ტრენინგი ადგილობრივი თვითმმართველობის ინდექსის ადგილობრივი შემფასებლებისთვის
2023 წლის 20 და 21 აპრილს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) ადგილობრივი შემფასებლებისთვის ადგილობრივი თვითმმართველობის ინდექსის (LSG Index) შესახებ ორდღიანი ტრენინგი ჩაატარა.
ადგილობრივი თვითმმართველობის ინდექსი წარმოადგენს საქართველოს მუნიციპალიტეტების შეფასების ინსტრუმენტს, რომელიც განსაზღვრული კრიტერიუმებით აფასებს მუნიციპალიტეტში ღიაობისა და გამჭირვალობის, საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების, ელექტრონული მმართველობის, მოქალაქეთა მონაწილეობის ხელშეწყობისა და ანგარიშვალდებულების ხარისხს.
ინდექსის მიზანია საქართველოში ხელი შეუწყოს გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებული ადგილობრივი თვითმმართველობის ჩამოყალიბებას.
ტრენინგი მიზნად ისახავდა პარტნიორი რეგიონული ორგანიზაციების წარმომადგნელებისთვის ინდექსის შეფასების მეთოდოლოგიის გაცნობას. მომავალში მათ ამ მეთოდოლოგიით მუნიციპალიტეტების აღმასრულებელი და წარმომადგენლობითი ორგანოები უნდა შეაფასონ. ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების შეფასება ამა წლის 1 მაისიდან იწყება.
ტრენინგის მონაწილეებმა მიიღეს მუნიციპალიტეტების ანგარიშვალდებულებისა და გამჭვირვალობის შეფასების როგორც თეორიული ცოდნა, ისე პრაქტიკული გამოცდილება. კერძოდ, ისინი დეტალურად გაეცნენ ინდექსის მეთოდოლოგიას და განიხილეს შეფასების ცალკეული გარემოებები. მონაწილეები ასევე გაეცნენ ინფორმაციის ხარისხის შეფასების ინდიკატორებსა და ინფორმაციის სანდოობის გადამოწმების საშუალებებს.
ტრენინგი წარიმართა შემფასებლებისთვის მომზადებული სპეციალური სახელმძღვანელოს მიხედვით. ინდექსის მეთოდოლოგია სამი ნაწილისგან შედგება: საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნება, ელ-მმართველობა და მოქალაქეთა მონაწილეობა და ანგარიშვალდებულება.

Training for Local Observers of the Local Self-Government Index
On April 20-21, 2023, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) held a two-day training for local observers about the Local Self-Government Index.
The Local Self-Government Index is an evaluation tool for Georgian municipalities, which, based on specific criteria, measures the level of openness and transparency, proactive disclosure of public information, e-governance, support for citizen participation, and accountability in municipalities. The aim of the Index is to promote the development of transparent and accountable local self-government in Georgia.
The training aimed to introduce an evaluation methodology to representatives of partner organizations in the regions who will assess the executive and representative bodies of municipalities using this methodology starting on May 1, 2023.
The training participants received both theoretical information and practical experience in assessing municipalities' accountability and transparency. They were provided with details of the Index methodology, discussed particular circumstances of the assessment process, and learned methods for verifying information reliability.
The training was based on a guidebook prepared for local observers and was led by Teona Turashvili, Goga Tushurashvili, Tamar Naskidashvili, and Koka Kighuradze. The Index methodology consists of three modules: Proactive Disclosure of Public Information, E-Governance, and Civic Participation and Accountability.
The initiative is being implemented with the support of the Government of Denmark and the United Nations Development Programme (UNDP).