აშშ-ის წარმომადგენელთა პალატამ დაამტკიცა კანონპროექტი ინფორმაციის თავისუფლების აქტის ფუნქციონირების სრულყოფისთვის
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 6 მარტი 2014
გამოქვეყნდა Freedominfo.org.- ზე
5 თებერვალს აშშ-ს წარმომადგენელთა პალატამ 410 ხმით არც ერთის წინააღმდეგ დაამტკიცა კანონპროექტი, რომელიც მიზნად ისახავს ინფორმაციის თავისუფლების აქტის (FOIA) გაუმჯობესებას.
წარმომადგენელთა პალატის ინფორმაციის თავისუფლების აქტის ზედამხედველობისა და განხორციელების აქტმა უნდა:
- მოსთხოვოს მართვის სამსახურს ჩამოაყალიბოს სამწლიანი საპილოტე პროგრამა, რომელიც შეისწავლის საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნების ერთიანი პორტალის ჩამოყალიბებას. კანონპროექტი იქნა იმგვარად ფორმულირებული, რომ გამორიცხულიყო უკვე არსებულ ვებ-რესურსთან კავშირი (FOIAOnline შემუშავდა და იმართება გარემოს დაცვის სააგენტოს მიერ და მას სხვა ბევრი უწყება იყენებს).
- გააძლიეროს სახელმწიფო ინფორმაციის სამსახურის როლი - ეს არის ომბუდსმენის ინსტიტუტის მაგვარი ორგანო. მისი გაძლიერება უნდა მოხდეს მისი როლის მაქსიმალური გაზრდით დაწესებულებებისთვის დახმარების გაწევის გზით; მის მოვალეობაში შედის უზრუნველყოს, რომ ყველა უწყებამ ინფორმაციის მომთხოვს აცნობოს მედიაციის სერვისის გამოყენების უფლების  შესახებ.სახელმწიფო ინფორმაციის სამსახურს ასევე მოეთხოვება  სააგენტოს განახლებული რეგულაციების გადახედვა და საკუთარი ანგარიშების პირდაპირ კონგრესში გადაგზავნა.
- მოახდინოს ბარაკ ობამას მიერ თავისი საპრეზიდენტო ვადის დასაწყისში ხელმოწერილი ინფორმაციის თავისუფლების აქტის შესახებ საპრეზიდენტო მემორანდუმის კოდიფიცირება, სადაც საუბარია, რომ: „დაწესებულებამ არ უნდა დაფაროს ინფორმაცია, გარდა იმ შემთხვევისა, როცა ამ ინფორმაციის გამოქვეყნება გონივრული განჭვრეტის შემდეგ შესამჩნევ ზიანს მიაყენებს უწყებას ან თუ ამ ინფორმაციის გამოქვეყნება აკრძალულია კანონით.
- მოსთხოვოს დაწესებულებებს ვებ-გვერდებზე გამოაქვეყნონ ის დოკუმენტები, რომლებიც სამზე მეტჯერ იყო გამოთხოვილი.
- თითოეული ფედერალური დაწესებულების გენერალურ ინსპექტორს მოსთხოვოს პერიოდულად FOIA მოთხოვნებთან შესაბამისობის ზედამხედველობა და რეკომენდაციების შემუშავება.
- მოსთხოვოს დაწესებულებებს მაქსიმალურად გამოაქვეყნონ ინფორმაცია თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით.
- მოსთხოვოს ამერიკის შეერთებული შტატების არქივის ხელმძღვანელს, ჩამოაყალიბოს ღია მმართველობის მრჩეველთა კომიტეტი, რათა მან შეიმუშავოს რეკომენდაციები მთავრობის გამჭვირვალობის დონის გასაუმჯობესებლად. პრეზიდენტის ადმინისტრაცია უკვე აყალიბებს ამგვარ კომიტეტს.
- მოსთხოვოს თითოეულ დაწესებულებას განაახლოს FOIA რეგულაციები არაუგვიანეს აქტის ძალაში შესვლიდან 180 დღისა.
კანონპროექტი, რომელიც შემუშავდა წარმომადგენელთა პალატის ზედამხედველობისა და სამთავრობო რეფორმის კომიტეტის თავმჯდომარის დარელ ისას მიერ, კომიტეტმა გასულ მარტს დაამტკიცა.
როგორც ეროვნული უშიშროების არქივის წარმომადგენელი ნეით ჯონსი აცხადებს, მსგავსი კანონპროექტი სენატში არ არსებობს და სენატის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა 2005 წლის შემდეგ სამჯერ მიიღო კანონმდებლობა სახელწოდებით დაჩქარებული FOIA აქტი, თუმცა ის ძალაში არასდროს შესულა.
რამდენიმე ორგანიზაციის გაერთიანებამ, მათ შორის Sunlight Foundation, ეფექტური მმართველობის ცენტრმა (the Center for Effective Government) და ეროვნული უშიშროების არქივმა (National Security Archive) მხარი დაუჭირეს კანონპროექტს წერილით, სადაც აღნიშნულია, რომ „FOIA უნდა გახდეს ეფექტური და ძლიერი მექანიზმი საზოგადოების ხელში სახელმწიფო ინფორმაციაზე წვდომისთვის; გასული რამდენიმე წლის გამოცდილება ცხადჰყოფს რეფორმის აუცილებლობას, რათა დავრწმუნდეთ, რომ კანონი ხორციელდება კონგრესის გადაწყვეტილებისამებრ“.
ამასთანავე, ჯგუფმა მოითხოვა დამატებითი რეფორმა FOIA გამონაკლისებთან დაკავშირებით: „ჩვენ ველით სენატის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტთან თანამშრომლობას, რათა გავაუმჯობესოთ კანონმდებლობა დამატებითი რეფორმებით, მათ შორის უზრუნველვყოთ გარკვეული FOIA გამონაკლისების ბოროტად გამოყენების პრეცედენტის აღმოფხვრა; ეს განსაკუთრებით ეხება მე-3 და მე-5 გამონაკლისებს“. მესამე გამონაკლისი ეხება ინფორმაციას, რომლის გამოქვეყნებასაც კრძალავს სხვა ფედერალური კანონი. არსებობს ამგვარი დაახლოებით 170 აკრძალვა. მე-5 გამონაკლისის კი ეხება საჯარო ორგანიზაციების შიდა და ურთიერთ კომუნიკაციის სხვადასხვა ფორმების, მათ შორის ე.წ. აღმასრულებელი პრივილეგიის დაცვას.

The US House Feb. 25 voted 410-0 to pass a bill (H.R. 1211) intended to improve the operation of the Freedom of Information Act.
No similar bill exists in the Senate, but the Senate Judiciary Committee is planning to hold a hearing on FOIA on March 11. FOIA advocates are hoping that a Senate bill will deal not only with process issues, but also make more fundamental changes regarding exemptions that are considered too restrictive.
The House FOIA Oversight and Implementation Act would:
- require the Office of Management and Budget to establish a three year pilot program to study creation of a central portal for FOIA submissions. The bill was revised to drop a reference to an existing site developed and operated by the Environmental Protection Agency and used by a handful of agencies, FOIAOnline.
- strengthen the role of the Office of Government Information Services, an ombudsman-like body, by enhancing its role in providing guidance to agencies, and ensuring that agencies notify requesters of their right to use its mediation services. OGIS would be required to review agency regulation updates. OGIS is told to send its reports directly to Congress.
- codify a presidential memorandum on FOIA signed by President Barack Obama early in his first term saying: ‘‘An agency may not withhold information under this subsection unless such agency reasonably foresees that disclosure would cause specific identifiable harm to an interest protected by an exemption, or if disclosure is prohibited by law.’’
- require agencies to post online any document that is requested more than three times through FOIA.
- require the Inspector General of each federal agency to periodically review compliance with FOIA disclosure requirements and make recommendations.
- require agencies to make information public “to the greatest extent possible through modern technology.”
- require the US Archivist to establish an Open Government Advisory Committee to make recommendations for improving Government transparency. The Obama administration is already forming a similar panel.
- require each agency to update its FOIA regulations “not later than 180 days after the enactment of this Act.”
The bill, sponsored by House Oversight and Government Reform Committee Chairman Darrell Issa (R-Calif.), was approved by the committee last March.
No similar bill exists in the Senate, and the Senate Judiciary Committee has passed legislation (S.627, S. 1466), known as the Faster FOIA Act, three times since 2005 without it becoming law, as recalled by Nate Jones of the National Security Archive in the blog Unredacted.
A coalition of groups, including the Sunlight Foundation, the Center for Effective Government and the National Security Archive, endorsed the bill in a letter saying in part, “The FOIA has yet to become an effective and efficient tool for the public to access government information, and the experience of the past few years makes clear the need for reform to ensure the law is implemented as Congress intended,” the letter stated.
The groups urged additional reforms concerning FOIA exemptions: “We look forward to working with the Senate Judiciary Committee to advance legislation with additional reforms, including provisions to curb the overuse and abuse of certain exemptions—particularly Exemption 3 and Exemption 5.”
Exemption 3 concerns information that is prohibited from disclosure by another federal law. There are some 170 such prohibitions and reformers would like to see a public interest test applied. Exemption 5 regards various forms of communication within or between agencies, including the protection of the “deliberative process.” Ideas for reform include adding a harm test.
“At a minimum, the application of Exemption 5 should be narrowed to promote greater transparency and be subject to the same time limits as the President’s records, and a public interest balancing test should be used when applying Exemption 3,” the letter said. The Presidential Records Act limits withholding the highest levels of deliberations to 12 years.