„დასავლეთ ბალკანეთის დიალოგი“ ღია მმართველობის პარტნიორობის ფარგლებში
2015 წლის 10-11 სექტემბერს, ღია მმართველობის პარტნიორობის ფარგლებში, ალბანეთის ქალაქ ტირანაში, ჩატარდა კონფერენცია სახელწოდებით „დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნების დიალოგი". კონფერენციაში მონაწილეობა დასავლეთ ბალკანეთის (ალბანეთი, მონტენეგრო, სერბეთი, მაკედონია, კოსოვო, ბოსნია და ჰეროცოგოვინა), დიდი ბრიტანეთის, ხორვატიის, საქართველოს, პოლონეთისა და სხვა ქვეყნების სამთავრობო თუ სამოქალაქო სექტორის 400-მდე წარმომადგენელმა მიიღო.
აღნიშნული შეხვედრა დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნების მთავრობებისა და სამოქალაქო სექტორის პირველი კოორდინირებული მუშაობა იყო ღია მმართველობის პარტნიორობის ფარგლებში (OGP), რაც თვალსაჩინო მაგალითია იმისა, თუ რაოდენ წარმატებულად ახერხებს OGP კერძო და სამთავრობო სტრუქტურების ერთი მიზნისთვის გაერთიანებას.
„დასავლეთ ბალკანეთის დიალოგის“ ჩატარება რეგიონისთვის გადამწყვეტი მნიშვნელობის იყო, რადგან ღია მმართველობის პარტნიორობის გაძლიერებისათვის რეგიონში მნიშვნელოვანი ნაბიჯები იდგმება. კოსოვომ, 2014 წლის ივნისში გამოთქვა OGP-ის წევრობის სურვილი, ბოსნია და ჰერცეგოვინა კი, სექტემბერში შეუერთდნენ ღია მმართველობის პარტნიორობას.
დასავლეთ ბალკანეთის OGP დიალოგი
მიზნად ისახავდა მონაწილეების მიერ ერთმანეთისთვის გამოცდილებების გაზიარებას. შეხვედრაზე ისაუბრეს სამოქმედო გეგმების განხორციელების პროცესში წამოჭრილი პრობლემების მოგვარების ეფექტურ გზებსა და ღია მმართველობის გაძლიერების საკითხებზე. OGP ბალკანეთის დიალოგი ძირითადად, იმ ქვეყნებისთვის არის განკუთვნილი, სადაც ადამიანთა უფლებების და იმიგრაციის კუთხით სერიოზული პრობლემებია. კონფერენციაზე ასევე განიხილეს ისეთი პრიორიტეტული თემები, როგორიც არის საჯარო მონაცემთა ბაზის შექმნა, საჯარო სერვისების გაუმჯობესება, კომუნიკაციის უსაფრთხო საშუალებები, კორუფციასთან ბრძოლის გზები, ბიუჯეტის ღიაობა, საკანონმდებლო გამჭვირვალობა და სხვა.
შეხვედრის მთავარი შედეგი კი, რეგიონალური ფორუმის დაარსება იყო, სადაც მონაწილეებს რეგულარულად შეეძლებათ ერთმანეთისთვის გამოცდილების გაზიარება. ეს პრაქტიკა კი, რეგიონის წინაშე არსებული გამოწვევების დაძლევაში დაეხმარებათ.

The governments of the Western Balkans have come together on the occasion of the Western Balkans OGP Dialogue 2015, in Tirana, Albania, on September 10-11, 2015. The event gathered around 250 participants from Western Balkan countries (Albania, Bosnia – Herzegovina, Montenegro, Serbia, Macedonia, Kosovo) and beyond (UK, Croatia, Georgia, Poland etc.) representing both governments and civil societies.
It is quite remarkable that civil society organizations from Bosnia and Herzegovina, Kosovo, Montenegro, Macedonia, Serbia and Albania have managed to coordinate their work with governments, parliaments for the first time within the OGP framework. That’s what’s unique about OGP, it brings together engagement and action from governments and civil society alike.
Albania, Macedonia, Montenegro and Serbia are currently preparing and implementing their National Action Plans 2014- 2016. In June 2014, Kosovo made a commitment to join the OGP, and in September 2014 Bosnia and Herzegovina became the latest signatory country of the OGP. So, Western Balkans OGP Dialogue was an excellent opportunity for the Open Government movement in the Western Balkans countries and beyond.
The Western Balkans OGP Dialogue agenda was designed to encourage participants to learn from others about effective efforts to strengthen open government and how to overcome problems rose during the process. OGP Balkan Dialogue invites governments and civil society organizations of OGP member countries that experience immigration or transition of refugees, to act upon that humanitarian and human rights crisis in the spirit of proactive openness. The event included sessions on priority topics: High-level political commitment to OGP and EU accession, open data, improving public services, safer communities, anti-corruption, open budgeting, legislative openness etc.
The main result of this conference was the establishment of a Regional Forum, whereby Governments and CSOs of the WB will have the opportunity to share experiences from their respective countries of how openness can improve public services, drive economic growth, reduce poverty and corruption, and restore public faith in government. The regional approach will serve to highlight good practices and successful initiatives, address the challenges faced, and establish regional support and peer-exchange mechanisms.