კორუფციასთან მებრძოლთა საგანმანათლებლო პროგრამის მეორე წლის შედეგები
2021 წლის ივლისში კორუფციასთან მებრძოლთა საგანმანათლებლო სასერტიფიკატო პროგრამის მეორე სასწავლო წელი დასრულდა. პროგრამა მიმდინარეობდა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეცნიერებთა და ხელოვნების ფაკულტეტის საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამების ბაზაზე. პროგრამის ფარგლებში შეთავაზებული იყო ორი სასწავლო კურსი ბაკალავრიატის, ხოლო ორი სასწავლო კურსი მაგისტრატურის საფეხურზე სტუდენტებისა და კონკურსის წესით შერჩეული სხვა უნივერსიტეტის სტუდენტებისათვის, საჯარო და კერძო უწყებებისა და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებისათვის.
პროგრამის პირველი სასწავლო წლის განმავლობაში, უფრო მეტი ფოკუსირება იყო პროფესიულ მოდულებზე, კერძოდ, პროგრამის მსმენელებისათვის შეთავაზებული იყო რვა პროფესიული მოდული. თუმცა მეორე სასწავლო წელს კორუფციასთან მებრძოლთა საგანმანათლებლო პროგრამის პროფესიული მოდულები გარდაიქმნა და შემუშავდა სულ ოთხი სასწავლო კურსი, რომელიც ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეცნიერებათა და ხელოვნების  ფაკულტეტის აკადემიური კურიკულუმის ნაწილი გახდა. სასწავლო კურსების წარმატებით გავლის შედეგად, სერტიფიკატებთან ერთად, ილიას უნივერსიტეტის სტუდენტებს, კრედიტების (ECTS) მიღებაც შეუძლიათ. კორუფციასთან ბრძოლის პროგრამის განახლებული ფორმატი ორი საბაკალავრო და ორი სამაგისტრო აკადემიური სასწავლო კურსისგან შედგება. კერძოდ, საბაკალავრო პროგრამაზე პოლიტიკის მეცნიერების მიმართულებით შეთავაზებულია შემდეგი საგნები: „კარგი მმართველობა და კორუფცია“ და „პოლიტიკა და კორუფცია“, ხოლო საჯარო პოლიტიკის ადმინისტრირების სამაგისტრო პროგრამის ფარგლებში შეთავაზებულია - ,,ანტიკორუფციული პოლიტიკის მართვა საჯარო და კერძო დაწესებულებებში“, და ,,კორუფციასთან ბრძოლა - საერთაშორისო აქტორები, ანტიკორუფციული პლატფორმები’’.
მეორე სასწავლო წლის დასაწყისში, კონკურსის საფუძველზე, შერჩეულ იქნა 20 მონაწილე საბაკალავრო კურსებისათვის. პროგრამის ფარგლებში შეთავაზებული საგნები, ასევე, აირჩიეს ილიას უნივერსიტეტის სტუდენტებმაც. კერძოდ, საბაკალავრო პროგრამაზე შეთავაზებული საგნები აირჩია ილიას უნივერსიტეტის ბაკალავრიატის საფეხურის 42-მა სტუდენტმა. აღნიშნული სტუდენტების რაოდენობიდან 33-მა სტუდენტმა დაასრულა ბაკალავრიატზე კორუფციასთან მებრძოლთა პროგრამის მიერ შეთავაზებული მინიმუმ ერთი საგანი მაინც. ხოლო ილიას უნივერსიტეტის ორმა სტუდენტმა გაიარა ორივე შეთავაზებული სასწავლო კურსი. კონკურსის წესით არჩეული 20 მონაწილედან ორივე საგანი წარმატებით გაიარა შვიდმა მონაწილემ.
სამაგისტრო სასწავლო კურსების გასავლელად კონკურსის წესით შეირჩა 24 მონაწილე. პროგრამის ფარგლებში შეთავაზებული საგნები, ასევე, აირჩიეს ილიას უნივერსიტეტის სტუდენტებმაც. კერძოდ, კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის საგნები სულ აირჩია მაგისტრატურის საფეხურის 16-მა სტუდენტმა, რომელთაგან 14-მა სტუდენტმა გაიარა მინიმუმ ერთი საგანი მაინც. აქედან ერთმა სტუდენტმა გაიარა ორივე საგანი. კონკურსის წესით არჩეული მონაწილეებიდან 9 მსმენელმა წარმატებით გაიარა ორივე სასწავლო კურსი.
შესაბამისად, საბაკალავრო და სამაგისტრო კურსების გათვალისწინებით, პროგრამის 19-მა მონაწილემ (როგორც კონკურსის წესით არჩეულმა, ასევე, ილიას უნივერსიტეტის სტუდენტებმა) სრულად გაიარა კორფუციასთან მებრძოლთა სასერტიფიკატო პროგრამა. აღნიშნული 19-დან, 13 მონაწილე არის ქალი. პროგრამის მონაწილეებს გადაეცემათ სასერტიფიკატო პროგრამის წარმატებით დასრულების სერტიფიკატები.
დამატებით უნდა აღინიშნოს, რომ საბაკალავრო და სამაგისტრო კურსების გათვალისწინებით, პროგრამაში მონაწილეობას იღებდა 102 მსმენელი (როგორც კონკურსის წესით არჩეული კანდიდატები, ასევე, ილიას უნივერსიტეტის სტუდენტები), რომელთაგან 46-მა გაიარა პროგრამის მინიმუმ ერთი საგანი მაინც.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI)ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით 2021 წლის შემოდგომის სემესტრიდან განაახლებს კორფუციასთან მებრძოლთა საგანმანათლებლო პროგრამის ფარგლებში შემუშავებულ აკადემიურ კურსებზე მსმენელების მიღებას. პროგრამის ფინანსური მხარდამჭერია ღია საზოგადოების მხარდაჭერის ფონდი, რომელიც ხელს უწყობს კორუფციასთან საბრძოლველად მდგრადი ადამიანური რესურსების განვითარებას.

The Summary of the Results of the Second Year of the Educational Certification Program in Fighting Corruption
News | FIGHTING CORRUPTION | Article 2 August 2021
In 2021, the second academic year of the Educational Certification Program in Fighting Corruption has finished. The Program was implemented as part of the Bachelor’s and Master’s Degree Programs at the Faculty of Arts and Sciences of the Ilia State University. Within the scopes of the Certification Program two academic courses were offered on the Bachelor’s Degree, and two academic courses were offered on the Master’s Degree for students and the program participants who were selected via competition from other universities, different public, non-governmental and private sectors.
The first year of the Program was more focused on the professional modules, particularly, eight professional modules were offered to the program participants. During the second academic year, the professional modules of the Educational Certification Program were transformed into four academic courses which became part of the academic curriculum of Faculty of Arts and Sciences of the Ilia State University. Upon successful completion of the academic courses, students of Ilia State University can receive certificates together with credits (ECTS). The updated format of the Certification Program in Fighting Corruption consists of two Bachelor’s and two Master’s degree academic courses. In particular, the Bachelor’s degree courses- Good Governance and Corruption, and Politics and Corruption - are offered as the part of the Political Science direction, and the Master’s degree courses - Anti-Corruption Policy Management in Public and Private Institutions, and Fight Against Corruption - International Actors, Anti-corruption Platforms - are part of the Public Administration direction.
In the beginning of the second academic year, 20 participants were selected for the Bachelor’s degree courses via competition. Bachelor’s degree students of Ilia State University also selected the courses offered within the scopes of the Program. Particularly, 42 students selected the Bachelor’s degree courses of the Program. Out of the 42 students, 33 students completed at least one academic course of the Educational Certification Program. Two students of Ilia State University completed both academic courses. Seven out of 20 participants selected via competition successfully passed both academic courses.
24 participants were selected via competition for the Master’s degree academic courses of the Program.  Master’s degree students of Ilia State University also selected the courses offered within the scopes of the Program. Particularly, 16 students selected the Master’s degree courses of the Educational Certification Program. Out of 16 students, 14 students completed at least one academic course of the Program. Nine out of 24 participants successfully completed both academic courses.
Therefore, considering the Bachelor’s and Master’s degree programs, 19 participants (including the individuals selected via competition, and Ilia State University students) fully completed the Educational Certification Program in Fighting Corruption. Out of 19 participants, 13 are female. The program participants will be awarded with graduation certificates.
Additionally, it should be highlighted that 102 participants were involved in Bachelor’s and Master’s Degree courses of the Program (including the individuals selected via competition, and Ilia State University students), and 46 participants completed at least one academic course of the Program.
Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) in cooperation with Ilia State University will resume accepting participants for the Educational Certification Program in Fighting Corruption from the fall semester of 2021. The program is financially supported by the Open Society Foundations which promotes the development of sustainable human resources for fighting against corruption.