პროექტის ბიუჯეტი: 60 645,04 USD
2013 წლის განმავლობაში IDFI-ის აქტიური ჩართულობით და მონაწილეობით ციფრულ საეთერო მაუწყებლობასთან დაკავშირებით განხორციელდა ინტენსიური და იმ ეტაპისათვის უმნიშვნელოვანესი აქტივობები, თუმცა მიუხედავად არსებითი პოზიტიური ცვლილებებისა დემონოპოლიზაციის, დაშვების ტარიფების გამჭვირვალობის, რეგიონული მედიის ინტერესების გათვალისწინების, კონკურენტული და ღია საკონკურსო პროცედურების დანერგვის და სხვა მიმართულებით, პრობლემები კვლავ მრავლად რჩება. 2014 წლის თებერვალში საქართველოს მთავრობის მიერ დამტკიცებული სახელმწიფო სტრატეგიაში, მცირე გამონაკლისების გარდა, აისახა ჩვენი ორგანიზაციის მიერ წარდგენილი წინადადებები, რეკომენდაციები და შენიშვნები, თუმცა გარკვეული პრობლემები სტრატეგიული ამოცანების განსაზღვრის ეტაპზეც კვლავ რჩება.
უმნიშვნელოვანესია ადვოკატირების ეტაპი, რადგან გარდა იმისა რომ უნდა მიღებულ იქნას მთელი რიგი გადაწყვეტილებები ბოლო მომხმარებლის მხარეს განსახორციელებელი აქტივობების მიმართულებით (ინფორმირება), უნდა მომზადდეს უმნიშვნელოვანესი საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტი, რომელიც კარდინალურად ცვლის მედია გარემოს ტექნოლოგიური და იურიდიულ ბაზისს. განსაკუთრებულ ყურადღებას და ჩართულობას მოითხოვს საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის მიერ ჩასატარებელი კონკურის ციფრული მაუწყებლობის საეთერო პლატფორმის ოპერატორის შესარჩევად.
პრიორიტეტულია, რომ მჭიდროდ გაკონტროლდეს საქართველოში არსებული ეროვნული, ადგილობრივი და რეგიონული მაუწყებლების საეთერო სიგნალების ქსელთან წვდომის საკითხები, ე.წ. სისტემური და არასისტემური დაბრკოლებების გამოსავლენად და აღმოსაფხვრელად. ამ პროცესში უმნიშვნელოვანესია საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის როლი. პროცესი, სამთავრობო გეგმის შესაბამისად უნდა დაიწყოს 2014 წელს. სრული კონკურენტული ბაზრის ფორმირება სავარაუდოდ უნდა დასრულდეს 2017 წლამდე, რამდენიმე ალტერნატიული ქსელის ფორმირებით, რა დროსაც საქართველოს მედია გარემოს სიჯანსაღისათვის უმნიშვნელოვანესია გაკონტროლდეს ციფრულ საეთერო ქსელთან დაშვების ტარიფები, დაშვების პირობების გამჭვირვალეობა და არადისკრიმინაციულობა, ისევე როგორც სამაუწყებლო კონტენტის ოპერატორების ტრანსლირებისთვის დადგენილი ტარიფების ხარჯებზე ორიენტირებულობა და გონივრულ
მომდევნო 7 თვიან პერიოდში, ვფიქრობთ, რომ საქართველოს ციფრულ საეთერო მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესის მონიტორინგის კუთხით, პროექტის ფარგლებში მოცული იქნება შემდეგი მნიშვნელოვანი მიმართულებები:
- ციფრული საეთერო მაუწყებლობის პლატფორმაზე გადასვლის პროცესის დემოკრატიულ ჩარჩოებში და ქართული მედია ბაზრის ოპერატორების, ასევე ევროკავშირის დირექტივების და ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრაქტიკის შესაბამისად წარმართვა, ხარვეზების გამოვლენა და ნაკლოვანებების აღმოფხვრის გზების განსაზღვრა;
- ციფრულ საეთერო მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესის ტექნიკური, კონკურენციის და ეკონომიკური მიმართულებების პრობლემური მხარეების და ბარიერების აღმოფხვრა;
- საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის, სსიპ "ციფრული მაუწყებლობის სააგენტოს" საქმიანობის მონიტორინგი, არსებული პრაქტიკის და პროცესის რეგულირებისთვის მიღებული სამართლებრივი აქტების კვლევა და რეკომენდაციების წარდგენა და ადვოკატირება. საკანონმდებლო ცვლილებების შესახებ წინადადებების წარდგენა საქართველოს პარლამენტისათვის და საქართველოს ეკონომიკის სამინისტროსთვის.
პროექტის ამოცანები:
პროექტით განსაზღვრულ პერიოდში, ქართული მედია გარემოს გაუმჯობესების კუთხით ყველაზე მნიშვნელოვანია აქტივობები უნდა განხორციელდეს შემდეგი ოთხი მიმართულებით:
• ციფრული საეთერო მაუწყებლობის პლატფორმაზე გადასვლის პროცესის მონიტორინგი, ადვოკატირება და ხელშეწყობა რეკომენდაციების მომზადებით და წარდგენით, ასევე მაღალპროფესიონალური კვლევების საშუალებით,
• მოსახლეობის ინფორმირებულობის ხელშეწყობის კამპანიის მონიტორინგი და მხარდაჭერა, მისი რეალიზაციის ეფექტურობის კვლევა;
• ციფრული საეთერო მაუწყებლობაზე გადასვლის ფაქტობრივი სამუშაოების კვლევა, შეფასება, რეკომენდაციების წარდგენა, განხორციელების ხელშეწყობა და ადვოკატირება;
• საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, სსიპ "ციფრული მაუწყებლობის სააგენტოს", საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის, შპს "საქართველოს ტელერადიო ცენტრის", სსიპ "საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის" იმ აქტივობების მონიტორინგი, რომელიც უკავშირდება ციფრულ საეთერო მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესს. მათი პრაქტიკის და სამართლებრივი აქტების კვლევა და მონიტორინგი, რეკომენდაციების წარდგენა და ადვოკატირება;
• საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის ციფრულ საეთერო მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესთან დაკავშირებული 2014-2015 წლების საქმიანობის მონიტორინგი, რეკომენდაციების მომზადება და მათი იმპლემენტაციის ადვოკატირება.

Supporting and Monitoring of the Transition to Digital Terrestrial Broadcasting in Georgia
Project Title:  Supporting and Monitoring of the Transition to Digital Terrestrial Broadcasting in Georgia
Project Funded: Open Society - Georgia Foundation-OSGF
Project Budget:  60 645,04 USD
Project Duration: April, 2014 – December 2014
During 2013, with the active participation and engagement of IDFI, important activities were carried out in terms of digital terrestrial broadcasting; however, despite such positive changes problems connected to de-monopolization, transparency of access tariffs, considering the interests of the regional media, introducing the competitive and open competition procedures still remain. State Strategy of Georgia, approved by the Government of Georgia in February 2014 reflects the proposals, recommendations and remarks of our organization; however, minor problems still remain on the stage of defining the strategic objectives.
Advocacy stage has crucial importance; other than making number of decisions regarding the activities directed at the end user (awareness raising), very important legal package must be prepared which will dramatically change the technical and legal basis of the media environment. Special attention must be paid to the process of selecting the digital terrestrial broadcasting platform operator, conducted by the Georgian National Communications Commission.
It is preferable to control the issues connected to the access to terrestrial signal networks of the national, local and regional broadcasters in order to eliminate the so called systematic and unsystematic obstacles.  The role of the Georgian National Communications Commission is crucially important in these processes, which according to the government plan, must commence in 2014. Formation of the fully competitive market is likely to be completed by 2017 by creating number of alternative networks; in order to ensure the competitive media environment, it is important to control the digital terrestrial broadcasting network access tariffs, transparency and non-discrimination of the conditions of access, as well as focusing on the broadcasting tariffs which will be cost-oriented and reasonable.
During the next 7 months, in terms of monitoring the process of digital switchover, project will cover the following key directions:
- Implementing the process of digital switchover in accordance to the directives of EU, Georgian media market operators and European Court of Justice, identifying flaws and defining the ways of eliminating these defects.
- Eliminating the technical, competitive, economic barriers of the process of digital switchover.
- Monitoring the work of the LEPL Digital Broadcasting Agency, studying the current practice and the legal acts that were designed to regulated the process, elaborating the recommendations and advocacy; submitting the proposal of legislative amendments to the Parliament of Georgia and the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia.
In order to improve the Georgian media environment, activities must be carried out in the following four directions:
• Monitoring and advocating the process of digital terrestrial switchover and promoting through recommendations and highly professional researches.
• Monitoring and promoting the process of awareness raising among the population; evaluating, elaborating the recommendations and studying the effectiveness of public awareness raising implementation process.
• Studying, evaluating, elaborating recommendations, promoting the implementation and advocating the activities related to the digital terrestrial switchover.
• Monitoring the activities of the Ministry of Economy and Sustainable Development, LEPL Digital Broadcasting Agency, Georgian National Communications Commission, “Georgian Teleradio Center” LTD, and LEPL Georgian Public Broadcaster, connected to the process of digital switchover. Studying their practice and legislative acts, monitoring, submitting the recommendations and advocating.
• Monitoring, elaborating the recommendations and advocating the implementation of the activities of 2014-2015 of Georgian Public Broadcaster related to the process of digital switchover.