ხელისუფლებამ უნდა გამოიჩინოს პოლიტიკური ნება და ფარული ჩანაწერებით შანტაჟის პრაქტიკა აღკვეთოს
საქართველოს პარლამენტის წევრის ეკა ბესელიას განცხადებით, სოციალურ ქსელში გავრცელდა მისი პირადი და ოჯახური საიდუმლოს ამსახველი უკანონო ჩანაწერი. ეკა ბესელია უკანონო ჩანაწერის გავრცელებას მის წინააღმდეგ დაფინანსებულ ცილისმწამებლურ კამპანიას უკავშირებს და მორალურ ტერორად აფასებს, რომელიც მას შემდეგ დაიწყო, რაც მან იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის თანამდებობა დატოვა იმ მიზნით, რომ არ მომხდარიყო იუსტიციის საბჭოს მიერ წარდგენილი უზენაესი სასამართლოს წევრების კანდიდატურების განხილვა.
პირადი ცხოვრების ამსახველი კადრებით შანტაჟის შესახებ ბოლო წლების განმავლობაში საზოგადოებას მრავალჯერ სმენია.  ზეწოლის თითქმის ყველა შემთხვევას ადგილი ქონდა პოლიტიკოსებისა თუ საზოგადოებრივად აქტიური პირების მიმართ, განსაკუთრებით თუ ისინი ხელისუფლების მიმართ მწვავე განცხადებებით გამოირჩეოდნენ. ცხადია, ასეთი ქმედებები მიზნად ისახავდა არა მხოლოდ კონკრეტული ადრესატების, არამედ საზოგადოების კრიტიკულად განწყობილი წევრების დაშინებას. ბრძოლის ეს მეთოდები  ყველაზე ხშირად აქტიური ქალების მიმართ გამოიყენება და გზავნილია ყველა ასეთი ქალის მიმართ.
აღმაშფოთებელია, რომ პირადი ცხოვრების ამსახველი კადრების გავრცელება, საეჭვოდ ემთხვევა ეკა ბესელიას მიერ ბოლო დროს გამოთქმულ კრიტიკულ მოსაზრებებს, სასამართლო სისტემაში მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით.  აღმაშფოთებელია, თუ ფარული ჩანაწერების გავრცელების და შანტაჟის გზით კონკრეტული ადამიანები  სასამართლოს რეფორმის შეჩერებას და სასამართლოში გაბატონებული მოსამართლეთა კლანის პროტექციას ცდილობენ.
საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით დასჯადია, როგორ უკანონო ჩანაწერის დამზადება, ასევე მისი გავრცელება. საზოგადოების აღშფოთების მიუხედავად, ფარული ჩანაწერების გავრცელების არც ერთი გახმაურებული შემთხვევა არ გამოძიებულა და დამნაშავე პირები არ დასჯილან. დაუსჯელობის სინდრომი ხელს უწყობს დანაშაულის გამეორებას და წახალისებას, რაც წარმოადგენს ადამიანის უფლებების უხეშ დარღვევას და ასევე, ხელს უშლის ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებას.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ კამპანია ეს შენ გეხებაისევ გვისმენენ2014 წლიდან ცდილობს ფარული მიყურადების მომწესრიგებელი კანონმდებლობისა და პრაქტიკის შეცვლას და პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის კონსტიტუციური გარანტიის დაცვას. სამწუხაროდ, 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ ხელისუფლებაში მოსულ მმართველ კოალიციას ამ მიმართულებით არანაირი სისტემური ცვლილება არ განუხორციელებია. დაპირების მიუხედავად, საქართველოს ოპერატიულ-ტექნიკურ სააგენტოს კვლავ აქვს შეუზღუდავი წვდომა კავშირგაბმულობის ოპერატორთა მონაცემებთან და მოქალაქეთა შორის ყველა სახის კომუნიკაციასთან.
ფარული ჩანაწერების გავრცელებაზე დამნაშავე პირების დაუსჯელობა და უცვლელი საკანონმდებლო ბაზა, გვაძლევს საფუძველს ვივარაუდოთ რომ საქართველოს ხელისუფლებას არ გააჩნია არანაირი სურვილი, ქვეყანაში მოქალაქის პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა დაცული იყოს.
მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას დროულად და ეფექტურად გამოიძიოს აღნიშნული ფაქტი, გამოიჩინოს პოლიტიკური ნება ფარული ჩანაწერებით შანტაჟის საბოლოოდ აღსაკვეთად და დროულად განახორციელოს ცვლილებები ფარული-მიყურადების მომწესრიგებელი კანონმდებლობის შესაცვლელად.

According to Member of the Parliament Eka Beselia, illegal recording containing her personal and family secrets is being circulated in social networks. According to Beselia, this deliberate and sponsored smear campaign was launched against her through media and social networks shortly after her resignation from the post of the Legal Affairs Committee. She had resigned the post in order to suspend the process of the appointment of Supreme Court judges.
There have been numerous instances of circulation of illegal recording for the purpose of blackmail in the past few years. The targets of such blackmail were nearly all politicians or publicly active individuals, especially those well-known for openly criticizing the government. It is fairly obvious that the circulation of the illegal recordings served not only to suppress specific individuals, but to send a message that anyone critical of the government could be a potential target. Notably, this type of blackmail has largely been used against politically active women and is thus a warning to all women that they could be targeted next.
It is very alarming that the timing of the circulation of illegal recordings coincides with the critical statements by Eka Beselia in relation to the processes in the judiciary. It is of deep concern if certain individuals used the illegal recordings as means to stall reforms in the judiciary and protect the interests of the clan of judges that wield significant power within the judiciary.
The production and dissemination of illegal recordings is a crime punishable by the Criminal Code of Georgia. In spite of public protest, none of the instances of circulation of illegal recordings were investigated and no perpetrators have been brought to justice. The sense of impunity encourages and leads to repeat offenses, which constitutes a gross violation of human rights and hinders the democratic development of the country.
Notably, the “This Affects You Too” campaign has been working since 2014 to change the legislation and practice of secret surveillance, as well as protecting the constitutional right to private life. Unfortunately, the ruling coalition that came to power as a result of the 2012 parliamentary elections has not carried out any systematic changes in this regard. In spite of the promises made, the Operative-Technical Agency of Georgia still has unlimited access to data of network operators and all communications between private citizens.
Based on the sense of impunity amongst those who circulate illegal recordings and the lack of a legislative framework, we can assume that the Government has no will to protect its citizens’ right to inviolability of private life.
We call upon the Government of Georgia to timely and effectively investigate this case, to exhibit political will and bring an end the instances of illegal recording blackmail, as well as carry out the necessary legislative changes related to the regulation of secret surveillance.