ტრენინგი თემატური მოკვლევის შესახებ
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა აჭარის უმაღლესი საბჭოს საზედამხედველო საქმიანობაში საზოგადოების მონაწილეობის მხარდასაჭერად მორიგი ტრენინგი გამართა. ტრენინგის თემა ამჯერად თემატურ მოკვლევას შეეხებოდა და ჩატარდა სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისა და აჭარის უმაღლესი საბჭოს თანამშრომლებისათვის.
ტრენინგი მოიცავდა საკითხის შესახებ როგორც თეორიულ, ისე პრაქტიკულ ნაწილს. მონაწილეები გაეცნენ თემატური მოკვლევის მნიშვნელობას, მისი დაგეგმვისა და განხორციელების პროცესს და სტადიებს, როგორ უნდა ჩაერთოს მესამე მხარე თემატური მოკვლევის პროცესში და რა ფორმით უნდა გაიგზავნოს კითხვებზე პასუხი.
თემატური მოკვლევა ახალი საზედამხედველო ინსტრუმენტია უმაღლესი საბჭოსთვის და მისი დანერგვა გათვალისწინებულია უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის 2022-2024 წლების სამოქმედო გეგმაში. ტრენინგის მიზანს წარმოადგენდა ახალი საზედამხედველო მექანიზმის შესახებ, როგორც უმაღლესი საბჭოსთვის, ისე სამოქალაქო საზოგადოებისთვის ინფორმაციის მიწოდება და ცნობიერების ამაღლება თემატური მოკვლევის პრაქტიკაში განხორციელების პროცესზე.
ტრენინგს უძღვებოდა კახაბერ ურიადმყოფელი, პროფესორი და კონსულტანტი საპარლამენტო საკითხებში.
ტრენინგი გაიმართა ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით პროექტის - „საპარლამენტო დემოკრატიის კონსოლიდაცია საქართველოში“ ფარგლებში, გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ორგანიზებით.

IDFI held yet another training to support public participation in the oversight activities of the Supreme Council of Ajara. This time training covered Thematic Inquiry and was offered to the representatives of civil society organizations and the staff of the Ajara Supreme Council.
The training covered both theoretical and practical aspects of the issue. The participants learned about the significance of the Thematic Inquiry, the process, and stages of its planning and implementation, ways to involve third parties in the process, and in the form in which the responses to the inquiry should be sent.
Thematic Inquiry is a new oversight tool for the Ajara Supreme Council the implementation of which is envisaged in the Supreme Council's Open Governance Action Plan for 2022-2024. The purpose of the training was to provide information about this mechanism to both the Supreme Council and civil society and to raise awareness about the process of implementing the Thematic Inquiry in practice.
The training was led by Kakhaber Uriadmkopeli, a professor and consultant in parliamentary issues.
The training was held with the support of the European Union (EU) and the United Nations Development Programme (UNDP) in the framework of the project - Consolidation of Parliamentary Democracy in Georgia, organized by the United Nations Development Programme (UNDP) and the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).