რა საფრთხე ემუქრება გამოხატვის თავისუფლებას საქართველოში
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ბლოგპოსტები 13 მაისი 2019
გამოხატვის თავისუფლების მნიშვნელობა დემოკრატიულ საზოგადოებაში
გამოხატვის თავისუფლებას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს ადამიანის თავისუფლებისთვის და საზოგადოების დემოკრატიული განვითარებისთვის. ამ უფლებით თანაბარი და სრულფასოვანი სარგებლობის შესაძლებლობა საზოგადოების ღიაობის და დემოკრატიულობის ხარისხს განსაზღვრავს [1].
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს არაერთხელ აღუნიშნავს, რომ თავისუფალი საზოგადოება შედგება თავისუფალი ინდივიდებისგან, რომლებიც თავისუფლად აზროვნებენ, აქვთ დამოუკიდებელი და განსხვავებული შეხედულებები და მონაწილეობენ დემოკრატიულ პროცესებში, რაც აზრთა გაცვლა-გამოცვლას და პაექრობას გულისხმობს [2].
როგორც ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს [3], ასევე საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებებში [4] განმარტებულია, რომ სიტყვის თავისუფლება მოიცავს არა მხოლოდ ისეთ მოსაზრებებს თუ გამონათქვამებს, რომლებიც ყველასთვის მისაღებია და დადებითად აღიქმება, არამედ ისეთ იდეებს, აზრებს თუ გამონათქვამებსაც, რომლებიც მიუღებელია ხელისუფლებისთვის, საზოგადოების ნაწილისთვის თუ ცალკეული ადამიანებისთვის, შოკის მომგვრელია, რომელმაც შეიძლება აღაშფოთოს საზოგადოება.
გამოხატვის თავისუფლების დაბალანსების საუკეთესო გზა ისევ გამოხატვაა, რადგან ნებისმიერი მოსაზრება, გამონათქვამი, რომელსაც არ ეთანხმები, არ მოგწონს ან, შენი აზრით, სიმართლეს არ შეესაბამება, შეიძლება უარყო საწინააღმდეგო მოსაზრებებითა და იდეებით, რომელთაც მოგწონს, იზიარებ ან სწორად მიგაჩნია [5].
დემოკრატიულ საზოგადოებაში გამოხატვის თავისუფლების როლისა და მნიშვნელობის გათვალისწინებით, აუცილებელია იმგვარი საკანონმდებლო ჩარჩოს შექმნა და შენარჩუნება, რაც უზრუნველყოფს აზრებისა და შეხედულებების თავისუფალ მიმოცვლას.
ბოლო წლებში გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის მცდელობები
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს კონსტიტუციით [6] უზრუნველყოფილია გამოხატვის თავისუფლების დაცვის მაღალი სტანდარტი, ბოლო წლებში, ცალკეული საჯარო პირებისა და უწყებების ინიციატივებით გამოხატვის თავისუფლებას რამდენჯერმე დაემუქრა საფრთხე:
მოსამართლეთა კრიტიკის შეზღუდვის მცდელობა - 2015 წელს საქართველოს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ გაავრცელა განცხადება, რომლითაც მოუწოდა სახელისუფლო თუ სხვა პოლიტიკურ პარტიებს, სამოქალაქო სექტორს, ინტერესთა ჯგუფებს, ასევე მედიას, გამოხატვის თავისუფლების განხორციელებისას, თავი შეიკავონ ისეთი განცხადებებისაგან, რომლებიც ზიანს აყენებს სასამართლოს ავტორიტეტსა და პრესტიჟს და იწვევს სასამართლოსადმი საზოგადოების ნდობის დაკარგვას.
2017 წელს ევა გოცირიძემ, რომელიც იმ პერიოდში იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრი იყო, განაცხადა, რომ უნდა დადგენილიყო მოსამართლეთა მიმართ დასაშვები კრიტიკის ფარგლები. ამ მიმართულებით საკანონმდებლო მექანიზმის გაუმჯობესების თაობაზე მან მოგვიანებით მართლმსაჯულების სამოქმედო გეგმის პრეზენტაციის შემდეგაც ისაუბრა. მიუხედავად იმისა, რომ შემდგომ ამ საკითხზე საუბარი აღარ ყოფილა, ამგვარმა განცხადებებმა შექმნა გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის საფრთხე.
უნდა აღინიშნოს, რომ სასამართლოს საჯარო კრიტიკა სასამართლო დამოუკიდებლობისათვის არათუ საფრთხეს არ წარმოადგენს, არამედ მას შეუძლია მნიშვნელოვანი როლი ითამაშოს მისი დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფაში. ამგვარი კრიტიკა ერთგვარი მოწოდებაა მოსამართლეების მიმართ, რათა დარჩნენ თავიანთი პროფესიის ერთგული და თავიდან აიცილონ მიკერძოება და საზოგადოებრივი აზრის გავლენა საქმის განხილვის დროს [7]. ხელისუფლების სხვა შტოების მსგავსად, სასამართლო ორგანოები თავად იღებენ სარგებელს აზრის ჯანსაღი მიმოცვლის შედეგად [8].
რელიგიური გრძნობების შეურაცხყოფისთვის პასუხისმგებლობის დაწესების მცდელობა - ბოლო პერიოდში იყო სახიფათო საკანონმდებლო ინიციატივები, რომელიც შეეხებოდა რელიგიური გრძნობების შეურაცხყოფისთვის პასუხისმგებლობის დაწესებას, რაც სრულ წინააღმდეგობაშია გამოხატვის თავისუფლების როგორც ევროპულ, ასევე კონსტიტუციურ სტანდარტთან.
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ ადრე გაკეთებული განმარტების [9] თანახმად, ფასეულობებისა და იდეების მიუღებლობა არ შეიძლება გახდეს გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის საფუძველი. სახელმწიფო ვალდებულია, დაიცვას ობიექტურად იდენტიფიცირებადი ინტერესები, მაგრამ არა სუბიექტური გრძნობები. შესაბამისად, ამგვარი ინიციატივები წარმოადგენს საზოგადოებაში კრიტიკული აზრის ჩახშობის მცდელობას, რაც საფრთხეს უქმნის გამოხატვის თავისუფლებასა და ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებას.
განცხადებები ცილისწამების რეგულირების გამკაცრების თაობაზე
გამოხატვის თავისუფლების სტანდარტის გაუარესების საფრთხის წინაშე საზოგადოება 2019 წლის დასაწყისშიც დადგა, როდესაც მაღალი თანამდებობის პირებმა არაერთი განცხადება გააკეთეს ცილისწამებასთან დაკავშირებით საკანონმდებლო ცვლილების შესახებ. საქართველოს პრეზიდენტის განცხადებით, საჭიროა ისეთი კანონმდებლობა, რომელიც ადამიანის ღირსების მეტ დაცულობასაც უზრუნველყოფს და სიტყვის თავისუფლებასაც. 2019 წლის მარტში პრეზიდენტმა პარლამენტში სიტყვის გამოსვლისას კიდევ ერთხელ გაამახვილა ყურადღება ცილისწამების მარეგულირებელი ნორმების გამკაცრებაზე.
საფრანგეთის მიერ 2018 წლის 20 ნოემბერს მიღებული კანონი, რომელიც საქართველოს პრეზიდენტმა ცილისწამების რეგულირების კონტექსტში მაგალითად მოიყვანა, რეალურად წინასაარჩევნო პერიოდში ყალბი ინფორმაციის გავრცელების წინააღმდეგ ბრძოლას ემსახურება და მას არაფერი აქვს საერთო ცილისწამების რეგულირებასთან. აღნიშნული კანონი ითვალისწინებს ციფრული პლატფორმების გამჭვირვალობას, ასევე წინასაარჩევნო პერიოდში მოსამართლეების უფლებას, სოციალური მედიის პლატფორმებს ყალბი ინფორმაციის მოხსნა დაავალონ. იმისთვის, რომ ინფორმაცია ყალბად იქნეს მიჩნეული, შემდეგი სამი პირობა უნდა დაკმაყოფილდეს:
- ყალბი ახალი ამბავი უნდა იყოს აშკარა;
- განზრახ ვრცელდებოდეს დიდი მასშტაბით;
- ქმნიდეს მშვიდობის დარღვევის ან არჩევნების შედეგებზე გავლენის მოხდენის საფრთხეს [10].
შესაბამისად, საფრანგეთში ყალბი ინფორმაციის წინააღმდეგ მიღებული კანონი ქართულ რეალობაში განსხვავებულად განიმარტა და სრულიად სხვა საკითხს - ცილისწამების რეგულირების გამკაცრებას დაუკავშირდა.
იმის გათვალისწინებით, რომ საქართველოში მოქმედი კანონმდებლობა უკვე უზრუნველყოფს როგორც გამოხატვის თავისუფლების, ასევე პირის პატივისა და ღირსების დაცვას, ცილისწამების თაობაზე საქართველოს პრეზიდენტის მიერ გაჟღერებული ინიციატივა გამოხატვის თავისუფლების სტანდარტს მნიშვნელოვან საფრთხეს შეუქმნის. არსებული სტანდარტის გაუარესება იქნება უკან გადადგმული ნაბიჯი და რისკის ქვეშ დააყენებს დემოკრატიულ ღირებულებებს.
ცილისწამების რეგულირება მოქმედ კანონმდებლობაში
გამოხატვის თავისუფლების უდიდესი მნიშვნელობის მიუხედავად, ის არ არის აბსოლუტური უფლება. არც ერთი ადამიანის თავისუფლება არ შეიძლება ეფუძნებოდეს სხვისი თავისუფლების ხელყოფას. ამიტომ გამოხატვის თავისუფლების ზღვარიც სხვათა უფლებებია [11]. ადამიანის სახელის, რეპუტაციის, პატივის უფლებასა და გამოხატვის თავისუფლებას შორის კონფლიქტის არსებობისას ხელისუფლება ვალდებულია უზრუნველყოს გონივრული ბალანსის დაცვა.
2004 წელს მოხდა ცილისწამების დეკრიმინალიზაცია [12], რაც მნიშვნელოვან წინგადადგმულ ნაბიჯს წარმოადგენდა. იმავე წელს მიღებულ იქნა ,,სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ კანონი, რომელიც სამოქალაქო სამართლებრივ პასუხისმგებლობას ითვალისწინებს როგორც კერძო, ისე საჯარო პირის ცილისწამებისთვის. შესაბამისად, პატივისა და ღირსების შელახვის გამო ნებისმიერ პირს დღესაც შეუძლია მიმართოს სასამართლოს და მოითხოვოს შელახული უფლების სასამართლო წესით დაცვა.
დღეს მოქმედი კანონმდებლობით [13], პირს ეკისრება სამოქალაქო სამართლებრივი პასუხისმგებლობა კერძო პირის ცილისწამებისათვის, თუ მოსარჩელე სასამართლოში დაამტკიცებს, რომ მოპასუხის განცხადება შეიცავს არსებითად მცდარ ფაქტს უშუალოდ მოსარჩელის შესახებ და ამ განცხადებით მოსარჩელეს ზიანი მიადგა. საჯარო პირის ცილისწამების შემთხვევაში, ასევე უნდა დამტკიცდეს, რომ განცხადებული ფაქტის მცდარობა მოპასუხისათვის წინასწარ იყო ცნობილი ან მოპასუხემ გამოიჩინა აშკარა და უხეში დაუდევრობა, რამაც გამოიწვია არსებითად მცდარი ფაქტის შემცველი განცხადების გავრცელება.
პირი ცილისწამების პოტენციურ მსხვერპლად რომ ჩაითვალოს, აუცილებელია არსებითად მცდარი ფაქტის შემცველი განცხადება იყოს კონკრეტული პირისთვის ზიანის მიმყენებელი და მისი სახელის გამტეხი. ცილისწამების თაობაზე სასამართლო დავის საგანი არ შეიძლება იყოს ისეთი განცხადება, რომელიც ეხება პირთა განუსაზღვრელ ჯგუფს ან/და რომელშიც მოსარჩელე არ არის ერთმნიშვნელოვნად იდენტიფიცირებული [14].
მოქმედი კანონმდებლობით, მტკიცების ტვირთი იმგვარად არის განაწილებული, რომ უზრუნველყოფილია გამოხატვის თავისუფლების დაცვის მაღალი სტანდარტი. სიტყვის თავისუფლების შეზღუდვისას მტკიცების ტვირთი ეკისრება შეზღუდვის ინიციატორს. ყოველგვარი ეჭვი, რომელიც ვერ დადასტურდება კანონით დადგენილი წესით, უნდა გადაწყდეს სიტყვის თავისუფლების შეზღუდვის საწინააღმდეგოდ [15].
კანონით გათვალისწინებული პასუხისმგებლობის საკითხის გადაწყვეტისას, მნიშვნელოვანია პირველ რიგში, გაირკვეს, საქმე გვაქვს აზრის გამოხატვასთან თუ ცილისწამებასთან, ვინაიდან კანონით [16] აზრი დაცულია აბსოლუტური პრივილეგიით, რაც ნიშნავს პასუხისმგებლობისაგან პირის სრულ და უპირობო გათავისუფლებას.
საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თანახმად [17], ფაქტისა და მოსაზრებების გამიჯვნა აუცილებელი პირობაა ცილისწამების განსაზღვრისთვის. „აზრი“ ფართოდ უნდა განიმარტოს. იგი გულისხმობს განსჯას, დამოკიდებულებასა და შეფასებას, რომლის სისწორე და მცდარობა დამოუკიდებულია მთლიანად ინდივიდზე, მის სუბიექტურ დამოკიდებულებაზე. ფაქტების კი, ჩვეულებრივ, მოკლებულია სუბიექტურ დამოკიდებულებას, იგი ობიექტური გარემოებებიდან გამომდინარეობს. ამიტომ ფაქტების გადამოწმება და მისი ნამდვილობასთან შესაბამისობის დადგენა შესაძლებელია.
რაც შეეხება ცილისწამებისთვის პასუხისმგებლობის ფორმას, მოპასუხეს შეიძლება დაეკისროს სასამართლოს მიერ დადგენილი ფორმით ცნობის გამოქვეყნება სასამართლოს გადაწყვეტილების შესახებ. კანონის თანახმად, დაუშვებელია მოპასუხის იძულება, მოიხადოს ბოდიში. თუ მოპასუხე კანონით დადგენილ ვადაში განახორციელებს შესწორებას ან უარყოფას, მაგრამ შესწორების ან უარყოფის გამოქვეყნება არ არის საკმარისი ცილისწამებით მოსარჩელისათვის მიყენებული ზიანის ჯეროვანი ანაზღაურებისათვის, მოპასუხეს შეიძლება დაეკისროს მოსარჩელისათვის მიყენებული ქონებრივი ან/და არაქონებრივი (მორალური) ზიანის ანაზღაურება [18].
გამოხატვის თავისუფლება დემოკრატიული სახელმწიფოს ჩამოყალიბების აუცილებელ წინაპირობას წარმოადგენს. მის გარეშე შეუძლებელია თითოეული ადამიანის თვითრეალიზება და საზოგადოების განვითარება.
აზრისა და ინფორმაციის შეუფერხებელი გავრცელება უზრუნველყოფს შეხედულებათა მრავალფეროვნებას, ხელს უწყობს საზოგადოებისთვის მნიშვნელოვან საკითხებზე საჯარო და ინფორმირებულ მსჯელობას, შესაძლებელს ხდის საზოგადოებრივ ცხოვრებაში საზოგადოების თითოეული წევრის ჩართულობას [19].
საქართველოში პერიოდულად ჩნდება ინიციატივები, რომელიც მიმართულია გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვისკენ, რამაც სახიფათო ტენდენციის სახე მიიღო. განსაკუთრებით პრობლემურად გამოიკვეთა ცილისწამების რეგულირების გამკაცრებასთან დაკავშირებული განცხადებები.
ნებისმიერი ინიციატივა, რომელიც მიმართულია ცილისწამების რეგულირების გამკაცრებისკენ, მნიშვნელოვან საფრთხეს უქმნის გამოხატვის თავისუფლების იმ მაღალ დემოკრატიულ სტანდარტს, რაც ჩვენი საზოგადოების მნიშვნელოვანი მონაპოვარია. გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვა ხელს შეუწყობს კრიტიკული და განსხვავებული აზრის ჩახშობას, რაც უარყოფითად აისახება ქვეყნის დემოკრატიულობის ხარისხსა და ღია საზოგადოების განვითარებაზე.
[1] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2011 წლის 18 აპრილის გადაწყვეტილება N2/482,483,487,502 საქმეზე მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანება „მოძრაობა ერთიანი საქართველოსთვის“, მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანება „საქართველოს კონსერვატიული პარტია“, საქართველოს მოქალაქეები _ ზვიად ძიძიგური და კახა კუკავა, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, მოქალაქეები დაჩი ცაგურია და ჯაბა ჯიშკარიანი, საქართველოს სახალხო დამცველი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ, II, 25.
[2] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2007 წლის 26 ოქტომბრის გადაწყვეტილება N2/2/389 საქმეზე საქართველოს მოქალაქე მაია ნათაძე და სხვები საქართველოს პარლამენტისა და საქართველოს პრეზიდენტის წინააღმდეგ, II, 13.
[3] Handyside v The United Kingdom,§ 49.
[4] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2016 წლის 30 სექტემბრის გადაწყვეტილება N1/6/561,568 საქმეზე საქართველოს მოქალაქე იური ვაზაგაშვილი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ, II, 40.
[5] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2016 წლის 30 სექტემბრის გადაწყვეტილება N1/6/561,568 საქმეზე საქართველოს მოქალაქე იური ვაზაგაშვილი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ, II, 50.
[6] საქართველოს კონსტიტუცია, მე-17 მუხლი.
[7] VieT D. Dinh (2007), Threats to Judicial Independence, Real and Imagined. The Georgetown Law Journal, 929-944.
[8] Michael K. Addo (1998), Are Judges Beyond Criticism under Article 10 of the European Convention on Human Rights? International and Comparative Law Quarterly, 47, pp. 425-438.
[9] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2009 წლის 10 ნოემბრის გადაწყვეტილება N1/3/421,422 საქმეზე საქართველოსმოქალაქეები – გიორგიყიფიანიდაავთანდილუნგიაძესაქართველოსპარლამენტისწინააღმდეგ, II, 7.
[10] https://www.gouvernement.fr/en/combating-the-manipulation-of-information?fbclid=IwAR0NY8isvsJ9ntX3Dr75GWj7xuQxd6YComqvngr6ZTofB-aKOVGXUJw258A
[11] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2016 წლის 30 სექტემბრის გადაწყვეტილება N1/6/561,568 საქმეზე საქართველოს მოქალაქე იური ვაზაგაშვილი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ, II, 44.
[12] https://matsne.gov.ge/ka/document/view/33232?publication=0
[13] „სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ” საქართველოს კანონი, მე-13 და მე-14 მუხლები.
[14] იქვე, მე-6 მუხლი.
[15] იქვე, მე-7 მუხლი.
[16] იქვე, მე-4 მუხლი.
[17] საქართველოს უზენაესი სასამართლოს 2017 წლის 26 ივლისის გადაწყვეტილება საქმეზე Nას-1011-972-2016.
[18] „სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ” საქართველოს კანონი, მე-17 მუხლი.
[19] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2012 წლის 11 აპრილის გადაწყვეტილება N1/1/468 საქმეზე საქართველოს სახალხო დამცველი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ, II, 26.

The importance of freedom of expression in a democratic society
Freedom of expression is particularly important for human freedom and democratic development of society. The opportunity of equal and full exercise of this right determines the degree of openness and democracy of society. [1]
The Constitutional Court of Georgia has repeatedly observed that free society consists of free individuals who think freely, hold independent and different opinions and participate in democratic processes, which entails exchange of opinions and debates. [2]
According to the European Court of Human Rights [3] and the Constitutional Court of Georgia [4], freedom of speech covers not only those opinions and expressions that are acceptable to everyone and are favorably received, but also those ideas, opinions or statements which are unacceptable to the government,part of the society or certain individuals, which can cause shock and public outrage.
The best way to balance freedom of expression is expression again, because any opinion, statement that you disagree with, do not like or consider as false, can be rejected by opinions and ideas you like, share or consider as correct. [5]
Taking into account the role and importance of freedom of expression in a democratic society, it is necessary to create and maintain such legislative framework that ensures free exchange of opinions and ideas.
Attempts to restrict freedom of expression in recent years
Despite the fact that the constitution of Georgia [6] guarantees the high standard ofprotection of freedom of expression, in recent years, initiatives of certain public officials and agencies threatened freedom of expression several times:
Attempt to limit criticism of judges - In 2015 the High Council of Justicepublished a statement calling on the government and other political parties, civil society, interest groups as well as the media, while exercising freedom of expression to refrain from statements that can damage the authority and prestige of the Judiciary andcan cause loss of public trust towards thecourt.
In 2017 Eva Gotsiridze, who was a member of the High Council of Justice at that time, said that it was necessary to set the scope of permissible criticism towards judges. Later, she spoke about the improvement of the legislative mechanism in this regard after the presentation of the Judicial Action Plan. Although there was no further discussion on this issue, such statements created a threat of restriction of freedom of expression.
It should be noted that public criticism of the courts does not invariably present a threat to judicial independence, but actually can play a key role in ensuring that the Judiciary remains independent. Such critiques are a way of calling on judges to remain faithful to their calling and to avoid partiality and influence of public opinion when deciding cases [7]. Like other branches of government, the judicial authorities themselves benefit from a healthy exchange of opinions. [8]
Attempt to impose liability for insulting religious feelings - Recently there were dangerous legislative initiatives with regard to imposingliability for insulting religious feelings,which are totally contradictory to theEuropean and Constitutional standards of freedom of expression.
According to the earlier judgment of the Constitutional Court of Georgia, the lack of acceptance of values and ideas can not be the basis for restriction of freedom of expression. The state is obliged to protect objectively identifiable interests, but not subjective feelings [9]. Therefore, such initiatives constitute an attempt to suppress critical opinion in society that threatens freedom of expression and the democratic development of the country.
Statements regarding tightening regulatory norms of defamation
Georgian society faced the threat of deteriorating standard of freedom of expression at the beginning of 2019 when high public officials made statements regarding tightening regulatory norms of defamation. According to the President of Georgia, there is a need for such legislation that ensures more protection of human dignity and freedom of speech. In March 2019, in her speech at the Parliament of Georgia the President once again emphasized tightening of the regulatory norms of defamation.
The law adopted on 20 November 2018 in France, which was used as an example by the President ofGeorgia in the context of defamation regulation, is actually aimed at combating the spread of fake news during the pre-election period and has nothing to do with regulation of defamation. This law provides for transparency obligation for digital platforms as well as the right of judges to issue a legal injunction to swiftly halt the circulation of fake news during the pre-election period. In order to qualify information as the “fake news”, the following three criteria must be met:
- The fake news must be manifest;
- be disseminated deliberately on a massive scale;
- and lead to a disturbance of the peace or compromise the outcome of an election. [10]
Therefore, the law against fake news in France has been differently interpreted in Georgian reality and has been linked to a stricter regulation of defamation.
Taking into consideration the fact that current Georgian legislation already ensures protection of freedom of expression as well as respect for the honor and dignity of the person, the initiative of the President of Georgia regarding defamationwill pose a serious threat to the standard of freedom of expression. Deterioration of the existing standard will be a step backwards and will put democratic values at risk.
Regulation of defamation under current legislation
Despite the great importance of freedom of expression, it is not an absolute right. No human freedom can be based on encroachment on freedom of others. Therefore, the limit of freedom of expression is the rights of others. [11] When conflict between reputation, dignity and freedom of expression arises, the government is obliged to ensure a reasonable balance.
Defamation was decriminalized in Georgia in 2004 [12], which was an important step forward. In the same yearthe Law of Georgia “On Freedom of Speech and Expression” was adopted which envisages civil liability for defamation of private and public persons. Therefore, at present any person can bring an action in court and seek to protect their rights in case their honor and dignity are infringed.
According to current legislation, [13]a person shall bear responsibility under the civil law for defamation of a private person, if the plaintiff proves in court that the statement of the respondent contains a substantially false fact in relation to the plaintiff, and that the plaintiff suffered damage as a result of this statement. In case of a public figure, the following additional condition should also be met: the falseness of the stated fact was known to the respondent in advance, or the respondent acted with apparent and gross negligence, which led to spreading a statement containing a substantially false fact.
In order to consider a person as a potential victim of defamation, a statement must contain a substantially false fact inflicting harm and damaging a particular person’s reputation. A statement, which concerns an undefined group of persons and/or where the plaintiff is not clearly identified, may not be a subject of litigation of defamation. [14]
Allocation of the burden of proof under current legislation ensures high standard of protection of freedom of expression. The burden of proof for limitation of freedom of speech shall lie with the initiator of the limitation. Any reasonable doubt that cannot be confirmed under the procedure established by the law shall be resolved against the limitation of the freedom of speech. [15]
When considering the issue of liability under the law, first of all, it is important to find out whether it is a matter of expressing an opinion or defamation, because thought is protected by an absolute privilege, which means a complete and unconditional release from liability. [16]
According to the Supreme Court of Georgia [17], the distinction between a fact and an opinion is a necessary precondition for determining defamation. Opinion should be defined in a broad manner. It implies value judgment, attitude or an assessment accuracy or falseness of which entirely depends on an individual and his/her subjective attitude. As for the facts, they are usually free of subjective attitude as they derive from objective circumstances. Therefore, it is possible to check the facts and determine their truthfulness.
As regards the form of liability for defamation, a respondent may be required by court to publish a notice on the court decision in a form determined by the court. According to the law, it is inadmissible to force the defendant to apologize. If the respondent makes a correction or denial within the time limit determined by the law, but publishing the correction or denial is not sufficient for proper reimbursement of the damages caused by the defamation to the plaintiff, the respondent may be required to reimburse pecuniary and/or non-pecuniary (moral) damages to the plaintiff. [18]
Freedom of expression is a necessary precondition for the establishment of a democratic state. Without it,self-realization of each individual and development of society is impossible.
Uninterrupted dissemination of opinion and information ensures the diversity of viewpoints, promotes public and informed discussion of important issues for the society, enables each member of the society to be involved in public life. [19]
In Georgia certain initiatives are put forward periodically, which are aimed at limiting freedom of expression, which has become a dangerous trend. Statements related to tightening regulation of defamation were particularly problematic in this regard.
Any initiative aimed at tightening regulation of defamation threatens high democratic standard of freedom of expression, which is a significant achievement of our society. Limitation of freedom of expression will give rise to suppressing critical and different opinions and will have a negative impact upon democracy and development of open society.
[1] The judgment of 18 April 2011 of the Constitutional Court of Georgia on the case N2/482,483,48,502 political union of citizens "Movement for United Georgia", political union of citizens "Conservative Party of Georgia," Georgian citizens - Zviad Dzidziguri and Kakha Kukava, Georgian Young Lawyers' Association, Georgian citizens Dachi Tsaguria and Jaba jishkariani, Georgian Public Defender vs. the Parliament of Georgia, II, 25.
[2] The judgment of 26 October 2007 of the Constitutional Court of Georgia on the case N2/2/389 Maia Natadze and others vs. the Parliament of Georgia and the President of Georgia, II, 13.
[3] Handyside v The United Kingdom,§ 49.
[4] The judgment of 30 September 2016 of the Constitutional Court of Georgia on the case N1/6/561,568 Georgian citizen Yuri Vazagashvili vs. the Parliament of Georgia, II, 40.
[5] The judgment of 30 September 2016 of the Constitutional Court of Georgia on the case N1/6/561,568 Georgian citizen Yuri Vazagashvili vs. the Parliament of Georgia, II, 50.
[6] Constitution of Georgia, Article 17.
[7] VieT D. Dinh (2007), Threats to Judicial Independence, Real and Imagined. The Georgetown Law Journal, 929-944.
[8] Michael K. Addo (1998), Are Judges Beyond Criticism under Article 10 of the European Convention on Human Rights? International and Comparative Law Quarterly, 47, pp. 425-438.
[9] The judgment of 10 November 2009 of the Constitutional Court of Georgia on the case N1/3/421,422 Georgian citizens Giorgi Kipiani and Avtandil Ungiadze vs. Parliament of Georgia, II, 7.
[10] https://www.gouvernement.fr/en/combating-the-manipulation-of-information?fbclid=IwAR0NY8isvsJ9ntX3Dr75GWj7xuQxd6YComqvngr6ZTofB-aKOVGXUJw258A
[11] The judgment of 30 September 2016 of the Constitutional Court of Georgia on the case N1/6/561,568 Georgian citizen Yuri Vazagashvili vs. the Parliament of Georgia, II, 44.
[12] https://matsne.gov.ge/ka/document/view/33232?publication=0
[13] Law of Georgia on Freedom of Speech and Expression, Articles 13 and 14.
[14] Ibid, Article 6.
[15] Ibid, Article 7.
[16] Ibid, Article 4.
[17] The Judgment of 26 July 2017 of the Supreme Court of Georgia on the case N1 1011-972-2016.
[18] Law of Georgia on Freedom of Speech and Expression, Article 17.
[19] The judgment of 11 April 2012 of the Constitutional Court of Georgia on the case N1/1/468 the Public Defender of Georgia vs. the Parliament of Georgia, II, 26.