ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს დახმარება თემატური მოკვლევის ჩატარებაში თემაზე - სახელმწიფო უწყებებში არსებული სამოქალაქო ჩართულობის ინსტრუმენტები და პრაქტიკები
პროექტები | დასრულებული პროექტები 1 მაისი 2019
პროექტის სახელწოდება
: ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს დახმარება  თემატური მოკვლევის ჩატარებაში თემაზე - სახელმწიფო უწყებებში არსებული სამოქალაქო ჩართულობის ინსტრუმენტები და პრაქტიკები
ბიუჯეტი: $5,613
ხანგრძლივობა: მაისი, 2019 – ნოემბერი, 2019
აღმასრულებელი ხელისუფლების დონეზე ღია და გამჭვირვალე მმართველობის ხელშეწყობის მიზნით მიმდინარე წლის 29 მაისს  ღია მმართველობის მუდმივმოქმედმა საპარლამენტო საბჭომ (საბჭო) შექმნა  სახელმწიფო უწყებებში არსებული სამოქალაქო ჩართულობის ინსტრუმენტებისა და პრაქტიკების შემსწავლელი თემატური მოკვლევის სამუშაო ჯგუფი (სამუშაო ჯგუფი).  საქართველოს პარლამენტის საზედამხედველო როლის გამოყენებით საბჭომ მიზნად დაისახა  თანამონაწილეობითი გადაწყვეტილების მიღების პროცესის ხელშეწყობა არა მარტო საკანონდებლო, არამედ ასევე აღმასრულებელი ხელისუფლების დონეზე.
საბჭოს გადაწყვეტილება თემატური მოკვლევის ჩატარების შესახებ გამომდინარეობდა პოლიტიკის შემუშავების პროცესში მოქალაქეთა ჩართულობის მიმართულებით საქართველოში არსებული პრობლემებიდან. გადაწყვტილებათა მიღების თანამონაწილეობითი პროცესის დანერგვა საქართველოს ხელისუფლების ერთ-ერთ გაცხადებულ მიზანს წარმოადგენს (იხ.: ღია მმართველობა საქართველოს 2018-2019 წლების სამოქმედო გეგმა, გამოწვევა 1, ვალდებულება 2; ასოცირების ხელშეკრულების დღის წესრიგი 2017-2020, პრიორიტეტი 2.2; საჯარო მმართველობის რეფორმის გზამკვლევი 2020, მიზანი 1). მიუხედავად აღნიშნულისა, ნელია მოცემული მიმართულებით პროგრესი. ევროკავშირისა და ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის (OECD) მმართველობის განვითარებისა და მენეჯმენტის მხარდაჭერის ინიციატივის (SIGMA) 2018 წლის შეფასებით, საჯარო პოლიტიკის შემუშავების პროცესში საჯარო კონსულტაციების შეფასების კომპონენტში საქართველომ 0 ქულა მიიღო.
IDFI როგორც საბჭოსთან არსებული საკონსულტაციო ჯგუფის წვერი ორგანიზაცია, რომელსაც გააჩნია სიღრმისეული ცოდნა და გამოცდილება გადაწყვეტილებათა მიღების პროცესში მოქალაქეთა ჩართულობის საკითხზე, სამუშაო ჯგუფს მიაწვდის ექსპერტულ დახმარებას, რომელიც აუცილებელი იქნება თემატური მოკვლევის დაგეგმვის, ჩატარებისა და წარმატებით დასრულებისთვის.
პროექტის მთავარი მიზანია თემატური მოკვლევის ჩატარების პროცესის ხელშეწყობა. ამ მიზნით IDFI შეიმუშავებს ყველა აუცილებელ მოსამზადებელ მასალებს, მონაწილეობას მიიღებს თემატური მოკვლევის შეხვედრებსა და ზეპირ მოსმენებში, გააანალიზებს მასალებს, შეისწავლის საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკას და მოამზადებს თემატური მოკვლევის საბოლოო ანგარიშს.  პროექტის ფარგლებში მომზადებულ ყველა დოკუმენტს, მასალების პარლამეტში ოფიციალურ რეგისტრაციამდე, IDFI შეათანხმებს სამუშაო ჯგუფის წევრებთან. პროექტის მთავარი პროდუქტი იქნება IDFI-ის მიერ მომზადებული და სამუშაო ჯგუფის მიერ დამტკიცებული თემატური მოკვლევის ანგარიში.  ანგარიში სხვა საკითხებს შორის მოიცავს აღმასრულებელი ხელისუფლების ცენტრალურ დაწესებულებებში გადაწყვეტილებათა მიღების პროცესში მოქალაქეთა ჩართულობის პრაქტიკისა და კანონმდებლობის შესწავლის პროცესში გამოვლენილ ძირითად მიგნებებსა და საუკეთესო საერთაშორისო გამოცდილებაზე დაფუძნებულ რეკომენდაციებს.

Project Title: Providing Assistance to the Open Governance Permanent Parliamentary Council to Conduct Thematic Inquiry on the Subject of Legislation and Practice of Citizen Participation in the Process of Public Policy Development at the Executive Branch of Government
Donor Organization: United Nations Development Program (UNDP)
Total Budget: $5,613
Duration of the Project: May, 2019 – November 2019
On May 29th, 2019 Open Governance Permanent Parliamentary Council (the Council) created a thematic inquiry working group (the Working Group) for studying existing practice and legislation of citizen participation in the process of public policy development in Georgia. Through the parliamentary oversight mechanism, the Council aims to study and support the process of participatory decision-making at the executive branch of governance (ministries and the Government Administration (AoG)).
The decision of the Council to conduct the thematic inquiry derived from the poor state of participatory decision-making in Georgia. Ensuring citizen participation in the process of elaborating public policy documents, is one of the declared priorities of the government (see: Open Government Partnership Action Plan of Georgia 2018-2019, Challenge 1, Commitment 2; Association Agenda between the European Union and Georgia 2017-2020, Priority 2.2; Public Administration Reform Roadmap 2020, Policy Area 1). However, no significant progress has been made in this regard in recent years. According to the Baseline Measurement Report of the OECD program - Support for Improvement in Governance and Management (SIGMA), Georgia received the lowest 0 score evaluation in regards to public consultations in the process of public policy development.
IDFI as a member organization of the Consultative Group created within the Council and an NGO with in-depth knowledge and experience on the subject of participatory decision-making will provide the Working Group with expert assistance necessary for planning, conducting and finalizing the thematic inquiry.
Project Objective
The main objective of the project is to enable the conduct of the thematic enquiry. For this purpose IDFI will draft all necessary preparatory documents, participate in meetings and hearings of the thematic enquiry, analyze materials, study best international practice and develop the final report of the thematic inquiry. IDFI will agree and discuss all the materials with the members of the working group before they are officially registered at the Parliament of Georgia. The main project deliverable will be the final report of the thematic inquiry prepared by IDFI and approved by the Working Group. The final report will inter alia include the main findings in regards with the practice and legislation of participatory decision making at the central public institutions of the executive branch and relevant recommendation dwelling from existing problems and based on the best international standards.