სამხრეთ კავკასიის და ვიშეგრადის ქვეყნების საერთო მეხსიერება - ოკუპანტები თუ განმათავისუფლებლები? დემოკრატია თუ ტირანია?
პროექტები | მიმდინარე პროექტები 24 აპრილი 2023
პროექტის სახელწოდება: სამხრეთ კავკასიის და ვიშეგრადის ქვეყნების საერთო მეხსიერება - ოკუპანტები თუ განმათავისუფლებლები? დემოკრატია თუ ტირანია?
გრანტის ნომერი: 22230312
წამყვანი ორგანიზაცია: Post Bellum (ჩეხეთი)
საერთო ბიუჯეტი:49,954.00 EUR
IDFI-ის ნაწილი: 13,812.27EUR
ხანგრძლივობა: 01.04.2023 -  30.09.2024
პროექტის წამყვანი ორგანიზაცია და პარტნიორები:
Post Bellum 2001 წელს, ჟურნალისტებისა და ისტორიკოსების მიერ ჩეხეთში დაფუძნებული არასამთავრობო არაკომერციული ორგანიზაციაა, რომელიც დოკუმენტურად ასახავს მე-20 საუკუნის მნიშვნელოვანი ისტორიული მოვლენების მოწმეების მოგონებებს და ცდილობს ამ ამბების ფართო საზოგადოებაში გავრცელებას. ორგანიზაცია თვლის, რომ მოწმეებს უნდა ჰქონდეთ თავიანთი ამბების მოყოლის შესაძლებლობა და რომ ეს ისტორიები ყველასათვის ხელმისაწვდომი უნდა იყოს - სწორედ ამ ხედვით შეიქმნა Post Bellum.
Post Bellum–ის მთავარი პროექტია „ერების მეხსიერება“ (Memory of Nations), იმ ადამიანების მოგონებათა კრებული, ვინც  მე–20 საუკუნის ტოტალიტარული ეპოქა გამოიარა, ასევე ფოტოები, გაზეთები და სხვადასხვა ისტორიული ჩანაწერი. კრებული 12,000-მდე ისტორიისაგან შედგება და საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომია ონლაინ, მონაცემთა ბაზის საშუალებით.
პროექტის პარტნიორები:
- სლოვაკეთი - Post Bellum SK
- პოლონეთი - Krzyzova Foundation for Mutual Understanding in Europe
- უნგრეთი - Terra Recognita Foundation
- სომხეთი - „Hazarashen“ Armenian Center for Ethnological Studies
პროექტის მიზანია წარსულის მოწმეთა დოკუმენტირება სომხეთსა და საქართველოში, რომლებსაც შეუძლიათ გადმოსცენ საერთო კომუნისტურ წარსულთან დაკავშირებული ცხოვრებისეული ისტორიები. პროექტის მონაწილეები საქართველოდან და სომხეთიდან გაივლიან ტრენინგებს და დაესწრებიან ვორქშოფებს ზეპირი ისტორიების დოკუმენტირების მეთოდოლოგიის შესახებ.
პროექტის მთავარი მიზანია არა მხოლოდ მოწმეთა ცხოვრებისეული ისტორიების დოკუმენტირება, არამედ მათი რედაქტირება, გამოქვეყნება და საგანმანათლებლო მიზნებით  გამოყენებაცაა. პროექტი გამიზნული იქნება როგორც პლატფორმა, რომელიც აამაღლებს ახალგაზრდა თაობის ცოდნას ექსპერიმენტული სემინარების მეშვეობით.
პროექტის მთავარი პროდუქტი იქნება მოკლემეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმი, რომლშიც აისახება პროექტში მონაწილე ერების საერთო წარსული. პროექტი მიზნად ისახავს ცნობიერების ამაღლებას სხვადასხვა ერსა და ხალხს შორის, განსაკუთრებულ ხაზგასმით ისტორიის განმეორებითობასა და ადამიანების უნარზე - ვერაფერი ისწავლოს წარსულის შეცდომებიდან. პროექტი მიზნად ისახავს ღირებული გაკვეთილების ჩვენებას ახალი თაობებისთვის ექსპერიმენტული სემინარების საშუალებით, წაახალისებს მათ, რათა გაკვეთილები სწორად გაიაზრონ და გაითავისონ.
დაგეგმილი აქტივობები:
- გახსნითი შეხვედრის ორგანიზება თბილისში სლოვაკ, ჩეხ, უნგრელ, პოლონელ და სომეხ პარტნიორებთან ერთად - პროექტის პრინციპების განსაზღვრა და შემდგომი აქტივობების დაგეგმვა.
- ონლაინ ვორქშოფების სერია, რომლის მიზანია თვითმხილველთა მონათხრობის სწორად დოკუმენტირების გამოცდილების გაზიარება ქართველი და სომეხი ისტორიკოსებისა და დოკუმენტალისტებისთვის.
- საქართველოში 10-ზე მეტი თვითმხილველის ვიდეოს ჩაწერა, რომლებმაც გამოცადეს საბჭოთა „თავისუფლება“ და მოუწიათ რკინის ფარდის მიღმა ცხოვრება.
- თვითმხილველთა ვიდეოების დამუშავება და გამოქვეყნება 8 ენაზე: პროექტში ჩართული ქვეყნების ენებზე, ინგლისურად და რუსულად.
- დოკუმენტური ფილმის - „განთავისუფლებული და ოკუპირებული? თავისუფლება თუ ტირანია?“ - შექმნა ჩაწერილ ინტერვიუებზე დაყრდნობით.
- დოკუმენტური ფილმის პრემიერა და ჩვენება სამიზნე ჯგუფებისთვის (სკოლის მოსწავლეები, სტუდენტები და ა.შ.). დისკუსიების მოწყობა ფილმის ჩვენების პარალელურად.

Transcaucasian and Visegrad Nations Common Memory – Occupants or Liberators? Democracy or Tyranny?
Project title: Transcaucasian and Visegrad Nations Common Memory – Occupants or Liberators? Democracy or Tyranny?
Grant Number: 22230312
Projec Lead: Post Bellum (CZ)
Overall Budget: 49,954.00 EUR
IDFIs Share: 13,812.27 EUR
Duration: 01.04.2023 - 30.09.2024
Project lead and partners:
Post Bellum is a non-governmental nonprofit organization which documents the memories of witnesses of the important historical phenomenon of the 20th century and tries to pass these stories on to the broader public. It was founded in 2001.The organization was founded by a group of journalists and historians. The organization believes that witnesses should have the opportunity to tell their stories and that these stories should be accessible to everyone. From this vision, Post Bellum was created.
Post Bellum’s core project is the Memory of Nations, a collection of memories from people who experienced the totalitarian eras of the 20th century as well as photographs, newspapers, and various historical records. The collection is comprised of about 12 thousand of witness stories and is accessible to the public through an online database.
Partners:
- Slovakia - Post Bellum SK
- Poland - Krzyzova Foundation for Mutual Understanding in Europe
- Hungary - Terra Recognita Foundation
- Armenia - „Hazarashen“ Armenian Center for Ethnological Studies
Overall Project Objectives:
The aim of the project is to document Armenian and Georgian witnesses remembering past, who can tell their life stories related to common Communist past. Georgian and Armenian project partners will receive workshops in documenting the life stories by oral historical methodology.
The primary focus of the project is to not only document the witnesses' life stories, but also to edit, publish, and employ these testimonies for educational activities. Specifically, the project will target younger generations by using experiential workshops as a platform for educating them.
The principal outcome of the project will be a short documentary film that underscores the shared history of the nations involved. The project aims to raise awareness among people and nations, emphasizing the repetition of history and our inability to learn from past mistakes. It aims to impart valuable lessons to the current and future generations, by means of experiential workshops, encouraging them to take those lessons to heart and mind.
- Organizing a kick-off meeting in Tbilisi with Slovak, Czech, Hungarian, Polish, and Armenian partners to define project principles and plan further activities.
- Conducting a series of online workshops aimed at sharing the experience of documenting witnesses with Georgian and Armenian historians and filmmakers.
- Recording video interviews with more than 10 witnesses in Georgia who experienced Soviet "liberation" and had to live behind the Iron Curtain.
- Processing and publishing the witness videos in eight languages, including the languages of the countries involved in the project, as well as English and Russian.
- Producing a documentary film titled "Liberated and Occupied?" that will be based on the recorded interviews.
- Premiering the documentary and screening it for the target audience, including schoolchildren and students. The project team will arrange discussions parallel to the film screening.