თელარა გელანტიამ IDFI-ს სამართლებრივი მხარდაჭერით დისკრიმინაციის ფაქტის დადგენის მიზნით სახალხო დამცველს მიმართა
განცხადებები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება 19 სექტემბერი 2022
IDFI სამართლებრივ დახმარებას უწევს „ბიზნეს მედია საქართველოს“ (BMG) ჟურნალისტ, თელარა გელანტიას, საქართველოს მთავრობის მხრიდან მის მიმართ განხორციელებული შესაძლო დისკრიმინაციული ფაქტის დადგენის საქმეზე.
2022 წლის 12 სექტემბერს თელარა გელანტიას არ მიეცა შესაძლებლობა დასწრებოდა მთავრობის სხდომას, დაესვა საზოგადოებისთვის საინტერესო შეკითხვები და შეესრულებინა მისი პროფესიული მოვალეობა.
როგორც თელარა გელანტია ამბობს, მთავრობის ადმინისტრაციამ სხდომაზე არდაშვების მიზეზად დაასახელა ის, რომ ჟურნალისტი სვამდა ბევრს შეკითხვებს და არღვევდა წესებს, რითიც ხელს უშლიდა კოლეგებს საქმიანობაში. თელარა გელანტია 10 წელია აშუქებს მთავრობის სხდომებს და მთელი ამ დროის განმავლობაში მთავრობისგან „წესების დარღვევის“ შესახებ გაფრთხილება, შეტყობინება ან/და სხვა ტიპის კომუნიკაცია არ მიუღია.
აღსანიშნავია, რომ მთავრობის ადმინისტრაციას არ უთქვამს უარი ოპერატორის შეშვებაზე ასევე BMG-ის განემარტა, მათი აკრძალვა მიემართება მხოლოდ პერსონალურად თელარა გელანტიას და არა ზოგადად ტელევიზიას.
ჩნდება საფუძვლიანი ეჭვები, რომ მთავრობის ადმინისტრაციის დისკრიმინაციული გადაწყვეტილება უკავშირდება ჟურნალისტის მიერ 2022 წლის 9 სექტემბერს მომზადებულ სიუჟეტს, სადაც საუბარია იმაზე, რომ საქართველოს მთავრობა არ ასრულებს მთავრობის რეგლამენტით გათვალისწინებულ ვალდებულებას და არ აქვეყნებს მიღებულ განკარგულებებს. აღსანიშნავია, რომ განკარგულებების ხელმისაწვდომობის საქმეზე IDFI უკვე ორი წელია დავობს სასამართლოში მთავრობის წინააღმდეგ, თუმცა არსებითი განხილვის სხდომა თბილისის საქალაქო სასამართლოში ჯერ კიდევ არ არის ჩანიშნული.
ჟურნალისტი მიიჩნევს, რომ მთავრობის ადმინისტრაციამ მის მიმართ არათანასწორი მოპყრობის გამო დაარღვია „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“ საქართველოს კანონის მოთხოვნები, რის გამოც დისკრიმინაციული ფაქტის დადგენისა და საკუთარი დარღვეული უფლებების აღდგენის მიზნით IDFI-ს წარმომადგენლობით 2022 წლის 15 სექტემბერს მიმართა საქართველოს სახალხო დამცველს.
საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის მიერ ჟურნალისტის მიმართ არათანასწორი მოპყრობა მედიის მიმართ იმ უარყოფითი დამოკიდებულების მორიგი გამოხატულებაა რაც, ბოლო წლების განმავლობაში განსაკუთრებით შეიმჩნევა ხელისუფლების წარმომადგენლების მხრიდან. ამგვარი ქმედება ხელს უწყობს მედიის მიმართ მტრული გარემოს ჩამოყალიბებას და აუარესებს მედიის თავისუფლების ხარისხს საქართველოში.

With the legal Support of IDFI, Telara Gelantia applied to the Public Defender in order to establish the act of discrimination
Statements | | MEDIA AND FREEDOM OF EXPRESSION 19 September 2022
IDFI provides legal assistance to “Business Media Georgia” (BMG) journalist, Telara Gelantia in the case of establishing possible discriminatory act of the Government of Georgia against her.
On 12th of September 2022 Telara Gelantia was restricted from attending government’s session, asking questions of a public interest and carrying out her professional duty.
According to Telara Gelantia, the reason of such restriction named by the administration of the government was that the journalist asked a lot of questions and violated the rules, preventing her colleagues from working. Telara Gelantia has been covering government’s session for 10 years and during all this time she has never received any warnings, notifications or any other kind of communication from the government about “violating the rules”.
It must be mentioned that the Administration of the Government did not ban the cameraman to attend the session, also BMG was explained that Government’s ban only applied to Tamara Gelantia personally and not the media outlet in general.
There are reasonable doubts that such a decision of the Administration of the Government is caused by the report prepared by the journalist about the fact that the Government of Georgia does not fulfil the obligation stipulated by Rules of Procedure of the Government of Georgia and does not publish its decrees. It must be mentioned that IDFI has been litigated against the government for 2 years about accessibility of decrees, but the main hearing of the case has not been scheduled so far.
The journalist considers that such an unequal act violates Law of Georgia “on The Elimination of All Forms of Discrimination”. Therefore, on 15th of September 2022 Telara Gelantia, represented by IDFI, applied to The Public Defender of Georgia to establish a discriminatory act against her and restore her violated rights.
Such an unequal treatment of the journalist by the Government of Georgia is another manifestation of the negative attitude towards the media, which has been particularly noticeable on the part of the government officials in the last few years. This kind of action contributes to the creation of a hostile environment towards the media and worsens the quality of media freedom in Georgia.