ტრენინგი თემაზე - FATF-ის მე-8 რეკომენდაცია არაკომერციული იურიდიული პირებისთვის
ევროკომისიის პროექტის “Global Facility on Anti-Money Laundering and Countering the Financing of Terrorism (GF-AML/CFT)” ფარგლებში არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისათვის იმართება საქართველოში ტრენინგი სახელწოდებით: FATF-ის მე-8 რეკომენდაცია არაკომერციული იურიდიული პირებისთვის.
კურსის გავლის შედეგად არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები მიიღებენ ინფორმაციას სახელმწიფოების მიერ სამოქალაქო სექტორის შიგნით ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის მიზნით განსახორციელებელ ღონისძიებებზე, აღნიშნული მიმართულებით არსებულ გამოწვევებსა და საუკეთესო პრაქტიკაზე. ტრენინგის შედეგად მსმენელები შეიძენენ ცოდნას არასამთავრობო ორგანიზაციების საქმიანობაში ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ზომების პრევენციული გამოყენების შესახებ.
ტრენინგში მონაწილეობის მიღების სურვილი გამოთქვეს შემდეგმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა: სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი; მედიის განვითარების ფონდი; ევროპის ფონდი; საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდი; კონსულტაციისა და ტრენინგის ცენტრი (CTC); საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო; ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრი (EPRC); სამოქალაქო განვითარების სააგენტო (სიდა); სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED); საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია(GYLA).
ტრენინგი ჩატარდება ინგლისურ ენაზე 1 ივნისიდან 5 ივნისის ჩათვლით, 19:00-დან 20:00 საათამდე პროგრამა Zoom-ის მეშვეობით. საქართველოში ტრენინგის ორგანიზების მხარდამჭერია „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI).

Within the scopes of the project “Global Facility on Anti-Money Laundering and Countering the Financing of Terrorism (GF-AML/CFT)” launched by European Commission, the training on “FATF Recommendation 8 for NPOs” will be held for the representatives of non-governmental organizations.
After finishing the training course, the representatives of the non-governmental organizations will have the information regarding the measures implemented by states, in addition to the challenges and the best practice, on Anti-Money Laundering and Countering the Financing of Terrorism. The training course will raise the awareness of the participants on preventive activities executed in the non-governmental sector in relation to the AML/CFT.
Following non-governmental organizations are taking part in the training course: Civil Society Institute; Media Development Foundation; Europe Foundation; Georgian Foundation for Strategic and International Studies (Rondeli Foundation); Center for Training and Consultancy (CTC); Transparency International – Georgia; Economic Policy Research Center (EPRC); Civil Development Agency (CiDA); International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED); Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA).
Training course is held from June 1 to June 5, at 19:00-20:00 with using the Zoom platform. The organization of the training course in Georgia is supported by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).