აჭარის უმაღლესი საბჭოს თანამშრომლებს ჩაუტარდათ ტრენინგი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებთან კომუნიკაციის შესახებ. ტრენინგზე მონაწილეები გაეცნენ ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს როგორიცაა, შეზღუდული შესაძლებლობის კატეგორიები და ბარიერები, სტერეოტიპები და ტერმინოლოგია, საკანონმდებლო ჩარჩო, უნივერსალური დიზაინი და გონივრული მისადაგება, სეგრეგაცია, ინტეგრაცია და ინკლუზია, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებთან კომუნიკაციისა და ურთიერთობის სტანდარტები.
შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებთან კომუნიკაციის ეტიკეტსა და სტანდარტში თანამშრომელთა გადამზადებას ითვალისწინებს აჭარის უმაღლესი საბჭოს მოქალაქეთა ჩართულობის ცენტრის კონცეფცია. აჭარის უმაღლესი საბჭოში მოქალაქეთა ჩართულობის ცენტრის ამოქმედება გათვალისწინებული იყო ღია მმართველობის 2020-2021 წლის სამოქმედო გეგმის მე-3 ვალდებულებაში.
ტრენინგი ხელს შეუწყობს უმაღლეს საბჭოს უზრუნველყოს საზოგადოების ყველა ჯგუფის ხელმისაწვდომობა საბჭოს საქმიანობაში და ამ გზით კიდევ უფრო გაზარდოს მოქალაქეების ჩართულობა.
ტრენინგს უძღვებოდნენ უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის საბჭოს საკონსულტაციო ჯგუფის წევრი ორგანიზაციის „ახალგაზრდული ორგანიზაცია ცვლილებები თანაბარი უფლებებისათვის“ წარმომადგენლები: თომა კაკაბაძე, რამინ მაჭარაშვილი, ნინო ჩხაიძე, დავით არძენაძე, სოსო ყაზაიშვილი და დეა ერემაშვილი.
ტრენინგები გაიმართა ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით პროექტის - „საპარლამენტო დემოკრატიის კონსოლიდაცია საქართველოში“ ფარგლებში, გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ორგანიზებით.

Training on communication with people with disabilities was held to the staff of SCA. The participants were introduced to important issues such as disability categories and barriers, stereotypes and terminology, legislative framework, universal design and reasonable fit, segregation, integration and inclusion, standards of communication and relationship with people with disabilities.
The concept of the Citizens' Engagement Center of the Supreme Council of Ajara envisages the training of employees in the standard of communication with people with disabilities. The establishment of the Citizens' Engagement Center in the Supreme Council of Ajara was envisaged according to the third commitment of the Open Governance Action Plan 2020-2021.
The training will promote the readiness of the Supreme Council to ensure access to all representatives of the community to activities of the Council and thus further increase the engagement of citizens.
The training was led by the Consultative Group member “Youth Organization Changes for Equal Rights”. The trainers were Toma Kakabadze, Ramin Matcharashvili, Nino Chkhaidze, Davit Ardzenadze, Soso Kazaishvili and Dea Eremashvili.
The training was held with the support of the European Union (EU) and the United Nations Development Programme (UNDP) in the framework of the project - Consolidation of Parliamentary Democracy in Georgia, and was organized by the United Nations Development Programme (UNDP) and the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).