ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოსა და საკონსულტაციო ჯგუფის წევრებმა გასვლითი სამუშაო შეხვედრა გამართეს
სიახლეები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 23 ივლისი 2020
21-22 ივლისს, გასვლითი სამუშაო შეხვედრის ფარგლებში, ღია მმართველობის მუდმივმოქმედმა საპარლამენტო საბჭომ და საბჭოსთან არსებული საკონსულტაციო ჯგუფის წევრებმა 2020-2021 წლების საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის შემუშავების მიზნით წარდგენილ ინიციატივებზე იმსჯელეს. სამუშაო შეხვედრა გაიმართა ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტის - „საპარლამენტო დემოკრატიის კონსოლიდაცია საქართველოში“ ფარგლებში. პროექტი მჭიდროდ თანამშრომლობს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან (IDFI), საქართველოს პარლამენტსა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლეს საბჭოში ღია მმართველობის პრინციპების დანერგვის ხელშეწყობის მიზნით.
შეხვედრა გახსნეს ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს თავმჯდომარემ, კახა კუჭავამ და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა.
საბჭოს თავმჯდომარემ ყურადღება გაამახვილა ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს საქმიანობაზე, სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში საკონსულტაციო ჯგუფის წევრების აქტიურ ჩართულობასა და წარდგენილი ინიციატივების მნიშვნელობაზე.
„აღსანიშნავია, რომ ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს დაფუძნებიდან პირველად, გამჭვირვალობის ხარისხის მნიშვნელოვნად გაუმჯობესების მიზნით, პარლამენტის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა 2020-2021 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავებისთვის წარდგენილი ინიციატივები. აღნიშნული გადაწყვეტილება შეესაბამება ღიაობის პრინციპებს და ხელს უწყობს საბჭოს საქმიანობაში მოქალაქეების ჩართულობასა და ინფორმირებულობის ამაღლებას. მივიღეთ საკმაოდ ბევრი საინტერესო რეკომენდაცია, რომელთა ნაწილიც, დახვეწისა და დამუშავების  შემდგომ აისახება სამოქმედო გეგმაში.“ - აღნიშნა კახა კუჭავამ.
IDFI-ს დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა მადლობა გადაუხადა საპარლამენტო საბჭოს სამუშაო შეხვედრის ინიცირებისათვის და საკონსულტაციო ჯგუფის წევრებს ვალდებულებების წარდგენისთვის. გიორგი კლდიაშვილმა ხაზი გაუსვა გაეროს განვითარების  პროგრამისა და ევროკავშირის მნიშვნელოვან როლს საპარლამენტო ღიაობის გაძლიერების მიმართულებით.
სამუშაო შეხვედრაზე სამოქმედო გეგმის ვალდებულებებთან დაკავშირებით რეკომენდაციები და წინადადებები წარადგინეს გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP), ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI), USAID/GGI-ის, ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI), საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის (GYLA), საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს (TI) და საქართველოს სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა.
წარდგენილი ინიციატივები მიზნად ისახავს საკანონმდებლო ორგანოს საქმიანობის ღიაობის გაძლიერებას და პარლამენტის კანონშემოქმედებითი და საზედამხედველო საქმიანობის პროაქტიულობისა და გამჭვირვალობის გაზრდას. რეკომენდაციების უმეტესობა უზრუნველყოფს პარლამენტის ვებგვერდის მეშვეობით ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ამაღლებას და მხარს უჭერს პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი და ადვილად დამუშავებადი მონაცემების ჩამონათვალის გაზრდას.
განსახილველ საკითხებს შორის ყურადღება გამახვილდა საპარლამენტო საქმიანობის შესახებ საზოგადოების ინფორმირებულობის ამაღლებისა და სამოქალაქო ჩართულობის ხელშეწყობის მნიშვნელობაზე. აღნიშნულთან დაკავშირებით, მხარეები შეთანხმდნენ ნოვატორული და ელექტრონული სერვისების გაძლიერებაზე. ასევე, მსჯელობა შეეხო  მოქალაქეთა ჩართულობის ცენტრის ფუნქციებისა და როლის გაძლიერებას საზოგადოების საპარლამენტო საქმიანობაში მონაწილეობის თვალსაზრისით. საპარლამენტო საბჭოს წევრებმა და პარლამენტის აპარატის წარმომადგენლებმა საკონსულტაციო ჯგუფის წევრებს გაუზიარეს ინფორმაცია ღია მმართველობის გაძლიერების მიზნით პარლამენტის მხრიდან დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ.
მნიშვნელოვანია, რომ, შეხვედრის განმავლობაში, რიგი ინიციატივებისა და სამოქმედო გეგმის შემდგომი სრულყოფის მიზნით, საპარლამენტო საბჭო და  საკონსულტაციო ჯგუფის წევრები შეთანხმდნენ სამუშაო შეხვედრების ფორმატის აგვისტოსა და სექტემბერში გაგრძელებაზე.
სამუშაო შეხვედრაზე განხილული ინიციატივები გადამუშავებისა და მოდიფიცირების შემდგომ აისახება საქართველოს ღია პარლამენტის 2020-2021 წლების სამოქმედო გეგმაში.
საბჭოს თავმჯდომარე კახა კუჭავამ შეხვედრის შეჯამებისას მადლობა გადაუხადა ევროკავშირს (EU), გაეროს განვითარების პროგრამასა (UNDP) და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტს (IDFI) ღია მმართველობის საპარლამენტო საბჭოს საქმიანობის მხარდაჭერისთვის და საკონსულტაციო ჯგუფის წევრებს საინტერესო ინიციატივების წარმოდგენისათვის.

The Permanent Parliamentary Council on Open Governance and its Consultative Group held workshop during July 20-22. In the framework of the meeting the members of the council and the consultative group discussed initiatives and recommendations submitted for the Open Parliament Georgia Action Plan for 2020-2021. The workshop was held with the support from the European Union (EU) and United Nations Development Programme (UNDP) within the project “Consolidating Parliamentary Democracy in Georgia”. The project is actively collaborating with the IDFI to promote open governance principles in the work of the Parliament of Georgia and Supreme Council of Ajara (SCA) in order to enhance openness, transparency and accountability of the institutions, including through greater citizen engagement.
Participants of the workshop were welcomed by Kakha Kuchava – Chairperson of the Permanent Parliamentary Council on Open Governance and Giorgi Kldiashvili – Executive Director of IDFI.
The Chairperson of the Council described the activities of the Permanent Parliamentary Council on Open Governance, underlined the importance of the active involvement of Consultative Group members in the Action Plan elaboration process and noted the significance of the submitted initiatives.
“It should be noted, that for the first time since its establishment, Open Governance Permanent Parliamentary Council has published the initiatives presented for the development of the Open Parliament Action Plan for 2020-2021. The mentioned decision of the Council is in line with the principles of openness, supports raising transparency level and promotes citizen involvement in the activities of the council. We have received lot of interesting recommendations, some of which, after improvement and modification, will be reflected in the Action Plan,” – noted Kakha Kuchava.
Director of IDFI, Giorgi Kldiashvili, expressed his appreciation to the Parliamentary Council for initiating the working meeting and thanked the members of the Consultative Group for presenting the initiatives. Giorgi Kldiashvili stressed the importance and huge role of the UNDP and EU towards strengthening the parliamentary openness.
In frames of the workshop, the representatives of the United Nations Development Program (UNDP), Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), USAID/GGI, National Democratic Institute (NDI), Georgian Young Lawyers Association (GYLA), Transparency International Georgia (TI) and the Public Defender of Georgia presented recommendations and proposals for the Action Plan commitments.
It should be highlighted that the proposed initiatives aim to strengthen the openness of the legislature and increase the proactivity and transparency of the legislative and oversight activities of the Parliament. Majority of the recommendations were addressed to increasing public access to information through the website of the Parliament and to expanding the list of proactively published and easily editable data.
Among the most important issues on the agenda through the workshop was raising public awareness concerning parliamentary activities and supporting civil participation in the activities of the legislature. Parties agreed that innovative, as well as online, services need to be improved and implemented in order to effectively address the mentioned issue. Discussions also focused on strengthening the functions and the role of the Citizens' Involvement Center in terms of public participation in parliamentary activities.
Members of the Parliamentary Council and representatives of the Staff of the Parliament shared information concerning the planned activities directed to enhancing the openness at the Parliament of Georgia.
The Council and the Consultative Group agreed to extend the format of the working meetings in August and September in order to finalize and elaborate improved version of the initiatives and the Open Parliament Action Plan that can be considered as the highlight of the workshop. The modified initiatives will be reflected in the Open Parliament Georgia Action Plan for 2020-2021.
Summing up the meeting, Chairperson of the Parliamentary Council Kakha Kuchava thanked the European Union (EU), the United Nations Development Programme (UNDP) and the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) for supporting the work of the Permanent Parliamentary Council on Open Governance and thanked the members of the Consultative Group for providing innovative initiatives for the Action Plan.