IDFI-ის ტრენინგი სამოქალაქო აქტივისტებისა და ჟურნალისტებისთვის
2022 წლის 1-3 აპრილს IDFI-მ  ხელისუფლების მონიტორინგისა და მონაცემების მოძიების მეთოდების შესახებ ორდღიანი ტრენინგი ჩაატარა. ღონისძიებას ესწრებოდნენ ჟურნალისტები და სამოქალაქო აქტივისტები საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან - ჯამში 16 მონაწილე.
ბოლო პერიოდში, კორუფციული სქემების აღმოჩენის, ასევე ელიტური კორუფციის პრევენციაში ჟურნალისტებმა და სამოქალაქო მონიტორინგის ჯგუფებმა კრიტიკულად მნიშვნელოვანი როლი შეასრულეს.
საკითხის აქტუალობა თავად ჟურნალისტებისა და აქტივისტების მხრიდან გამოჩენილი ინტერესის დამსახურებით გაიზარდა.
ინსტიტუტმა პრაქტიკული ტრენინგი სწორედ ჟურნალისტების, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისა და აქტივისტების შესაძლებლობების გაზრდისა და მათი ზედამხედველობითი უნარების გაუმჯობესების მიზნით გამართა.
ტრენიგი მოიცავდა როგორც თეორიულ, ისე პრაქტიკულ მასალას, რჩევებსა და რეკომენდაციებს - როგორ აღმოაჩინონ და გადაამოწმონ საეჭვო გარემოებები სახელმწიფო შესყიდვებში, გააკონტროლონ ბიუჯეტის მიზნობრივი განკარგვა, მოიპოვონ საჯარო მონაცემები ხელისუფლების საქმიანობის შესახებ და ა.შ. გარდა ამისა, ტრენინგის მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ ბენეფიციარ მესაკუთრეთა გამჭვირვალობის კონტექსტში აქტუალურ საკითხებზე ამომწურავი ინფორმაცია მიეღოთ, ასევე, მონაცემთა/გამომძიებელი ჟურნალისტებისა და სამოქალაქო მონიტორინგის ჯგუფებისთვის განკუთვნილ საერთაშორისო პლატფორმებს გაცნობოდნენ.
ტრენინგი გლობალური საქველმოქმედო ორგანიზაცია Luminate-ის მხარდაჭერით ჩატარდა და მასში მონაწილეობა მთელი საქართველოს მასშტაბით, ღია კონკურსის შედეგად შერჩეულმა მონაწილეებმა მიიღეს. კონკურსის შედაგად, IDFI-მ, სულ 187 განაცხადი მიიღო. მონაწილეთა შერჩევის კრიტერიუმებს შორის იყო მოტივაცია და მიღებული ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენების დასაბუთება. ტრენინგის ბოლოს მონაწილეებს შესაბამისი სერტიფიკატები გადაეცათ.
ტრენინგს უძღვებოდნენ IDFI-ის ადგილობრივი მმართველობის / ინტერნეტისა და ინოვაციების მიმართულებების ხელმძღვანელი, თეონა ტურაშვილი, კვლევითი მიმართულებების ხელმძღვანელი, გოგა თუშურაშვილი და IDFI-ის ანალიტიკოსები - მარიამ გოგიაშვილი და გვანცა ნიკურაძე.

On April 1-3, 2022, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) conducted a two-day training on effective oversight and data extraction methods.
The training was attended by journalists and civil activists from different regions of Georgia - a total of 16 participants.
Over the past years, journalists and watchdogs have played a crucial role in detecting the corruption chains and the prevention of elite corruption. The urgency of the issue has grown due to outstanding interest from journalists and activists themselves.
The main aim of the practical training was to build capacity for effective oversight by journalists, civil rights activists, and civil society representatives.
Theoretical and practical training included tips and recommendations – detection of public procurement fraud, budget spending and oversight, extraction of knowledge from open government data, and more. Furthermore, participants had the opportunity to obtain comprehensive information on vital issues in the context of the transparency of Beneficial ownership, as well as familiarize themselves with international platforms for investigative/data journalists and watchdogs.
The training was held with the financial support of the global philanthropic organization, Luminate and included participants from all parts of Georgia selected via the open call, as a result of which IDFI received a total of 187 applications; the motivation, as well as knowledge acquisition were crucial among the selection criteria. At the end of the training, participants were awarded certificates.
The training was conducted by the Local Government/Internet and Innovations Directions head of IDFI, Teona Turashvili, Research Direction Head, Goga Tushurashvili and, IDFI analysts Mariam Gogiashvili and Gvantsa Nikuradze.