რა აზრი აქვს პრეტენზიას?!
საქართველოს მთავრობის განცხადებით საჯარო სამსახურის რეფორმა წარმოადგენს ერთ-ერთ უმთავრეს პრიორიტეტს. „საქართველო 2020“ თანახმად ეფექტიანი საჯარო მმართველობის სტრატეგიის წარმატებით „განხორციელების მიზნით საჭიროა სახელმწიფომ ხელი შეუწყოს ადამიანური რესურსების მართვის სისტემის განვითარებასაც, რათა საჯარო სამსახური გახდეს სტაბილური და მოიზიდოს კვალიფიციური კადრები შესაბამისი მატერიალური და კარიერული მოტივაციის საფუძველზე.“[1] რეფორმის განხორციელების მიზნით საქართველოს მთავრობამ 2013-2014 წლების განმავლობაში არაერთი წარმატებული ნაბიჯი გადადგა.[2] არასამთავრობო სექტორი საუბრობს საჯარო სამსახურის სფეროს მარეგულირებელი სამართლებრივი აქტების გაუმჯობესებაზე. თუმცა, ამის პარალელურად საჯარო სამსახურში კონკურსების და ატესტაციების პროცესში არაერთ დარღვევას ავლენენ.[3]
2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ საჯარო სამსახურში დაწყებული საკადრო ცვლილებები საზოგადოების ყურადღების ცენტრში მალევე მოექცა და დღემდე არ დაუკარგავს აქტუალობა. საჯარო დაწესებულებებში თანამშრომელთა სამსახურში მიღების სა­მართლიანი და გამჭვირვალე პროცედურების არსებობა უზრუნველყოფს სახელმწი­ფო აპარატის გამართულ ფუნქციონირებას. ამ პრინციპებით ჩატარებული კონკურსი აუცილებელი ინსტრუმენტია მოქალაქეთა დასარწმუნებლად, რომ საჯარო სამსახურში ხდება არა ნათესავების, მეგობრებისა და პოლიტიკური თანა­მებრძოლების, არამედ პროფესიონალი კადრების დასაქმება.
2014 წლის 20 ივლისს საქართველოს მთავრობის დადგენილების ძალაში შესვლით საჯარო სამსახურში კონკურსის ჩატარების წესი მნიშვნელოვნად დაიხვეწა – კონკურსის სამართლიანობისა და მიუკერძოებლობის პრინციპების დაცვით ჩატარების მეტი გარანტია შეიქმნა.[4] ჩამოყალიბდა კონკურსანტის კონკურსის ჩატარების და შედეგის გაპროტესტების მექანიზმებიც.[5] თუ კონკურსანტი მიიჩნევს, რომ კომისიის მხრიდან არასათანადოდ შეფასდა და განისაზღვრა მისი პროფესიული ჩვევების, კვალიფიკაციის, შესაძლებლობების და პიროვნული თვისებების შესაბამისობა დაკავებული ან დასაკავებელი თანამდებობის მოთხოვნებთან – კონკურსანტს უფლე­ბა აქვს, კონკურსის შედეგები გაასაჩივროს საპრეტენზიო კო­მისიაში, ხოლო შემდეგ სასამართლოში, ან არ გამოიყენოს საპრეტენზიო კომისიისადმი მიმართვის უფლება და კონკურსის პროცედურების და შე­დეგებთან დაკავშირებული საჩივრით, საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით, პირდაპირ მიმართოს სასამართლოს.[6]
კონკურსის შედეგების გასაჩივრების კანონით დადგენილი მექანიზმების არსებობა მისი ეფექტური ფუნქციონირების პირობებში სერიოზული ინსტრუმენტია კონკურსანტებისთვის საკუთარი სამართლებრივი უფლებების დასაცავად და ამავე დროს კონკურსის გამჭვირვალობის და სამართლიანობისათვის. როგორც საკონკურსო, ასევე საპრეტენზიო კომისიის თითოეული კანდიდატის მიმართ გამოტანილი გადაწყვეტილება დასაბუთებული და არგუმენტირებული უნდა იყოს. აღნიშნულ მექანიზმს ჩემი აზრით სხვა დამატებითი მნიშვნელობაც აქვს, რადგან კანდიდატების მხრიდან საკუთარი უფლებებისათვის ბრძოლის პრეცენდენტები როგორც საკონკურსო/საატესტაციო, ასევე საპრეტენზიო კომისიების მუშაობის შეფასების ეფექტური ინდიკატორია.
სტატიის მიზანია საპრეტენზიო კომისიების მუშაობაზე შევაჩეროთ ყურადღება – აღვწეროთ საპრეტენზიო კომისია, როგორც რეფორმირების პროცესში მყოფი საჯარო სამსახურის ერთ-ერთი ახალი მდგენელი ინსტიტუტის ფუნქციონირების მექანიზმები/სტრატეგიები.
მიზნიდან გამომდინარე ძირითადი კითხვაა რამდენად ეფექტურად ახორციელებს დასახული მიზნების რეალიზებას საპრეტენზიო კომისია, რაც გამოიხატება საჯარო სამსახურში კონკურსების სამართლიანობისა და გამჭვირვალობის ეფექტიან ინსტრუმენტად ჩამოყალიბებაში.
მეთოდოლოგიური სტრატეგია ეფუძნება კონკრეტული შემთხვევების აღწერას, მიმოხილვას და ანალიზს – საპრეტენზიო კომისიების მუშაობის მიმართ კონკურსანტების მხრიდან გამოთქმულ პრეტენზიებზე და საჩივრებზე რეაგირების ზოგადი ტენდენციების იდენტიფიცირებას – რა ფორმას მიმართავენ კონკურსანტები საკუთარი უფლებების დასაცავად, რა წინააღმდეგობებს აწყდებიან და რა შედეგებს აღწევენ? როგორია კონკურსის შედეგების სასამართლო ინსტანციებში გასაჩივრების პრაქტიკა? საბოლოოდ რომელი სტრატეგია უფრო „მომგებიანია“ შეგუების თუ ბრძოლის საკუთარი უფლებების დასაცავად?
საქართველოს შრომის ბაზარზე საჯარო სამსახური ერთ-ერთი პრესტიჟული და კონკურენტული სფეროა. „საჯარო სამსახურის შესახებ” კანონში 2012 წლის 29 ივნისს ცვლილებების შემდეგ, საჯარო სამსახურში არსებულ ვაკანტურ პოზიციებზე კონკურსის გამოცხადება სავალდებულო გახდა. სწორედ ამიტომაც საჯარო სამსახურის ვებგვერდზე 2013 წლის ბოლომდე საჯარო უწყებების მიერ უამრავი ვაკანტური ადგილი გამოცხადდა. http://www.hr.gov.ge-ის ადმინისტრატორის განცხადებით, 2013 წლის განმავლობაში საიტზე დამსაქმებლების მიერ თვის განმავლობაში საშუალოდ 686 ახალი ვაკანსია განთავსდა. აღნიშნული საიტის მომხმარებლების რიცხვი კი იმ დროისთვის 130813 აღწევდა. როგორც მოყვანილი მონაცემები ცხადყოფს ბოლო წლებში ამ პროცესში ჩართულ პირთა რიცხვი საგრძნობლად გაიზარდა.
მოქალაქეების მხრიდან საჯარო სამსახურში დასაქმების სურვილის პარალელურად როგორც დედაქალაქში, ასევე ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებში ჩატარებული კონკურსების მიმართ უკმაყოფილება იზრდება. უკმაყოფილების ძირითადი მიზეზი კონკურსების სამართლიანად ჩატარების მიმართ უნდობლობაა. კონკურსანტები პრეტენზიებს სხვადასხვა საშუალებით ახმოვანებენ: ბრიფინგების, სტატიების, სოციალური ქსელების, ღია წერილებით ხელისუფლების მაღალი თანამდებობის პირების სახელზე, არასამთავრობო ორგანიზაციებისათვის და სასამართლოსათვის მიმართვით.
სტატია საკონკურსო კომისიების მიმართ უნდობლობას ზოგადად მიმოიხილავს. უნდობლობის მიზეზები მრავალფეროვანია. კონკურსანტების ძირითადი პრეტენზია გასაუბრების ეტაპზე სხვადასხვა ტიპის დარღვევებს ეხება: კომისიის მიკერძოებულობა, არაკომპეტენტურობა, არაკვალიფიციურობა, შეკითხვების არარელევანტურობა, საკონკურსო კომისიის მიერ წინასწარ განსაზღვრული შეფასების ფორმის გარეშე ჩატარებული გასაუბრება, არაერთგვაროვანი პრაქტიკა, კომისიის წევრად იმ პირის ყოფნა, რომელიც თავადაც იღებს მონაწილეობას კონკურსში, რადგან იმ ეტაპისთვის „მოვალეობის შემსრულებლის“ პოზიციაზეა დასაქმებული და ა.შ.[7]
ამ მიმართულებას არ ჩავუღრმავდებით, რადგან ინტერესის საგანია იმის ხაზგასმა, რომ საკონკურსო კომისიის შემადგენლობიდან ყალიბდება საპრეტენზიო კომისიებიც და შესაბამისად ეს შენიშვნები მათ მიმართაც რელევანტურია. რადგან ძირითადი პრეტენზიები გასაუბრების ეტაპს უკავშირდება, სწორედ ამ ეტაპზე ფიქსირდება დარღვევების დიდი წილიც, შესაბამისად კონკურსანტების პრეტენზიებიც ძირითადად სწორედ გასაუბრების ეტაპზე გამოვლენილ დარღვევებს უკავშირდება, ამდენად საპრეტენზიო კომისიაში და სასამართლოში შესული პრეტენზიების/საჩივრების უმეტესობაში აღნიშნული ხარვეზებია წარმოდგენილი.
საპრეტენზიო კომისიას კონკურსანტების საჩივრებზე რეაგირებას კანონი ავალდებულებს. კომისია ვალდებულია საკუთარი გადაწყვეტილება წერილობით აცნობოს და დაუსაბუთოს მომჩივარ კონკურსანტს გადაწყვეტილება. სამწუხაროდ ჩამოყალიბდა და აპრობირებულია რეაგირების მანკიერი პრაქტიკა – როგორც წესი კომისიის მხრიდან მომჩივრებისათვის სტანდარტული პასუხები იგზავნება: „ყველას იდენტური ერთნაირი პასუხები მოგვივიდა, ერთი ფრაზა განსხვავებული არ ყოფილა.“[8]
პირველ სტრატეგიას შეგვიძლია „კონკურსანტის მოშორების მარტივი“, ხოლო მეორეს „კონკურსანტის მოშორების რთული“ სტრატეგია ვუწოდოთ. დაკვირვებით და ანალიზით იკვეთება, რომ „კონკურსანტის მოშორების რთული“ სტრატეგია ხასიათდება მეტი პრობლემურობით – ჩნდება კითხვა რა გარემოებები ართულებს საპრეტენზიო კომისიის მუშაობას:
• მომჩივარი ასაბუთებს/ამტკიცებს გამოცხადებულ ვაკანსიასთან მისი განათლების და ვიწრო სპეციალიზაციის რელევანტურობას (შესაბამისი განათლების, კვალიფიკაციის დამადასტურებელი დოკუმენტების წარმოდგენის საფუძველზე). მიუთითებს, რომ ის კანდიდატი რომელსაც კომისიამ მიანიჭა უპირატესობა არ აკმაყოფილებს შესაბამის მოთხოვნებს.
• მომიჩვარი ასაბუთებს/ამტკიცებს მის რელევანტურობას გამოცხადებულ ვაკანსიაზე გამოცდილების, კვალიფიკაციის კატეგორიაში (შესაბამისი განათლების, კვალიფიკაციის დამადასტურებელი დოკუმენტების წარმოდგენის საფუძველზე). მიუთითებს, რომ ის კანდიდატი რომელსაც კომისიამ მიანიჭა უპირატესობა არ აკმაყოფილებს საკვალიფიკაციო მოთხოვნებს.
აღნიშნული ორი ფაქტორი მომჩივრების მხრიდან მიჩნეულია ობიექტურ წინაპირობად კონკურსის მეორე ტურის, გასაუბრების ხელახლა დანიშვნის. საინტერესოა რეაგირების რა სტრატეგიებია ინსტიტუციონალიზებული ასეთ შემთხვევებში საპრეტენზიო კომისიების მუშაობაში? მსგავს შემთხვევებში კონკურსანტის მიერ საპრეტენზიო კომისიაში შესული საჩივარი იმდენად არგუმენტირებულია, რომ საპრეტენზიო კომისიას არ რჩება რეაგირების პირველი გზისთვის მიმართვის საშუალება, ანუ სტანდარტული, შაბლონური პასუხებით შემოიფარგლოს, ამიტომ ასეთ შემთხვევებში საპრეტენზიო კომისია იძულებულია მიმართოს საკონკურსო კომისიას რეკომენდაციით გაიზიაროს მომჩივარის შენიშვნები და განმეორებით დანიშნოს გასაუბრების ეტაპი. საპრეტენზიო კომისიის შექმნა არის საჯარო სამსახურის ხელმძღვანელი პირის დისკრე­ციული უფლებამოსილება. საპრეტენზიო კომისიის წევრთა რაოდენობასა და შემადგენლობას განსაზღვრავს დაწესებულების ხელმძღვანელი. საპ­რეტენზიო კომისიის შემადგენლობაში შედიან კომისიის თავმჯდომარე, თავმჯდომარის მოადგილე და წევრები, რომელთა უმეტესობა საჯარო სამსახურის მაღალი თანამდებობის პირია. კომისიის გამჭვირვალობის და მიუკერძოებლობის, აგრეთვე პროფესიონალიზმის პრინციპების გათვალის­წინებით, საპრეტენზიო კომისიაში, ისევე როგორც საკონკურსო/საატესტა­ციო კომისიებში, მოწვეული უნდა იყვნენ საზოგადოებრივი ორგანიზაციის წარმომადგენლები და დამოუკიდებელი ექსპერტები. კვლევა ადასტურებს, რომ გარე აქტორები ხშირად გამოთქვამენ პრეტენზიებს საჯარო სამსახურების ხელმძღვანელებისადმი კანონის ამ მუხლის შეუსრულებლობასთან დაკავშირებით, რაც გამოიხატება მათ საკონკურსო კომისიებში ჩაურთველობაში. სასამართლო გადაწყვეტილებებითაც იგივე მტკიცდება. მიუხედავად იმისა, რომ საპრეტენზიო კომისიის მიუკერძოებლობის უზრუნველსაყოფად დად­გენილია, რომ კომისიის წევრი, რომელიც მონაწილეობდა კონკურსის რო­მელიმე ეტაპის ჩატარებაში, არ შეიძლება იყოს საპრეტენზიო კომისიის შე­მადგენლობაში, კვლევის ფარგლებში ვერ შევძელით აღნიშნული მოთხოვნის შესრულების იდენტიფიცირება. თუმცა, თუ აღნიშნულ პროცესში გარე აქტორების ჩართულობა შეზღუდულია, თავისთავად იბადება საფუძვლიანი ეჭვები, როგორც საპრეტენზიო კომისიების შემადგენლობასთან, ასევე მათ გადაწყვეტილებებთან დაკავშირებით.
ჩნდება კითხვა საკმარისია თუ არა საპრეტენზიო კომისიის რეაგირების ეს ფორმა მომჩივარის ინტერესების სამართლიანად დაკმაყოფილებისათვის? გავრცელებული პრაქტიკები ადასტურებს რომ სრულებითაც არა! რატომ? საქმე იმაშია, რომ რეაგირების ამ ფორმას არ აქვს იმპერატიული ხასიათი, მაგრამ მიუხედავად ამისა საკონკურსო კომისიას გარკვეულ ხარვეზებზე მინიშნება ეძლევა, ამდენად საკონკურსო კომისიაზე დგება რეაგირების ჯერი. როგორ რეაგირებს საპრეტენზიო კომისიის რეკომენდაციებზე საკონკურსო კომისია? რეაგირების ფორმა და სტრატეგია ასეთია: საპრეტენზიო კომისიის გადაწყვეტილებას იზიარებს საკონკურსო/საატესტაციო კომისია და ამ თანამდებობაზე დასანიშნად არ წარადგენს არც ერთი კანდიდატს. შესაბამისად, ამ თანამდებობაზე გამოცხადებული კონკურსი ჩაშლილად ითვლება. მიუხედავად იმისა, რომ მომჩივარი ითხოვდი არა კონკურსის ხელახლა გამოცხადებას, არამედ მხოლოდ გასაუბრების ტურის თავიდან დანიშვნას. რა ხდება შემდეგ? მას შემდეგ რაც საპრეტენზიო კომისიისგან იღებს „სარეკომენდაციო ხასიათის“ წერილს საჯარო სამსახურის ხელმძღვანელობა, ცვლის ვაკანსიისთვის წაყენებულ მოთხოვნებს, ახალი ფორმულირებით იცვლება ვაკანსიის სახელწოდება და საკვალიფიკაციო მოთხოვნები, რომლებიც მთლიანად მორგებულია ე.წ. კონკურსის გამოცხადების ეტაპისთვის მოვალეობის შემსრულებლის CV-ზე და შესაბამისად არარელევანტურია მომჩივარისათვის. ყოველივე ეს კი იმას ნიშნავს, რომ ხელახლა გამოცხადებულ კონკურსში მონაწილეობას მომჩივარი ვერ მიიღებს.[9]
საპრეტენზიო კომისიისადმი სამართლიანი და არგუმენტირებული პრეტენზიის შედეგად, ფაქტობრივად, კონკურსი ჩაიშალა და მომჩივარს მასში მონაწილეობის უფლება ჩამოერთვა. ადვილი მისახვედრია რომ მომჩივარის აშკარა უპირატესობა გაზიარებული იქნა საპრეტენზიო კომისიის მხრიდან, რასაც მარტივად მოყვა საკონკურსო პირობებში ცვლილებების შეტანა და მათი „მორგება“ საჯარო სამსახურის არა კანონის მოთხოვნების შესაბამისად განხორციელება, არამედ არაფორმალურ პრაქტიკებს, ისეთს როგორიცაა ნეპოტიზმი, პატრონაჟი, პროტექციონიზმი და ა.შ.
როგორც პრაქტიკა აჩვენებს საჯარო სამსახურში კონკურსებთან დაკავშირებული საჩივრებით სასამართლოსათვის მიმართვა გაცილებით უფრო ეფექტურია. კონკურსანტებს საჩივრების მომზადებასა და სასამართლო პროცესებში არასამთავრობო ორგანიზაციები უწევენ დახმარებას. მოვიყვანთ რამდენიმე შემთხვევას:
• ზესტაფონის რაიონულმა სასამართლომ 21 კონკურსანტის სარჩელი დააკმაყოფილა, რომლის ინტერესებსაც სასამართლოში „სამართლიანი არჩევნების“ წარმომადგენელი იცავდა. სასამართლომ გააუქმა საკონკურსო კომისიის გადაწყვეტილება, რომლითაც კონკურსანტებს უარი ეთქვათ ვაკანტურ თანამდებობებზე დანიშვნასთან დაკავშირებით და კომისიას კონკურსის გასაუბრების ეტაპის ხელახლა ჩატარება დაავალა.[10]
• 2015 წლის 13 ნოემბერს ცაგერის რაიონულმა სასამართლომ სარჩელი დააკმაყოფილა, რომლის ინტერესებსაც სასამართლოში „სამართლიანი არჩევნების“ წარმომადგენელი იცავდა[11].
სასამართლო კონკურსანტების მიმართ უსამართლო გადაწყვეტილებას შემდეგი არგუმენტაციის საფუძველზე ასაბუთებს:
• საკონკურსო/საატესტაციო კომისიის საქმიანობა საჯაროობის პრინციპის დარღვევით მიმდინარეობდა, რაც გამოიხატებოდა იმაში, რომ კომისიის მიერ კონკურსის გასაუბრების ეტაპზე დაკვირვების უფლება შეეზღუდათ დაინტერესებულ პირებს.
• საკონკურსო/საატესტაციო კომისიის დებულების მიხედვით, თითოეული კანდიდატისთვის გამოიყენება იდენტური შინაარსის წინასწარ განსაზღვრული კითხვარი. თუმცა, საკონკურსო/საატესტაციო კომისიას არ ჰქონდა ასეთი კითხვარი. კომისიას ასევე არ უხელმძღვანელია გასაუბრების შეფასების ფორმის მიხედვით, რაც დებულებით იყო განსაზღვრული და კანდიდატის უნარ-ჩვევების შემოწმებას მოითხოვდა.
• კომისიამ გასაუბრების პროცესში ისეთ კრიტერიუმთან დაკავშირებით, როგორიცაა ,,სამუშაო გამოცდილება’’ შეფასება არაობიექტურად გააკეთა, კერძოდ, იმ კონკურსანტებს, რომლებსაც უფრო ნაკლები სამუშაო გამოცდილება ქონდათ კომისიის წევრებმა გაცილებით უფრო მაღალი შეფასება დაუწერეს.
• გასაუბრების ეტაპზე ადგილი ქონდა კონკურსანტების მიმართ არარელევანტური კითხვების დასმას, რომლებსაც არაფერი ქონდა საერთო მათი პროფესიული დონისა და კომპეტენციის შეფასებასთან და ნაკარნახევი იყო პოლიტიკური მიკერძოებით, რითიც დაირღვა საქართველოს კანონმდებლობის მოთხოვნები.
შეჯამების სახით შეიძლება ითქვას, რომ საპრეტენზიო კომისიის ფუნქციონირების მექანიზმები, პირველ რიგში კი მისი ფორმირების პროცესი საჭიროებს მკაცრ კონტროლს. კონტროლის მექანიზმები ნებისმიერი ინსტიტუტის ფუნქციონირების ერთ-ერთი წინაპირობაა. მაგალითები ცხადყოფს, რომ საპრეტენზიო კომისიების დაკომპლექტებასთან დაკავშირებით ჩნდება ეჭვები.
საპრეტენზიო კომისიის გადაწყვეტილება „რეკომენდაციული ხასიათისაა“, ანუ ის არც იმპერატიული მოთხოვნაა და არც იმას გულისხმობს, რომ თავდაპირველი კონკურსის პირობები უნდა გადაიხედოს, ეს უკანასკნელი სცილდება საპრეტენზიო კომისიის უფლებამოსილებებს.
მართალია კანონი აძლევს კონკურსანტებს არჩევანის საშუალებას მიმართონ საპრეტენზიო კომისიას ან თავდაპირველად სასამართლოს, მაგრამ ერთი მხრივ, პრობლემურია საპრეტენზიო კომისიების შექმნაზე დახარჯული სახსრების, დროისა და ადამიანური რესურსების არაეფექტური ხარჯვა, ხოლო მეორე მხრივ საპრეტენზიო კომისიების არაეფექტურობის მიზეზით კონკურსანტების სასამართლოსადმი მიმართვა, რაც აგრეთვე უკავშირდება ფინანსურ, დროისა და ადამიანური რესურსების არაეფექტურ ხარჯვას.
[1]„საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია საქართველო 2020“ საქართველოს მთავრობა, გვ. 48
[2] საჯარო სამსახურის ბიურო, 2013, http://www.csb.gov.ge/ge/publications
[3] საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველო, 27 ივლისი 2015, http://www.transparency.ge/node/5412
[4] ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი, 2014, ნინო მერებაშვილი, https://idfi.ge
[5] საქართველოს მთავრობის დადგენილება №412 2014 წლის 18 ივნისი ქ.თბილისი „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებული კონკურსის ჩატარების წესის დამტკიცების შესახებ
[6]საჯარო დაწესებულებებში კონკურსისა და ატესტაციის ჩატარების პრაქტიკული სახელმძღვანელო, თბილისი, 2014, 37გვ.
[7]ნათია რუხაძე, საკონკურსო-საატესტაციო კომისიას მიკერძოებასა და არაკომპეტენტურობაში ადანაშაულებენ, 02.02.2015, http://www.bpn.ge
[8]ნათია ცუხიშვილი, თბილისის მერიის მოხელეთა ატესტაციის პირველ ეტაპზე 37 პირი არ გამოცხადდა, 01 ნოემბერი, 2014. 11:17, http://reportiori.ge/index.php?menuid=3&id=43565
[9]ლელა ნემსაძე, ღია წერილი პრემიერ-მინისტრს, 17.03.2014, http://netgazeti.ge/2014/03/17/29288/
[10],,სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ” (ISFED), 21 მოქალაქის საქმე მოიგო: საკონკურსო კომისიას სასამართლომ გასაუბრების ხელახლა ჩაატარება დაავალა, http://www.isfed.ge/main/971/geo/
[11],,სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ” (ISFED), ISFED-მა კიდევ ერთი სასამართლო პროცესი მოიგო, http://www.isfed.ge/main/967/geo/

Author: Tamar Charkviani
According to Government of Georgia (GoG), civil service reform is one of the most important priorities. According to strategic plan ‘Georgia 2020’ ‘facilitate the development of a human resources management system as part of efforts to ensure the stability of public service provision and the recruitment of qualified staff through relevant material and career motivation’ [1]. In order to implement the reform, GoG has taken several successful steps during 2013-2014 [2]. Non-governmental sector points to the improvement of legal acts regulating the civil service. However, they also point to numerous violations and irregularities in terms of competitions and certification (attestation) [3].
After 2012 parliamentary elections, reorganization in civil service came under public scrutiny and has not lost its attraction ever since. Transparent and fair recruitment procedure in public institutions is the bulk of proper functioning of civil service. Such principles are the necessary tools to convince the citizens that civil service recruits not relatives, friends or political affiliates, but professionals.
On 20th of July, 2014, with the entry into force of the he Government decree of 20 July 2014, the procedure of recruitment in civil service improved significantly – ensuring impartial and fair procedure was more guaranteed [4]. Mechanisms of the recruiting process and appealing results were established [5]. If the candidate considers that the commission has inadequately assessed the compatibility of his or her professional habits, qualification, capabilities and personal characteristics with the requirements of the proposed vacancy – the candidate has the right to appeal to the appellate commission and later to the court, or not use the mechanism of appeals and address the court immediately, as set out in the Georgian legislation [6].
The existence and effective use of the legal mechanisms of appealing against the results of the recruitment competition is an important instrument of ensuring transparency and fairness of the recruitment process, as well as a mechanism by which the candidate can defend his or her rights. Every decision of the selection commission, as well as of the appellate commission must be substantiated and justified. In my regard, the above-mentioned mechanism has another function as well, as the possibility of da candidate defending his or her rights is an effective indicator of the commissions’ functionality.
The aim of the article – to focus on the appellate commission, describe the institution and its mechanisms/strategies, as one of the latest components of the civil service reform.
Based on the principle aim of the work, the main question – is to what extent is the commission performing the tasks and carries out its duties, which implies instrumentalizing fair and just recruitment in the civil service.
Methodology – is based on the description of a specific practice, its review and analysis – identifying general tendencies regarding the appeals and reaction to them by the appellate commission – which methods the candidates use to defend their rights, what kind of barriers and obstacles they face and what results do their appeals yield. What is the situation in terms of appealing against a decision in court? Which strategy is more effective in terms of defending one’s rights?
Civil service is one of the most prestigious and competitive areas of the Georgian labor market. After the amendment of 29 June 2012 to the ‘Law of Georgia on Civil Service’, it is mandatory to announce a call on all positions. This is the reason why at the end of 2013 numerous vacancies were announced on the civil service website.
According to the administration of http://www.hr.gov.ge, 686 new vacancies were announced on average in a month by the civil service sector. By that time 130813 users were registered on the website. As the data explicitly shows, the number of people involved in the process has increased significantly over the last years.
Dissatisfaction towards the recruitment process among people interested in civil service has been increasing both in the capital and the municipalities. The primary reason for discontent is the lack of trust in the fairness of the process. Candidates voice their concerns in different ways: media briefings, articles, via the social network, open letters to senior members of the executive government, as well as NGOs and the court.
The article generally discusses the lack of trust towards the commission. The reasons for mistrust are various. The principal protest from the candidates refers to certain infringements during the interview process: Questions regarding impartiality of the commission, lack of professionalism, incompetence, irrelevant questions, and interview held without set criteria, incongruent practice, members of the commission being the persons who also take part in the competition, as they are persons acting officials etc. [1][7].
We shall not dwell into details on this matter, as the appellate commissions include representatives of the selection commission as well, thus the criticism applies to both. As the major protest is caused by the interview process, the main bulk of infringements also appear to be present during this stage of the recruitment process. Therefore, the appeals to the commission and the court mostly contain the above-mentioned flaws.
The appellate commission is obliged by law to react to appeals. The commission is also obliged to inform the appellant about its decision in written form and must justify it. Unfortunately, a single practice has been established, which involves sending one type of response to all appellants; ‘Each and every one of us got an identical response, not a single phrase was different’ [8].
We can refer to the first strategy as the ‘the easy way of dismissing the appellant’, whereas the second – ‘the hard way of dismissing the appellant’.
In such cases, the complaints and appeals made by the appellants are so reasonable that the commission cannot react via the first strategy. In other words, the standard response will not suffice, therefore the appellate commission is obliged to address the selection commission with a recommendation to take the appellant’s claim into account and set another interview. Creating an appellate commission is a discretionary power of the executive head of the civil service.
The number and composition of the commission is determined by the director of the institution/entity. The appellate commission includes the chairman, deputy chairman and the rest of the members, most of whom are senior employees of the institution. Considering the impartial and transparent character of the commission, representatives of CSOs and independent experts should be invited as members of both the appellate commission and the selection commission. The research affirms that external actors often complain about the neglect of this article by senior executives of the public institutions.
The court rulings and decisions reinforce the claim. Even though the legislation rules that in order to ensure the impartiality of the appellate commission, the members of the commission must not take part in any other process of the competition or the recruitment process, the research has not been able to identify the execution of this requirement. However, if external actors are exempt from participation in the commission, this creates doubts about the composition of the commissions, as well as their decisions.
A question arises, whether these measures by the appellate commission are enough to satisfy the appeal of the candidate. The established practice indicates that it is not! What are the reasons? In fact, this form of reaction does not have an imperative character, however the flaws of the selection commission are pointed out and it is up to the selection commission to react. How does the selection commission react to the recommendations of the appellate commission? Form of reaction and strategy are as follows: The selection commission takes the decision of the appellate commission into account and does not appoint any of the candidate on the position. Therefore, the call for the position is annulled. This happens despite the fact that the appellant asks for another interview and not annulment of the competition. What happens next? After receiving a recommendation letter from the appellate commission, the executives of the public service institution changes the requirements of the vacancy, the title of the position and the candidate requirements, which is completely tailored for the CV of the temporary officiate. This means that the appellant will not be able to participate in the new call for position [9].
As a result of a justified appeal from the candidate to the appellate commission, the vacancy was annulled and the appellant was denied the possibility to participate in the new call for position. It is evident that the appellate commission shared the comparative advantage of the appellant and tailored the requirements for the position not according to the law on civil service, but to the informal practices, such as – nepotism, patronage, protectionism etc.
As the practice indicates, appeal to court is more effective in such cases. NGOs assist the appellants with preparation of the complaints and during the trial. There are several examples:
The court proves the unjust decisions based on the following arguments:
We can conclude that the mechanisms of functioning of the appellate commission, especially the process of forming the commission, requires strict control. The mechanisms of such control is the basis of functioning of any institution. Examples indicate that there are doubts about the process of forming the appellate commissions.
The decision of the appellate commission serves as a recommendation, meaning that it is not imperative and does not imply that the initial requirements of the competition should be revised, as it is not within the competence of the appellate commission.
It is true that the law gives the applicant a choice to address appellate commission, or the court primarily. However, on the one hand, the costs of establishing the appellate commission, time and human resources are problematic and on the other hand applicants’ appeals to the court due to the inefficiency of appellate commission, which also relates to ineffective loss of financial, time and human resources.
[1] “Georgia’s socio-economic development strategy – Georgia 2020”, Government of Georgia, p. 48.
[2] Civil Service Bureau, 2013, http://www.csb.gov.ge/ge/publications.
[3] Transparency International – Georgia, 27 July 2015, http://www.transparency.ge/node/5412.
[4] Institute for Development of Freedom of Information, 2014, Nino Merebashvili, https://idfi.ge.
[5] Decree of the Government of Georgia №412 ,18 June 2014, Tbilisi.
[6] Practical Manual for Competitions and Attestation in Civil Service, Tbilisi, 2014, p. 37.
[7] Natia Rukhadze, “Selection Commission is accused of Incompetence and Bias”, 02 February 2015, , http://www.bpn.ge.
[8] Natia Khutsishvili, “37 show up on the first stage of attestation for employees of the Mayor’s Office”, 01 November 2014, http://reportiori.ge/index.php?menuid=3&id=43565.
[9] Lela Nemsadze, “Open Letter to the Prime Minister”, 17 Match 2014, http://netgazeti.ge/2014/03/17/29288/.
[10]„International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED)“, won 21 cases in favor of the candidates, http://www.isfed.ge/main/971/geo/.
[11„International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED)“, ISFED won yet another case, http://www.isfed.ge/main/967/geo/.
Notes:
[1] NOTE: Under Article 2 of the Law of Georgia on the Conflict of Interests and Corruption in Civil Service, acting officials can be appointed to a vacant position that shall be filled through a competitive process for no longer than one year, and to other positions for no longer than three months. The same person may not be reappointed as an acting official to the same position. This amendment will be enforced from 1 July, 2013. – See more at: http://www.csb.gov.ge/en/faq#sthash.QgK6uTRZ.dpuf