საქართველოში ინფორმაციის თავისუფლების ახალ კანონზე მუშაობა მიმდინარეობს
public, information, legislationსაქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ, ფონდ ღია საზოგადოება საქართველოს მხარდაჭერით, ექსპერტების და არასამთავრობო ორგანიზაციების ჩართულობით დაიწყო მუშაობა ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ ცალკე კანონის შექმნაზე.
ინფორმაციის თავისუფლების კანონპროექტზე სფეროს ექსპერტებმა 13 თებერვალს “ქორთიარდ მერიოტში” გამართულ შეხვედრაზე იმსჯელეს.
ახალი კანონის მიღება მიზნად ისახავს საჯარო ინფორმაციის მარეგულირებელი ნორმების ერთ ნორმატიულ აქტში გაერთიანებას, რაც ხელისუფლების გამჭვირვალობის ახალ სტანდარტს დაამკვიდრებს და ხაზს გაუსვამს მთავრობის ღიაობისა და საჯარო მმართველობის პოლიტიკას.
მრგვალი მაგიდა  ფონდ "ღია საზოგადოება – საქართველოს" მხარდაჭერით კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს ფარგლებში გაიმართა. შეხვედრას იუსტიციის მინისტრის პირველი მოადგილე ალექსანდრე ბარამიძე უძღვებოდა.ღონისძიებას ესწრებოდნენ აღმასრულებელი და სასამართლო ხელისუფლების, საერთაშორისო და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები.
დისკუსიის მონაწილეებმა  ინფორმაციის თავისუფლების კანონპროექტზე მუშაობის პროცესი განიხილეს, მის კონცეფციაზე იმსჯელეს და ძირითადი პრობლემური საკითხები განსაზღვრეს.
„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ აქტიურად არის ჩართული ინფორმაციის თავისუფლების კანონის შექმნასა და მისი განხორციელების უზრუნველყოფის მექანიზმების შემუშავებაში.
ინფორმაციის თავისუფლების ახალ კანონზე სამი ჯგუფი იმუშავებს. კანონით ზუსტად უნდა განისაზღვროს ინფორმაციის გაცემის ვადა,  უნდა გაიწეროს, თუ როგორი უნდა იყოს საჯარო დაწესებულებაში ინფორმაციის საჯარო რეესტრი, ყველა უწყებას უნდა ჰყავდეს საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელი პირი.
კანონის პარალელურად მიმდინარეობს დისკუსია ინფორმაციის თავისუფლების საზედამხედველო ორგანოს - კომისიონერის ინსტიტუტის შექმნაზეც.
„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა, როგორც კანონპროექტის შემუშავებაში ჩართულმა ექსპერტმა კომისიონერის ინსტიტუტის მნიშვნელობის, ფუნქციების და არსებული საერთაშორიო პრაქტიკს შესახებ კვლევის პრეზენტაცია წარმოადგინა.მისი თქმით, ამგვარი ინსტიტუტი ზოგ ქვეყანაში დამოუკიდებლად არსებობს, არის შერწყმული პერსონალური მონაცემების დაცვის ინსპექტორატთან ან სახალხო დამცველს ექვემდებარება. გიორგი კლდიაშვილი მიიჩნევს, რომ უმჯობესია კომისიონერი დამოუკიდებლად არსებობდეს, ვინაიდან მას უნდა ჰქონდეს სანქცირების, სახალხო კონტროლის საშუალება, ამიტომ მისი დამოუკიდებლობის ხარისხი უზრუნველყოფილი უნდა იყოს.
კომისიონერის ფუნქცია იქნება, როგორც არ გაცემულ ინფორმაციასთან დაკავშირებული საჩივრების განხილვა და ადმინსიტრაციული ორგანოების სანქცირება, ასევე გაუწევს კონსულტაციებს დაინტერესებულ პირებს ინფორმაციის გამოთხოვასთან დაკავშირებით. მისივე კომპეტენცია იქნება ადმინისტრაციული ორგანოების მიერ საჯარო ინფორმაციის გაცემის ვალდებულების შესრულების უწყვეტი მონიტორინგი.

Ministry of Justice of Georgia in cooperation with the Open Society Georgia Foundation and engagement of experts and non-governmental organizations has commenced working on elaborating the separate law on freedom of information.
The freedom of information draft law was discussed by the experts on the February 13 meeting held in Courtyard Marriot.
The new law intends to unite all the freedom of information regulating normative acts in one law which will establish the new standard of government transparency and will put emphases on the openness of the government and public administration policy.
The round table meeting was conducted within the frames of Anti-corruption Interagency Coordination Council and with the support of the Open Society Foundation Georgia. The chairman of the meeting was the deputy minister of Justice Aleksandre Baramidze. The meeting was attended by the representatives of executive and judicial authorities, international and local non-governmental organizations and diplomatic corps.
The participants of the meeting discussed the processing of FoI legislation, its concept and defined major challenging and problematic issues.
‘Institute for Development of Freedom of Information’ is actively involved in creating the FoI legislation and in elaborating the mechanisms that will guarantee its implementation.
FoI law will be elaborated by three groups. The law must specify the dates of releasing the information; it must also define the information public registry and must oblige each institution to provide the FoI officer.
Simultaneously to discussing the law, participants also discussed the issue of creating the monitoring body – commissionaire’s institute.
Director of ‘Institute for Development of Freedom of Information’ Giorgi Kldiashvili, who at the same time is one of the experts involved in elaborating the legislation, presented the report on the importance of commissionaire’s institute, its functions and international practice. According to Kldiashvili, such institution exists independently in certain countries. In some cases it is combined with the Personal Data Protection Inspectorate or is subordinated to the Ombudsman. He believes that commissionaire must be independent and must have the ability of sanctioning and public control, thus the level of his independent must be guaranteed.
Commissionaire will be eligible to discuss the FoI related complaints, to sanction the administrative bodies; He will also conduct consultations with the stakeholders on the issue of requesting the information. He will also be constantly monitoring the compliance of release of information by the administrative bodies.