31 მაისის პოლიტიკური ვანდალიზმი თბილისში: IDFI-ს შეფასება მოკლედ
2024 წლის 31 მაისს, საქართველოში სიტყვის თავისუფლების ჩახშობის მცდელობის მორიგი ორგანიზებული ფაქტი დაფიქსირდა. კერძოდ, 31 მაისს, გამთენიისას, სამოქალაქო საზოგადოების, მედიის, ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების ისევე როგორც ჟურნალისტების სამუშაო ან/და საცხოვრებელი ადგილების შესასვლელებთან გაკეთდა შეურაცხმყოფელი და მუქარის შემცველი წარწერები.
მომხდარი ფაქტი არის რუსული კანონის დაინიცირების შემდგომ მმართველი პარტიის მიერ მხარდაჭერილი სისტემური, დანაშაულებრივი და ძალადობრივი კამპანიის შემადგენელი ელემენტი. ამ კამპანიის  მახასიათებელი ელემენტებია: ფიზიკურად ან/და ონლაინ მოქმედი ორგანიზებული ჯგუფების მიერ ძალადობის, დაშინების ან/და შეურაცხმყოფელი აქტების განხორციელება; პროსამთავრობო მედია საშუალებების მიერ მომხდარი ფაქტების გაშუქება წინასწარ შეთანხმებული ნარატივით; მმართველი პარტიის წარმომადგენლების მიერ ნარატივის მხარდაჭერა და სხვადასხვა ტიპის სამართლებრივ/რეპრესიული აქტის დაანონსება ან/და განხორციელება.
31 მაისის ინციდენტების ანალიზი მიუთითებს, რომ ორგანიზებული ვანდალიზმისა და სისტემური დაშინებით მმართველ პარტიას ორი მიზანი აქვს - ჩაახშოს სიტყვის თავისუფლება და მცდარი/ყალბი წარმოდგენა შექმნას მათ  მიერ ჩადენილი საქართველოს დამაზიანებელი აქტების შესახებ, მათ შორისაა საქართველოს საერთაშორისო იზოლაციაში მოქცევის მცდელობა.
31 მაისის ვანდალიზმის ფაქტი IDFI-ს გამოცდილებაზე დაყრდნობით
გამთენიისას, დაახლოებით 02:00 საათზე, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ოფისის შესასვლელთან 6 შენიღბული პირი გამოჩნდა. ოფისთან განთავსებული სამეთვალყურეო კამერების ჩანაწერების შესწავლის შედეგად, შეიძლება ითქვას, რომ აღნიშნული პირები მოქმედებდნენ ორგანიზებულად. რამდენიმეწუთიანი მოქმედებების შედეგად, იმ შენობის შესასვლელ კარზე, სადაც IDFI-ს ოფისი მდებარეობს და შენობის კედლებზე მათ წითელი საღებავით არაერთი წარწერა დატოვეს.
დაწერილი ტექსტების/ფრაზების შინაარსი სწორედ იმ შეურაცხმყოფელ ნარატივს იმეორებს, რომელსაც მმართველი პარტია არასამთავრობო ორგანიზაციების წინააღმდეგ ავრცელებს. კერძოდ, არასამთავრობო სექტორის ბრალდება ანტისახელმწიფოებრივი ინტერესებით მოქმედებაში.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ეს არ არის ვანდალიზმის პირველი ფაქტი. კერძოდ, 9 მაისს, გამთენიისას, IDFI-ს ოფისთან, შენობის შესასვლელ კარსა და ორგანიზაციის აბრაზე განათავსეს შეურაცხმყოფელი პოსტერები და სტენსილები. პოსტერების უდიდეს ნაწილზე განთავსებული იყო IDFI-ს აღმასრულებელი დირექტორის ფოტო, ორგანიზაციის ლოგო და სხვადასხვა შეურაცხმყოფელი ფრაზა. ამავდროულად, 7 მაისიდან რამდენიმე დღის განმავლობაში ორგანიზაციის აღმასრულებელ დირექტორთან შეურაცხმყოფელი და მუქარის შემცველი სატელეფონო ზარები განხორციელდა. ზარები დაფიქსირდა ასევე მის მეუღლესა და არასრულწლოვან შვილებთან. საყურადღებოა, რომ 31 მაისს განახლდა ზარების განხორციელება.
31 მაისის ვანდალიზმის ფაქტის მიმდინარეობის ვიდეო ჩანაწერი და ინციდენტის გაშუქება.
პროპაგანდისტული მედიის კოორდინირება დანაშაულებრივ ჯგუფებთან და პროპაგანდისტული ნარატივი
დაახლოებით 11 საათზე, Postv-მ თავის ფეისბუქ გვერდზე გაავრცელა, IDFI-ს ოფისთან განხორციელებული ვანდალიზმის  ამსახველი კადრები, რომლებიც თავად ვანდალიზმის ფაქტის მიმდინარეობას აღწერს და თითქმის დარწმუნებით შეგვიძლია ვთქვათ, რომ გავრცელებული კადრები დანაშაულებრივი ჯგუფის მონაწილე პირების მიერ არის გადაღებული. კერძოდ, სამეთვალყურეო კამერის ჩანაწერებიდან, ჩანს რომ ერთ-ერთი პირი მობილური ტელეფონით იღებს ჩადენილ ვანდალიზმს, ხოლო ხედვის კუთხე, დრო და კადრი Postv-ის მიერ გავრცელებული ჩანაწერის იდენტურია.
პროსახელისუფლებო პროპაგანდისტული მედია ცდილობდა წარმოეჩინა ვანდალიზმის ფაქტები თითქოსდა მოქალაქეთა პროტესტის გამოხატულებად.
დაახლოებით 17:00 საათისკენ, “ქართული ოცნების” პოლიტსაბჭოს და პარლამენტის წევრმა დიმიტრი სამხარაძემ თავის ფეისბუქ გვერდზე გამოაქვეყნა ვანდალიზმის ფაქტების მიმდინარეობის ამსახველი ვიდეო ჩანაწერი და ტექსტი, რომელიც რამდენიმე ასპექტით არის საყურადღებო: 1. სამხარაძემ აღიარა, რომ მმართველი პარტიის წარმომადგენლები/დაკავშირებული პირები დგანან  31  მაისის ვანდალიზმის ორგანიზების უკან; 2. “ქართული ოცნების” დეპუტატმა გააჟღერა არაერთი მუქარა, მათ შორის, არასამთავრობო ორგანიზაციების მიმართ; 3. ტექსტს დაურთო სამიზნე არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და ოპოზიციური პარტიების სია.
დამატებითი რეპრესიული მექანიზმების ამოქმედების დაანონსება
ვანდალიზმის ფაქტების პროპაგანდისტული ნარატივით გაშუქების პარალელურად, პროსახელისუფლებო მედია აქტიურად აშუქებდა საპარლამენტო უმრავლესობის წევრის, გურამ მაჭარაშვილის, მიერ ფეისბუქზე გამოქვეყნებულ ტექსტს, რომელიც სხვა საკითხებთან ერთად, ახალი რეპრესიული მექანიზმის ამოქმედების დაანონსებას ეხება. კერძოდ, მაჭარაშვილი “ჯაშუშობს მუხლით” გასამართლებით დაემუქრა ყველას, ვინც რუსული კანონის მიღებას ისევ აპროტესტებს. მან ასევე მიუთითა, რომ სასამართლო პროცესები  “უნდა იქცეს ერთგვარ ნიურნბერგის პროცესად.”
სიტყვიერი და ფიზიკური თავდასხმების, შეურაცხყოფისა და დაშინების მცდელობების სისტემური და ორგანიზებული ხასიათი
31 მაისის ინციდენტი არის მმართველი პარტიის მიერ, რუსული კანონის მხარდასაჭერად წარმოებული სიძულვილის კამპანიის ერთ-ერთი  გამოვლინება. რუსული კანონის ხელახალი ინიცირების პარალელურად მისი  მოწინააღმდეგეების მიმართ სიტყვიერი თუ ფიზიკური თავდასხმის, შეურაცხყოფისა და დაშინების მცდელობის არაერთი ფაქტი გამოვლინდა, განსაკუთრებით მაისის დასაწყისიდან. კერძოდ, 5 მაისს  განხორციელდა თავდასხმა რუსული კანონის მოწინააღმდეგე მასწავლებლის და მისი შვილის მიმართ, 7 მაისს შვედეთის საელჩოსთან IDFI-ს აღმასრულებელ დირექტორსა და ტელეკომპანია “ფორმულას” გადამღებ ჯგუფს თავს დაესხა მათთვის უცნობი პირი, 7 მაისიდან ასობით ადამიანთან განახორციელეს შეურაცხმყოფელი და მუქარის შემცვლელი სატელეფონო ზარები, რეკავდნენ, მათ შორის ოჯახის წევრებთან. შემდგომ დღეებში უსაფრდებოდნენ ან/და თავს ესხმოდნენ ცალკეული ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლებს, აქტივისტებს, მედიას. ამავდროულად, სამოქალაქო საზოგადოების, მედიის, ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების ისევე როგორც ჟურნალისტებისა და სხვა მოქალაქეების სამუშაო ან/და საცხოვრებელი ადგილების შესასვლელებთან აკრავდნენ/ტოვებდნენ შეურაცხმყოფელ და ღირსების შემლახველ პოსტერებსა და სტენსილებს. ამასთან, რუსული კანონის მოწინააღმდეგეებს უსაფუძვლოდ და ძალადობრივი მეთოდების გამოყენებით აკავებდნენ შეკრებების მიმდინარეობისას, აგრეთვე დაწყებული სისხლისსამართლებრივი გამოძიების ფარგლებში აქტიურად  იბარებდნენ პოლიციაში გამოკითხვაზე, იწყებდნენ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა საქმეებზე სამართალწარმოებებსა და აჯარიმებდნენ მათ.
ამ ქმედებების მიუხედავად, რუსული კანონის წინააღმდეგ საზოგადოებრივი პროტესტი და წინააღმდეგობა არ წყდება. ქართველი ხალხი აგრძელებს ბრძოლას ქვეყნის ევროპული მომავლისთვის.
სამართლებრივი შეფასება (მოკლედ)
31 მაისს განვითარებული მოვლენები არ წარმოადგენს იზოლირებულ შემთხვევას. რუსული კანონის ხელახალი ინიცირების შემდგომ, კრიტიკული მოსაზრებების მქონე პირებზე თავდასხმის, სიტყვიერი თუ ფიზიკური შეურაცხყოფის ორგანიზებული არაერთი ფაქტი გამოვლინდა.
რეპრესიული მექანიზმების ფორმის/შინაარსის, მოტივის, ადრესატების, მათი განხორციელების დროის მხედველობაში მიღებით, იქმნება დასაბუთებული ვარაუდი იმისა, რომ რუსული კანონის მოწინააღმდეგეების მიმართ ხორციელდება დევნა, სიტყვის, აზრისა თუ პროფესიულ მოღვაწეობასთან დაკავშირებით, რაც საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 156-ე მუხლით გათვალისწინებულ დანაშაულს წარმოადგენს.
აღნიშნულ დანაშაულთან მიმართებით სისხლის სამართლის კოდექსი ითვალისწინებს რამდენიმე დამამძიმებელ გარემოებას, მათ შორის, იმ შემთხვევაში თუ იგივე ქმედება ჩადენილია ძალადობით, ძალადობის მუქარით, თუ სამსახურებრივი მდგომარეობის გამოყენებით. ამ დანაშაულის გამოძიების უფლებამოსილება და ვალდებულება სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს აქვს.
2024 წლის 7 მაისს, სახალხო დამცველმა, 5 და 7 მაისს განხორციელებულ განხორციელებულ თავდასხმებზე დროული და ეფექტიანი რეაგირებისკენ მოუწოდა სამართალდამცავ ორგანოებს. სახალხო დამცველმა ასევე მიუთითა, საგამოძიებო უწყებების მხრიდან ძალადობრივი ქმედებების მოტივისა და თავდასხმების მსხვერპლების პროფესიულ საქმიანობასთან და კრიტიკული მოსაზრებების ქონასთან მისი შესაძლო კავშირის დადგენის მნიშვნელობაზე.
მიუხედავად არაერთი მოწოდებისა, 2024 წლის 31 მაისის მდგომარეობით გამოვლენილ ინციდენტებზე სათანადო, ეფექტიანი და დროული რეაგირება ამ დრომდე არ ხდება, რაც აძლიერებს დაუსჯელობის განცდას ორგანიზატორებისა თუ დევნის ფაქტების უშუალოდ განმახორციელებელ პირებში და ქმნის ნაყოფიერ ნიადაგს ძალადობისა და დევნის მეტად ინტენსიური ფორმების გამოყენებისთვის.
ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციების, მათი ხელმძღვანელების, მედია საშუალებების, ჟურნალისტების, ოპოზიციური პარტიის წარმომადგენლების, რუსული კანონის წინააღმდეგ უწყვეტ პროტესტებში მონაწილე საქართველოს მოქალაქეების წინააღმდეგ მმართველი პოლიტიკური გუნდის მიერ მხარდაჭერილი სისტემური,  დანაშაულებრივი და ძალადობრივი კამპანიის პირდაპირი შედეგია თავდასხმის, დაშინების მცდელობის, სიტყვიერი თუ ფიზიკური შეურაცხყოფის, უკანონოდ და ძალადობრივი მეთოდებით დაკავების არაერთი ფაქტი.
მმართველი პოლიტიკური გუნდის წარმომადგენლების მხრიდან გაკეთებული განცხადებები მიუთითებს იმაზე, რომ რეპრესიული მექანიზმები ახლო მომავალში  კიდევ უფრო მეტად ინტენსიური და მასშტაბური გახდება.
ამ პირობებში, განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება ძალადობრივ ინციდენტებზე, უფლებებისა და თავისუფლებების დარღვევის ფაქტებზე იმ უწყებების დამოუკიდებელ, ეფექტიან და დროულ რეაგირებას, რომლებიც სწორედ სახელმწიფო უწყებების საქმიანობაზე საზედამხედველო ფუნქციის განხორციელების მიზნით არის შექმნილი.
შესაბამისად, მოვუწოდებთ საზედამხედველო მანდატის მქონე უწყებებს, ეფექტიანად და დროულად იმოქმედონ კანონმდებლობით მინიჭებული საზედამხედველო უფლებამოსილებების ფარგლებში და თავიანთი უმოქმედობით ხელი არ შეუწყონ რეპრესიული მეთოდების კიდევ უფრო მეტად გამოყენებას.

On May 31, 2024, another organized attempt to suppress freedom of speech occurred in Georgia. Namely, in the early morning of May 31, insulting and threatening inscriptions were made at the entrances to the workplaces and/or residences of civil society organizations, opposition political parties, and media representatives.
This incident is part of a systematic, criminal, and violent campaign supported by the ruling party following the initiation of the Russian-style foreign agents law. The distinctive elements of this campaign include acts of violence, intimidation, and insult by organized groups operating physically and/or online; coverage of these acts with a pre-agreed narrative by the pro-government media outlets, and support of this narrative by representatives of the ruling party, along with the announcement and/or implementation of various legal and repressive measures.
The analysis of the incidents of May 31 indicates that the ruling party has two goals with this organized vandalism and systematic intimidation: to suppress freedom of speech and to create a false image of the damaging acts committed by them against Georgia, including the attempt to isolate Georgia internationally.
In the early morning, around 02:00, six masked individuals appeared at the entrance of the office of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI). Security camera footage near the office shows that these individuals acted in an organized manner. Within a few minutes, they painted in red several inscriptions on the entrance door and the walls of the building where the office of IDFI is located.
The content of the inscriptions/texts mirrors the offensive narrative that the ruling party crafts against non-governmental organizations, particularly accusing the non-governmental sector of acting with anti-state interests.
It should be noted that this is not the first incident of vandalism. Namely, on May 9, in the early morning, insulting posters and stencils were placed on the entrance door and organizational sign of IDFI. Most posters featured the photo of the Executive Director of IDFI, the organization’s logo, and various insulting texts. Moreover, starting from May 7, the Executive Director of the organization has been receiving insulting and intimidating calls for several days straight. These calls were also made to his wife and minor children. Notably, these calls resumed on May 31.
politically motivated vandalism against free speech in #Tbilisi. Facts indicate clear coordination between enforcers, propaganda mediums and ruling party. https://t.co/I1KiI1fC9w >> read our assessment. #NoToRussianLAW pic.twitter.com/aIlUEuZyUg
— IDFI (@IDFIGeorgia) June 7, 2024
See the video recording of the May 31 act of vandalism and its coverage
At around 11:00, POSTV published the footage of the vandalism at the IDFI’s office on its Facebook page. This footage, which projects the process of the vandalism, appears to have been taken by the members of the criminal group. To be more specific, the security camera recordings show one of the individuals filming the incident with a mobile phone, and the angle, time, and frames match those of the footage published by POSTV.
Pro-government propaganda media attempted to portray these incidents of vandalism as of citizens’ protest.
At around 17:00 the Georgian Dream MP (member of the Parliament of Georgia) and a member of the political council of the ruling party, Dimitri Samkharadze posted a video recording of the facts of vandalism from May 31 and the text which is noteworthy for several reasons: 1. Samkharadze admitted that the representatives of the ruling party and/or other affiliated people were behind the organization of the May 31 vandalism; 2. Georgian Dream MP voiced several threats, including those against non-governmental organizations; 3. A list of target non-governmental organizations and opposition parties was attached to the text.
In addition to covering the vandalism with a propaganda narrative, pro-government media actively disseminated a text published on Facebook by parliamentary majority member Guram Macharashvili. In this post, among other things, Macharashvili announced further repressive mechanisms. Specifically, he threatened to prosecute anyone protesting the adoption of the Russian-style foreign agents law with the “espionage article” of the Criminal Code. He also indicated that these trials "should become a kind of Nuremberg trial."
The May 31 incident is one of the manifestations of the ruling party's hate campaign carried out in support of the Russian-style foreign agents law. In parallel with the reintroduction of the Russian-style foreign agents law, several cases of verbal and physical attacks, insults and attempts to intimidate opponents of the Russian-style foreign agents law have been revealed, especially since the beginning of May. In particular, on 5 May, the teacher who opposes the Russian-style foreign agents law and his son were attacked; on 7 May, an unknown assailant attacked the Executive Director of IDFI and the camera crew of TV Formula near the Embassy of Sweden; and since 7 May, insulting and threatening phone calls have been made to hundreds of people, including family members. In the following days, representatives of several opposition parties, activists, and media were attacked and/or ambushed. At the same time, insulting and offensive posters and stencils were placed at the entrance to workplaces and/or residences of civil society organizations, media outlets, opposition political parties, as well as journalists and other citizens. In addition, the opponents of the Russian-style foreign agents law were detained during the rallies without reason and with violent methods, as well as actively called for interrogation by the police in the framework of the criminal investigation, cases of administrative offenses opened, and fines imposed.
Despite these actions, public protest and resistance to the Russian-style foreign agents law has not stopped. The Georgian people continue to fight for the country's European future.
The developments that occurred on May 31 are not an isolated case. Since the re-initiation of the Russian-style foreign agents law, numerous organized incidents of attacks, both verbal and physical, on individuals with critical opinions have emerged.
Taking into account the form/content of the repressive mechanisms, the motive, the addressees, and the time of their implementation, it is reasonable to assume that opponents of the Russian-style foreign agents law are being persecuted for their speech, opinions, and/or professional activities that is a crime under Article 156 of the Criminal Code of Georgia.
To this crime, the Criminal Code provides for several aggravating circumstances, including when the same act is committed with violence, threats of violence, or abuse of the official position. The Special Investigation Service has the authority and duty to investigate this crime.
On 7 May, the Public Defender called on the law enforcement authorities to respond promptly and effectively to the attacks that took place on 5 and 7 May. The Public Defender also stressed the importance for the investigating authorities to determine the motive for the violence and its possible connection with the professional activities and critical opinions of the victims of the attacks.
Despite numerous calls, there is still no adequate, effective, and timely response to the incidents that have occurred as of May 31, 2024, which intensifies the sense of impunity among the organizers and perpetrators of persecution and creates fertile ground for the use of more intense forms of violence and persecution.
Numerous facts of assault, attempted intimidation, verbal or physical abuse, and illegal and violent detention are the direct result of the systematic, criminal, and violent campaign supported by the ruling political party against Georgian non-governmental organizations, their leaders, media outlets, journalists, representatives of the opposition party, and Georgian citizens participating in continuous protests against the Russian-style foreign agents law.
The statements made by the representatives of the ruling political party indicate that the repressive mechanisms will become even more intense and large-scale in the near future.
In these conditions, special importance is attached to the independent, effective, and timely response to incidents of violence, and violations of rights and freedoms by the bodies established to oversee the activities of state authorities.
Accordingly, we call on the agencies with an oversight mandate to act effectively and timely within the framework of the oversight powers granted by the legislation and not to contribute by their inaction to the further use of repressive methods.