საიდან იწყება გენდერული უთანასწორობა?
ესეს ავტორია საქართველოს ეროვნული უნივერსიტეტი სტუდენტი თამარ ჩხაიძე და იგი დაიწერა კონკურსისთვის „მდგრადი განვითარების მიზნები და საქართველო“. კონკურსი ჩატარდა IDFI-ის მიერ გაეროს განვითარების პროგრამასთან (UNDP) თანამშრომლობით და შვედეთის მთავრობის ფინანსური ხელშეწყობით.
შენიშვა: გაითვალისწინეთ , ესეს წაკითხვა საღად მოაზროვნე ადამიანებისთვის რეკომენდირებული არ არის. შესაძლოა , უეცრად,მწარე რეალობის აღქმა გამოიწვიოს.
შეიძლება ითქვას რომ გამიმართლა.ისეთ ოჯახში ვიზრდებოდი ,სადაც გენდერული თანასწორობა სრულად იყო დაცული. მშობლები ერთმანეთს პატივისცემით ექცეოდნენ ,რაც ჩვენს აღზრდაზეც პოზიტიურ ზეგავლენას ახდენდა. მამის პატივისცემა დიდწილად დედაჩემის თვისებებით იყო განპირობებული.დედაჩემი იდეალური მაგალითია იმის, თუ როგორი უნდა იყოს ძლიერი ქალი. ბაბუ ყოველთვის აღნიშნავდა რომ ის ბავშვობიდან გამორჩეული იყო,ძმებს ტოლს არაფერში უდებდა და არასდროს ნებდებოდა,მიუხედავად იმისა, რომ ამის გამო ბევრ პრობლემას გადაყრია. დღემდე ეტყობა შუბლზე პატარა ნაიარევი, რომელიც მაშინ დაიმსახურა, როცა უმცროსი მეგობარს გამოესარჩლა სკოლაში. ახლა ამას ღიმილით იხსენებს,თუმცა, მაშინ ამის გამო მშობლებისგან საყვედურის მეტი ვერაფერი მიიღო. სკოლაში კარგად სწავლობდა როგორც ტექნიკურ , ისე ჰუმანიტარულ საგნებს. როცა საქმე პროფესიის არჩევაზე მიდგა,მშობლებმა დაჟინებით მოთხოვეს რომ სამედიცინოზე ჩაებარებინა, ბოლოს და ბოლოს ამ ოჯახის ყველა თაობაში მოიძებნებოდა ერთი მედიცინის დოქტორი. ვერ წარმომიდგენია 90-იან წლებში რეგიონში მცხოვრები გოგონა,როგორ შეეწინააღმდეგა ოჯახს,არაფრად ჩააგდო მათი ფინანსური მხარდაჭერა და პირველივე წელსვე ჩაირიცხა იურიდიულ ფაკულტეტზე. პირველი სტიპენდია მიიღო თუ არა მშობლებს კონვერტით გაუგზავნა. ბებოს გულმა ვეღარ მოუთმინა და ოჯახური ტკბილეულით ჩამოაკითხა შვილს , უნივერსიტეტის საერთო საცხოვრებელში. დედამ მალე გაიცნო თავისი კოლეგა , რომელიც შემდეგ მისი მეუღლე გახდა. დედა ყოველთვის ბევრს მუშაობდა,რადგანაც თავისი პროფესია ძალიან უყვარდა და მუშაობდა იმიტომაც , რომ ოჯახზე ეზრუნა. დედაჩემის დატვირთული სამუშაო გრაფიკის მიუხედავად,მე და ჩემს დას არასოდეს გვიგვრძვნია მისი მხრიდან უყურადღებობა,ყოველთვის ვიცოდით , რომ მისთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი ოჯახი იყო.დღემდე წარმატებით ართმევს თავს როგორც ადვოკატობას , ისე დედობას.ამასთან არაჩვეულებრივი მეუღლე და საამაყო შვილია. ყოველთვის რასაც მასწავლიდა იყო ის, რომ არასოდეს შევგუებოდი მარცხს ,მუდმივად მეზრუნა იმაზე რომ საკუთარი თავის წინაშე ვყოფილიყავი მართალი და არასოდეს მოვქცეოდი სხვას უსამართლოდ. ვფიქრობ,რომ დედა არაჩვეულებრივი ადამიანი იქნებოდა და ნამდვილად დიდ წვილს შეიტანდა ჩემ ღირსეულ პიროვნებად ჩამოყალიბებაში,რომ არა ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტი - ის არ დაბადებულა.
სტატისტიკური მონაცემების საფუძველზე შეგვიძლია ვთქვათ რომ საქართველო ერთ-ერთ მოწინავე ადგილზეა სელექციური აბორტების თვალსაზრისით,რაც გენდერული ნიშნით სქესის შერჩევას გულისხმობს.კვლევების თანახმად 1990-2010 წლებში 25 ათას გოგონას წაართვეს სიცოცხლის უფლება. 2015 წელს გაეროს მოსახლეობის ფონდის მიერ ჩატარდა კვლევა,რომლის თანახმადაც სქესთა თანაფარდობა ახალშობილ ბავშვთა შორის იყო 110 ბიჭი 100 გოგოზე.ხშირ შემთხვევაში, გენდერულ უთანასწორობაზე საუბრისას აღნიშნავენ,თუ რა პრობლემები ექმნებათ ქალბატონებს განათლების , სოციალური ინტეგრაციის კუთხით , თუ სხვადასხვა უფლებრივი შეზღუდვის თვალსაზრისით. ბევრი ჩვენგანი გვერდს უვლის ერთ მნიშვნელოვან ფაქტს: გოგონებს ,რომლებიც ჯერ არ მოვლენიან ამ ქვეყანას,რომლებსაც საერთოდ წარმოდგენა არ აქვთ იმაზე , თუ რა შეხედულებები და სტერეოტიპებია სამყაროში, უზღუდავენ სიცოცხლის უფლებას ! თითოეული ჩვენგანი მიუხედავად სქესისა უნდა დაფიქრდეს , რამდენი სიხარული დაიკარგა ამ ყველაფრის გამო, რამდენი საამაყო შვილი და რამდენი ღირსეული დედა ვერ მოევლინა ქვეყანას . რა შედეგებს მივიღებთ თუ ასე გაგრძელდება (?!)... პრობლემის მოგვარება მისი გაცნობიერებით იწყება,ასე რომ , დროა თვალი გავუსწროთ იმ მწარე რეალობას,რომელშიც ვცხოვრობთ.

Author of the given Essay is the student of Georgian National University Tamar Chkhaidze. The Essay was prepared specifically for the contest on “Sustainable Development Goals and Georgia” organized by IDFI in cooperation with UNDP Georgia and with the financial support from the Government of Sweden.
Note: This essay is not recommended for people with common sense. It can cause a sudden realization of a bitter reality.
I was lucky, because I was brought up in a family where gender equality was fully ensured. My parents treated each other with respect, which positively influenced our upbringing. The respect of my father towards my mother was mainly due to her character. My mother is an ideal example of a strong woman. Our grandfather always told us that my mother was a fighter since childhood, never gave up and did not allow her brothers to take advantage of her, although she encountered many problems. A scar on her forehead is a proof of how she helped a younger friend in school. Now she recalls it with a laugh; however, then she was scolded by her parents. She was a good student in both technical and humanitarian subjects. When the time came to choose a profession, her parents demanded she go into medicine, since every generation in her family had someone with a medical degree.
It is hard to imagine, how in the 90’s, a girl from the countryside went against her family, disregarded their financial support and got admitted to the faculty of law. As soon as she received her first stipend, she sent money back home. My grandmother visited her in the dorm with sweets. Soon, my mother met a colleague, who would become her husband. Mother always worked hard, because she loved her job and cared about her family as well. Despite a busy work schedule, my sister and I never felt abandoned, we always knew that for her the family was most important. Till today, she is a successful lawyer and a mother. Moreover, she is a brilliant wife and a proud daughter. She taught me to never be complacent, to be right with yourself, and never treat others unfairly. I think my mother would have been a fantastic person and would have significantly contributed to my development into a decent person, except for one fact - she was never born.
According to official statistics, Georgia is one of the leaders in gender selective abortions. In 2010, the right to life was taken from 25,000 girls. The 2015 United Nations Population Fund study found that for every 100 newborn girls there are 110 newborn boys. Often, while discussing gender inequality, the issue of education, social integration, and violation of other rights of women are mentioned. However, many of us omit one important fact: unborn baby girls, who do not know what ideas and stereotypes are in the world, are stripped from the right to life! Each of us, regardless of gender, should think how many good children and future mothers, and happiness has been lost; what the result will be if this continuous… (?!) To solve this problem, we must first recognize the tragic reality we live in.