სამუშაო შეხვედრა სტუდენტებთან
2014 წლის 4-5 ოქტომბერს პროექტის „მთავრობის გასაკონტროლებლად საჭირო ელ-უნარების განვითარება“ მონაწილე სტუდენტებისთვის სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. სტუდენტებს საშუალება ჰქონდათ მიეღოთ დამატებითი ინფორმაცია ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) პლატფორმის, მასში ჩართული ქვეყნების და მათ მიერ აღებული ვალდებულებების შესახებ. IDFI-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა, სტუდენტებს გააცნო OGP-ის მუშაობის მექანიზმები, საქართველოს გაწევრიანება, სამოქმედო გეგმის პრიორიტეტები და უკვე შესრულებული თუ შესასრულებელი ვალდებულებები.
შეხვედრის მეორე ნახევარი დაეთმო საჯარო პოლიტიკის ანალიზს და აკადემიურ წერას. საჯარო პოლიტიკის ნაწილში სტუდენტებმა მონაწილეობა მიიღეს ონლაინ-კენჭისყრაში და თავად გამოავლინეს საჯარო პოლიტიკის სამი მათთვის პრიორიტეტული სფერო, რომელზეც შემდგომში გააგრძელებენ მუშაობას. აკადემიური წერის სესია დაეთმო წერის ტექნიკებისა და კვლევის მეთოდების გაცნობას, სადაც მომხსენებელმა ძირითადი აქცენტი გააკეთა მოკლე, მარტივი და საინტერესოდ წასაკითხი ნაშრომის მომზადების მნიშვნელობასა და მცირე დროში ეფექტური კვლევის განხორციელებაზე.
აღსანიშნავია, რომ მონაწილეებს სამი თვის განმავლობაში შესაძლებლობა ექნებათ თავად დააკვირდნენ ხელისუფლების საქმიანობას და მოამზადონ ბლოგ-პოსტი საკუთარი მონიტორინგის შედეგების საფუძველზე. ტრენინგის მონაწილეები ასევე მიიღებენ მონაწილეობას ესეების კონკურსში, რომლის საუკეთესო 10 მონაწილის ბლოგი გამოქვეყნდება IDFI-ის გვერდზე და სამ გამარჯვებულს გადაეცემა Kindle.
პროექტის „ახალგაზრდებში მთავრობის გასაკონტროლებლად საჭირო ელ-უნარების განვითარება“ ხორციელდება საქართველოში აშშ-ის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით.

On October 4-5 IDFI conducted workshop for participants of the project “Enhancing E-skills among Young People”. The students had opportunity to get additional information about Open Government Partnership (OGP), participant countries and their responsibilities. Executive Director of IDFI, Giorgi Kldiashvili, talked about working mechanisms of OGP, Georgia’s membership, Action plan priorities as well as implemented and planned obligations in the framework of partnership.
The second part of the training was dedicated to Public Policy Analysis and Academic writing. In the Public Policy part the students took part in e-voting and chose three topics of higher priority for future working. The session of academic writing put emphasis on writing techniques and methodology. It taught students how to prepare brief, simple and readable essay in short time using different research methods.
It should also be noted, that participants will have chance to put their knowledge into practice observing governmental activities for three months and preparing blog-posts based on their monitoring. Moreover, they will take part in essay competition. The best ten papers will be published on IDFI website and three winners will be awarded with special prize, Kindle.