IDFI-იმ სენაკის მერიისა და მერიის მმართველობაში მყოფი იურიდიული პირების თანამშრომლებს გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულებისა და კეთილსინდისიერების შესახებ ტრენინგი ჩაუტარა
სიახლეები | ტრენინგები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია | ადგილობრივი მმართველობა 16 ნოემბერი 2020
12-13 ნოემბერს IDFI-იმ სენაკის მერიისა და მერიის დაქვემდებარებაში მყოფი იურიდიული პირების თანამშრომლებისთვის გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულებისა და კეთილსინდისიერების საკითხებზე ონლაინ ტრენინგი ჩაატარა.
ტრენინგი მიზნად ისახავდა საჯარო მოხელეთა ცნობიერების ამაღლებას, აგრეთვე ანტიკორუფციული მექანიზმების მიმართულებით მათი შესაძლებლობების გაძლიერებას. აღსანიშნავია, რომ ტრენინგს წინ უსწრებდა მერიაში არსებული სიტუაციის ყოვლისმომცველი ანალიზის მომზადება, შემდგომ კი სენაკის მერიის გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულების და კეთილსინდისიერების სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავება.
ტრენინგის მონაწილეებმა როგორც პრაქტიკული, აგრეთვე თეორიული ცოდნა მიიღეს შემდეგ საკითხებზე:
• ეთიკა და დისციპლინური წარმოება;
• ქონებრივი დეკლარაციების შევსება;
• სახელმწიფო შესყიდვები;
• მამხილებელთა ინსტიტუტი;
• საჯარო ინფორმაციის გაცემის წესები;
• ღია მონაცემების შეგროვების, წარმოებისა და გამოქვეყნების პრაქტიკა;
• შიდა ფინანსური კონტროლი;
• მერიის მმართველობაში მყოფი იურიდიული პირები;
• გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მოქალაქეთა მონაწილეობის მექანიზმები;
• პოლიტიკის ანალიზის პრაქტიკა;
• კორუფციული რისკების შეფასების სისტემა;
• ფუნქციური ანალიზის განხორციელება.
ტრენინგის დროს დისკუსია გაიმართა შემდეგი საკითხების ირგვლივ - რა გზები არსებობს იმისთვის, რომ მუნიციპალიტეტმა ხელი შეუწყოს მოქალაქეთა ჩართულობის მექანიზმების შესახებ ცნობიერების ამაღლებას, რა ზომებს უნდა მიმართონ ინტერესთა შეუთავსებლობის არსებულ თუ შესაძლო ქეისებზე. გარდა ამისა, ტრენინგის მონაწილეებმა საჯარო სამსახურში ეთიკისა და ქცევის ზოგადი წესების შესახებ კონკრეტული შემთხვევებიც განიხილეს.
ტრენინგი წარიმართა საჯარო მოხელეებისთვის შექმნილი სპეციალური, გამჭვირვალობისა და კეთილსინდისიერების სახელმძღვანელოს მიხედვით.

IDFI Conducted a Training on Transparency, Accountability and Integrity for Employees of the Senaki City Hall and its Legal Entities
News | Trainings | FIGHTING CORRUPTION | Article | LOCAL GOVERNMENT 16 November 2020
On November 12-13, 2020, IDFI conducted an online training on Transparency, Accountability and Integrity for the employees of the Senaki City Hall and legal entities owned or managed by the City Hall.
The aim of the training was to raise awareness, as well as build capacity of the employees regarding anti-corruption mechanisms. It is noteworthy, that the training was preceded by the preparation of a comprehensive situation analysis, and the development of the Building Integrity and Transparency Strategy and Action Plan for the City Hall of Senaki Municipality.
Ethics and Disciplinary Proceedings;
Filling out Assets Declarations;
State Procurement;
Whistleblowers Protection;
Provision of Public Information;
Data Collection, Processing and Publication Practice;
Internal Financial Control Mechanisms;
Legal Entities Owned or Managed by City Hall;
Citizen Participation in Decision-making Process;
Practice of Policy Analysis;
Corruption Risk Assessment;
Implementation of Functional Analyses.
The discussion took place regarding the issues of civic participation mechanisms in decision-making process, and how municipalities can contribute to awareness raising campaigns, as well as how to manage the risks of conflict of interest in public agencies. In addition, the public servants discussed certain cases on general rules of ethics and conduct in the public sectors.
The training sessions were carried out based on the Transparency and Integrity Guidebook, specially prepared for public servants.
The online sessions were led by Teona Turashvili, Head of Media, Internet and Innovations Direction and Gvantsa Nikuradze, project assistant at IDFI.