ციფრული ტექნოლოგიები ღია პარლამენტისთვისთვის საქართველოში
საქართველოს მოქალაქეები საპარლამენტო საქმიანობას ელექტრონულად მიადევნებენ თვალს. მობილური აპლიკაციისა და პარლამენტის ვებ-გვერდის საჯარო ინფორმაციის მოდულის გამოყენებით შესაძლებელი იქნება პარლამენტის საჯარო ინფორმაციის გაცნობა, საკანონმდებლო საქმიანობაში ჩართვა და პარლამენტში შეკითხვების გაგზავნა. ახალი ტექნოლოგია შემუშავებულია ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ხელშეწყობით, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან (IDFI) თანამშრომლობით.
ელექტრონული სერვისების წარდგენა 2018 წლის 13 მარტს, საქართველოს პარლამენტში გაიმართა. ღონისძიებას პარლამენტის წევრები, სამოქალაქო საზოგადოებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
“ელექტრონული სერვისების მეშვეობით პარლამენტის საჯარო ინფორმაცია უფრო ხელმისაწვდომი გახდება, ხოლო მოქალაქეები საკანონმდებლო პროცესში მონაწილეობის მიღებას შეძლებენ. ეს წინ გადადგმული ნაბიჯია საკანონმდებლო ღიაობისა და ელექტრონული პარლამენტის განვითარებისაკენ,“ - განაცხადა საქართველოს პარლამენტის ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საბჭოს თავმჯდომარემ, ირინა ფრუიძემ, ღონისძიების გახსნაზე. მან ასევე აღნიშნა, რომ ელექტრონული სერვისების დანერგვა ღია პარლამენტის 2017 წლის სამოქმედო გეგმითაა გათვალისწინებული.
ვინსენტ რეიმ, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის პროექტების განყოფილების უფროსმა, ხაზი გაუსვა სამოქალაქო საზოგადოებასთან და მოქალაქეებთან თანამშრომლობის მნიშვნელობას საკანონმდებლო ღიაობის მისაღწევად.
“დემოკრატია ევროკავშირის საკვანძო ღირებულება და ევროკავშირსა და საქართველოს შორის თანამშრომლობის საფუძველია. ახალი სისტემა პარლამენტის მიმართ ევროკავშირის ხელშეწყობის მაგალითია. იმედი გვაქვს, რომ მისი მეშვეობით საკანონმდებლო პროცესი უფრო ღია და ხელმისაწვდომი გახდება საქართველოს მოქალაქეებისათვის”, - განაცხადა ვინსენტ რეიმ
ღონისძიების მონაწილეებს ასევე მიმართეს გიგი ბრეგაძემ - UNDP-ის პროგრამული ნაწილის მოქმედმა ხელმძღვანელმა, და ლევან ავალიშვილმა - ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) პროგრამების დირექტორმა, რომელმაც პარლამენტის ახალი ელექტრონული სერვისების უნიკალურ ფუნქციებზე ისაუბრა.
“აპლიკაციის GeoParliament App მეშვეობით შესაძლებელია მობილურიდან ადევნო თვალი პარლამენტის მუშაობას, გააგზავნო კომეტარი კანონპროექტზე, გაეცნო დღის წესრიგს, საპარლამენტო და ბიუროს სხდომების განრიგს, საპარლამენტო განხილვებისა და ახალ კანონმდებლობაზე მსჯელობის თარიღებს. საჯარო ინფორმაციის მოდული, რომელიც პარლამენტის ვებ-გვერდშია ინტეგრირებული, აადვილებს წვდომას პარლამენტის საჯარო ინფორმაციაზე და შესაძლებლობას იძლევა ელექტრონულად გამოითხოვო ინფორმაცია პარლამენტის ბიუჯეტის, ხარჯებისა და შესყიდვების შესახებ“, - თქვა ლევან ავალიშვილმა.
ღია პარლამენტი ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ნაწილია, რომელიც მსოფლიოს 75 ქვეყანას აერთიანებს. მიმდინარე წელს საქართველო OGP-ის თავმჯდომარე ქვეყნის როლს ასრულებს და 2018 წლის ივლისში OGP-ის მეხუთე ყოველწლიურ სამიტს უმასპინძლებს.
ევროკავშირი (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) ხელს უწყობენ ღია პარლამენტის განვითარებას მათი უფრო ფართო ინიციატივის ფარგლებში, რომელიც საქართველოში საპარლამენტო დემოკრატიის გამტკიცებას ემსახურება.

Citizens of Georgia can now access public information, keep track of the legislative work and send electronic requests to their Parliament via the new Public Information Module and Mobile Application, developed with the assistance of the European Union and United Nations Development Programme (UNDP), in cooperation with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).
The new technology was presented to the MPs, civil society and international organizations on 13 March 2018.
“Electronic tools ease public access to the parliamentary information and promote citizen engagement into legislative process. This is an important step forward to enhancing legislative openness and introducing e-Parliament in Georgia,” said Irina Pruidze, Chairperson of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance.
She also noted that the new electronic tools are part of the Parliament’s commitments under its 2017 Open Parliament Action Plan.
Vincent Rey, Head of Cooperation at the Delegation of the European Union to Georgia, stressed the importance of the Parliament’s cooperation with civil society and the public. “Democracy is one of the core values of the EU and a common commitment between the EU and Georgia. This new system, is an example of the support we provide to the Parliament, and we hope that it will make the legislative process more open and accessible to Georgian citizens,” Vincent Rey said.
The participants of the event were also addressed by Gigi Bregadze, UNDP Assistant Resident Representative a.i., and Levan Avalishvili, IDFI Programs Director, who introduced the new electronic tools and their unique functions for promoting Open Parliament principles in Georgia.
“The GeoParliament App allows citizens to follow the parliamentary work on their mobile phones, comment on draft laws and keep track of the Parliament’s agenda, including the dates of parliamentary sessions, committee hearings, bureau sittings and discussions on the new pieces of legislation. The Public Information Module eases access to the public information, such as the Constitution of Georgia, Parliament’s Rules of Procedure, bureau decisions, and orders and decrees of the Parliament Speaker. In addition, citizens will be able to electronically request information about the Parliament’s budget, expenditures and procurement,” Levan Avalishvili said.
Open Parliament is part of Georgia’s efforts under the Open Government Partnership (OGP), international platform that unites 75 countries to help their governments become more open, accountable, and responsive to citizens. Georgia is chairing the OGP this year and will be hosting the 5th annual OGP summit in July 2018.
The European Union and UNDP are supporting Open Parliament in Georgia under their wider programme for strengthening parliamentary democracy.