მშენებლობის გამო თბილისში მოჭრილი ხეების სტატისტიკა
2016 წელს  თბილისის მერიის ნებართვებით  მოჭრილ ხეებს შორის, წინა წლებთან შედარებით, მინიმუმ 5-ჯერ მეტ ხეს მიენიჭა დაზიანებულის სტატუსი. ამასთან, ნებართვების საფუძველზე მოჭრილი ხეების მთლიანი რაოდენობა არ გაზრდილა.
ეს გარემოება აჩენს კითხვას, თუ რამდენად კეთილსინდისიერად ხდება დედაქალაქში ხეებისთვის დაზიანებული სტატუსის მინიჭება. მითუმეტეს, რომ საზოგადოებრივმა ორგანიზაციებმა 2016 წლის ზაფხულში გამოავლინეს ხეებისთვის დაზიანებული სტატუსის არაკეთილსინდისიერად მინიჭების ფაქტი.
2016 წლის ზაფხულში „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ (IDFI) თბილისის მერიიდან გამოითხოვა ინფორმაცია საცხოვრებელი კორპუსებისა და კომერციული ობიექტების მშენებლობაზე, ხეების მოსაჭრელად გაცემულ ნებართვებზე, ნებართვების გაცემიდან ქალაქის ბიუჯეტში არსებულ შემოსავლის რაოდენობაზე და უნებართვოდ მოჭრილი ხეების რაოდენობაზე.
მშენებლობის ნებართვების სტატისტიკა
თბილისის არქიტექტურის სამსახურის ცნობით, 2011 – 2016 წლებში (28 აგვისტოს ჩათვლით) სულ გაიცა 1,747 ნებართვა საცხოვრებელი კორპუსისა და მრავალფუნქციური ობიექტის მშენებლობაზე.
ყველაზე მეტი მშენებლობის ნებართვა გაიცა 2011 წელს - 375.  2012 წელს ეს ციფრი 142-მდე შემცირდა, თუმცა 2013 წლის შემდეგ გაცემული ნებართვების რაოდენობა კვლავ იზრდება და 2015 წელს მათი რიცხვი 334-ს გაუტოლდა. 2016 წლის პირველი 8 თვის მონაცემებით (255 ნებართვა) შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ ნებართვების გაცემის მზარდი ტენდენცია 2016 წელსაც შენარჩუნდა.
ხის მოჭრაზე გაცემული ნებართვები
მშენებლობის მიზნით ხეების მოჭრაზე გაცემული ნებართვების  შესახებ   IDFI-ის მოთხოვნის პასუხად, დამუშავებული სტატისტიკური მონაცემების ნაცვლად, თბილისის მერიამ წარმოადგინა „ეკოლოგიისა და გამწვანების საქალაქო სამსახურის“ მიერ 2011-2016 წლებში  გაცემული ნებართვების ასლები. ამასთან, მერიის პასუხის თანახმად, 2011-2012 წლებში გაცემული ნებართვების ნაწილის მოძიება მათმონაცემთა ბაზაში ვერ მოხერხდა.
IDFI-ის მიერ დამუშავებული დოკუმენტაციის მიხედვით, 2013 წლიდან 2016 წლის 16 აგვისტომდე სულ გაიცა 583 ნებართვა 3,552 ხისმოჭრაზე, საიდანაც დაავადებული იყო 827 ხე. [1]
მონაცემების ანალიზიდან ირკვევა, რომ 2016 წელს ხეების მოჭრის შესახებ გაცემულ ნებართვებში, წინა წლებთან შედარებით, 5-ჯერ გაიზარდა დაზიანებული ხეების რაოდენობა. კერძოდ, 2016 წელს (16 აგვისტოს ჩათვლით) ნებართვის საფუძველზე მოჭრილი 709 ხიდან 500-ს ჰქონდა მინიჭებული დაზიანებულის სტატუსი, 2015 წელს 1,088 ხიდან დაზიანებული იყო 111, 2014 წელს 809 ხიდან - 80, ხოლო 2013 წელს 946-დან - მხოლოდ 36. [2]
სამწუხაროდ, ეკოლოგიისა და გამწვანების საქალაქო სამსახურის მიერ გაცემული ნებართვების ასლებიდან, ხშირ შემთხვევაში, არ ირკვევა, თუ რა მიზნით ითხოვდა განმცხადებელი ხის მოჭრის ნებართვას. შესაბამისად, IDFI-ის მიერ დოკუმენტაციის შესწავლით სრულყოფილად ვერ იქნა გამოვლენილი, თუ რამდენი ხის მოჭრაზე გაიცა ნებართვა უშუალოდ საცხოვრებელი კორპუსების და მრავალფუნქციური ობიექტების მშენებლობის მიზნით.
მაგალითად, 2016 წლის 2 აგვისტოს შპს „ორბი ჯგუფი თბილისს“ ყაზბეგის ქუჩაზე მის საკუთრებაში არსებულ ტერიტორიაზე 44 ხის მოჭრის და 4 ხის მიმდებარე ტერიტორიაზე გადარგვის ნებართვა მიეცა. დოკუმენტაციით არ ირკვევა, თუ რა მიზნით მოიჭრა ეს ხეები. თუმცა, კომპანიის საქმიანობიდან გამომდინარე შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ ხეების მოჭრა/გადარგვა უკავშირდება მშენებლობას.
IDFI-ის მიერ შესწავლილი 2013-2016 წლებში გაცემული 583 ნებართვიდან 392 შემთხვევაში მითითებულია, რომ ხეების მოჭრაზე ნებართვა გაიცა უშუალოდ მშენებლობასთან დაკავშირებით. [3] 2016 წელს (16 აგვისტოს მდგომარეობით) გაცემული ნებართვების 30% (35) მოდის მშენებლობაზე; 2015 – 76% (132); 2014 – 87% (108); 2013 – 68% (117).
თბილისის შემოსავალი ნებართვების გაცემიდან
ქალაქ თბილისში ხეების მოჭრაზე  ნებართვების გაცემით თბილისის მერიამ 2011-2016 წლებში შემოსავლის სახით სულ მიიღო 1,947,282 ლარი, რაც წლების მიხედვით შემდეგნაირად გადანაწილდა:
- 2011 – 46,844 ლარი
- 2012 – 89,836 ლარი
- 2013 – 184,207 ლარი
- 2014 – 263,813 ლარი
- 2015 – 695,804 ლარი
- 2016 (5 სექტემბრის მდგომარეობით) – 666,778 ლარი
მშენებლობის მიზეზით უკანონოდ მოჭრილი ხეები
მშენებლობის მიზეზით უკანონოდ მოჭრილი ხეების შესახებ ინფორმაციის მოთხოვნაზე  თბილისის მერიამ IDFI-ის  მიაწოდა მხოლოდ 2014-2016 წლებში მსგავსი შემთხვევების სააღრიცხვო დოკუმენტები.  სამწუხაროდ, აღნიშნული დოკუმენტაციის შემთხვევაშიც ინსტიტუტს არ ეძლევა საშუალება მოახდინოს იდენტიფიცირება თუ რამდენი ხე იქნა მოჭრილი უკანონოდ უშუალოდ საცხოვრებელი კორპუსების და კომერციული ობიექტების მშენებლობებთან დაკავშირებით.
დოკუმენტაციის შესწავლით ირკვევა, რომ 2014-2016 წლებში თბილისის მერიის მიერ სულ აღრიცხულია 1,823 ხე-მცენარის უკანონოდ მოჭრის/დაზიანების შემთხვევა, საიდანაც 2016 წელს ფიქსირდება - 274, 2015 წელს - 839, ხოლო 2014 წელს - 710.
თბილისის მერიის შეფასებით, 2015-2016 წლებში (31 აგვისტოს მდგომარეობით) უკანონოდ მოჭრის/დაზიანების შედეგად ქალაქისთვისმიყენებულმაზარალმაშეადგინა 1,104,713 ლარი.
საკანონმდებლო ჩარჩო
საქართველოს კანონმდებლობა ადგენს მწვანე ნარგავების დაზიანების, განადგურებისა და ამოძირკვის შედეგად გარემოსთვის მიყენებული ზიანის ანაზღაურების წესს. ასანაზღაურებელი თანხა განისაზღვრება მერქნის წლიური რგოლების რაოდენობის მიხედვით. მაგალითისთვის, განსაკუთრებით ძვირფასი წიწვოვანი ხის სახეობებისთვის ერთი წლიური  რგოლის ღირებულება შეადგენს 100 ლარს, ხოლო ფოთლოვანისთვის - 50-ს. დაბალი ღირებულების ჯიშის ხეებისთვის წლიური რგოლის ფასი შეადგენს 8 და 12 ლარს. ბუჩქებისა და ხილ-კენკროვანი მცენარეებისთვის ღირებულება დგინდება მცენარის დიამეტრის მიხედვით.
საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 151 მუხლის მიხევდით:
1. „მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციულ საზღვრებში არსებულ ტერიტორიაზე (გარდა კერძო საკუთრებაში არსებული ტერიტორიისა) მწვანე ნარგავების დაზიანება, თვითნებური მოჭრა, განადგურება გამოიწვევს დაჯარიმებას 500 ლარის ოდენობით, სამართალდარღვევის საგნის კონფისკაციით.
2. იგივე ქმედება, ჩადენილი განმეორებით, − გამოიწვევს დაჯარიმებას 1,000 ლარის ოდენობით, სამართალდარღვევის საგნის კონფისკაციით.“
რეგულირება ასევე ვრცელდება თბილისში კერძო საკუთრებაში არსებულ ტერიტორიაზე განთავსებულ ნარგავებზე. კერძოდ, ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს 2014 წლის 12 დეკემბრის #17-55 დადგენილების 25-ე მუხლის მიხედვით, „მიწის მესაკუთრე ვალდებულია მოუაროს, არ დააზიანოს და ხელი შეუწყოს მის ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავების ზრდა-განვითარებას.“
ამასთანავე, კერძო საკუთრებაში არსებული ნარგავების ჭრა ან ამოღება-გადარგვა ასევე საჭიროებს უფლებამოსილი ორგანოს წერილობით ნებართვას და ქ. თბილისის მერიის ზედამხედველობის სამსახურის ინფორმირებას.
რამდენად კეთილსინდისიერად ენიჭება ხეს დაზიანებულის სტატუსი
ის ფაქტი, რომ 2016 წელს ხეების მოჭრის შესახებ გაცემულ ნებართვებში, წინა წლებთან შედარებით, 5-ჯერ გაიზარდა დაზიანებული ხეების რაოდენობა, აჩენს ეჭვებს, თუ რამდენად კეთილსინდისიერად ხდება ხეებისთვის დაზიანებულის სტატუსის მინიჭება.
მაგალითად, საზოგადოების ვნებათაღელვა გამოიწვია 2016 წლის  ზაფხულში ყაზბეგის 22-ში მოჭრილმა ხეებმა. კერძოდ, საზოგადოებრივი ორგანიზაციები ამტკიცებდნენ, რომ მოიჭრა საღი ხეები. მათ ეჭვქვეშ დააყენეს ის დასკვნა, რომლითაც ამ ხეებს მიენიჭა დაზიანებულის სტატუსი. აღნიშნულ საქმესთან დაკავშირებით, საქართველოს პროკურატურამ გამოძიება 19 აგვისტოს დაიწყო სისხლის სამართლის კოდექსის 303-ე მუხლის 1-ლი ნაწილის მიხედვით, რაც ხე-ბუჩქნარის უკანონოდ გაჩეხვას გულისხმობს და ისჯება ჯარიმით, გამოსასწორებელი სამუშაო ვადით ერთ წლამდე ან თავისუფლების აღკვეთით სამ წლამდე. გამოძიება ამ დრომდე მიმდინარეობს.
საქართველოს კანონის „ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებ“ მე-6 მუხლის მე-6 პუნქტის ა ქვეპუნქტის მიხედვით მწვანე ნარგავების მოჭრაზე ნებართვა გაცემის ერთ-ერთ მიზეზს წარმოადგენს:
თუ არსებული მწვანე ნარგავები დაავადებულია, ხოლო ასეთი დაავადების არსებობა და მწვანე ნარგავების განკურნების შეუძლებლობა დადასტურებულია შესაბამისი უფლებამოსილების მქონე პირების მიერ;
ხის ვარგისიანობაზე ცნობას მერიის მიერ შერჩეული ორგანიზაციები ადგენენ. მიღებული დოკუმენტაციის თანახმად, 2016 წელს მერიის გამწვანების სამსახური დაავადებული ხის მოჭრის ნებართვას ძირითადად ააიპ „საქართველოს ეროვნული ბოტანიკური ბაღის“, შპს „ფორესთ კომპანი“ და შპს „ფორესთ კომპანი+“ დასკვნის საფუძველზე გასცემდა.
არასამთავრობო ორგანიზაციები მიიჩნევენ რომ „დეტალურად უნდა გაიწეროს ის პროცედურა და უფლებამოსილი ორგანო, რაც ხეების შეფასებასა და მოჭრის ნებართვის გაცემას უკავშირდება“ ვინაიდან არ არსებობს კონტროლის მექანიზმი თუ რამდენად საფუძვლიანად ხდება ხის დაავადებულად შეფასება.
ახალი საკანონმდებლო ცვლილების რისკები
ამასთან, 2016 წლის 15 დეკემბერს სამშენებლო კომპანია m2-მა მიმართა საქართველოს პარლამენტს, დაჩქარებული წესით განიხილოს დაავადებული ხის მოჭრაზე მოსაკრებლის ვალდებულების გაუქმების შესახებ. კერძოდ, პარლამენტში დარეგისტრირდა საკანონმდებლო წინადადება, რომელიც ითვალისწინებს დაავადებული ხე-მცენარეების მოჭრას „ბიომრავალფეროვნებაზე ზემოქმედების შესაბამისი საკომპენსაციო ღონისძიებების განხორციელების გარეშე.“ საინტერესოა, რომ როგორც IDFI-თვის მიწოდებული დოკუმენტაციით ირკვევა, 2014-2016 წლებში კომპანია m2-ის მიერ 94 ხის მოჭრაზე მოთხოვნილი ნებართვიდან, მხოლოდ 4 ხე იყო დაზიანებული.
IDFI მიიჩნევს, რომ ეს საკანონმდებლო ცვლილება დაკავშირებულია მთელ რიგ რისკებთან. კერძოდ, ცვლილების შედეგად:
1) სამშენებლო კომპანიებს გაუჩნდებათ ცდუნება, ხელოვნურად დააზიანონ საკუთარ ტერიტორიაზე არსებული ხეები, მოსაკრებლის გადახდისგან თავის არიდების მიზნით;
2) მნიშვნელოვნად შემცირდება ქალაქ თბილისში ხის მოჭრაზე გაცემული ნებართვებით მიღებული შემოსავალი. ამ ვარაუდს ამყარებს ის ფაქტი, რომ 2016 წლის 8 თვეში ხეების მოჭრაზე გაცემული ნებართვებიდან, საიდანაც მიღებულმა შემოსავალმა შეადგინა 666,778 ლარი, დაახლოებით 70% შემთხვევაში დაფიქსირებულია, რომ ნებართვა გაცემულია დაზიანებული ხის მოჭრაზე;
3) გაიზრდება ქალაქ თბილისის მერიაში კორუფციის რისკები ხის ვარგისიანობის სტატუსის მინიჭების პროცესში.
[1] ხმელი, ზეხმელი, დამპალი, ხანდაზმული, სასიცოცხლო ფუნქცია დაქვეითებული, ავარიული.
[2] 2014 წლის 30 აპრილის საქართველოს კანონის თანახმად, კერძო საკუთრებაში არსებული ხილ-კენკროვანი მცენარეების მოჭრა-გადარგვა ნებართვას არ საჭიროებს.
[3] მშენებლობაში იგულისხმება, როგორც მრავალსართულიანი მრავალბინიანი კორპუსის, ასევე კერძო საცხოვრებლის მშენებლობა, აგრეთვე, გზის გაყვანა და სხვა ინფრასტრუქტურული მოდიფიკაციები.

Author: Giorgi Khatiashvili
The number of trees that were cut down in Tbilisi for being damaged had increased at least five times in 2016 compared to previous years, even though the total number of removed trees had remained unchanged.
This finding raises questions about the integrity of the process of examining trees and declaring them to be damaged by the City Hall. In the summer of 2016, civil society organizations already discovered a case of alleged violation in this regard.
In summer 2016, Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) requested Tbilisi City Hall to disclose information on the construction of residential and commercial buildings, permits issued for cutting down trees, income generated from such permits, and unlawfully removed trees.
Construction Permits
According to Tbilisi Architectural Service, in 2011-2016 (until 28 August) 1,747 permits were issued to build residential apartments and multifunctional buildings.
The most number of permits were issued in 2011 – 375. In 2012, this number dropped to 142 but rose again in 2013 and in 2015 reached 334. This increase seems to continue in 2016 as well, since 255 permits had been issued in the first 8 months alone.
Permits to Cut Down Trees
As a response to IDFI’s request to disclose information about trees removed for construction purposes, instead of providing aggregate data, Tbilisi City Hall decided to send copies of individual permits that were issued by the Ecology Department in 2011-2016. Moreover, according to City Hall, it was unable to locate a part of the documentation from 2011-2012 in the database.
According to the provided documents, in the period between 2013 and August 16, 2016, 583 permits were issued to cut down 3,552 trees, 827 of which had been decaled to be damaged.
The data shows that there is a fivefold increase in the number of damaged trees in 2016. 500 of the 709 trees cut down in 2016 (until 16 August) were declared damaged. To compare, in 2015, only 111 were given this status from 1,088 removed trees; in 2014 this number was 80 out of 809, and in 2013 only 36 out of 946.
Unfortunately, in some cases, the copies of the permits provided by Tbilisi City Hall did not contain information about the reasons for allowing the removal of trees. Therefore, it is impossible to say exactly how many trees were removed due to construction.
For example, on August 2, 2016, a company called Orbi Group Tbilisi Ltd. was permitted to cut down 44 and transplant 4 trees from its property on Kazbegi street. The permit does not specify the purpose for this action. However, since Orbi Group is a construction company, it can be assumed that this purpose was construction.
Among 583 permits on the removal of trees issued 2013 – 2016, 392 specify that construction was the reason for issuing the permit.[1] In 2016 (as of August 16), 30% (35) of issued permits specified construction as the purpose. In 2015, this number was 76% (132); 87% (108) in 2014; and 68% (117) in 2013.
Income Generated from Issuing Permits
Tbilisi City Hall received total income of GEL 1,947,282 from granting permits to remove trees in the period between 2011 and 2016:
Trees Removed Unlawfully for Construction Purposes
Tbilisi City Hall provided information on unlawfully removed trees only for the period of 2014-2016. Like in the pervious case, IDFI could not identify the exact number of trees removed due to construction.
According to the disclosed information, in 2014 -2016, Tbilisi City Hall identified 1,823 trees that were cut down or damaged illegally; in 2016 this number was 274, 839 in 2015, and 710 in 2014.
This illegal removal of trees cost the city GEL 1,104,713 in 2015-2016 (until August 31).
Legal Framework
The Georgian legislation determines the rules of compensation for damaged or destroyed trees. The sum is calculated according to the tree’s annual growth rings. For instance, each annual growth ring of an especially valuable coniferous tree costs GEL 100; GEL 50 in case of a deciduous tree. For more common tree species the cost ranges from GEL 8 to 12. For smaller plants like bushes the cost is calculated based on the plant’s diameter.
According to Article 151 of Administrative Offences Code of Georgia:
“1. Damage and/or unauthorized cutting of green plantings on lands owned by a self-governing unit, or damage of landscape strips shall carry a fine of GEL 500, with confiscation of the object of the offence.
2. The same act committed repeatedly shall carry a fine of GEL 1,000, with confiscation of the object of the offence.”
The regulation extends over plants on private property as well. According to the December 12, 2014 decree of Tbilisi City Council, “the owner of the land is obligated to care, protect, and nurture the growth and development plants on its territory”.
Moreover, the removal or relocation of plants on private property also requires permission and notification of Tbilisi City Hall.
Integrity of the Process of Examining Trees
Considering the fact that in 2016, compared to other years, the proportion of damaged trees in the total number of removed trees increased at least five times, one has to question the integrity of the process of examining trees for damage.
For example, the removal of trees at Kazbegi 22 in summer 2016 was followed by a big public outcry. Civils society organizations (CSO) claimed that healthy trees were removed and questioned the validity of the conclusion made by the City Hall which declared them to be damaged. On August 19, the Prosecutor’s Office opened a criminal investigation under Article 303 of the Criminal Code, which includes fine, up to one year public work, and up to three years of imprisonment for unlawfully cutting down or damaging plants. The investigation is still ongoing.
It is Tbilisi City Hall that determines which organizations issue expert opinions on the condition of specific trees. According to the disclosed documentation, in 2016, expert opinions of the following organizations Georgian National Botanical Garden, Forest Company and Forest Company+ were most often cited when issuing permits.
NGOs believe that it is necessary to specify the procedure and the responsible body for assessing trees further, because there is no control mechanism for how thoroughly the trees are being examined.
Risks Associated with the Legislative Proposal
On December 15, 2016, construction company m2 appealed to the Parliament to remove, in expedited manner, the regulation requiring payment of compensation for cutting damaged trees. The legislative proposal was introduced in the Parliament removing the obligation to compensate damages to biodiversity. Interestingly, according to the documentation sent to IDFI, in 2014-2016 m2 requested permission from Tbilisi City Hall to remove 94 trees, out of which only 4 were damaged.
IDFI believes that the above legislative proposal contains several risks:
1) Construction companies could deliberately damage trees on their territory, in order to avoid paying fees.
2) The income generated by issuing tree-cutting permits would significantly decrease. In the first 8 months of 2016, the income from permits amounted to GEL 666,778. 70 % of that sum was payed to cut down damaged tree.
3) The risk of corruption in the Tbilisi City Hall will increase in the process of determining which tree is damaged.
[1] The term construction is used to imply not only building of residential apartments, but also of roads and other infrastructural modifications.