საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე დავით უსუფაშვილი საპარლამენტთაშორისო კავშირის კონფერენციაზე
31 აგვისტოდან 2 სექტემბრის ჩათვლით, ნიუ-იორკში, ამერიკის შეერთებულ შტატებში, საპარლამენტთაშორისო კავშირი პარლამენტის თავმჯდომარეთა მე-4 მსოფლიო კონფერენციას მასპინძლობდა. კონფერენციას 180-მდე საპარლამენტო ლიდერი, მათ შორის 35 თავმჯდომარის მოადგილე ესწრებოდა.
მთავარ განსახილველ საკითხთა შორის იყო დემოკრატიისა და მშვიდობის წინაშე არსებული გამოწვევების ეფექტიანი გადაწყვეტის საშუალებები. კონფერენციაზე აღინიშნა, რომ პარლამენტის როლი სამთავრობო მიზნების განხორციელებაში კანონების მიღების, საბიუჯეტო განაწილების, მთავრობაზე ზედამხედელობისა და ხალხის წინაშე ანგარიშვალდებულების უზრუნველყოფის გზით, კრიტიკულად მნიშვნელოვანია.
კონფერენციას საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე, დავით უსუფაშვილი ესწრებოდა. მას ჰქონდა შეხვედრები ევროპის, აფრიკის, აზიისა და ოკეანიის პარლამენტების სპიკერებთან საქართველოში მიმდინარე პროცესებზე, საკანონმდებლო აქტივობებზე, რეგიონულ უსაფრთხოებასა და კონფლიქტებზე, საქართველოს ევროკავშირსა და ნატოში ინტეგრაციის საკითხებზე. პარლამენტის თავმჯდომარე ასევე შეხვდა საერთაშორისო სამთავრობო ორგანიზაციების - ეუთოსა და ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის ხელმძღვანელებს და გაეროს განვითარების პროგრამის აღმასრულებელ დირექტორს. სესიაზე სიტყვით 170-მდე ქვეყნის პარლამენტის თავმჯდომარემ გამოვიდა. საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ თავის სიტყვაში ისაუბრა მოქალაქეთა თანასწორობასა და ჩართულობაზე, განურჩევლად მათი პოლიტიკური კუთვნილებისა, სქესისა, მიზნისა და მოსაზრებისა და ამ მიმართულებით, პარლამენტის მიერ მიღებულ ანტიდისკრიმინაციულ კანონმდებლობაზე.
მეორე საკითხი, რასაც პარლამენტის სპიკერმა ხაზი გაუსვა იყო მოქალაქეთა საჭიროებების, მოთხოვნების გამოხატვის საშუალება. მისი აზრით, მნიშვნელოვანია ხელისუფლებამ უზრუნველყოს „სამოქალაქო საზოგადოებისა და მოქალაქეების მუდმივი მონაწილეობა ხელისუფლების ყოველდღიურ მმართველობაში“. ამ საკითხზე სამუშაოდ საქართველოს პარლამენტი, სექტემბერში საპარლამენტო ღიაობის მსოფლიო კვირეულს მასპინძლობს. დავით უსუფაშვილმა აღნიშნა, რომ კონფერენცია მიზნად ისახავს არა მარტო მთავრობისა და პარლამენტის მუშაობის შესახებ მოქალაქეთა ინფორმირებას, არამედ ისეთი მექანიზმების შემუშავებასა და დახვეწას, რაც შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე მოქალაქეთა დემოკრატიულ პროცესებში ჩართვას შეუწყობს ხელს.
შეგახსენებთ, რომ მსოფლიო საპარლამენტო კვირეული არის ყოველწლიური ღონისძიება გამჭვირვალობასა და საპარლამენტო დემოკრატიაზე, რომლის ფინალური შეხვედრა გაიმართება 14-15 სექტემბერს, თბილისში, ღია მმართველობა პარტნიორობის საკანონმდებლო ღიაობის სამუშაო ჯგუფის კონფერენციით.
ერთ-ერთი მთავარი საკითხი რის წარდგენასაც, აღნიშნულ ღონისძიებაზე, საქართველო გეგმავს არის 17 ივლისს მიღებული „ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა“, რომელიც მიზნად ისახავს საპარლამენტო საქმიანობაში მოქალაქეთა ჩართვის საშუალებების გაუმჯობესებას.
პარლამენტის სპიკერების დასკვნით სესიაზე მიღებულ იქნა დეკლარაცია „დემოკრატია მშვიდობისა და მდგრადი განვითარებისათვის“, რომლის ძირითადი ნაწილი დაკავშირებულია ისეთ საკითხებთან როგორიცაა : დემოკრატია, მშვიდობა და უსაფრთხოება; გენდერული თანასწორობა, მიგრაცია და ამ პროცესთან დაკავშირებული უარყოფითი შედეგები; ლტოლვილთა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა უფლებები; სიღარიბესთან ბრძოლა; დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლა; ახალგაზრდების ჩართულობა და სამოქალაქო აქტივიზმი; უმცირესობებთან და შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებთან დაკავშირებული საკითხები; კანონის უზენაესობა და მის უზრუნველყოფაში პარლამენტების როლი, პარლამენტსა და საზოგადოებას შორის ორმხრივი კავშირების ჩამოყალიბება და გაღრმავება, საკანონმდებლო ორგანოების მიმართ ნდობის ამაღლება, გამჭვირვალობისა და ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა, ანგარიშვალდებულების გაზრდა; საკონსტიტუციო და ინსტიტუციონალური რეფორმების აუცილებლობა გარდამავალი ეკონომიკის ქვეყნებში.
პარლამენტის თავმჯდომარეთა მსოფლიო კონფერენციის ორგანიზატორი არის საპარლამენტთაშორისო კავშირი, ხოლო მხარდამჭერი გაერთიანებული ერების ორგანიზაციაა.

From August 31 to September 2 the Inter-Parliamentary Union (IPU) hosted Fourth World Conference of Speakers of Parliament in New-York, US. The conference was attended by about 180 parliamentary leaders, including more than 35 Deputy Speakers from nearly 140 countries.
The main topics of discussion were the ways how to effectively tackle global challenges to peace and democracy. It was acknowledged that parliament's role - in translating governments goals into concrete action through passing legislation, making budget allocations and holding governments accountable to the people - is crucial.
The conference was attended by the speaker of the Parliament of Georgia David Usupashvili. He held bilateral meetings with the Speakers of the Parliaments of Europe, Africa, Asia and Oceania, speaking about bilateral relations, ongoing events in Georgia, legislative activity, regional security and conflicts, Georgia’s integration into the EU and the NATO, etc. The Speaker also met with the Presidents of international organizations, such as OSCE and PACE, as well as with the UNDP’s CEO. Up to 170 Speakers delivered speeches at the session. Parliament Chairperson gave a speech about equality and inclusiveness of all citizens regardless of their political affiliation, gender, goals and opinion and the steps undertaken by the Parliament of Georgia by passing the antidiscrimination law.
Another topic the speaker emphasized was the way the state identifies the needs of the people. According to him it is essential to ensure “constant participation of the civil society and the citizens in daily activities of the government”. In order to tackle this issue the Parliament of Georgia is hosting Global Legislative Openness Working (GLOW) Group Conference under the Open Government Partnership (OGP). David Usupashvili clarified that the conference is aimed at finding the ways of not only informing the citizens about the functioning of the government and Parliament but also about the topics discussed at the Fourth World Conference of Speakers of Parliament, and design the mechanisms and tools to enable the citizens with less accessibility and limited ability to be fully engaged in democratic processes.
Global Legislative Openness Week (GLOW) is an annual event about transparency and participatory parliament that will be concluded by the Open Government Partnership’s Legislative Openness Working Group Conference on 14-15 September in Tbilisi, Georgia.
One of the main issues Georgia plans to present before its partners at the GLOW is the Open Parliament Action Plan that was adopted on July 17th of this year and aims to improve the citizen engagement in the Parliamentary activities.
At the final session the delegates adopted the declaration – Democracy for Peace and Sustainable Development, the main aspects of which are related to the topics, such as: democracy, peace, security, gender equality, migration and negative impacts, refugee and IDP rights, fight against poverty, elimination of all types of discrimination, youth involvement and civil activity, aspects related to minorities and people with disabilities, rule of law and the role of the Parliaments; accessibility to transparency, increase of accountability; Constitutional and institutional reforms; etc.
The World Conference of Speakers of Parliament is organized by The Inter-Parliamentary Union every five years and is supported by the United Nations Organization.