ტრენინგი თემაზე - FATF-ის მე-8 რეკომენდაცია არაკომერციული იურიდიული პირებისთვის
სიახლეები | ტრენინგები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 1 ივნისი 2020
ევროკომისიის პროექტის “Global Facility on Anti-Money Laundering and Countering the Financing of Terrorism (GF-AML/CFT)” ფარგლებში არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისათვის იმართება საქართველოში ტრენინგი სახელწოდებით: FATF-ის მე-8 რეკომენდაცია არაკომერციული იურიდიული პირებისთვის.
კურსის გავლის შედეგად არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები მიიღებენ ინფორმაციას სახელმწიფოების მიერ სამოქალაქო სექტორის შიგნით ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის მიზნით განსახორციელებელ ღონისძიებებზე, აღნიშნული მიმართულებით არსებულ გამოწვევებსა და საუკეთესო პრაქტიკაზე. ტრენინგის შედეგად მსმენელები შეიძენენ ცოდნას არასამთავრობო ორგანიზაციების საქმიანობაში ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ზომების პრევენციული გამოყენების შესახებ.
ტრენინგში მონაწილეობის მიღების სურვილი გამოთქვეს შემდეგმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა: სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი; მედიის განვითარების ფონდი; ევროპის ფონდი; საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდი; კონსულტაციისა და ტრენინგის ცენტრი (CTC); საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო; ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრი (EPRC); სამოქალაქო განვითარების სააგენტო (სიდა); სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED); საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია(GYLA).
ტრენინგი ჩატარდება ინგლისურ ენაზე 1 ივნისიდან 5 ივნისის ჩათვლით, 19:00-დან 20:00 საათამდე პროგრამა Zoom-ის მეშვეობით. საქართველოში ტრენინგის ორგანიზების მხარდამჭერია „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI).