ღია სამთავრობო მონაცემების ხელმისაწვდომობა და მათი გამოყენების პერსპექტივები
ღია სამთავრობო მონაცემების ხელმისაწვდომობა და საზოგადოების მიერ მათი გამოყენების პერსპექტივები - ამ თემაზე დღეს ბიზნესის, სტარტაპების, სამოქალაქო საზოგადოებისა და აკადემიური წრეების წარმომადგენლებმა იმსჯელეს.
შეხვედრა ჩატარდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ორგანიზებით, მონაცემთა გაცვლის სააგენტოსა (DEA) და საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოსთან (GITA) თანამშრომლობით.
“ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობა მნიშვნელოვან როლს ითამაშებს ინოვაციური აპლიკაციებისა და სერვისების განვითარებაში. მაგალითად, ტურიზმის მიმართულებით. რაც, ერთი მხრივ, გააუმჯობესებს სერვისებს და მეორე მხრივ, დაეხმარება ბიზნესისა და სტარტაპის წარმომადგენლებს შექმნან ახალი მომგებიანი პროდუქტები. რაც, საბოლოო ჯამში, დადებითად აისახება ქვეყნის ეკონომიკურ ზრდაზე. ამის მისაღწევად, აუცილებელია მთავრობამ ღია მონაცემების ღიაობა ციფრული ეკონომიკის განვითარების პროცესში ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტად განიხილოს“. - აღნიშნა ღონისძიების გახსნით სიტყვაში IDFI-ის პროგრამების დირექტორმა ლევან ავალიშვილმა.
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს თავმჯდომარემ, ნიკოლოზ გაგნიძემ ხაზი გაუსვა ღია მონაცემების მნიშვნელობას და აღნიშნა, რომ თანამედროვე ტექნოლოგიების ეპოქაში ამ ტიპის მონაცემების ეფექტიან გამოყენებას მნიშვნელოვანი საზოგადო სარგებლის მოტანა შეუძლია.
„ღია მონაცემების კონცეფციის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პროდუქტს წარმოადგენს ღია მონაცემების პორტალი, რომელიც ჩვენი სააგენტოს მიერ არის შექმნილი და უზრუნველყოფს საჯარო დაწესებულებების ღია მონაცემების გამოქვეყნებას გამოთვლად და ადვილად გამოსაყენებელ ფორმატებში. ეს მოქალაქეებს, ბიზნესის, მასმედიის, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და სამთავრობო დაწესებულებებს წარმომადგენლებს საშუალებას აძლევს შეუფერხებლად ისარგებლონ აღნიშნული მონაცემებით და ზედმეტი ძალისხმევის გარეშე მიიღონ საჭირო ინფორმაცია. განსაკუთრებით მინდა აღვნიშნო, ღია მონაცემების გამოყენებით სხვადასხვა მობილური აპლიკაციისა და ელექტრონული სერვისის შექმნის შესაძლებლობა. ღია მონაცემების მეშვეობით დეველოპერი, ფაქტობრივად მზა ინფორმაციას იღებს, რათა შექმნას პრაქტიკული დანიშნულების არაერთი აპლიკაცია თუ ელექტრონული სერვისი“, - აღნიშნა ნიკოლოზ გაგნიძემ.
შეხვედრაზე DEA-ს ინფორმაციული ტექნოლოგიების პროექტების მენეჯერმა დიმიტრი გუგუნავამ ფართოდ ისაუბრა საქართველოში ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობისა და DATA.GOV.GE -შესახებ. IDFI-ის მედიის, ინტერნეტის და ტელეკომუნიკაციების მიმართულების ხელმძღვანელმა თეონა ტურაშვილმა კი საზოგადოებას გააცნო ღია მონაცემების დახმარებით შექმნილი აპლიკაციები/სერვისები და ამ მიმართულებით არსებული საერთაშორისო გამოცდილება.
საინტერესო იყო ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA) ინოვაციების საზოგადოების მენეჯერის მარიამ გაგუას გამოსვლა, მან ბიზნესისა და სტარტაპებისთვის ღია მონაცემების გამოყენების მხრივ არსებულ გამოწვევებსა და შესაძლებლობებზე გაამახვილა ყურადღება.
შეხვედრა დაფინანსებულია ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდის მიერ, ვიშეგრადის გრანტების პროგრამით, ჩეხეთის, უნგრეთის, პოლონეთისა და სლოვაკეთის მთავრობების თანადაფინანსებით. ფონდის მისიაა ცენტრალურ ევროპაში მდგრადი რეგიონული იდეების წახალისება.

Today, on June 26, representatives of business, startups, civil society, and academic community discussed the Accessibility and Use of Open Government Data by Tech Community.
The event was organized by Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) in partnership with Data Exchange Agency (DEA) and Georgian Innovations and Technologies Agency (GITA).
“Accessibility of Open Data will play a crucial role in the development of innovative applications and services in areas such as tourism. On the one hand, this will improve services, while, on the other hand, it will support the representatives of business and startups to create new, profitable products. Overall, open data accessibility will affect economic growth of the country. In order to achieve this goal, the government should consider Open Data as the main priority in the development process of digital economy”, – said IDFI’s Programs Director Levan Avalishvili in his welcome speech.
Chairman of the Data Exchange Agency of the Ministry of Justice, Nikoloz Gagnidze spoke about the importance of Open Data and noted that in the technological age we live now it is essential to use this kind of data effectively, for it can be hugely beneficial for society.
“One of the most important open data products is the open data portal, which was created by our agency and provides output of public institutions’ open data in computable and easily accessible way. It allows citizens, representatives of business, media, non-governmental organizations and governmental agencies to use the abovementioned data without fail and get the necessary information without extra effort. I would like to point out the possibility of creating different mobile applications and e-services by using open data. With the help of open data, developers gets ready information in order to create various applications or e-services”, - Nikoloz Gagnidze.
At the meeting, DEA’s IT Project Manager Dimitri Gugunava spoke widely about DATA.GOV.GE and accessibility of open data in Georgia. Teona Turashvili, head of IDFI’s Media, Internet and Telecommunication Direction, presented applications/services created with the help of open data and existing international experience.
Mariam Gagua, Community Manager of Georgia’s Innovation and Technology Agency (GITA), outlined the existing challenges and possibilities of using open data for businesses and startups.
The event was co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.