აჭარის უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის საბჭოსა და საკონსულტაციო ჯგუფის წევრებმა სამუშაო შეხვედრა გამართეს
სიახლეები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 10 აგვისტო 2020
6-7 აგვისტოს გამართული სამუშაო შეხვედრის ფარგლებში, აჭარის უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის საბჭომ და საბჭოსთან არსებული საკონსულტაციო ჯგუფის წევრებმა უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის 2020-2021 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავების მიზნით წარდგენილ ინიციატივებზე იმსჯელეს.
შეხვედრა გახსნეს ღია მმართველობის საბჭოს თავმჯდომარემ, დავით გაბაიძემ, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტის მენეჯერმა, სოფო გურულმა, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა, და საბჭოსთან არსებული საკონსულტაციო ჯგუფის თავმჯდომარემ, საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს (TI) რეგიონულმა კოორდინატორმა, მალხაზ ჭკადუამ.
სამუშაო შეხვედრაზე სამოქმედო გეგმის ვალდებულებებთან დაკავშირებით რეკომენდაციები და წინადადებები წარადგინეს უმაღლესი საბჭოს წევრებმა, უმაღლესი საბჭოს აპარატმა, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP), ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI), საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს (TI), მმართველობის მონიტორინგის ცენტრის აჭარის ბიუროს, დემოკრატიის ინსტიტუტის, სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტის, დემოკრატიული ჩართულობის ცენტრების ქსელის, „კოალიცია დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის - შშმპ მხარდაჭერის და საინფორმაციო უზრუნველყოფის ცენტრისა“ და ახალგაზრდული ორგანიზაცია „ცვლილებები თანაბარი უფლებებისათვის“ წარმომადგენლებმა.
წარდგენილი ინიციატივები მიზნად ისახავს საკანონმდებლო ორგანოს საქმიანობის ღიაობისა და ანგარიშვალდებულების გაძლიერებას, სამოქალაქო ჩართულობისა და საჯარო მომსახურების გაუმჯობესებას. რეკომენდაციები მოიცავს ისეთ საკითხებს, როგორიცაა სამოქალაქო საზოგადოების მონაწილეობით აღმასრულებელ ხელისუფლებაზე კონტროლის გაძლიერება, კანონპროექტების განხილვაში მოქალაქეთა ჩართულობის გაზრდა, ვებგვერდის საშუალებით სხვადასხვა მომსახურების დანერგვა, სხდომების ლაივ ტრანსლირება, პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი ინფორმაციის ნუსხის გაზრდა და ინფორმაციის ადვილად დასამუშავებელ ფორმატში გამოქვეყნება, მოქალაქეთა ჩართულობის ცენტრის შექმნა, უმაღლესი საბჭოს შენობისა და ვებგვერდის ადაპტირება შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა მოთხოვნებისადმი.
ღია მმართველობის საბჭოსა და  საკონსულტაციო ჯგუფის წევრები შეთანხმდნენ განხილული ინიციატივების კიდევ ერთხელ გადამუშავებაზე და ღია მმართველობის საბჭოსთვის დასამტკიცებლად წარდგენაზე. დამტკიცების შემდგომ ვალდებულებები აისახება უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის 2020-2021 წლების სამოქმედო გეგმაში.
საბჭოს თავმჯდომარემ, დავით გაბაიძემ შეხვედრის შეჯამებისას მადლობა გადაუხადა ევროკავშირს (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამას (UNDP) ღია მმართველობის საბჭოს მხარდაჭერისათვის, ასევე, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტს (IDFI) აქტიური თანამშრომლობისა და შეხვედრის ორგანიზებისათვის, უმაღლესი საბჭოსა და საკონსულტაციო ჯგუფის წევრებს მნიშვნელოვანი ინიციატივების წარმოდგენისათვის.
სამუშაო შეხვედრა გაიმართა ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტის - „საპარლამენტო დემოკრატიის კონსოლიდაცია საქართველოში“ ფარგლებში. პროექტი მჭიდროდ თანამშრომლობს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან (IDFI), საქართველოს პარლამენტსა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლეს საბჭოში ღია მმართველობის პრინციპების დანერგვის ხელშეწყობის მიზნით.

On August 6-7, the Open Governance Council, and its Consultative Group, of the Supreme Council of the Autonomous Republic of Ajara (SCA) organized the workshop and discussed suggested initiatives for the Open Governance Council Action Plan for 2020-2021.
The Chairperson of the Open Governance Council David Gabaidze, who is also the Chairperson of the SCA of Ajara, opened the meeting. The United Nations Development Programme (UNDP) Project Manager, Sopo Guruli, Executive Director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Giorgi Kldiashvili, and, the Head of the Consultative Group of Open Governance Council, Regional Coordinator of Transparency International - Georgia (TI) Malkhaz Chkadua also addressed the attendants.
In the frames of the workshop, recommendations and proposals for the Action Plan were presented by the members of the Open Governance Council and the Consultative Group, and by the Staff of the SCA. It is noteworthy that the UNDP, IDFI, TI-Georgia, the Governance Monitoring Center, Institute of Democracy (IOD), Civil Society Institute (CSI), Network of Centers for Civic Engagement (NCCE), Coalition for Independent Living, and Changes for Equal Rights - proposed draft commitments for the future Action Plan.
The proposed initiatives aim to enhance the openness and accountability of the legislative body, improve civic engagement and public service delivery. Suggested draft commitments also cover such topics as strengthening the oversight mechanism of the executive branch with the support of civil society participation, increasing citizen involvement in the law-making processes, introducing various services through the webpage of SCA, live broadcast of the SCA sessions, increasing the List of information to be published proactively and publishing the information in easily editable format. The proposed initiatives also included establishment of Civic Engagement Center and adaptation of the website and the building of the SCA to the needs of the people with disabilities.
The members of the Open GovernanceCouncil and the Consultative Group agreed to reconsider the discussed initiatives and submit it to the Open GovernanceCouncil for further approval. After the approval from the Council, the commitments will beincluded in the SCA Open GovernanceCouncil Action Plan 2020-2021.
In the end of the meeting, the Chairperson of the Supreme Council, David Gabaidze, thanked the European Union (EU) and the United Nations Development Programme (UNDP) for the support to the Open Governance Council, and expressed his gratitude towards the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) for significant cooperation, and for the support in organizing the workshop.
Open Governance Council of the Supreme Council of the Autonomous Republic of Ajara is supported by a joint project of the European Union (EU) and the United Nations Development Programme (UNDP) "Consolidating Parliamentary Democracy in Georgia." The project is closely cooperating with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) to promote Open Governance Principles in the work of the Parliament of Georgia and the Supreme Council of Ajara (SCA).