სამუშაო შეხვედრა კერძო სექტორის წარმომადგენლებთან - ინტერნეტის რეგულირება საქართველოში
IDFI-ის ორგანიზებით გაიმართა სამუშაო შეხვედრა ონლაინ კონტენტის დაბლოკვის, გაფილტვრისა და მოხსნის რეგულაციების შესახებ. შეხვედრას ესწრებოდნენ სამოქალაქო და კერძო სექტორის წარმომადგენლები, კერძოდ: მაგთიკომი, ჯეოსელი, ბილაინი, კავკაზუს ონლაინი, სილქნეტი, საქართველოს მცირე და საშუალო სატელეკომუნიკაციო ოპერატორების ასოციაცია, adjara.com, LPA და „Digital Report.
ღონისძიების მიზანი იყო საქართველოში ინტერნეტ შეზღუდვის სფეროში არსებული პრობლემების გამოვლენა და ონლაინ კონტენტის დაბლოკვის, გაფილტვრისა და მოხსნის შესახებ კერძო სექტორის პოზიციების გათვალისწინება.
შეხვედრას IDFI-ის ელექტრონული მმართველობის მიმართულების ხელმძღვანელი თეონა ტურაშვილი და კანონის უზენაესობის მიმართულების ხელმძღვანელი გიორგი ბერაია უძღვებოდნენ. საუბარი შეეხო ისეთ საკითხებს, როგორიცაა ინტერნეტ თავისუფლებასთან დაკავშირებით სახელმწიფოსა და მარეგულირებელი კომისიის როლი, კანონში „დაუშვებელი პროდუქციის“, „შეურაცხმყოფელი პროდუქციისა“ და „პორნოგრაფიის“ განმარტების ბუნდოვანება და ამავე საკითხთან მიმართებაში ინტერნეტ მომსახურების მიმწოდებელი კომპანიების ვალდებულებები.
შეხვედრის მონაწილეებმა ასევე წარმოადგინეს საავტორო უფლებების და ქართულ დომენებზე არსებული კონტენტის კონტროლირების საკითხებთან დაკავშირებული რეკომენდაციები.
კერძო სექტორის წარმომადგენლებმა საკუთარ პრაქტიკაში არსებული შემთხვევები განიხილეს და IDFI-ს საჩივრების განხილვის პროცედურები გააცნეს. მონაწილეთა თქმით, არსებული რეგულაციები მოძველებულია;კომუნიკაციების ეროვნული კომისია ახალ რეგლამენტზე მუშაობს, თუმცა მისი დასულების თარიღი ცნობილი არ არის.
შეხვედრის მონაწილეებმა წარადგინეს რეკომენდაცია აუდიოვიზუალური პროდუქციის რეგულირების შესახებ და აღნიშნეს, რომ ევროკავშირში ინტერნეტით და ელექტრონული მედიის სხვა საშუალებებით გავრცელებული აუდიოვიზუალური მასალა თანაბარი წესით რეგულირდება, საქართველოში კი ინტერნეტი ჯერ კიდევ განსხვავებულ მედია საშუალებად ითვლება.
პორნოგრაფიული პროდუქციის რეგულირებასთან დაკავშირებით გაჟღერდა ე.წ „hot listing“-ის შექმნის საერთაშორისო პრაქტიკა, რაც გულისხმობს ამ შინაარსის ვებგვერდთა ჩამონათვალის შექმნას და მასზე ოპერატორების შესაბამის რეაგირებას.
შეხვედრაზე საქართველოს მცირე და საშუალო სატელეკომუნიკაციო ოპერატორების ასოციაციის აღმასრულებელმა დირექტორმა უჩა სეთურმა ისაუბრა ახალ ინიციატივაზე თვითრეგულირების დოკუმენტის შექმნასთან დაკავშირებით. აღინიშნა, რომ დოკუმენტი ევროკავშირის დახმარებით იქმნება და საწყის ეტაპზე მას მცირე და საშუალო ოპერატორები შეიმუშავებენ.
შეხვედრის დასკვნით ეტაპზე შემაჯამებელი დისკუსია გაიმართა. მონაწილეებმა შეაჯამეს საქართველოში ინტერნეტ რეგულირების საკითხში ჩართული მხარეების უფლებამოსილებები და პროექტის შემდგომი ეტაპების წარმატებით განხორციელებისთვის საჭირო რეკომენდაციები წარადგინეს.
შეხვედრა ჩატარდა პროექტ „საქართველოში ინტერნეტის თავისუფლების სამართლებრივი გარანტიების გაუმჯობესებას“ ფარგლებში. IDFI მომავალში მსგავსი შეხვედრის ჩატარებას სამთავრობო სტრუქტურების წარმომადგენლებთანაც გეგმავს.

Workshop with Private Sector Representatives – Internet Regulation in Georgia
IDFI organized a workshop on the regulation of blocking, filtering and removal of online content in Georgia. Representatives of the following civil society and private organizations attended the meeting: Magticom, Geocell, Beeline, Caucasus Online, Silknet, Small and Medium Telecom Operators Association of Georgia, Adjara.com, LPA and Digital Report.
The goal of the event was to identify problems related with internet restrictions in Georgia and to take into account the positions of the private sector regarding blocking, filtering and removal of online content.
Main speakers were Teona Turashvili and Giorgi Beraia, Leads of E-governance and Rule of Law directions at IDFI. Topics discussed included the role of the government and the Georgian National Communications Commission (GNCC) regarding internet freedom, responsibilities of internet provider companies, and vague definitions of “inadmissible production”, “insulting production” and “pornography” in the Georgian legislation.
Participants presented recommendations related to copyright issues and control of content published on Georgian domains.
Representatives of the private sector discussed cases from their own practice and shared with IDFI the procedures of reviewing complaints. According to them, current regulations are outdated; while theGNCC has been working on new regulations, the date of their completion is unknown.
Participants also presented recommendations related to regulation of audiovisual content. According to them, while EU legislation has the same regulations on audiovisual material, regardless of whether it is spread over the internet or other digital media, Georgian legislation still considers internet as a separate medium.
It was also mentioned that “hot listing” could be one of the ways to regulate online pornography in Georgia. This method is actively used in international practice and involves creating a list of websites with pornographic content, access to which is then restricted.
Ucha Seturi, head of the Small and Medium Telecom Operators Association of Georgia discussed the new initiative of creating a document of self-regulation. The document is being prepared with the support of EU; at the initial stage, it will be developed by small and medium operators.
A final discussion was held towards the end of the workshop. Participants summed up the responsibilities of related parties in the process of internet regulation in Georgia and presented recommendations needed for successful implementation of the project.
The workshop was organized within the framework of the project Improving Legal Safeguards for Internet Freedoms in Georgia. IDFI plans to hold a similar meeting with the government representatives in the future.