IDFI-იმ სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის თანამშრომლებისთვის ტრენინგი ჩაატარა
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | ტრენინგები | სტატია 12 თებერვალი 2022
2022 წლის 11 თებერვალს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტისა (IDFI) და სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის ერთობლივი პროექტის „პერსონალური მონაცემების დაცვის მხარდაჭერა საქართველოში“ ფარგლებში, სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის თანამშრომლების ტრენინგი ჩატარდა. ტრენინგი შეეხებოდა ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს და ევროკავშირის მართლმსაჯულების სასამართლოს პრაქტიკას პერსონალურ მონაცემთა დაცვის საკითხებზე.
ტრენინგის მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს IDFI-ის კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებების მიმართულების ხელმძღვანელმა - ქეთევან კუკავამ,ნიდერლანდების სამეფოს ელჩმა - მააიკე ვან კოლდამმა  და სახელმწიფო ინსპექტორის მოადგილემ - სოფიო ჯიაძემ.
„დღეს ჩვენ განვიხილავთ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს და ევროკავშირის მართლმსაჯულების სასამართლოს მიერ მიღებულ 10 მნიშვნელოვან გადაწყვეტილებას. ჩვენი მიზანია, გაგაცნოთ პრეცედენტული სამართლის განვითარება და არსებული რეალობისა და გამოწვევების შესაბამისად განვითარებული ახალი მიდგომები. ჩვენი სურვილია, ხელი შევუწყოთ ევროპულ სტანდარტებთან დაახლოებას სასამართლოების უახლესი პრაქტიკის შესახებ ცნობიერების ამაღლების გზით,“ - განაცხადა ქეთევან კუკავამ.
ტრენინგს უძღვებოდნენ IDFI-ის კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებების მიმართულების ხელმძღვანელი ქეთევან კუკავა და IDFI-ის იურისტი - ნატა ახალაძე.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს და ევროკავშირის მართლმსაჯულების სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების კრებული ხელმისაწვდომია აქ.
ტრენინგის ფოტოალბომი იხილეთ აქ.
ტრენინგი ჩატარდა პროექტის „პერსონალური მონაცემების დაცვის მხარდაჭერა საქართველოში“ ფარგლებში, რომელიც დაფინანსებულია საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს მიერ.

On 11 February 2022, training was held for the personnel of the State Inspector’s Service within the frame of the joint project of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and the State Inspector’s Service - "Promoting Personal Data Protection in Georgia”. The training was related to the case law of the European Court of Human Rights and the Court of Justice of the European Union on personal data protection.
Participants of the training were addressed with welcoming speeches by IDFI’s Rule of Law and Human Rights Direction Head – Ketevan Kukava, Ambassador of the Netherlands to Georgia - Maaike Van Koldam, and the Deputy State Inspector – Sophio Jiadze.
“Today we will discuss 10 important judgments of the European Court of Human Rights and the Court of Justice of the European Union. We aim to introduce to you the development of the case law and the new approaches developed in the light of the existing reality and challenges. We desire to support harmonization with the European standards through increasing awareness of the recent case law of the courts," stated Ketevan Kukava.
The training was conducted by IDFI’s Rule of Law and Human Rights Direction Head – Ketevan Kukava and IDFI’s lawyer – Nata Akhaladze.
See the training photo album here.
The training was held within the scope of the project "Promoting Personal Data Protection in Georgia." The project is funded by the Embassy of the Netherlands in Georgia.