პროექტის ბიუჯეტი: 40,814.98 USD
2014 წელს განხორციელებული აქტივობებიდან უმნიშვნელოვანესია შემდეგი მიმართულებები: კერძო კომპანიის მიერ მაუწყებლობის ქსელის მშენებლობისთვის საჭირო სიხშირული ლოტების შესყიდვა და რეგიონული ტელევიზიებისთვის სიხშირეების უსასყიდლოდ გადაცემა, პროგრამების გასავრცელებლად ტელევიზიებისთვის საშუალო ევროპულ ფასთან 30-35%-ით დაბალი ტარიფის განსაზღვრა და კერძო საქსელო ინფრასტრუქტურის მშენებლობის დაწყება; საზოგადოებრივი მაუწყებლობისთვის საჭირო ქსელის მშენებელი კომპანიის კონკურსის შედეგად გამოვლენა და აღნიშნული ქსელის მშენებლობის დაწყება; სოციალურად დაუცველი ბოლო მომხმარებლისთვის 220 000 ცალი რისივერების უფასოდ დარიგების შესახებ გადაწყვეტილების მიღება და ამ აპარატურის შესარჩევად კონკურსის შედეგად დაბალი საკონკურსო ფასის ფიქსაცია (40 ლარამდე); რეგიონული და ადგილობრივი ტელევიზიებისთვის ლიცენზიების უსასყიდლოდ გაცემა და მათთვის განკუთვნილი სიხშირეების ოპტიმიზაცია.
მიუხედავად აღნიშნული დადებითი შედეგებისა, სახელმწიფოს მიერ დაგეგმილი აქტივობების დიდი ნაწილი ვერ დასრულდა 2014 წლის ბოლოსთვის, რიგი სუბიექტური და ობიექტური მიზეზების გამო. დროულად ვერ მოხდა სამაუწყებლო ქსელის მშენებლობის დაწყება, ისევე როგორც რისივერების დარიგების პროცესის და საინფორმაციო კამპანიის დაწყება. შესაბამისად, ვერ მოხდა ამ პროცესის ადვოკატირების განხორციელება.
2015 წელი წარმოადგენს უმნიშვნელოვანეს პერიოდს საქართველოს ციფრულ საეთერო მაუწყებლობაზე გადასვლისთვის. ივნისსა და აგვისტოში ეტაპობრივად უნდა განხორციელდეს ეროვნული საეთერო მაუწყებლობის ანალოგური ქსელების გამორთვა. რეგიონული და ადგილობრივი მაუწყებლებისთვის ანალოგური გადამცემების გამორთვა უნდა დასრულდეს 2015 წლის 31 დეკემბერს, თუმცა მათი ამოქმედება მიმდინარე წლის ივლისისთვის იგეგმება. პროექტის ერთ-ერთი უმთავრესი მიმართულებაა საინფორმაციო კამპანიის ადვოკატირება და ხელშეწყობა.
2015 წლისთვის აუცილებელია ორგანიზაციის ჩართულობა და პროცესის ზედამხედველობა ქსელის აგების და სალიცენზიო პირობების შესრულების, ბოლო მომხმარებლებისთვის განკუთვნილი რისივერების დარიგების, ასევე ციფრული საეთერო მომსახურებისთვის განკუთვნილი ტერმინალების ბაზრის მდგომარეობის მონიტორინგის მიზნით. ასევე 2015 წელს უნდა მოხდეს ცვლილებების შეტანა ციფრულ საეთერო მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესის მარეგულირებელ სამართლებრივ აქტებში, პირველ რიგში კი "ელექტრონული კომუნიკაციის შესახებ" და "მაუწყებლობის შესახებ" საქართველოს კანონებში. აღნიშნული ცვლილებები განსაზღვრავს საეთერო, და ზოგადად სამაუწყებლო ბაზრის კონიუნქტურას და მომავალს. უმნიშვნელოვანესია აღნიშნულ პროცესში ინტენსიური მონაწიელობა, ჩართულობა და მისი მჭიდრო ადვოკატირება. საქართველოს ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის სტრატეგიის იმპლემენტაციის ანუ ე.წ. მეორე ეტაპის ადვოკატირება არანაკლებ მნიშვნელოვანია, სტრატეგიული დოკუმენტის შემუშავებასთან ერთად. უმთავრესია, რომ სწორად და დაგეგმილი პროცედურების დაცვით მოხდეს პროცესის ბოლო ეტაპის წარმართვა.
პრიორიტეტულად მოგვაჩნია, რომ მჭიდროდ გაკონტროლდეს საქართველოში არსებული ეროვნული, ადგილობრივი და რეგიონული მაუწყებლების საეთერო სიგნალების ქსელთან წვდომის საკითხები, ე.წ. სისტემური და არასისტემური დაბრკოლებების გამოსავლენად და აღმოსაფხვრელად. ამ პროცესში უმნიშვნელოვანესია საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის როლი. პროცესი, სამთავრობო გეგმის შესაბამისად დაიწყო 2014 წელს და სრულდება 2015 წლის ბოლოს.
მომდევნო 10 თვიან პერიოდში, ვფიქრობთ, რომ საქართველოს ციფრულ საეთერო მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესის მონიტორინგის კუთხით, პროექტის ფარგლებში მოცული იქნება შემდეგი ძირითადი მიმართულებები:
- ციფრული საეთერო მაუწყებლობის პლატფორმაზე გადასვლის პროცესის დასკვნითი ეტაპის დემოკრატიულ ჩარჩოებში წარმართვა და პროცესში ქართული მედია ბაზრის ოპერატორების და მაუწყებლების ინტერესების მაქსიმალურად ასახვა;
- ციფრულ საეთერო მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესის ტექნიკური, სამართლებრივი და ეკონომიკური მიმართულებების პრობლემური მხარეების და ბარიერების აღმოფხვრა აქტიური ჩართულობით;
- საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის, სსიპ "ციფრული მაუწყებლობის სააგენტოს", ციფრული საეთერო ქსელის ლიცენზიანტების, შპს "საქართველოს ტელერადიოცენტრის", საქართველოს საზოგადეობრივი მაუწყებლის, მაუწყებლების საქმიანობის მონიტორინგი, პრობლემური მხარეების გამოკვეთა, რეკომენდაციების წარდგენა და აღნიშნული პროცესის ადვოკატირება.
ამოცანები
პროექტით განსაზღვრულ პერიოდში, ციფრულ საეთერო მაუწყებლობაზე გადასვლის დასკვნითი ეტაპის წარმატებით განხორციელება ქართული მედია გარემოს გაუმჯობესების კუთხით ყველაზე მნიშვნელოვანია. აქტივობები უნდა განხორციელდეს შემდეგი ოთხი მიმართულებით:
• ციფრული საეთერო მაუწყებლობის პლატფორმაზე გადასვლის საინფორმაციო კამპანიის პროცესის მონიტორინგი, ადვოკატირება და ხელშეწყობა რეკომენდაციების მომზადებით და წარდგენით, ასევე მაღალპროფესიონალური კვლევების საშუალებით, მოსახლეობის ინფორმირებულობის კამპანიის ეფექტურობის მონიტორინგი და მისი რეალიზაციის ეფექტურობის კვლევა;
• ციფრული საეთერო მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესთან დაკავშირებული სამართლებრივი ცვლილებების შემუშავების და მისი იმპლემენტაციის პროცესში ჩართულობა, შეფასება, რეკომენდაციების წარდგენა, განხორციელების ხელშეწყობა და ადვოკატირება;
• საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, სსიპ "ციფრული მაუწყებლობის სააგენტოს", საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის, შპს "საქართველოს ტელერადიო ცენტრის", სსიპ "საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის", ციფრული საეთერო ქსელის კერძო ლიცენზიანტების (ეროვნული და ადგილობრივი დაფარვის ოპერატორების) იმ აქტივობების მონიტორინგი, რომელიც უკავშირდება ციფრულ საეთერო მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესს;
• ციფრული საეთერო მაუწყებლობის მისაღებად განკუთვნილი აპარატურის დარიგების პროცესის მონიტორინგი, ბაზრის და მოსახლეობის მზაობის კვლევა, რეკომენდაციების მომზადება და მათი იმპლემენტაციის ადვოკატირება.
აქტივობამ პროექტის ფარგლებში უნდა მოიცვას შემდეგ ძირითადი მიმართულებები:
• შპს "საქართველოს ტელერადიო ცენტრის", შპს "სტერეო+"-ის და ადგილობრივი საეთერო ციფრული მაუწყებლობის ქსელების ლიცენზიანტების მიერ სალიცენზიო პირობების, მათ შორის მოსახლეობის დაფარვის, სატელევიზიო პროგრამების განთავსების და სხვა მნიშვნელოვანი მიმართულებების შესრულების მონიტორინგი, პრობლემური მხარეების კვლევა და განსახორციელებელი აქტივობების რეკომენდაციების წარდგენა;
• სსიპ "საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის", კომერციული მაუწყებლების ციფრულ საეთერო პლატფორმაზე გადასვლის საინფორმაციო კამპანიის სტრატეგიის, ასევე საკანონმდებლო ცვლილებების და დაგეგმილი აქტივობების კვლევა და რეკომენდაციების წარდგენა;
• ციფრული მაუწყებლობის მხარდასაჭერად მოსახლეობის ინფორმირების საინფორმაციო კამპანიის მიმდინარეობის, მისი ინტენსივობის, მოსახლეობასთან კომუნიკაციის არხების ეფექტურობის და სხვა დაკავშირებული საკითხების შეფასება. საინფორმაციო კამპანიის ეფექტურობის და მოსახლეობის მზაობის ინდექსის დადგენა;
• ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესთან დაკავშირებული სოციალურად დაუცველი მომხმარებლების ინტერესების გათვალისწინების, ასევე შშმ მომხმარებლების ინტეგრაციის და სერვისების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის ღონისძიებების კვლევა და რეკომენდაციების განსაზღვრა არსებული ხარვეზების გამოსავლენად;
• ადგილობრივი ტელევიზიების ციფრულ საეთერო პლატფორმებზე გადასვლის პრობლემების კვლევა და რეკომენდაციების პრეზენტაცია;
• ციფრულ საეთერო სატელევიზიო ქსელში არხების განთავსების პირობების გამჭვირვალეობის, არადისკრიმინაციული და ხარჯებზე ორიენტირებული დაშვების პირობების შესახებ რეკომენდაციების იმპლემენტაციის პროცესის ხელშეწყობა და ადვოკატირება;
• იმ პრობლემების კვლევა, რომელიც წარმოიშვება ბოლო მოხმარებების სუბსიდირებისას, ასევე ციფრული საეთერო ქსელის სიგნალების მიმღები აპარატურის დარიგებისას და ინსტალაციისას, ასევე სხვა პრობლემები დაკავშირებული მიმღები ანტენების ინსტალაციისას და სხვა ტექნიკური საკითხების მოწესრიგებასთან;
• რისივერების პროგრამული უზრუნველყოფის ღიაობის და თავსებადობის საკითხების კვლევა და რეკომენდაციების წარმოდგენა;
• სამაუწყებლო ქსელის განვითარების მდგომარეობის, აგების ვადების და ხარისხის კვლევა ე.წ. 20 სატესტო წერტილის შერჩევით;
• ეთნიკური უმცირესობების ინტერესების დაცვის საკითხების კვლევა ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესში.
პროექტის რეალიზაცია მოხდება შემდეგი საშუალებების გამოყენებით: არსებული მდგომარეობის კვლევა ინფორმაციის გამოთხოვის, უშუალო შეხვედრების და მრგვალი მაგიდის საშუალებით, შედეგების და SWAT ანალიზი პრობლემური მიმართულებების გამოსაკვეთად, რეკომენდაციების წარდგენა შესაბამისი უწყებისათვის და პრეზენტაციების მოწყობა, კანონმდებლობის შემუშავების პროცესში ჩართვა და მისი პრაქტიკაში დანერგვის პროცესის დაკვირვება და ანალიზი. შედეგების შესახებ მომზადდება კვარტალური ანგარიშები და მიმართულების შესახებ ანგარიშები.

Name of the project: Supporting and Monitoring of the Transition to Digital Terrestrial Broadcasting in Georgia (2015)
Financial Support: Open Society Georgia Foundation – OSGF
Budget: 40,814.98 USD
Project Dates: April 2015 - February, 2016
Project description
The most essential directions of the activities that were implemented in 2014 are: Purchasing lots of frequencies to build broadcasting network by private companies and transferring frequencies to the regional televisions free of charge, defining the 30-35 % lower tariff for TV broadcasters comparing to average European price in order to spread programs and starting building of private network infrastructure; Revealing the company that will build the proper net for the Public Broadcaster through competition and starting to build the mentioned network; Making decision to give 220 000 unit receivers to socially vulnerable customers free of charge and fixation low prices ( 40 GEL) on these equipment as a result of competition; Giving license to regional and local televisions free of charge and optimization of frequencies given to them.
In spite of positive outcomes, big part of activities planned by state has not been fulfilled in 2014 because of subjective and objective reasons. Building of broadcasting network did not start on time, as well as informational campaign and the process of distributing receivers. Accordingly, advocacy of this process was not carried out.
2015 year is very important period for Digital Terrestrial in Georgia. In July-August, national analogous broadcasting networks will be turned off. Switching off the analogous broadcasting to regional and local televisions will be ended in 31 December, 2015 although their activation is planned in June of this year. One of the main purposes of this project is to support and advocate information campaign.
Involvement of the organization is essential in process supervision to build the network and fulfill license conditions, distributing receivers to socially vulnerable customers, also in order to monitor the market of terminals for digital service. Also, making amendments in legal acts regulating process of transferring to digital broadcasting should be done, but at first place in the laws regarding “Electronic Communication” and “Broadcasting” in Georgia
Mentioned changes define the conjuncture and future of broadcasting market. Intensive participation, involvement and advocacy of this process is very important. Advocacy of implementation of digital switchover strategy is also essential, along with adopting strategic documents. It is especially important to conduct the last stage of the process in accordance of rightly planned procedures.
It’s much prioritized, that the issue of accessing the broadcasting network of signals of current national, local and regional broadcasters should be controlled, in order to reveal and remove systematic and non systematic obstacles. The role of Georgian national communication commission is very important in this process. The process started in 2014 and will be finished in the end of 2015, according to the state action plan.
We think that over the next 10-month period monitoring of the transition to digital broadcasting of Georgia will be covered during the project in the following ways:
- To proceed the final stage of transition to digital broadcasting platform in a democratic way and reflect interests of operators of Georgian media market and broadcasters as much as possible.
- Eradicate the technical, legal and economic barriers of the transition to digital broadcasting with active involvement.
- Monitor the activities, outline the problematic aspects, make recommendations and advocate in the following cases: Georgian National Communications Commission, LEPL “Digital Broadcasting Agency”, Licensees of the digital broadcasting network, “Georgian TeleRadioCenter” LLC, and Georgian Public Broadcaster.
In order for the Georgian media environment to be improved in the project period, it is of utmost importance that the final stage of transition to digital broadcasting is successfully implemented. The activities must be carried out in four directions:
- Monitoring of the process of information campaign of transition to digital broadcasting, Advocacy and promotion by preparing and presenting recommendations. Also preparing highly professional studies, monitoring effectiveness of social awareness raising campaign and research of the marketing efficiency.
- Involvement in the process of legal changes in the development and implementation of transition to digital broadcasting, evaluation, making recommendations, promotion and advocacy.
- Monitoring of the activities of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, Digital Broadcasting Agency, Georgian National Communications Commission, “Georgian TeleRadioCenter” LLC, LEPL Georgian Public Broadcaster, Licensees of the digital broadcasting network (national and local coverage operators) related to transition to digital broadcasting process.
- Monitoring the process of distribution of the technical equipment needed for receiving digital broadcasting, study of market and society readiness, making recommendations and advocating for their implementation.
Ways for Implementation
During the project activities will cover the following major areas:
- Monitoring of license conditions, including the coverage of population, placing of TV programs and other important actions implemented by “Georgian TeleRadioCenter” LLC, “Stereo+” LLC, and local licensees of the digital broadcasting network. Also preparing study of problematic cases and providing recommendations for the activities to be implemented.
- Studying the strategy of information campaign on digital switchover made by LEPL “Georgian Public Broadcaster” and commercial broadcasters, as well as legislative changes and planned activities, and preparing recommendations.
- Evaluation of the process and intensity of information campaign on digital switchover, studying effectiveness of the channels of communication with citizens; Estimation of the effectiveness of the information campaign and readiness index of the population.
- Studying the consideration of interests of socially unprotected citizens, also studying, studying events aimed at integration and accessibility of services for users with disabilities and preparing recommendations to identify existing gaps.
- Studying the problems of the local TVs associated with transition to digital broadcasting and presenting recommendations.
- Supporting transparency of the conditions behind placing channels in digital terrestrial television network; supporting implementation of recommendations and advocating non-discriminatory and cost-oriented conditions.
- Studying the problems which arise from subsidization of end users, also from distribution and installation of digital broadcasting equipment as well as other problems related with the installation of the antennas and the other technical matters related with regulations.
- Studying of problems related with openness and interoperability of software receivers and preparing recommendations.
- Research of development of state broadcasting network, construction deadlines and research of quality with so-called 20 test point selection.
- Studying whether the interests of ethnical minorities are considered during the process of transition to digital broadcasting.
The project will be implemented via various tools such as: by research of the current state of affairs, requests of public information, face-to-face meetings and roundtable discussions, analysis of the results, SWAT analysis in order to identify problematic directions, presenting recommendations to the relevant authorities and making presentations, involvement in legislation drafting process, monitoring and analysis of the implementation process. Quarterly and thematic reports will be prepared about the results.