გრანტის დასახელება: გამჭვირვალე საჯარო შესყიდვების რეიტინგი - სახელმწიფო შესყიდვების კანონმდებლობისა და აღსრულების პროცესის შეფასება ევრაზიის რეგიონში და მის მიღმა
მთლიანი საგრანტო თანხა: 155, 292 აშშ დოლარი
პროექტის ნომერი: OR2017-34436
შესრულების პერიოდი: 2017 წლის 1 ნოემბერი - 2019 წლის 31 მაისი
საჯარო შესყიდვები ითვლება კორუფციის მაღალი რისკის შემცველ სფეროდ, განსაკუთრებით კი განვითარებად ქვეყნებში. სახელმწიფო შესყიდვები შეადგენს გლობალური მთლიანი შიდა პროდუქტის დაახლოებით მეხუთედს. ყველაზე მაღალი შემოსავლების მქონე განვითარებულ ქვეყნებში საქონლისა და მომსახურების შესყიდვა შეადგენს საერთო სახელმწიფო ხარჯების მესამედს, შესაბამისად, სახელმწიფო შესყიდვები შესაძლოა კორუფციის მაღალ რისკებს შეიცავდეს, უკანონო გარიგეგების, კოლუზიისა თუ სხვა უკანონო პრაქტიკების მხრივ. გამჭვირვალე სახელმწიფო შესყიდვების სისტემის გარეშე, რომელიც ეფუძნება ელექტრონულ საშუალებებს, API-ის და ღია მონაცემებს, კორუფცია შეიძლება შეუმჩნეველი დარჩეს სახელმწიფო ორგანოებისთვის, ისევე როგორც სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისთვის. ამ თვალსაზრისით, სახელმწიფო შესყიდვების სისტემების ეფექტიანი ფუნქციონირებისათვის აუცილებელია ხელისუფლებისა და სამოქალაქო საზოგადოების თანამშრომლობა.
სწორედ ამიტომ, 2016 წელს, IDFI-მ შეიმუშავა სახელმწიფო შესყიდვების კანონმდებლობის შეფასების საერთო სტანდარტი (მეთოდოლოგია), რომელიც 6 საპილოტე ქვეყანაში იქნა გამოყენებული: სომხეთი, აზერბაიჯანი, ბელარუსი, საქართველო, მოლდოვა და უკრაინა. შეფასების შედეგად შეიქმნა სახელმწიფო შესყიდვების კანონმდებლობის რეიტინგი, რომელიც ეფუძნება ყველა იმ ძირითად მახასიათებელს, რაც ნებისმიერ გამართულ სახელმწიფო შესყიდვების სისტემას უნდა გააჩნდეს: გამჭვირვალობა, ეფექტიანობა, ანგარიშვალდებულება და კეთილსინდისიერება, საკანონმდებლო ჩარჩოს ერთიანობა, კონკურენტუნარიანობა და მიუკერძოებლობა. ახალი მეთოდოლოგიის გამოყენებით ასევე შეფასდა თითოეული მონაწილე ქვეყნის კანონმდებლობის აღსრულება, რის შედეგადაც გამოვლინდა ხარვეზები სახელმწიფო შესყიდვების პრაქტიკაში და შემუშავებულ იქნა ამ ხარვეზების დაძლევის რეკომენდაციები.
პროექტი მიზნად ისახავს პროექტის - "გამჭვირვალე საჯარო შესყიდვების რეიტინგის (TPPR) - სახელმწიფო შესყიდვების კანონმდებლობისა და აღსრულების პროცესის შეფასება ევრაზიის რეგიონში" გაგრძელებას და გაფართოებას ალბანეთსა და მონღოლეთში, ცენტრალური აზიისა (ყაზახეთი, ყირგიზეთი) და ვიშეგრადის ქვეყნებში (ჩეხეთი, უნგრეთი, პოლონეთი და სლოვაკეთი), საერთო სტანდარტით საკანონმდებლო ბაზის შეფასების მიზნით.
პროექტი ნათელი მაგალითია იმისა, თუ როგორ შეიძლება სამოქალაქო საზოგადოების ორაგანიზაციების თანამშრომლობით შეიქმნას უნიკალური პროდუქტი, რომლის საშუალებითაც შესაძლებელია ქვეყნების რანჟირება სახელმწიფო შესყიდვების კანონმდებლობების მიხედვით, და არსებული მდგომარეობის გაუმჯობესება კვლევებსა და ინფორმაციის გაცვლაზე დაფუძნებით. სამოქალაქო საზოგადოების თანამშრომლობის შედეგად 6 აღმოსავლეთ პარტნიორობის (EaP) ქვეყანაში შეიქმნა სტანდარტიზებული მეთოდოლოგია, რომელიც შესაძლებელს ხდის სხვადასხვა ქვეყნებში შესყიდვების კანონმდებლობების შეფასებას, მათ შედარებას და რეიტინგის წარმოებას. მეთოდოლოგია ბელარუსში, უკრაინაში, მოლდოვაში, საქართველოში, სომხეთსა და აზერბაიჯანში იყო გამოცდილი.
ზემოთაღნიშნული რეგიონები იქნა არჩეული პროექტის გაფართოებისთვის, რათა მრავალფეროვანი სახელმწიფო შესყიდვების სისტემების დაფარვა ყოფილიყო შესაძლებელი. ცენტრალური აზიის, ვიშეგრადისა და ბალკანეთის ქვეყნებში განსხვავებული პოლიტიკური სისტემები აქვთ, რაც გავლენას ახდენს მათ სახელმწიფო შესყიდვების სისტემებზე.
გარდა დამატებით 8 ქვეყანაზე გაფართოებისა, პროექტში მეტი ყურადღება ეთმობა სახელმწიფო შესყიდვების კანონმდებლობისა და პრაქტიკის ცვლილების ადვოკატირებას. პროექტი ასევე ითვალისწინებს სტანდარტიზებული კითხვარის შექმნას კანონმდებლობის აღსრულების შესაფასებლად, რაც ქვეყნების უკეთ შედარებას გახდის შესაძლებელს.
- გამჭვირვალე საჯარო შესყიდვების რეიტინგის (TPPR) ქსელის გაფართოება (კანონმდებლობების შეფასებები, მათი განხორციელების შეფასებები)
- სახელმწიფო შესყიდვების კანონმდებლობების განხორციელების შეფასების სტანდარტიზება
- სამოქალაქო საზოგადოების ქსელის გაფართოება სამიზნე ქვეყნებში
- მიზნობრივი ადვოკატირების კამპანიების ჩატარება შესაბამის დაინტერესებულ მხარეებთან, საჯარო მოხელეებთან, ბიზნესის, მედიის, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან

Name of Grant Activity: Transparent Public Procurement Rating – Assessing Public Procurement Legislation and the Enforcement Process in the Eurasian Region and Beyond
Total Grant Amount: 155, 292 USD
Project Number: OR2017-34436
Period of Performance: November 1, 2017 – May 31, 2019
Public procurement is considered to be one of the key areas susceptible to corruption, especially in the economies of developing countries with widespread corruption. Public procurement accounts for around one-fifth of global gross domestic product. In most high-income economies the purchase of goods and services accounts for a third of total public spending, thus public procurement can become a significant area for corruption, collusion and other illegal practices. Without transparent public procurement systems, which are based on electronic means, are efficient, operate on API and open data, corruption may stay undetected from government authorities, as well as watchdog organizations or procurement enthusiasts. In this regard, collaboration between government authorities and civil society is crucial for efficient functioning of public procurement systems.
For this reason, in 2016, IDFI elaborated a common standard (methodology) for assessing the legislative framework of public procurement in 6 pilot countries: Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine. The result was a ranking of public procurement legislations based on benchmark characteristics that any well-functioning public procurement system must have: transparency, efficiency, accountability and integrity, uniformity of the legislative framework, competitiveness and impartiality. The methodology was then used to assess the implementation of PPLs of each participant country for the purpose of identifying the gaps that come with putting the legislation into practice, and elaborating specific recommendations to remedy them.
The project aims to build on the experience of the project – “Transparent Public Procurement Rating (TPPR) – Assessing Public Procurement Legislation and the Enforcement Process in the Eurasian Region” and expand the (TPPR) and its common standard for assessing the legislative framework of public procurement beyond the Eastern Partnership Countries, in Central Asian States (Kazakhstan, Kyrgyzstan), Visegrad Countries (Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia), Albania and Mongolia.
The TPPR project is a good example of how CSO collaboration can produce a unique product, with which it is possible to rank countries according to PPLs and create ground for improvement based on research and exchange of information. As a result of CSO collaboration in 6 Eastern Partnership countries, a standardized methodology was created that provides possibility to assess, compare and rank PPLs in different countries. The methodology was piloted in Belarus, Ukraine, Moldova, Georgia, Armenia and Azerbaijan.
The above mentioned regions for expanding the project were chosen in order to ensure that TPPR will cover diverse public procurement systems with different origins and realities. Central Asian states, Visegrad and Balkan countries have different political systems, which affect their public procurement systems.
In addition to expanding to 8 more countries, the project will have a greater emphasis on advocating for policy and practical changes based on the results of assessing public procurement legislations and their implementation. The project will also involve creating a standardized questionnaire for assessing the implementation of the legislation in order to make country comparison more viable.
- Expanding the Transparent Public Procurement Rating (TPPR) Network (PPL Assessments, PPL Implementation Assessments)
- Creating a Set Questionnaire for Assessing the Implementation of the PPLs in Participant Countries
- Expanding the CSO Network in Target Countries
- Conducting targeted advocacy campaigns to reach out to relevant stakeholders involving public officials, businesses, media, civil society and communities