსწრებს ისეთ ქვეყნებს, როგორიცაა ჩეხეთი, სლოვაკეთი, პოლონეთი, იტალია, ლატვია, ხორვატია და სხვა.
მსოფლიო მმართველობის ინდიკატორების თანახმად საქართველომ 90-იანი წლებიდან დღემდე მნიშვნელოვანი პროგრესი აჩვენა სახელმწიფო მმართველობის ექვსივე მიმართულებაში. განსაკუთრებით საყურადღებოა საქართველოს მიერ განვლილი გზა კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით.
მიუხედავად აღნიშნულისა, სამწუხაროდ, სახელმწიფოებრივი განვითარების ზრდის ტემპი მნიშვნელოვნად შენელდა 2014 წლის შემდეგ. მრავალი მიმართულებით საქართველომ დღემდე ვერ შეძლო დაებრუნებინა 2014 წელს დაფიქსირებული შეფასების მაღალი სტანდარტი.
საქართველოს მაჩვენებლები ჯერ კიდევ ძალიან დაბალია ანგარიშვალდებულებისა და პოლიტიკური სტაბილურობის მიმართულებებში. ბოლო წლის შეფასებით კი რეგრესი შეიმჩნევა თითქმის ყველა მიმართულებაში.
საქართველოში დემოკრატიული მმართველობის შემდგომი განვითარებისა და ევროკავშირის ქვეყნებთან დაახლოების მიზნით მნიშვნელოვანია როგორც მიღწეული პროგრესის ხაზგასმა, ისე იმ პრობლემებზე საუბარი, რომლებიც მსოფლიო ბანკის შეფასებამ გამოავლინა. ვიმედოვნებთ, რომ სახელმწიფოს მხრიდან გადადგმული იქნება შესაბამისი ნაბიჯები ქვეყნის სწრაფი ზრდისა და განვითარებისთვის, რაც აისახება მსოფლიო ბანკის მომდევნო წლის ანგარიშში.

World Governance Indicators - Georgia in the World Bank Ranking 2020
Worldwide Governance Indicators (WGI) constitute a research database based on over 30 data sources reflecting the views and evaluations stemming from citizens, entrepreneurs and experts. These data come from rankings and assessments stemming from surveying representatives of research institutions, CSOs, international organizations, as well as the private sector. New aggregate indicators – WGI and relevant global ranking, are constructed by combining the results of mentioned assessments and databases. WGI ranking covers 214 countries worldwide. The ranking was established in 1999 by the World Bank Institute, the Development Research Group of the World Bank and the Brooking Institution.
The purpose of this analytical document is to introduce Georgia’s rankings to public, detect strong and weak sides of Georgia’s development, highlight achieved progress and compare Georgia’s results with those of European countries.
Georgia’s rankings
Georgia obtained the highest assessment in World Governance Indicators in 2013-2014. Prior to this date indicators demonstrated steady and rapid development of Georgia. During this period especially noticeable was Georgia’s progress in the areas of Rule of Law and Control of Corruption.
According to the World Bank, the pace of the county’s development significantly slowed down. According to the latest assessment of the World Bank, Georgia has advanced in the area of Government Effectiveness, however, regress was detected in all of the rest five directions. In addition, Georgia was able to return to 2014 results in 2018 in the area of control of corruption and in 2019 its score reduced again. The lowest score among six directions for Georgia has always been the for the political stability area.
Voice and Accountability
This direction captures the extent to which a country’s citizens are able to participate in selecting their government, freedom of expression, freedom of association and free media.
The evaluation of Georgia in the indicator of Voice and Accountability is only slightly higher than the half of the maximum possible score – 53, which is the lower than that of last year and still below the results shown in 2014-2015.
Notwithstanding the worsened results in the area of Voice and Accountability, Georgia is still a leader among the Eastern Partnership (EaP) countries (Armenia, Azerbaijan, Moldova, Belorussia and Ukraine), however, it is on the last place among the European Union countries.
Political Stability and Absence of Violence
Captures the likelihood that the government will be destabilized or overthrown by unconstitutional or violent means, including politically-motivated violence and terrorism.
Regardless of the fact that Georgia has never received a high score in the indicator of Political Stability, the evaluation further worsened in 2019 and reached only 29.
In the Area of Political Stability Belorussia is a leader among EaP countries, while Georgia is on the third place after Moldova. Among EU countries, Georgia is on the last place in terms of political stability and has a significantly lower score than Greece taking place before Georgia.
Government Effectiveness
In this area the quality of public services, the quality of the civil service and the degree of its political independence is assessed.
Georgia’s Government effectiveness has been scored 76.9 that is the highest score obtained by Georgia over years in this direction.
In the area of Government effectiveness Georgia’s score is much higher than of the Eap countries’. As for the EU countries Georgia ranks higher than eight of them: Slovak Republic, Poland, Hungary, Italy, Croatia, Greece, Bulgaria and Romania.
Regulatory Quality
In this direction the ability of the government to formulate and implement regulations that permit and promote private sector development is assessed.
Georgia has obtained the highest score in regulatory quality (82.7) out of six areas assessed, however this score is lower than it was in 2018.
The commitment of Georgia to initiate and implement reforms promoting private sector development received one of the highest score which makes Georgia a leader among EaP countries. As for the EU countries, Georgia is on the 15th place mong them.
Rule of Law
This area captures the perceptions of the ability of the government to formulate and implement regulations that permit and promote private sector development.
According to the assessment, Georgia’s performance in the area of rule of law significantly improved in 2013 - 2014, however, the situation in this area has been worsening since then. Although in 2018 assessment of rule of law in Georgia became a little more positive, however, in 2019 it worsened again and the score is lower than it was in 2014.
Georgia is a leader among EaP countries in the area of rule of law, however, the country is deteriorating its own achievements. Among EU countries Georgia’s score is higher than those of Italy, Greece and Bulgaria but is much lower than most of the countries’ scores.
Control of Corruption
This area captures the perception of both petty and elite forms of corruption and of the extent to which public power is exercised for private gain.
Control of corruption is on the third place put of six directions assesses in 2019 in Georgia – regulatory quality and government effectiveness on the first two places. On 2019 the ranking of Georgia in this direction worsened compared to 2018 (as well as compared to 2014) and went down to the result shown in 2016.
Georgia is a leader among EaP countries in terms of controlling corruption and is on the 15th place among EU countries showing a better result than the countries such as Czech Republic, Slovakia, Poland, Italy, Latvia, Croatia and others.
Over the years Georgia has shown significant progress in all of the six areas of World Governance indicators. Especially interesting is the road that Georgia has went in terms of fighting corruption.
However, unfortunately, pace of country’s development slowed down since 2014. In most of the areas Georgia has been unable to keep up with the high standards shown in 2014.
Georgia’s scores are still very low in the areas of accountability and political stability while the regress is detected in five out of six areas in the recent years.
For the purposes of ensuring continuous development of democratic governance in Georgia and bringing it closer to the EU countries, it is crucial to emphasize achieved progress and at the same time internalize the problems identified by the Worldwide Governance Indicators. We hope that the government will take appropriate measures and implement effective reforms that will ensure Georgia’s rapid development and be reflected in the future assessments of Governance Indicators by the World Bank.
[1]Data sources of World Governance indicators are available on this link: http://info.worldbank.org/governance/wgi/Home/downLoadFile?fileName=Table1.pdf.