ტრენინგები შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებთან კომუნიკაციაზე
სიახლეები | ტრენინგები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 29 აპრილი 2022
აჭარის უმაღლესი საბჭოს თანამშრომლებს ჩაუტარდათ ტრენინგი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებთან კომუნიკაციის შესახებ. ტრენინგზე მონაწილეები გაეცნენ ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს როგორიცაა, შეზღუდული შესაძლებლობის კატეგორიები და ბარიერები, სტერეოტიპები და ტერმინოლოგია, საკანონმდებლო ჩარჩო, უნივერსალური დიზაინი და გონივრული მისადაგება, სეგრეგაცია, ინტეგრაცია და ინკლუზია, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებთან კომუნიკაციისა და ურთიერთობის სტანდარტები.
შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებთან კომუნიკაციის ეტიკეტსა და სტანდარტში თანამშრომელთა გადამზადებას ითვალისწინებს აჭარის უმაღლესი საბჭოს მოქალაქეთა ჩართულობის ცენტრის კონცეფცია. აჭარის უმაღლესი საბჭოში მოქალაქეთა ჩართულობის ცენტრის ამოქმედება გათვალისწინებული იყო ღია მმართველობის 2020-2021 წლის სამოქმედო გეგმის მე-3 ვალდებულებაში.
ტრენინგი ხელს შეუწყობს უმაღლეს საბჭოს უზრუნველყოს საზოგადოების ყველა ჯგუფის ხელმისაწვდომობა საბჭოს საქმიანობაში და ამ გზით კიდევ უფრო გაზარდოს მოქალაქეების ჩართულობა.
ტრენინგს უძღვებოდნენ უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის საბჭოს საკონსულტაციო ჯგუფის წევრი ორგანიზაციის „ახალგაზრდული ორგანიზაცია ცვლილებები თანაბარი უფლებებისათვის“ წარმომადგენლები: თომა კაკაბაძე, რამინ მაჭარაშვილი, ნინო ჩხაიძე, დავით არძენაძე, სოსო ყაზაიშვილი და დეა ერემაშვილი.
ტრენინგები გაიმართა ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით პროექტის - „საპარლამენტო დემოკრატიის კონსოლიდაცია საქართველოში“ ფარგლებში, გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ორგანიზებით.