საგრანტო ღონისძიების დასახელება: ორგანიზაციული განვითარების გრანტი - IDFI
დაარსებიდან წლების განმავლობაში, IDFI თანდათან იქცა ისეთ სანდო ორგანიზაციად, რომელიც აერთიანებს სამოქალაქო კონტროლის აქტივობებს, სიღრმისეულ კვლევებსა და ადვოკატირებას ღია მმართველობის სფეროში. თუმცა, მიუხედავად მნიშვნელოვანი წარმატებისა, IDFI იზიარებს მრავალი სხვა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციის ბედს, როდესაც მიღებული დაფინანსებების უმეტესობა მიმართულია ანალიტიკურ საქმიანობაზე, რის გამოც მას თითქმის არ რჩება რესურსი ინსტიტუციონალური განვითარებისათვის.
Think Tank-ის ფონდის დაფინანსება მნიშვნელოვანია IDFI-ის შემდგომი ორგანიზაციული და ფინანსური მდგრადობისთვის, რისი საჭიროებაც IDFI-ის გავლენის ზრდასთან ერთად სულ უფრო აშკარა გახდა. იქიდან გამომდინარე, რომ ორგანიზაციაში მოვალეობები მკაფიოდ არ არის დანაწილებული, ინსტიტუტს სჭირდება მხარდაჭერა შიდა სტრუქტურის რეორგანიზაციისათვის, რისი ერთ-ერთი მიზანიც იქნება პასუხისმგებლობების დელეგირება. კვლევის ხარისხის თვალსაზრისით, IDFI-ის აპირებს განსაზღვროს გრძელვადიანი თემატური პრიორიტეტები კვლევითი პროდუქტისათვის, ერთიანი სახე მისცეს სხვადასხვა კვლევის შედეგებს, გააუმჯობესოს ხარისხის კონტროლის შიდა მექანიზმი და დააარსოს ხარისხის კონტროლის გარე მექანიზმი. გარდა ამისა, შეზღუდული რესურსები საშუალებას არ აძლევდა IDFI-ის მისი კვლევების სრულყოფილი რედაქტირებისთვის. IDFI-ის კვლევითი საქმიანობის კიდევ ერთი გამოწვევა არის კვლევის სხვადასხვა მეთოდების განვითარება და გამოყენება.
გარდა ამისა, IDFI-ის სჭირდება მეტი რესურსი და ცოდნა იმისათვის რომ უკეთ მიაწოდოს კვლევის შედეგები სხვადასხვა სამიზნე ჯგუფებს. ამ მხრივ საჭიროა უფრო სრულყოფილი კომუნიკაციის სტრატეგია, ვებ-დეველოპერის და დიზაინერის დახმარება და ა. შ.
პროექტის მიზანია ხელი შეუწყოს IDFI-ის როგორც კვლევითი ორგანიზაციის განვითარებას სამი კონკრეტული მიმართულებით: კვლევების ხარისხი, კომუნიკაცია და ადვოკატირება და შიდა განვითარება და მმართველობა.

Total Grant Amount: 113,850 USD
Over the years since its foundation, IDFI has gradually developed into a credible organization combining watchdog activities with in-depth research, and further advocacy in the field of open government in Georgia. Despite considerable success, however, IDFI is like many other CSOs as the vast majority of received funding is aimed at specific analytical output, leaving scarcely any resources for institutional development.
A grant from Think Tank Fund is crucial for further organizational and financial sustainability, which has become even more evident with the growing impact of IDFI. As there is no clear division of responsibilities, the Institute needs support to reorganize its internal structure, one of the goals of which will be to delegate part of responsibilities. In terms of quality of research, IDFI needs long-term thematic priorities for research products, standardization of various research outputs it produces, improvement of internal quality control mechanism, and establishment of external one. Besides, the limited resources hindered IDFI from comprehensive editing of its products. Development and applying of various research methods is another challenge for think tank direction of IDFI. Furthermore, IDFI needs more resources and knowledge for better communicating its findings with various target groups, such as more comprehensive communication strategy, assistance from web-developer and designer etc.
Goal of the project
The goal of the project is to assist the overall development of IDFI as a think tank in three specific areas: quality of research products, communications and advocacy, and internal development and governance.