IDFI-მ ბათუმის მედიისთვის OGP-ის შესახებ ვორქშოფი გამართა
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) ბათუმში მომუშავე ჟურნალისტებისთვის 19 სექტემბერს ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) შესახებ ვორქშოფი გამართა. შეხვედრა, რომელსაც IDFI-ის დირექტორი და ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის თანათავმჯდომარე გიორგი კლდიაშვილი უძღვებოდა, დემოკრატიული ჩართულობის ცენტრში გაიმართა.
შეხვედრის მონაწილეებმა მიიღეს ინფორმაცია როგორც ზოგადად პარტნიორობის, ისე სამოქმედო გეგმის ფარგლებში უკვე შესრულებული და ახლად აღებული ვალდებულებების შესახებ.
გიორგი კლდიაშვილმა ვრცლად ისაუბრა ღია მონაცემების მნიშვნელობაზე და ამ მიმართულებით 2014-2015 წლების დაგეგმილ აქტივობებზე – ინფორმაციის თავისუფლების აქტის შემუშავებაზე, ღია მონაცემების პორტალი Data.gov.ge-სა და მოქალაქის პორტალის My.gov.ge-ს განვითარებაზე. მანვე ჟურნალისტებს ინფორმაცია მიაწოდა ისეთი ვალდებულებების შესახებ, როგორიცაა სატელეფონო საუბრების ფარული მოსმენის კვარტალური სტატისტიკის გამოქვეყნება, თანამდებობის პირთა ქონებრივი დეკლარაციის მონიტორინგის სისტემის დანერგვა, არქივების ხელმისაწვდომობის გამარტივება, მთავრობისთვის პეტიციების ონლაინ გაგზავნის პორტალის ichange.ge -ის შექმნა და საბიუჯეტო პროცესების შესახებ მოსახლეობის ინფორმირების მექანიზმის შემუშავება.
IDFI-ის დირექტორმა ხაზი გაუსვა მოქალაქეთა ჩართულობის მნიშვნელობას სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში და აღნიშნა, რომ მედიას მნიშვნელოვანი როლი აკისრია, როგორც საზოგადოებისთვის OGP-სი შესახებ ინფორმაციის მიწოდების თვალსაზრისით, ასევე სახელმწიფო უწყებების მიერ აღებული ვალდებულებების შესრულების კონტროლის მიმართულებით.
ჟურნალისტები დაინტერესდნენ რა ახალი ნორმები დაემატება ინფორმაციის თავისუფლების აქტს, რა რეგულაციები დაინერგება, როგორ მოხდება საჯარო ინფორმაციის მიღების პროცესში არსებული ხარვეზების წარმოქმნა, რა მექანიზმი არსებობს იმისათვის, რომ უწყებებმა პროაქტიულად ინფორმაციის გამოქვეყნებისას ერთიანი სტანდარტი დაიცვან და ზუსტი ინფორმაცია განათავსონ.
შეხვედრა პროექტის „ღია მმართველობის პარტნიორობის ხელშეწყობის“ ფარგლებში გაიმართა, რომლის ფინანსური მხარდამჭერია USAID, დემოკრატიული მმართველობა საქართველოში პროგრამა (G-3)

The workshop for journalists of various local media organizations about Open Government Partnership (OGP) was held in Batumi on September 19, 2014. The meeting organized by Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) was held in the Center for Civic Engagement in Batumi within the framework of the project Facilitate Open Government Partnership Initiative.
Participants of the meeting received information about the Partnership in general and commitments which should be implemented within the framework of Open Government Partnership Georgia’s Action Plain 2014-2015.
The speaker Giorgi Kldiashvili, director of IDFI spoke about importance of open data and the commitments connected with it – elaborating Freedom of Information Act, creating open data portal Data.gov.ge and developing citizen’s portal my.gov.ge.
Participants of the workshop were informed about other commitments such as: Proactive Publication of Surveillance Statistics, set up public officials’ asset declaration monitoring system, increase openness and accessibility of National Archives, create E-petitions portal I-Change.ge and establish an effective mechanism to inform the public on budgetary processes as well.
Giorgi Kldiashvili emphasized the importance of civil society engagement in creating action plan and said that media has crucial role to provide society’s awareness about OGP commitments and to monitor how well responsible agencies fulfill their liabilities .
Journalists were interested in what kind of new regulations will be added to the new law about freedom of information and how current problems will be solved.