ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოსა და საბჭოსთან არსებული საკონსულტაციო ჯგუფის სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
სიახლეები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 24 მაისი 2021
20-21 მაისს ღია მმართველობის მუდმივმოქმედმა საპარლამენტო საბჭომ და საბჭოსთან არსებული საკონსულტაციო ჯგუფის წევრებმა სამუშაო შეხვედრა გამართეს. შეხვედრის ფარგლებში, დამსწრეებმა 2021-2022 წლების საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის შემუშავების მიზნით წარდგენილ ინიციატივებზე იმსჯელეს.
შეხვედრა გახსნეს ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს თავმჯდომარემ, მარიამ ქვრივიშვილმა, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) დემოკრატიული მმართველობის გუნდის ხელმძღვანელმა გიგი ბრეგაძემ. დამსწრეებს ასევე მიესალმა საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის თანამშრომლობის სექციის ხელმძღვანელის მოადგილე კატალინ გერმანი, რომელმაც აღნიშნა ღია და გამჭირვალე მმართველობის როლი და მნიშვნელობა საკანონმდებლო ორგანოს გაძლიერების მიმართულებით და იმედი გამოთქვა, რომ კვლავ წარმატებით გაგრძელდება სამოქალაქო სექტორთან თანამშრომლობისა და სამოქმედო გეგმის დამტკიცების პროცესი.
საბჭოს თავმჯდომარემ აღნიშნა, რომ 2021-2022 წლების ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა უახლოეს მომავალში დამტკიცდება, მან ხაზი გაუსვა ღია მმართველობის პრინციპების დანერგვისა და ჩართულობის მექანიზმების განვითარების მნიშვნელობას საკანონმდებლო ორგანოს საქმიანობის გაძლიერების მიმართულებით. მარიამ ქვრივიშვილმა მადლობა გადაუხადა ევროკავშირს, გაეროს განვითარების პროგრამასა და საკონსულტაციო საბჭოს წევრებს ღიაობის პრინციპების მხარდაჭერისა და იმპლემენტაციის პროცესში აქტიური მონაწილეობისათვის.
IDFI-ს დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა მადლობა გადაუხადა საპარლამენტო საბჭოს სამუშაო შეხვედრის დაგეგმვისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში აქტიური ჩართულობისათვის. გიორგი კლდიაშვილმა ხაზი გაუსვა გაეროს განვითარების  პროგრამისა და ევროკავშირის მხარდაჭერას საპარლამენტო ღიაობის გაძლიერების მიმართულებით.
„ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოსა და საკონსულტაციო ჯგუფის მუშაობა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებსა და სახელმწიფო უწყებას შორის წარმატებული თანამშრომლობის თვალსაჩინო მაგალითია. დარწმუნებული ვარ, საბჭოს ახალი შემადგენლობაც აქტიურად იქნება ჩართული პარლამენტის ღიაობისა და გამჭვირვალობის, საკანონმდებლო პროცესებში მოქალაქეთა მონაწილეობისა და OGP-ში საქართველოს პარლამენტის აქტიური ჩართულობის ხელშეწყობის პროცესში. ასევე სასიხარულოა, რომ კვლავ ჩვეულ რეჟიმში გრძელდება სამოქალაქო საზოგადოებასთან მჭიდრო თანამშრომლობა.
წარმოდგენილი სამოქმედო გეგმის ვალდებულებების სრული უმრავლესობა შეირჩა სწორედ ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს საკონსულტაციო ჯგუფის წევრების რეკომენდაციების საფუძველზე.“ - განაცხადა გიორგი კლდიაშვილმა.
სამუშაო შეხვედრაზე სამოქმედო გეგმის ვალდებულებებთან დაკავშირებით რეკომენდაციები და წინადადებები წარადგინეს გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP), ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI), USAID/GGI-ის, ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI), საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის (GYLA), საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს (TI), საქართველოს სახალხო დამცველის, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებისა (GIZ) და პარლამენტის საბიუჯეტო ოფისის წარმომადგენლებმა.
წარდგენილი ინიციატივები მიზნად ისახავს საკანონმდებლო ორგანოს საქმიანობის ღიაობის გაძლიერებას და პარლამენტის კანონშემოქმედებითი და საზედამხედველო საქმიანობის პროაქტიულობისა და გამჭვირვალობის გაზრდას. რეკომენდაციების უმეტესობა უზრუნველყოფს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ამაღლებასა და პარლამენტის თანამშრომლებისა და საზოგადოების ინფორმირებულობის გაზრდას საპარლამენტო ჩართულობის მექანიზმების შესახებ.
განსახილველ საკითხებს შორის ყურადღება გამახვილდა მოქალაქეთა ჩართულობის ცენტრის გამართული ფუნქციონირების აუცილებლობაზე და ამ კუთხით არსებულ გამოწვევებზე. პარლამენტის აპარატის წარმომადგენლებმა საკონსულტაციო ჯგუფის წევრებს მიაწოდეს ინფორმაცია ღია მმართველობის გაძლიერების მიზნით პარლამენტის მხრიდან დაგეგმილი აქტივობების შესახებ. მხარეები შეთანხმდნენ მასშტაბური ვალდებულებების ერთობლივ შემუშავებასა და დანერგვის პროცესში თანამშრომლობაზე.
სამუშაო შეხვედრაზე განხილული ინიციატივები შეჯერებისა და საბოლოო მოდიფიცირების შემდგომ აისახება საქართველოს ღია პარლამენტის 2021-2022 წლების სამოქმედო გეგმაში, რომელიც მიმდინარე თვის ბოლოს უნდა დამტკიცდეს.
ორდღიანი სამუშაო შეხვედრის შედეგები შეაჯამა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, კახა კუჭავამ. თავმჯდომარემ მადლობა გადაუხადა ევროკავშირს (EU), გაეროს განვითარების პროგრამასა (UNDP) და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტს (IDFI) ღია მმართველობის საპარლამენტო საბჭოს საქმიანობის მხარდაჭერისთვის და საკონსულტაციო ჯგუფის წევრებს საინტერესო ინიციატივების წარმოდგენისათვის. კახა კუჭავამ ხაზი გაუსვა ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოსა და საკონსულტაციო ჯგუფის თანამშრომლობას პარლამენტის გამჭვირვალობის ამაღლებისა და საპარლამენტო საქმიანობაში მოქალაქეთა ჩართულობის მექანიზმების გაძლიერების პროცესში.
საქართველოს პარლამენტის ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოსა და საკონსულტაციო ჯგუფის სამუშაო შეხვედრა ჩატარდა ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტის „საპარლამენტო დემოკრატიის კონსოლიდაცია საქართველოში“ ფარგლებში. პროექტი მჭიდროდ თანამშრომლობს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან (IDFI), საქართველოს პარლამენტსა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლეს საბჭოში ღია მმართველობის პრინციპების დანერგვის ხელშეწყობის მიზნით.

The Permanent Parliamentary Council on Open Governance and its Consultative Group held a workshop during May 20-21. In frames of the meeting the members of the council and the consultative group discussed initiatives and recommendations submitted for the Open Parliament Georgia Action Plan 2021-2022.
Mariam Kvrivishvili, Chairperson of the Open Governance Permanent Parliamentary Council, Giorgi Kldiashvili – Executive Director of the IDFI and Gigi Bregadze, Democratic Governance Team Leader at the UNDP opened the meeting. Catalin Gherman - Deputy Head of the Cooperation Section at the EU Delegation to Georgia also welcomed the participants of the workshop; he underlined the importance of open and Transparent Governance towards strengthening the legislature and expressed hope that cooperation with the civil society organizations (CSOs) and the process of Action Plan adoption will continue to be successful.
The Chairperson of the Council noted that the Open Parliament Action Plan 2021-2022 should be approved in the nearest future. She stressed the importance of OGP principles implementation and development of public engagement mechanisms towards strengthening the working process of the Parliament. Mariam Kvrivishvili thanked the European Union, the United Nations Development Program and the members of the Consultative Group for their active support in the process of promoting openness principles at the Parliament of Georgia.
Director of the IDFI Giorgi Kldiashvili expressed appreciation for the active involvement of the Parliamentary Council in the workshop arrangement and action plan elaboration process. Giorgi Kldiashvili underlined the support of the UNDP and the European Union towards strengthening the parliamentary openness.
"As you are well aware, the work of the Permanent Parliamentary Council on Open Governance and its Consultative Group is a clear example of civil society–government successful cooperation. I am confident that the new composition of the Council will also be actively involved in the process of promoting openness and transparency of the parliament, supporting citizen participation in the legislative processes and encouraging active Parliamentary involvement in the OGP. It is also gratifying that close cooperation with the CSOs continues as usual.
Full majority of the presented action plan commitments have been selected based on the recommendations of the representatives of the Consultative Group. The commitment elaboration process has been quite active, given the pandemic and related restrictions; however, the situation has surely prevented meetings and joint working process, "- said Giorgi Kldiashvili.
In frames of the workshop, the representatives of the United Nations Development Program (UNDP), Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), USAID/GGI, National Democratic Institute (NDI), Georgian Young Lawyers Association (GYLA), Transparency International Georgia (TI), the Public Defender of Georgia, The German Society for International Cooperation (GIZ) and the Parliamentary Budget Office presented recommendations and proposals for the Action Plan commitments.
It should be highlighted that the proposed initiatives aim to strengthen the openness of the legislature and increase the proactivity and transparency of the legislative and oversight activities of the Parliament. Majority of the recommendations were addressed to increasing public access to information through the website of the Parliament and to expanding the list of proactively published and easily editable data.
Among the most important issues on the agenda through the workshop were the challenges connected to the effective functioning of the Citizens' Engagement Center of the Parliament. Representatives of the Staff of the Parliament of Georgia informed the members of the Consultative Group about the activities planned by the Parliament towards enhancing transparency and openness. The parties agreed to jointly develop large-scale commitments and cooperate in the implementation process.
The modified initiatives will be reflected in the Open Parliament Georgia Action Plan for 2021-2022, that must be approved at the end of this month.
Summing up the meeting, Chairperson of the Parliament of Georgia, Kakha Kuchava, thanked the European Union (EU), the United Nations Development Programme (UNDP) and the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) for supporting the work of the Permanent Parliamentary Council on Open Governance and thanked the members of the Consultative Group for providing innovative initiatives for the Action Plan. Kakha Kuchava underlined the importance of cooperation between the Parliamentary Council and the Consultative Group in the process of increasing the Parliamentary openness, strengthening the citizen engagement mechanisms and raising public awareness.
The workshop of the Permanent Parliamentary Council on Open Governance and its Consultative Group was held within the scopes of the joint project of the European Union (EU) and the United Nations Development Program (UNDP) "Consolidating Parliamentary Democracy in Georgia." The project is closely cooperating with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) to promote Open Governance Principles at the Parliament of Georgia and the Supreme Council of Ajara (SCA).