ვიზა ლიბერალიზაცია - არჩევნებამდე თუ არჩევნების შემდეგ?
ევროკავშირთან ვიზა ლიბერალიზაციის პროცესი გრძელდება. იგი არ შეჩერებულა და ადრე თუ გვიან წარმატებით დასრულდება. თუმცა, საქართველოსთვის არსებითად მნიშვნელოვანია ეს პროცესი ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებამდე დასრულდეს, ვინაიდან მას გავლენა ექნება არჩევნების შედეგებზე და მოსახლეობის განწყობაზე ევროინტეგრაციის მიმართ.
სამწუხაროდ, პროცედურული საკითხების გათვალისწინებით, არჩევნებამდე ვიზა ლიბერალიზაციის დასრულება ნაკლებად სავარაუდოა.
20 ივნისს გაიმართა ევროკავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრების საბჭო, სადაც ერთ-ერთი განსახილველი თემა საქართველოსთვის სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაცია იყო. საგარეო საქმეთა მინისტრების პოზიცია ამ საკითხის მიმართ მნიშვნელოვანია, რადგან ამ ფორმატში ვიზა ლიბერალიზაციაზე თანხმობა პოლიტიკური მხარდაჭერის ტოლფასია.
შეხვედრა საქართველოსთვის სასიკეთოდ დასრულდა, რადგან საქართველოსთვის უვიზო მიმოსვლის მინიჭების წინააღმდეგ არცერთი ქვეყანა არ წასულა (სკეპტიკოსი ქვეყნების ჩათვლით - გერმანია, იტალია, საფრანგეთი და ბელგია). შეხვედრის შემდგომ გაკეთდა პოზიტიური განცხადებებიც, რომლებიც ვიზა ლიბერალიზაციის პროცესის დასრულების სამომავლო პერსპექტივებზე მიუთითებს.
საგარეო პოლიტიკისა და უსაფრთხოების საკითხებში ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენლის, ფედერიკა მოგერინის თანახმად:
• „ყველა ქვეყნისთვის ნათელია, რომ საქართველომ დააკმაყოფილა ყველა კრიტერიუმი. ახლა უკვე ჰოლანდიის ხელმძღვანელობით საბჭოს ხელშია კორეპერის (COREPER) ერთ-ერთი უახლოესი სხდომის დღის წესრიგში დააყენოს ეს საკითხი. ყველა ქვეყანამ აღნიშნა, რომ საქართველომ წარმოუდგენელი სამუშაო ჩაატარა, რაც იმსახურებს აღიარებას რაც შეიძლება მალე."
ლიტვის საგარეო საქმეთა მინისტრის, ლინას ლინკევიჩიუსის მიხედვით კი:
• "საქართველო მიიღებს უვიზო მიმოსვლას. არცერთ წევრ სახელმწიფოს საწინააღმდეგო აზრი არ გამოუთქვამს. ეს იყო ყველაზე პოზიტიური შეხვედრა. სავარაუდოდ, საბჭოშიც და პარლამენტშიც ერთდროულად მივიღებთ გადაწყვეტილებას."
ერთ-ერთი საკვანძო საკითხი გააჟღერა ლატვიის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, ედგარ რინკევიჩმა:
• „საქართველომ უნდა მიიღოს უვიზო მიმოსვლა. გადაწყვეტილებას დღეს არ ველოდით. ძალიან კმაყოფილი ვარ შეხვედრით, უაღრესად პოზიტიური იყო. სამწუხაროდ, საბოლოო ვადა არ გვაქვს, მაგრამ ადრეული შემოდგომა - მე ასე მგონია.“
როგორც ვიზა ლიბერალიზაციის შესახებ IDFI-ის მიერ მომზადებულ წინა სტატიაში იყო მოყვანილი - „ევროკომისიამ საქართველოსთვის სავიზო რეჟიმის გაუქმებასთან დაკავშირებით საკანონმდებლო ინიციატივა წარადგინა 2016 წლის 9 მარტს. ევროპარლამენტმა და ევროკავშირის საბჭომ ეს საკანონმდებლო ინიციატივა უნდა განიხილონ და მას კენჭი უყარონ, რათა საკანონმდებლო ცვლილება დამტკიცდეს. საბოლოოდ, განახლებული რეგულაციის დამტკიცების შემთხვევაში, ცვლილებას ხელს მოაწერენ ევროპარლამენტის პრეზიდენტი (მარტინ შულცი) და ევროკავშირის საბჭოს თავმჯდომარე ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრი (ამჟამად ნიდერლანდების სამეფოს საგარეო საქმეთა მინისტრი ბერტ კონდერსი) [1 ივლისს ევროკავშირის საბჭოს თავმჯდომარეობა გადადის სლოვაკეთზე, შესაბამისად, ცვლილებაზე ხელს მოაწერს სლოვაკეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი მიროსლავ ლაიჩაკი]. რეგულაცია მისი ოფიციალურად გამოქვეყნებიდან 20 დღეში შევა ძალაში.“
რა ეტაპზეა ვიზა ლიბერალიზაცია
ვიზა ლიბერალიზაციის პროცესის დასასრულებლად საჭიროა ევროკავშირის ორი საკანონმდებლო ორგანოს - ევროპარლამენტისა და ევროკავშირის საბჭოს - თანხმობა [პროცედურის შესახებ სრული ინფორმაცია იხილეთ ბმულზე].
ევროპარლამენტის თანხმობა
ამჟამად, საკანონმდებლო ინიციატივა ვიზა ლიბერალიზაციის შესახებ ევროპარლამენტის სამოქალაქო თავისუფლებათა, მართლმსაჯულებისა და საშინაო საქმეთა კომიტეტში (LIBE) განიხილება. საკითხთან დაკავშირებით ანგარიში მზადაა და მოუწოდებს LIBE-ს მხარი დაუჭიროს პროცესის დასრულებას. ანგარიშში შესწორებების შეტანის ბოლო ვადაა 14 ივლისი, შესაბამისად, კომიტეტში ანგარიშს ამ თარიღამდე კენჭს ვერ უყრიან. მას შემდეგ, რაც LIBE კენჭს უყრის ანგარიშს, საკითხი ევროპარლამენტის პლენარულ სხდომაზე უნდა გავიდეს.
ევროპარლამენტში ოქტომბრის თვემდე საკომიტეტო განხილვები საპარლამენტო კალენდრის მიხედვით შეიძლება გაიმართოს:
•  27 და 30 ივნისს
•  11-14 ივლისს
•  29-31 აგვისტოს
•  1, 5, 8, 26 და 29 სექტემბერს
თავად პლენარული სხდომები ჩანიშნულია:
•  4-7 ივლისს
•  12-15 სექტემბერს
იმის გამო, რომ LIBE-ის კომიტეტის ანგარიშში შესწორებების შეტანის ბოლო ვადა 14 ივლისია, საკითხის 4-7 ივლისის პლენარულ სხდომაზე გატანა ვერ მოხერხდება. შესაბამისად, კომიტეტში გადაწყვეტილება უნდა მიიღონ ივლისი-აგვისტოს პერიოდში, რათა პარლამენტმა საკითხს 12-15 სექტემბრის პლენარულ სხდომაზე უყაროს კენჭი. ევროპარლამენტში პროცესის დასრულების მსგავსი სცენარი ყველაზე ხელსაყრელია საქართველოსთვის.
ევროკავშირის საბჭოს თანხმობა
სტატიაში უკვე აღინიშნა, რომ ვიზა ლიბერალიზაციაზე გადაწყვეტილება ევროპარლამენტის გარდა ევროკავშირის საბჭომაც უნდა მიიღოს.
ევროკავშირის საბჭოში, 20 ივნისის საგარეო საქმეთა მინისტრების საბჭომდე, საკითხი რამდენჯერმე იქნა განხილული, თუმცა დადებითი გადაწყვეტილება არ იქნა მიღებული. 20 ივნისის საბჭოს გადაწყვეტილებამ გამოავლინა პოლიტიკური ნება, რომელიც პროცესის ხელახლა დაწყებას შესაძლებელს ხდის. საკანონმდებლო პროცედურის მიხედვით, ჰოლანდიამ, როგორც ევროკავშირის საბჭოს თავმჯდომარე ქვეყანამ, უნდა დააყენოს საქართველოს ვიზა ლიბერალიზაციის საკითხი კორეპერში. ამ ფორმატში ინიციატივის განხილვის შემდგომ, გადაწყვეტილებას ამტკიცებენ მინისტრები შესაბამის საბჭოში. ვინაიდან ევროკავშირის შინაგან საქმეთა და იუსტიციის მინისტრებმა გადაწყვეტილება ვერ მიიღეს, შესაბამისი უფლებამოსილება წევრი ქვეყნების საგარეო საქმეთა მინისტრებზეც გადადის. თუმცა, ჯერ-ჯერობით არაა გარკვეული თუ როდის განიხილავენ ვიზა ლიბერალიზაციის საკითხს კორეპერში.
კორეპერი ყოველკვირეულად იკრიბება და მომდევნო შეხვედრები ჩანიშნულია 30 ივნისს, 7 და 13 ივლისს. ჰოლანდიის თავჯდომარეობის ვადა გადის 1 ივლისს და შემდგომ ევროკავშირის საბჭოს თავმჯდომარე როტაციის პრინციპით ხდება სლოვაკეთი, რომელიც აღმოსავლეთთან პარტნიორობის (რომლის ნაწილიც საქართველოა) ქვეყნების მიმართ უფრო კეთილგანწყობილია.
ამასთანავე, გასათვალისწინებელია საგარეო საქმეთა მინისტრების მომდევნო შეხვედრა, რომელიც ჩანიშნულია 18 ივლისს. ეს ბოლო შესაძლებლობაა ოქტომბრამდე ევროკავშირის საბჭოში გადაწყვეტილება იქნას მიღებული, ვინაიდან მომდევნო შინაგან საქმეთა და იუსტიციის მინისტრების, ისევე როგორც საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრა ოქტომბერშია ჩანიშნული, საქართველოს საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ. საბჭოს გადაწყვეტილების გარეშე ვიზა ლიბერალიზაციის პროცესის დასრულება შეუძლებელია.
აღსანიშნავია, რომ, თუ ჰოლანდიის მიერ მოხდა საკითხის გატანა კორეპერში 30 ივნისისთვის (რაც ნაკლებად სავარაუდოა), დადებით გადაწყვეტილებას მინისტრების დონეზე წინ არაფერი ეღობება.
ვიზა ლიბერალიზაციის გაჭიანურების შესაძლო მიზეზები
როგორც ვიზა ლიბერალიზაციის შესახებ IDFI-ის წინა სტატიაში იყო განხილული, ვიზა ლიბერალიზაციის შეჩერების მექანიზმის გადახედვამდე, საქართველო, სავარაუდოდ, ვერ მიიღებს უვიზო რეჟიმს. შეგახსენებთ, რომ ვიზა ლიბერალიზაციის შეჩერების მექანიზმი მოიცავს იმ პირობათა ნუსხას, რომელთა გათვალისწინებით ვიზა ლიბერალიზაციის შეწყვეტაა შესაძლებელი. ამ მხრივ მდგომარეობა დამაიმედებელია, ვინაიდან შეჩერების მექანიზმიც ევროპარლამენტის LIBE-ს კომიტეტში განიხილება და ანგარიშში კომიტეტის წევრთა შესწორებები უკვე დაფიქსირებულია. ამასთანავე, საბჭომ ვიზა ლიბერალიზაციის შეჩერების მექანიზმზე დადებითი გადაწყვეტილება უკვე მიიღო და შეჩერების მექანიზმის განახლებული ვერსიის დამტკიცებას მხოლოდ პარლამენტის თანხმობა სჭირდება. ამ საკითხზე ევროპარლამენტში ერთიანი პოზიციაა, რაც იძლევა ვარაუდის საშუალებას, რომ გადაწყვეტილების მიღება კომიტეტსა და პლენარულ სხდომაზე არ შეფერხდება.
ამ ფაქტორების გარდა, გასათვალისწინებელია 23 ივნისის დიდი ბრიტანეთის რეფერენდუმის შედეგები, რომლის თანახმად, დიდი ბრიტანეთი მომდევნო ორი წლის (მინიმუმ) განმავლობაში დატოვებს ევროკავშირს. ამ მოვლენამ უკვე ბევრი გაუთვალისწინებელი პრობლემა შექმნა, რის გამოც ევროკავშირის დღის წესრიგში სხვა საკითხების განხილვის აქტუალობამ იკლო, მათ შორის საქართველოს ვიზა ლიბერალიზაციის საკითხმაც. მაგალითად, LIBE-ის კომიტეტში საქართველოს ვიზა ლიბერალიზაციის საკითხის განხილვა ჩანიშნული იყო 27 ივნისს, თუმცა ბრიტანეთის რეფერენდუმის შედეგებთან დაკავშირებით რიგგარეშე პლენარული სხდომის (28.06.2016) გამო, 27 ივნისის ყველა საკომიტეტო განხილვა გადაიდო. LIBE-ს კომიტეტში, საქართველოს ვიზა ლიბერალიზაციის საკითხის განხილვა 27 ივნისის მაგივრად ჩაინიშნა 4 ივლისს.
მინისტრთა საბჭოს 20 ივნისის შეხვედრის შემდეგ, ეჭვები იმის შესახებ, რომ საქართველომ შეიძლება ვერ მიიღოს უვიზო რეჟიმი, გაქარწყლდა. ყველაზე ოპტიმისტური სცენარით, საკითხი სექტემბერში გადაწყდება. თუმცა, პროცედურული საკითხების გათვალისწინებით, საქართველოს ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებამდე ვიზა ლიბერალიზაციის პროცესის დასრულება ნაკლებად სავარაუდოა.
ერთი მხრივ, უცნობია, მოასწრებს თუ არა კორეპერი საქართველოს საკითხის განხილვას საგარეო საქმეთა მინისტრების 18 ივლისს დანიშნულ შეხვედრამდე. ხოლო მეორე მხრივ, თუ გავითვალისწინებთ ბრიტანეთის რეფერენდუმის შედეგებით გამოწვეულ არასტაბილურობასა და გაურკვევლობას, ევროპარლამენტმა შესაძლოა ვერ მოასწროს ვიზა ლიბერალიზაციის შეჩერების მექანიზმის დამტკიცება აგვისტოს შესვენებამდე.

The process of EU visa liberalization for Georgia continues. It has not been halted and will, sooner or later, conclude successfully. However, it is essential for Georgia to have this process finalized prior to the October elections. Whether or not a visa-free regime is granted to Georgia will influence election results and will possibly affect the attitude of Georgians towards further European integration.
Unfortunately, considering procedural issues, visa liberalization is unlikely to be completed before the elections.
Visa liberalization with Georgia was discussed at the June 20 meeting of the EU Foreign Affairs Council. During the meeting, Foreign Ministers of EU Member States unanimously supported visa liberalization with Georgia. Even recalcitrant countries (Germany, Italy, France and Belgium) expressed support. A number of positive statements were made following the meeting:
Federica Mogherini, High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy (HR), stated that:
Lithuania's Minister of Foreign Affairs Linas Linkevičius stated that:
According to the Latvian Foreign Minister Edgars Rinkēvičs:
As explained in IDFI’s previous article on visa liberalization: “The European Commission submitted the legislative initiative to cancel the visa regime with Georgia on March 9, 2016. After this, both the European Parliament and the Council of the EU must discuss and vote on the initiative in order for it get approved. Finally, after the revised regulation is approved, the change is signed by the President of the European Parliament (Martin Schulz) and the Foreign Minister of the Presidency of the Council of the European Union (currently the Dutch Foreign Minister Bert Koenders) [From July 1 the Presidency is held by Slovakia, under the rotation principle, therefore, the change will be signed by the Slovak Foreign Minister Miroslav Lajčák]. The regulation enters into force 20 days after its publication.”
The Current Stage of Visa Liberalization
The conclusion of visa liberalization for Georgia requires approval from both legislative bodies of the EU - the European Parliament and the Council of the European Union (Details on the full procedure can be found here).
Approval from the European Parliament
Currently, the legislative initiative on visa liberalization is being discussed by the Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs (LIBE) of the European Parliament. The relevant report is ready and calls on the committee to support the conclusion of the process. The deadline for making changes to the report is July 14. The committee will not be able to vote on the report before this deadline. After LIBE votes on the report, the issue will be discussed at the plenary session of the European Parliament.
Prior to October 2016, Committee meetings at the European Parliament are scheduled for:
• June 27 and 30
• July 11-14
• August 29-31
• September 1, 5, 8, 26 and 29
Plenary sessions are scheduled for:
• July 4-7
• September 12-15
Considering the July 14 deadline of making changes to the LIBE report, the European Parliament will not be able to discuss visa liberalization for Georgia during its July 4-7 plenary session. Therefore, LIBE must approve the report in July-August, in order for the European Parliament to vote on the issue during its September 12-15 plenary session. This scenario is most favorable for Georgia.
Approval of the Council of the European Union
The Council of the EU had unsuccessfully discussed visa liberalization for Georgia on several occasions prior to the June 20 meeting of the Foreign Affairs Council. The support conveyed by EU Foreign Ministers during the June 20 meeting was an expression of the political will to continue visa liberalization by restarting the process in the Council of the EU.
This means that the next step is for the visa liberalization issue to be once again placed on the agenda of the COREPER by the current holder of the Presidency of the Council of the EU – Netherlands. After the issue is discussed by the COREPER, it will once again be up to the council of relevant ministers to approve visa liberalization. However, since the Interior and Justice Ministers of EU Member States were unable to come to a decision during the first round of discussions, Foreign Ministers will also be granted the authority to approve visa liberalization the second time around.
At this point in time, it is uncertain when visa liberalization will be discussed in COREPER, which convenes every week. Its nearest meetings are scheduled for June 30, July 7 and 13. The Dutch Presidency of the Council of the EU expires on July 1, after which it will rotate to Slovakia - a country that is more sympathetic to the Eastern Partnership countries, of which Georgia is part.
In order for visa liberalization to be approved by the Council of the EU before the October elections in Georgia, the issue needs to be placed on the agenda and the COREPER needs to hold discussions at or before its July 13 meeting. This is because July 18 is the last meeting before October that will be held by EU Foreign Affairs Ministers, whose approval is required for the finalization of the visa liberalization process. After July 18, the nearest meetings of the Foreign Affairs as well as Interior and Justice Ministers are scheduled after October elections. The EU Foreign Ministers unanimously support visa-free regime for Georgia and would approve visa liberalization without further delay, if the issue is discussed by the COREPER before the July 18 meeting.
Possible Reasons for Delaying Visa Liberalization
As stated in our previous article, Georgia, most probably, will not be granted visa-free travel until the current suspension mechanism for visa liberalization has been revised. The suspension mechanism is a list of conditions, on the basis of which visa liberalization can be suspended. This process, however, is moving along without delay. The new mechanism is currently being considered by the LIBE Committee, where the relevant report has already been amended. It has already been approved by the Justice and Home Affairs Council and the European Parliament also supports the revision, suggesting that the new mechanism will be approved by the Committee and the Parliament at the plenary session without any delay.
The results of the British referendum on EU membership also delayed the visa liberalization process by giving rise to many unforeseen problems and changes to the EU agenda, reducing the urgency of certain issues, including visa liberalization. For example, the LIBE Committee planned to discuss visa liberalization for Georgia on June 27, but had to postpone the meeting due to the extraordinary plenary session (28.06.2016) that was scheduled after the British referendum. The Committee will discuss visa liberalization on July 4.
The June 20 meeting of the EU Foreign Ministers dispelled any fears that Georgia may not get visa-free travel. At best, the process will be completed in September. However, considering procedural issues, visa liberalization for Georgia is unlikely to be completed before the October parliamentary elections.
On the one hand, it is unclear whether the COREPER manages to discuss visa liberalization in time for the July 18 meeting of EU Foreign Ministers. On the other hand, considering the instability and uncertainty caused by the results of the British referendum, the European Parliament may not be able to approve the suspension mechanism before the August break.