1995-2015 წლებში საქართველოსთვის უსასყიდლოდ გაწეული ფინანსური დახმარება
სიახლეები | ეკონომიკა და სოციალური პოლიტიკა | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანალიზი 27 დეკემბერი 2015
2015 წლის 4 დეკემბერს IDFI-იმ ფინანსთა სამინისტროს მიმართა საქართველოს დამოუკიდებლობის მიღების შემდგომ, უცხო ქვეყნებისა და გაერთიანებების მიერ საქართველოსთვის უსასყიდლოდ გაწეული ფინანსური დახმარებების შესახებ ინფორმაციის მოთხოვნით. ფინანსთა სამინისტროს მიერ მოწოდებული დოკუმენტაციის მიხედვით 1995-2015 წლებში საქართველოსთვის სხვადასხვა ქვეყნებისა და ორგანიზაციების მიერ გაცემული გრანტების საერთო ოდენობა შეადგენს 2 071 470 000 აშშ დოლარს. აღნიშნული თანხიდან, საქართველოს ყველაზე დიდი თანხა უსასყიდლოდ გადმოეცა 2008 წელს - 392 260 000 აშშ დოლარი. მიღებული გრანტების სიდიდის თვალსაზრისით გამორჩეულია აგრეთვე 2010 წელი - 272 870 000 აშშ დოლარი. 2014 წელს საქართველოსთვის უსასყიდლოდ გაწეულმა ფინანსურმა დახმარებამ 182 140 000 აშშ დოლარი, ხოლო 2015 წელს 31 ნოემბრის მდგომარეობით საქართველოსთვის გამოყოფილმა უსასყიდლო ფინანსურმა დახმარებამ 129 500 000 აშშ დოლარი შეადგინა.
1995-2015 წლებში უცხო ქვეყნების მიერ საქართველოსთვის უსასყიდლოდ გაწეული ფინანსური დახმარებების თვალსაზრისით გამორჩეულია ამერიკის შეერთებული შტატები - 912 140 000 აშშ დოლარი ( USA Government – 258 940 000, USA-MCC – 414 410 000, USA USAID – 238 790 000). საქართველოსთვის აღნიშნულ პერიოდში უსასყიდლოდ გაწეული ფინანსური დახმარების თვალსაზრისით გამორჩეულია აგრეთვე: გერმანია - 118 090 000 აშშ დოლარი, ნიდერლანდების სამეფო - 65 850 000 აშშ დოლარი, იაპონია - 40 920 000 აშშ დოლარი, ჩინეთი - 38 010 000 აშშ დოლარი და უკრაინა 12 600 000 აშშ დოლარი.
1995-2015 წლებში საერთაშორისო გაერთიანებების და ორგანიზაციების მიერ გაწეულ ფინანსურ დახმარებებს შორის აღსანიშნავია ევროპის კავშირი, კერძოდ ევროკომისია (EC)- 550 370 000 დოლარი, გლობალური ფონდი (GlobalFund) – 56 090 000 აშშ დოლარი, ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობსადენის კომპანია (BTC Co) – 45 320 000 აშშ-დოლარი, მსოფლიო ბანკი (WorldBank) – 22 310 000 აშშ დოლარი.
ზემოთ წარმოდგენილი მონაცემები ნათლად აჩვენებს, რომ საქართველოს დამოუკიდებლობის მიღების შემდგომ უსასყიდლოდ მნიშვნელოვან ფინანსურ დახმარებას უწევენ ამერიკის შეერთებული შტატები, სხვადასხვა ევროპული ქვეყნები თუ გაერთიანებები. მხოლოდ შეერთებულმა შტატებმა და ევროკავშირმა საქართველოსთვის ერთობლივად გამოყვეს მილიარდ ნახევრამდე აშშ დოლარის უსასყიდლო ფინანსური დახმარება და ეს იმის ფონზე, როდესაც ფინანსურ დახმარებასთან ერთად საქართველოს სტრატეგიულმა პარტნიორებმა ასევე გაგვიწიეს სხვა მნიშვნელოვანი დახმარებაც (შეღავათიანი კრედიტები, მატერიალურ-ტექნიკური დახმარება, დააფინანსეს თავდაცვის, უსაფრთხოების, განათლების თუ კულტურის მხარდაჭერის პროგრამები და სხვა). ნიშანდობლივია აგრეთვე ის ფაქტიც, რომ მიღებული მონაცემების მიხედვით1995 წლიდან რუსეთის ფედერაციას საქართველოსთვის უსასყიდლოდ არანაირი სახის ფინანსური დახმარება არ გაუწევია.

On December 4th 2015, IDFI requested information from the Ministry of Finance regarding gratuitous financial support to Georgia since independence from various states and organizations. According to information provided by the Ministry of Finance, the total sum of grants Georgia received from states and organizations in the years 1995-2015 equals $2 071 470 000 USD. From this sum, Georgia received the largest share in 2008 – $392 260 000 USD. Another important year in terms of receiving large amounts of grants has been 2010, when Georgia received $ 272 870 000 USD. In 2014, the total sum of gratuitous financial grants accumulated $ 182 140 000 USD; whereas, in 2015 up until November 23rd the total sum consisted of $ 129 500 000 USD.
In terms of gratuitous financial support for Georgia in the years 1995-2015, the role of the USA has been crucial by granting Georgia a total sum of $ 912 140 000 USD (USA Government – 258 940 000, USA-MCC – 414 410 000, USAID – 238 790 000). Other countries that contributed important sums includeGermany - $118 090 000 USD, Netherlands - $65 850 000 USD, Japan - $ 40 920 000 USD, China - $38 010 000 USD, Ukraine - $ 12 600 000 USD.
Apart from partner states that supported Georgia, certain international institutions also assisted Georgia with financial support. The European Commission has allocated a total sum of $550 370 000 USD, GlobalFund - $ 56 090 000 USD, BTC Co (Baku-Tbilisi-Ceyhan Pipeline) – $45 320 000 USD, World Bank - $22 310 000 USD.
The data presented above indicates that Georgia received important financial support free of charge from the USA, European partners and various organizations such as the European Commission. Only the USA and institutions of the EU have allocated one and a half billion US dollars as grants. In addition to the grants, Georgia has also received other sources of support from its partners (easy credits, logistical support, financial support for defense, security, education and culture programsand others). It is important to highlight the fact that according to the received information by the Ministry of Finance, Georgia has received zero gratuitous financial support from the Russian Federation since 1995.