ეროვნული გმირის წოდება 1923 წელს დახვრეტილი სამხედრო ცენტრის წევრებისთვის
2023 წლის 26 მაისს, საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი გამოვიდა ინიციატივით, 1923 წელს “საქართველოს სამხედრო ცენტრის” დახვრეტილ წევრებს მიენიჭოთ საქართველოს ეროვნული გმირის წოდება.
საქართველოს ეროვნული გმირის წოდება და ორდენი დაწესდა 2004 წლის 24 ივნისს და დღემდე მინიჭებული აქვს 24 ადამიანს. პრეზიდენტის ინიციატივით, ამ რიცხვს კიდევ 15 ადამიანი დაემატება სამხედრო ცენტრიდან.
2016 წელს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ინიციატივითა და მერიის შესაბამისი სამსახურების დახმარებით „სამხედრო ცენტრის“ წევრთა გმირობის უკვდავსაყოფად ქ. თბილისში განთავსდა მემორიალური დაფები მათი საცხოვრებელი მისამართების მიხედვით.
IDFI მიიჩნევს, რომ აღნიშნული ინიციატივა არის დროული და მნიშვნელოვანი გზა იმისათვის, რომ სათანადო პატივი მივაგოთ ქვეყნის თავგანწირულ გმირებს, ბოლშევიკური რუსეთის მიერ დახვრეტილ „საქართველოს სამხედრო ცენტრის“ წევრთა ხსოვნას.
ამავდროულად, უნდა აღინიშნოს, რომ საჭიროა საბჭოთა წარსულის გააზრების კუთხით უფრო ფართო გამოწვევებთან გამკლავება. საბჭოთა სახელმწიფოს განდიდება და სტალინის კულტის დაბრუნება პუტინის რუსეთის ერთ-ერთი ინსტრუმენტია წარმოებულ ჰიბრიდულ ბრძოლაში. დეზინფორმაციისა და პროპაგანდის კამპანიების ერთ-ერთი გზაგამტარი საქართველოში სწორედ ზემოაღნიშნული მეთოდებია.
აღსანიშნავია, რომ რეპრესირებულ პირთა ხსოვნასთან მიმართებით არაერთ პრობლემას ვაწყდებით საქართველოში, მათ შორისაა:
- 7 ლარიანი საყოფაცხოვრებო სუბსიდია პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლად აღიარებული პირებისთვის;
- ბათუმში აღმოჩენილი პირველი მასობრივი სამარხის გარშემო ინტერესის ნაკლებობა;
- მეხსიერების პოლიტიკის არარსებობა საჯარო სივრცეებში, სკოლის სახელმძღვანელოებში და ა.შ.
ეს ის პრობლემებია, რომლებზეც IDFI მუდმივად საუბრობს და ადვოკატირების კამპანიებს ახორციელებს, თუმცა ქმედითი ღონისძიებები საქართველოს ხელისუფლებას ამ მხრივ არ გაუტარებია.

On May 26, 2023, the President of Georgia, Salome Zurabishvili, announced the initiative to award the title of National Hero of Georgia to the members of the "Military Center of Georgia" who were shot in 1923.
The title and order of the National Hero of Georgia were established on June 24, 2004, and have been awarded to 24 people. At the president's initiative, 15 more people from the military center will be added to this number.
IDFI believes that this initiative is a timely and important way to properly respect the self-sacrificing heroes of the country and to honor the memory of the members of the "Military Center of Georgia" who were shot by Bolshevik Russia.
However, it should be noted that there is a need to address broader challenges in understanding the Soviet past. The glorification of the Soviet state and the revival of the cult of Stalin are tools employed by Putin's Russia in a manufactured hybrid struggle. These methods are also used in disinformation and propaganda campaigns in Georgia.
It should be highlighted that Georgia faces various problems concerning the memory of repressed individuals, including:
- The provision of a 7 GEL household subsidy for persons recognized as victims of political repression.
- Lack of interest in the first mass grave discovered in Batumi.
- Absence of a memory policy in public spaces, school textbooks, etc.
These are the issues that IDFI consistently addresses and conducts advocacy campaigns for, although the Georgian authorities have not taken effective measures in this regard.