სიახლეები | ბლოგპოსტები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 15 თებერვალი 2024
2003 წლის ე.წ. „ვარდების რევოლუციის“ შემდგომ, საქართველოში დაიწყო და წარმატებით განხორციელდა მთელი რიგი რეფორმებისა, მათ შორის კორუფციასთან ბრძოლის მიმართულებით. დროის მოკლე პერიოდში, საჯარო სამსახურში, უმეტეს წილად, აღმოიფხვრა კორუფციის საბაზისო და აღქმადი ფორმები (ე.წ. დაბალი დონის კორუფცია) და რეფორმის ეს შედეგი ამ დრომდე ნარჩუნდება. საქართველოს მოქალაქეებს აღარ უწევდათ ქრთამის გადახდა პოლიციისთვის, პროკურორებისთვის,  მოსამართლეებისთვის ან/და საბაზისო საჯარო სერვისებით სარგებლობისთვის, როგორიც არის, მაგალითად, ქონების ან სამოქალაქო აქტების რეგისტრაცია, ჯანმრთელობის დაცვის და განათლების სფეროში სხვადასხვა მომსახურების მიღება და ა.შ.
სამწუხაროდ, იმავეს ვერ ვიტყვით მაღალი დონის, ე.წ. „ელიტურ“ კორუფციაზე. კორუფციის ამ ფორმის ერთ-ერთი მახასიათებელია მასში მაღალი, ხშირად, პოლიტიკური თანამდებობის პირების ჩართულობა და დიდი ფინანსური რესურსი, რაც კორუფციული გარიგების მონაწილეებს საშუალებას აძლევთ საზოგადოების თვალში შენიღბონ ჩადენილი ქმედება. ამის თვალსაჩინო დადასტურებაა ფაქტი, რომ 2003 წლიდან მოყოლებული საქართველოს ისტორიას არ ახსოვს მოქმედი, მაღალი თანამდებობის პირის (მაგალითად მინისტრის, მინისტრის მოადგილის) დაკავების შემთხვევა კორუფციული ბრალდებისთვის. ამგვარი ფაქტები მხოლოდ ხელისუფლების შეცვლის შემდგომ ფიქსირდება.
მაღალი დონის კორუფციის სპეციფიკის გათვალისწინებით, მის წინააღმდეგ ეფექტიანად ბრძოლისთვის, არსებითი მნიშვნელობა ენიჭება საგამოძიებო, სისხლისსამართლებრივი დევნის, თუ მართლმსაჯულების განმახორციელებელ ორგანოთა დამოუკიდებლობასა და მიუკერძოებლობას. თუმცა, არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ ანტიკორუფციულ ღონისძიებებს მხოლოდ სისხლისსამართლებრივი განზომილება არ გააჩნიათ. მაღალო დონის კორუფციის  პრევენცია, გამოვლენა და დამნაშავეთა დასჯა ეფექტიანად მხოლოდ სხვადასხვა ტიპის ანტიკორუფციული მექანიზმის არსებობით და მათი კოორდინირებული გამოყენებითაა შესაძლებელი. დასახელებული საჭიროებები გახდა ცენტრალიზებული ანტიკორუფციული ორგანოების შექმნის საფუძველი რიგ ქვეყნებში.
საქართველოში, სამოქალაქო სექტორის გამოცდილებამ დაგვანახა, რომ არსებობს მნიშვნელოვანი გამოწვევები როგორც სხვადასხვა უწყებაში დაქსაქსული ანტიკორუფციული ღონისძიებების ეფექტიანობის, ასევე მაღალი დონის კორუფციული დანაშაულის ჯეროვნად გამოძიების თვალსაზრისით. ამ გამოწვევათა ბუნების და სპეციფიკის გათვალისწინებით, მიჩნეული იქნა, რომ საჭიროება იყო ქვეყანაში შექმნილიყო ცენტრალიზებული ანტიკორუფციული ორგანო, რომელსაც ექნებოდა დამოუკიდებლობის მაღალი გარანტიები და გააერთიანებდა სხვადასხვა საკვანძო ანტიკორუფციულ ღონისძიებას, მათ შორის,  ამგვარი დანაშაულების გამოძიებას.
როგორ მოხვდა დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული ბიუროს  შექმნის ვალდებულება ევროკავშირის რეკომენდაციებში
ევროკომისიას, რომლის ერთ-ერთი რეკომენდაციაა საქართველოში ე.წ. „დეოლიგარქიზაციის“ განხორციელება, აქვს საკმარისი ინფორმაცია ქვეყანაში კორუფციის მხრივ არსებული გამოწვევის თაობაზე, კერძოდ კი, კორუფციის ერთ-ერთი ყველაზე რთულად დასამარცხებელი, მაღალი დონის, ე.წ. „ელიტური კორუფციის“ შესახებ, რომელთან ბრძოლასაც კი, უპირველეს ყოვლისა, მნიშვნელოვანი,  მაღალი დონის პოლიტიკური ნება სჭირდება. როგორც ზემოთ აღინიშნა, საკვანძო ანტიკორუფციული ფუნქციების ერთ ორგანოში კონცენტრაცია არ არის ინოვაცია, მსგავსი გზა არაერთმა ევროპულმა ქვეყანამ აირჩია, ხოლო ამ საკითხზე საქართველოს პარლამენტში შესაბამისი კანონპროექტიც კი იყო ინიცირებული რამდენიმე პოლიტიკური და სამოქალაქო ჯგუფის მიერ. ამდენად, ანტიკორუფციული ღონისძიებების კონსოლიდაცია და განმახორციელებელი ორგანოს სპეციალიზაცია ევროკომისიამ, ლოგიკურად დაასახელა მაღალი დონის კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის ეფექტიანობის გაზრდის ინსტიტუციურ მოდელად.
როგორ შესრულდა ევროკომისიის რეკომენდაცია და რა გამოწვევები არსებობს ახლა
ევროკომისიის დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული ბიუროს შექმნის რეკომენდაცია შესრულდა ნაწილობრივ. კერძოდ, პროგრესად უნდა ჩაითვალოს ის ფაქტი, რომ საქართველოს პარლამენტმა შექმნა ცალკე მდგომი ანტიკორუფციული სამსახური და მის ქვეშ გააერთიანა ევროკომისიის მიერ დასახელებული სამი ანტიკორუფციული მექანიზმი - თანამდებობის პირთა ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციების მონიტორინგი, პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების (შეწირულობების) მონიტორინგი და საჯარო სამსახურში მამხილებელთა დაცვასთან დაკავშირებული საკითხები.
აღსანიშნავია, რომ ანტიკორუფციული ბიუროს შექმნისა და მისთვის უფლებამოსილებების მინიჭების პროცესი ქაოტურად მიმდინარეობდა. კერძოდ, პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის მიერ შემოთავაზებული თავდაპირველი ვერსია საერთოდ არ ანიჭებდა ბიუროს არც დეკლარაციების შემოწმების, არც პოლიტიკური ფინანსების კონტროლის და არც მამხილებელთა დაცვის ფუნქციას. ერთადერთი საკითხი, რაშიც ბიურო იღებდა უფლებამოსილებას იყო ანტიკორუფციული პოლიტიკის შემუშავებაში ჩართულობა. მიუხედავად პარლამენტში განხილვები დროს სამოქალაქო საზოგადოების აქტიური ადვოკატირებისა, რომ ბიურო აღჭურვილიყო მაღალი ფუნქციური მანდატით (როგორც ზემოთ ჩამოთვლილი 3 ფუნქციით, ასევე კორუფციული შემთხვევების გამოძიების ფუნქციით) ამ ვერსიით იქნა მიღებული კანონი პირველი მოსმენით.
სამოქალაქო საზოგადოებისა და საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან კრიტიკის შემდგომ, საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე განაცხადა, რომ კომიტეტი მოახდენდა ახალი ცვლილებების ინიცირებას, რომლითაც ბიუროს მიენიჭებოდა თანამდებობის პირთა ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციების მონიტორინგის, პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების (შეწირულობების) მონიტორინგისა და საჯარო სამსახურში მამხილებელთა დაცვასთან დაკავშირებული საკითხები. ამ უფლებამოსილებების მინიჭებამ, უკვე დღის წესრიგში დააყენა ბიუროს უფროსის დამოუკიდებლობის ინსტიტუციური გარანტიების გაძლიერება, ასევე მინიჭებული ფუნქციების ეფექტიანად განხორციელებაზე მსჯელობა. სამწუხაროდ, ამ საკითხების განხილვა სათანადოდ არ მომხდარა. მაგალითად, ევროკომისიის მიერ ერთ-ერთ გამოწვევად დასახელებული საკითხი, დეკლარანტის ოჯახის წევრის ცნების განვრცობა,   რეფორმის განხორციელებისას სრულად იქნა უგულებელყოფილი.
როგორც აღინიშნა, კანონპროექტის ეს განახლებული ვერსია საქართველოს პარლამენტმა მისი შემოთავაზებიდან და საჯაროდ გამოქვეყნებიდან მალევე მიიღო ისე, რომ სამოქალაქო საზოგადოებას აღარ მიეცა შესაძლებლობა, პარლამენტთან განეხილა ამ ფუნქციების განხორციელებისთვის აუცილებელი დამოუკიდებლობის გარანტიები, მათ შორის, ახლადშექმნილი მნიშვნელოვანი უწყების ხელმძღვანელის დანიშვნის პროცედურა. აღნიშნული ფუნქციები ანტიკორუფციულ ბიუროს „გადაეწერა“ იმგვარად, რომ მათ შესახებ შინაარსობრივი დისკუსია საპარლამენტო განხილვის ფარგლებში არ ყოფილა. მეტიც, თავად განმარტებით ბარათშივე აღნიშნული იყო, რომ ეს ფუნქციები ბიუროს მხოლოდ „ტექნიკურად“ გადაეცემოდა.
დამატებით, გამოწვევად კვლავ რჩება ორი კრიტიკულად მნიშვნელოვანი პრობლემა. პირველი მათგანია ბიუროს დატოვება საგამოძიებო უფლებამოსილების გარეშე და მეორე დაკავშირებულია ანტიკორუფციული ბიუროს საქმიანობის დამოუკიდებლობასთან, მიუკერძოებლობასთან და მის მიმართ საზოგადოების ნდობასთან (იგივე გამოწვევების შესახებ ასევე საუბრობს ვენეციის კომისიაც თავის დასკვნაში ამ რეფორმის შეფასებისას).  საქართველოს პარლამენტმა ანტიკორუფციულ ბიუროს უფროსის დანიშვნა აღმასრულებელ ხელისუფლებას (პრემიერ-მინისტრს) მიანდო და ამით განსაზღვრა ანგარიშვალდებულების თვალსაზრისით ხარვეზული სისტემა. სხვაგვარად, არსებული ფორმით შექმნილ ანტიკორუფციულ ბიუროს არ გააჩნია სათანადო ინსტიტუციური დამოუკიდებლობის ხარისხი და უფლებამოსილება, რომ დაუპირისპირდეს და გაუმკლავდეს (გამოიძიოს) მაღალი დონის კორუფციის შემთხვევები ქვეყანაში. ვფიქრობთ, რომ საქართველოს პარლამენტმა, სამოქალაქო სექტორის მოთხოვნების მიუხედავად, ევროკომისიის მიერ გაწეული რეკომენდაციის შესასრულებლად - ანტიკორუფციულ საქმეებზე სპეციალიზებული (ცალკე მდგომი) საგამოძიებო ორგანოს შესაქმნელად არ გამოიჩინა სათანადო პოლიტიკური ნება და ეს რეკომენდაცია მხოლოდ ფორმალურად შეასრულა. ამის გამო, ევროკომისიის შეფასებით, ეს რეკომენდაცია არ იქნა შესრულებული და 2023 წლის დეკემბერში საქართველოსთვის ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოს კანდიდატის სტატუსის მინიჭებისას, საქართველოს ევროკავშირში ინტეგრაციის შემდგომი პროგრესისთვის ევროკომისიის მიერ საქართველოსთვის მოცემულ რეკომენდაციების მეორე პაკეტში კვლავ შევიდა ანტიკორუფციული ბიუროს დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფის საკითხი.
გამოსავალი დილემიდან და შესაძლო კითხვები
არსებული მდგომარეობით, ანტიკორუფციულ საქმეებზე ზოგადი წესით გამოძიებას ახორციელებს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური. ქვეყანაში კორუფციის, განსაკუთრებით კი მაღალი დონისკორუფციის მხრივ არსებული გამოწვევების საპასუხოდ,  აუცილებელია, რომ უსაფრთხოების სამსახურს ეს ფუნქცია ჩამოშორდეს და იგი გადაეცეს ანტიკორუფციულ ბიუროს. ანტიკორუფციული ბიუროსთვის საგამოძიებო უფლებამოსილების მინიჭება თავისთავად გააჩენს მისი დამოუკიდებლობის, ანგარიშვალდებულებისა და ნდობის ზრდის საჭიროებას. აღნიშნულის უზრუნველყოფა წარმოუდგენელი იქნება პარლამენტის როლის გაზრდის გარეშე, როგორც ბიუროს უფროსის  დანიშვნის, ისე მისი გათავისუფლების ნაწილში.  კერძოდ, საჭირო გახდება ანტიკორუფციული ბიუროს უფროსის დანიშვნის წესის ცვლილება იმგვარად, რომ ანტიკორუფციული ბიუროს უფროსმა მიიღოს არამხოლოდ საპარლამენტო უმრავლესობის, არამედ ოპოზიციის ნდობაც, რასაც თავისთავად მოყვება ბიუროს ანგარიშვალდებულების ცენტრად პარლამენტის განსაზღვრა.

Following the so-called “Rose Revolution” in 2003, Georgia initiated and successfully implemented a variety of reforms, including in the direction of the fight against corruption. In a short span of time, basic and conspicuous forms of corruption (so-called low-level corruption) was, for the most part, eliminated in public service, and this result from the reforms has been retained to this day. Georgian citizens no longer had to pay bribes to the police, prosecutors, judges, and/or to have access to basic public services such as registration of property or civil acts, receiving various services in the areas of healthcare and education, etc.
Unfortunately, the same cannot be said about high-level, so-called “elite” corruption. One of the characteristics of this form of corruption is the involvement of officials of high, often political positions and large financial resources, which allows the participants of corrupt arrangements to disguise their actions in the eyes of the public. A clear illustration of this fact is that, since 2003, Georgia has not seen an arrest of an acting high official (for example, a minister or deputy minister) on the grounds of corruption. Such instances have only been observed after a change in government.
Taking into consideration the specifics of high-level corruption, the independence and impartiality of bodies with investigative, criminal prosecution, or justice implementation functions become of crucial importance. However, one should not forget that anti-corruption measures do not only have a criminal prosecution dimension. Prevention and detection of high-level corruption and punishment of criminals can only effectively be carried out with the existence of different types of anti-corruption mechanisms and their coordinated use. These needs have become the grounds for the creation of centralized anti-corruption bodies in a number of countries.
The experience of the civil sector has shown us that significant challenges exist in Georgia in terms of both the effectiveness of anti-corruption measures spread across various institutions and the proper investigation of high-level corruption crimes. Due to the nature and specifics of these challenges, it was considered that there was a need to create a centralized anti-corruption body in the country, which would have high guarantees of independence and would unite various key anti-corruption measures, including investigative functions, within itself.
The European Union, one of the recommendations of which to Georgia is to carry out the so-called “de-oligarchization” process, has sufficient information on the existing challenges in the country with regard to corruption, specifically, regarding high-level, so-called “elite” corruption, which is one of the most difficult forms to eliminate. The fight with this form of corruption requires, first of all, significant political will. As mentioned previously, concentration of key anti-corruption functions within one body is not an innovation, being the way chosen by multiple European countries. At the same time, a corresponding draft law was initiated in the Georgian Parliament by a number of political and civil groups. As such, the EU named the consolidation of anti-corruption measures and the specialization of the implementing body as a logical institutional model for increasing the effectiveness of the fight against high-level corruption.
The recommendation by the EU to create an independent Anti-Corruption Bureau was only partially fulfilled. Specifically, the fact that the Georgian Parliament created a separate anti-corruption service and consolidated three anti-corruption mechanisms named by the EU under it – monitoring the property declarations of public officials, monitoring the financing (donations) of political parties, and the topics related to the protection of whistleblowers in public service – can be considered as progressive.
It should be noted that the process of creating the Anti-Corruption Bureau and granting it corresponding powers was conducted chaotically. Namely, the initial version introduced by the Legal Issues Committee of the Parliament did not grant the Bureau the functions of monitoring declarations, nor of control over political finances or protection of whistleblowers. The only issue where the Bureau would have any authority was being involved in the development of the anti-corruption policy. Despite active advocacy by the civil society during the deliberations in the Parliament that the Bureau should be equipped with a high functional mandate (both the 3 functions listed above, as well as the function of investigating corruption cases), this version of the law was adopted in the first reading.
Following criticisms from the civil society and international partners, the Chairman of the Legal Issues Committee of the Parliament made a statement during a plenary session that the Committee would initiate new amendments that would grant the Bureau powers over issues related to monitoring of declarations, monitoring of the financing (donations) of political parties, and protection of whistleblowers. This in turn put the necessity of strengthening the institutional guarantees of the independence of the head of the Bureau, as well as debates on the effective implementation of the functions granted to the Bureau, on the agenda. Unfortunately, these issues did not receive an appropriate level of discussion. For example, one of the challenges named by the European Commission – expanding the definition of a member of the family of a declarant – was neglected entirely during the implementation of the reform.
As mentioned, this amended version of the draft law was adopted by the Georgian Parliament very soon after it was initiated and made available to the public. As such, the civil society did not have an opportunity to discuss the guarantees for independence necessary for the proper implementation of these functions with the Parliament, including the procedure for the appointment of the head of the newly created institution. The functions were “transferred” to the Anti-Corruption Bureau in such a way that there had been no substantial discussion on the topic within the framework of a Parliamentary session. Moreover, the explanatory note of the bill itself clarified that these functions would be given to the Bureau only in a “technical” sense.
In addition, two critically important problems remain unresolved. The first of these is the fact that the Bureau has not been granted an investigative mandate. The second problem is related to the independence and impartiality of the Anti-Corruption Bureau and public trust towards it (the same challenges are discussed by the Venice Commission in its report when evaluating this reform). The Georgian Parliament entrusted the appointment of the head of the Anti-Corruption Bureau to the executive branch (the Prime Minister) and thereby established a flawed system in terms of accountability. The Anti-Corruption Bureau created in this way does not have sufficient institutional independence and the authority to oppose and address (investigate) high-level corruption cases in the country. We believe that the Georgian Parliament, despite calls from the civil sector, in order to fulfill the recommendation from the European Commission to create an (separate) investigative body specialized in anti-corruption activities, did not demonstrate sufficient political will and only fulfilled this recommendation on the level of a formality. Due to these circumstances, the European Commission did not consider this recommendation to be fulfilled, and when granting the EU candidate status to Georgia in December 2023, the second package of recommendations issued to Georgia for the further progression of integration with the EU once again raised the issue of guaranteeing the independence of the Anti-Corruption Bureau.
Under current circumstances, the State Security Service is responsible for investigating anti-corruption cases in a general manner. In order to address the existing challenges in the country in terms of corruption, especially high-level corruption, it is crucial for this function to be removed from the Security Service and for it to be transferred to the Anti-Corruption Bureau. Granting the Anti-Corruption Bureau investigative functions will by itself create the need for increasing its independence, accountability, and level of trust. Guaranteeing the above-mentioned is impossible without amplifying the role of the Parliament in both appointing and dismissing the head of the Bureau. Specifically, the rules for appointing the head of the Anti-Corruption Bureau will need to be amended in a way that the head of this institution will need to have the trust of not only the parliamentary majority, but the opposition as well, which will in turn define the Parliament as the locus for the accountability of the Bureau.