უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა კანდიდატების შერჩევა თვითნებურად და უსამართლოდ მიმდინარეობს
2021 წლის 17 ივნისს, იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის თანამდებობაზე ასარჩევად საქართველოს პარლამენტისთვის წარსადგენი კანდიდატების კენჭისყრა გაიმართა და შედეგად 9 კანდიდატი შეირჩა.[1] კანდიდატების შერჩევის მიზნით საბჭოში მიმდინარე პროცესი არსებითად პრობლემური იყო, რადგან საბჭოს წევრების შეფასებები აჩენდა არათანმიმდევრულობის, კანდიდატების მიმართ უთანასწორო დამოკიდებულების და შაბლონურობის შთაბეჭდილებას.
მართლმსაჯულების სისტემაში არსებული გავლენებისა და კორპორატივიზმის შესახებ წლებია აქტიურად საუბრობენ როგორც ადგილობრივი, ასევე საერთაშორისო აქტორები და დარგის სპეციალისტები. კლანური ძალაუფლების და სასამართლო სისტემის მანკიერი მართვის მთავარი ღერძი იუსტიციის უმაღლეს საბჭოშია მოქცეული, რომლის გავლითაც წარიმართება ყველა მნიშვნელოვანი პროცესი სასამართლოში. სისტემაში არსებული მძიმე პრობლემები პირდაპირ აისახება საზოგადოებრივ ნდობაზე. ბოლო წლების გამოკითხვები აჩვენებს სასამართლო ხელისუფლებისადმი საზოგადოების დიდი ნაწილის მკვეთრ გაუცხოებას და ნდობის აშკარა კრიზისს.[2]
მრავალი წელია, იუსტიციის უმაღლესი საბჭო, ისევე როგორც საერთო სასამართლოების თვითმმართველობის ორგანო, ამგვარი საზოგადოებრივი განწყობებისა და კრიტიკის პირობებში ახორციელებს საქმიანობას. შედეგად, მათ მიერ მიღებული გადაწყვეტილებები მუდმივად წარმოშობს კითხვის ნიშნებს სამართლიანობის, მიუკერძოებლობისა და გავლენებისგან თავისუფლების კუთხით. ამ ფონზე, გასაკვირი არ არის, რომ რეფორმის რამდენიმე ტალღისა და მუდმივი საკანონმდებლო/ინსტიტუციური ცვლილებების მიუხედავად, სასამართლომ ვერ მოახერხა, საზოგადოების მხრიდან აღქმული ყოფილიყო რეალურად დამოუკიდებელ და სამართლიან ინსტიტუციად.
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შერჩევის პროცესიც ამგვარ მოცემულობაში წარიმართა. საბჭოს არსებული შემადგენლობისადმი ფუნდამენტური კრიტიკისა და სასამართლო სისტემის მიმართ უნდობლობის პირობებში, მოსამართლეთა შერჩევის პროცესი აღიქმებოდა კლანური ძალაუფლების განმტკიცებისა და არსებული პრობლემების გაღრმავების მორიგ ეტაპად. სასამართლო სისტემის მმართველობისა და ადმინისტრირების მიმართ არსებული ამ დონის საზოგადოებრივი კრიტიკის პირობებში, მიმდინარე პროცესი ლეგიტიმაციის ცხადი კრიზისით ხასიათდება.
აღსანიშნავია, რომ ეს საკითხი კიდევ უფრო გაამძაფრა იმ ფაქტმა, რომ ხელისუფლებამ არ გაითვალისწინა ვენეციის კომისიის 28 აპრილის რეკომენდაცია. ვენეციის კომისია, რეფორმების საჭიროების გათვალისწინებითა და კანდიდატების თანასწორობის უზრუნველსაყოფად, საქართველოს ხელისუფლებას მოსამართლეთა კონკურსის ხელახლა გამოცხადებას სთავაზობდა.[3] ამის მიუხედავად, კანდიდატების შერჩევის პროცესი გაგრძელდა და იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ 1 ივნისს გამოაქვეყნა კონკურსში მონაწილე პირების ინდივიდუალური შეფასებები, ხოლო 17 ივნისის გადაწყვეტილებით, პარლამენტს წარუდგინა საუკეთესო შეფასების მქონე 9 კანდიდატი. კონკურსის მონაწილეების შეფასებების ანალიზი არაერთი მიმართულებით აჩვენებს ხარვეზებს და ეჭვქვეშ აყენებს ზოგადად კონკურსის სამართლიანობასა და სანდოობას:
შეფასებების შაბლონურობა
საბჭოს წევრები უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა კანდიდატებს კეთილსინდისიერებისა და კომპეტენტურობის ნიშნით, ინდივიდუალურად აფასებენ. დასაბუთებაში მინიჭებული ქულების მიხედვით საუკეთესო კანდიდატები ავტომატურად გადადიან მომდევნო ეტაპზე. აღსანიშნავია, რომ ეს პოზიტიურ საკანონმდებლო სიახლეს წარმოადგენდა, თუმცა უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შერჩევის პროცესმა აჩვენა, რომ საბჭოს არსებულ შემადგენლობას არ აქვს ნება, დასაბუთების კომპონენტი არსებითად სამართლიანი და გამჭვირვალე პროცესის ინსტრუმენტად აქციოს.
მოსამართლეთა შერჩევის პროცესში კანდიდატების კვალიფიკაციის შეფასება, იშვიათი გამონაკლისების გარდა, მთლიანად ეფუძნებოდა შაბლონურ მიდგომებს. საბჭოს წევრები უმეტესად იყენებდნენ მზა ტერმინოლოგიასა და ფრაზებს, რათა კანდიდატისთვის მინიჭებული მაღალი ან დაბალი ქულები გაემართლებინათ. შესაბამისად, დასაბუთებების ხარისხი და მოცულობა იყო მწირი, არ ეფუძნებოდა კანდიდატების კვალიფიკაციის, გასაუბრების დროს გამოვლენილი ძლიერი და სუსტი მხარეების და მათი პიროვნული მახასიათებლების სიღრმისეულ და კონკრეტიზებულ გამოკვლევას. ამ დასკვნას დამატებით ამყარებს ის ფაქტი, რომ რიგ შემთხვევებში სხვადასხვა შემფასებლების კომენტარები კანდიდატების მიმართ იყო იდენტური ან მსგავსად ფორმულირებული.
შაბლონური იყო კეთილსინდისიერების კომპონენტის შეფასების ნაწილებიც. იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს სხვადასხვა წევრის შეფასებებში გაბნეულად არის ფაქტობრივი ინფორმაციები კანდიდატების შესახებ, როგორიცაა, მაგალითად, პოლიტიკური საქმიანობის განხორციელება, დისციპლინური დევნა, ბიზნეს საქმიანობა, მედიაში მათ შესახებ არსებული ინფორმაციები სხვადასხვა საქმეებთან კავშირში, სისხლისსამართლებრივი დევნის შემთხვევები და სხვა. თუმცა, ასეთი ინფორმაციების შეფასება, გამონაკლისი შემთხვევების გარდა (სადაც ეს უმთავრესად შაბლონურ და ზედაპირულ ხასიათს ატარებს), არ ხდება.
შეფასებების უკიდურესმა შაბლონურობამ ორი პრობლემა გამოამჟღავნა: 1) ის გამოკვეთს, რომ საბჭოს წევრებმა დასაბუთების მოთხოვნა ტექნიკურ შესრულებამდე დაიყვანეს და, შესაბამისად, არ გამოიჩინეს სათანადო ძალისხმევა, რათა მას შეეძინა ის დატვირთვა, რასაც რეალურად ემსახურება (დასაბუთებული, სამართლიანი, განჭვრეტადი, გამჭვირვალე და ობიექტური გადაწყვეტილების მიღების ხელშეწყობა). ამდენად, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა კანდიდატების შერჩევის პროცესს სამართლიანი მიდგომების რაიმე არსებითად ახალი სტანდარტი არ დაუმკვიდრებია; 2) ამ მიდგომამ გარე დამკვირვებლისთვის ისევ ბუნდოვანი და გაუგებარი დატოვა, რეალურად კეთილსინდისიერების და კვალიფიკაციის რა სტანდარტით ხელმძღვანელობს საბჭო. შესაბამისად, პროცესმა კიდევ უფრო გააღრმავა უნდობლობა საბჭოს არსებული შემადგენლობისა და მის მიერ მიღებული გადაწყვეტილებებისადმი. აღსანიშნავია, რომ ეს უკანასკნელი პრობლემა დამატებით გამოვლინდა დასაბუთებების არათანმიმდევრულობის ჭრილშიც.
შეფასებების არათანმიმდევრულობა
შეფასებების შაბლონურობასთან ერთად, თავს იჩენს მისი არათანმიმდევრულობის პრობლემაც. კერძოდ, როგორც გამოჩნდა, შემფასებლები ხშირად მსგავსი დასაბუთების პირობებში, არსებითად განსხვავებულ ქულებს უწერდნენ სხვადასხვა კანდიდატებს.[4] გარდა ამისა, რიგ შემთხვევებში ფაქტობრივად შეუძლებელია რაიმე მწყობრი ლოგიკის დანახვა, თუ რის მიხედვით იწერება კონკრეტულ კრიტერიუმში შესაბამისი ქულები. მაგალითისთვის, „წერით კომპონენტში“ დაწერილი მაქსიმალური და მასზე ნაკლები ქულები უმრავლესად ერთნაირ [შაბლონურ] არგუმენტაციას ეფუძნებოდა. კერძოდ, შემფასებლების მხრიდან არ იყო გამოთქმული კრიტიკული პოზიციები ან შენიშვნები, თუმცა დაწერილი ქულები მაინც არსებითად განსხვავდებოდა ერთმანეთისგან.[5] ანალოგიურად, ცხადი იყო არათანმიმდევრულობა საპროცესო ვადების დაცვის მაჩვენებლების შეფასებაში, რომელიც განსხვავებულ ქულებში აისახებოდა.[6]  როგორც წესი, შეფასებებში ასევე არ არის გამოკვეთილი კანდიდატებს შორის სამართლებრივი ცოდნისა და არგუმენტაციის იმ დონის სხვაობები, რაც მათ მიმართ არსებითად განსხვავებული ქულების დაწერას გაამართლებდა. მთლიანობაში, არაერთი შემთხვევა იყო ისეთი, როცა კრიტიკული შეფასება არც ერთ კომპონენტში დაფიქსირებული არ იყო, მაგრამ კანდიდატს შესამჩნევად დაბალი ქულები ეწერა.[7]
უნდა ითქვას, რომ ეს საკითხი მჭიდროდ არის დაკავშირებული თავად შეფასების კრიტერიუმების შინაარსთან და იმასთან, თუ როგორ უყურებენ მათ თავად შემფასებლები. მაგალითისთვის, მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს აკადემიური მიღწევებისა და პროფესიული აქტივობის კომპონენტებთან მიმართებით არსებული მიდგომები. შეფასებების გაცნობით ფაქტობრივად გაუგებარი დარჩა, კონკრეტულად რა ტიპისა და მოცულობის აკადემიური და პროფესიული მიღწევები უნდა ჩაითვალოს შესაფერისად უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატისთვის. ეს საკითხი განსაკუთრებით აქტუალურია იმ ფონზე, როცა მაგალითად, შერჩეული კანდიდატებიდან ნაწილს არც ერთი სამეცნიერო სტატია ან პუბლიკაცია არ აქვს გამოქვეყნებული.
მნიშვნელოვანია, რომ შემფასებლების მიერ კანდიდატებისთვის მინიჭებული ქულები და არგუმენტაცია იყოს თანმიმდევრული, ეფუძნებოდეს არსებითად მსგავს მეთოდოლოგიურ მიდგომებს და არ ტოვებდეს მიკერძოებულობის ან ტენდენციურობის ნიშნებს. ამ მხრივ, სამწუხაროდ, ის თუ როგორ განიმარტებოდა შეფასებისთვის აუცილებელი კრიტერიუმები და როგორ საბუთდებოდა იგი თითოეულ კანდიდატთან მიმართებით, არ იძლევა პროცესისადმი ნდობის საფუძველს. ამასთან, უნდა ითქვას ისიც, რომ შეფასებების შაბლონურობა და არათანმიმდევრულობა კანდიდატების მიმართ დისკრიმინაციისა და უთანასწორო მოპყრობის რისკებს ზრდის.
ინფორმაციის მოძიება და სანდოობა
შესწავლილი შეფასებებიდან გამოჩნდა, რომ კანდიდატის შესახებ ინფორმაციის მოძიების წყაროები არასისტემურია, საბჭოს წევრები კი ფაქტობრივად არ იჩენენ ძალისხმევას, რომ სათანადო ინფორმაციის მოკვლევით შექმნან კანდიდატის ბიოგრაფიის ამომწურავი და სრულყოფილი სურათი. გაურკვეველია, იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს მიერ ფაქტების მოძიების რა მექანიზმები გამოიყენება. მაგალითისათვის, შემფასებლები უთითებენ კანდიდატის შესახებ რესპონდენტთა (გარდა რეკომენდატორებისა) გამოკითხვაზე, თუმცა უცნობია ვინ არიან აღნიშნული პირები და რა მეთოდოლოგიით ხდება მათი გამოკითხვა. ასევე, კანდიდატების კომპეტენტურობაზე მსჯელობისას, გამოყენებულია იუსტიციის უმაღლესი სკოლის დამოუკიდებელი საბჭოს შეფასებები.[8] ამ შემთხვევაშიც არ ჩანს, რამდენად ექცევა ყურადღება, თუ როდის არის დამოუკიდებელი საბჭოს შეფასებები მომზადებული და რამდენად აქვს კანდიდატს იგივე პროფესიული გამოწვევები ან/და უპირატესობები, რაზეც მოცემულ შეფასებაშია საუბარი.
პრობლემურია ისიც, რომ შემფასებლები ეყრდნობიან მხოლოდ კანდიდატების მიერ წარმოდგენილ გადაწყვეტილებებსა თუ სამეცნიერო ნაშრომებს, რაც ცხადია ვერ შექმნის ერთიან და ნათელ სურათს კანდიდატის სამართლებრივი დასაბუთების, საქმიანობის პრინციპებისა თუ წერითი უნარების შესახებ. ეს გარემოებები კი წარმოშობს კითხვებს იმის თაობაზე, თუ რამდენად სანდო და რელევანტურ ინფორმაციას ეყრდნობიან საბჭოს წევრები კანდიდატების კეთილსინდისიერებისა და კვალიფიკაციის შემოწმებისას.
დასკვნის სახით
შეფასების სისტემა მნიშვნელოვანი ინსტრუმენტია მოსამართლეთა დანიშვნის პროცესის გამჭვირვალედ და ობიექტურად წარმართვისთვის. თუმცა, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატების შერჩევამ აჩვენა, რომ მართლმსაჯულების სისტემისადმი უნდობლობის, შიდა კორპორატიული კულტურის, მართვისა და ადმინისტრირების მანკიერი პრაქტიკების პირობებში, ის ვერ იქნება არსებითად სამართლიანი პროცესის გარანტი. მეტიც, როგორც აღმოჩნდა, მოქმედმა სისტემამ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს და მის მიერ მიღებული გადაწყვეტილებებისადმი ნდობის თვალსაზრისით რაიმე გარდამტეხი ცვლილების მოტანა ვერ შეძლო.
პროცესზე დაკვირვებამ კიდევ ერთხელ აჩვენა, რომ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოსა და მთლიანად მართლმსაჯულების სისტემაში ფუნდამენტური ცვლილებებისა და გაჯანსაღების გარეშე, სასამართლოში მიმდინარე ყველა მნიშვნელოვანი პროცესი (განსაკუთრებით კი მოსამართლეთა დანიშვნები) უნდობლობის, კორპორატივიზმისა და კლანური ძალაუფლების განმტკიცების წრეზე სიარულია. შესაბამისად, მართლმსაჯულების სისტემაში რადიკალური ცვლილებების დაწყების გარეშე, ნებისმიერი შემდგომი პროცესი ამ წრისგან თავის დაღწევის გამორიცხვას ემსახურება. იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში მოსამართლეობის კანდიდატთა კონკურსის ხარვეზიანად და უსამართლოდ წარმართვის პირობებში, აუცილებელია:
- საქართველოს პარლამენტმა კანდიდატების უზენაეს სასამართლოში განწესების თაობაზე გადაწყვეტილება მიიღოს საპარლამენტო ოპოზიციასთან პოლიტიკური კონსენსუსის საფუძველზე;
- თუკი ოპოზიციასთან კონსენსუსის მიღწევა შეუძლებელია, პარლამენტმა უარი თქვას მოსამართლეების დანიშვნაზე მანამ, სანამ არ გატარდება მართლმსაჯულების სისტემური რეფორმა.
[1] პარლამენტისთვის წარდგენილი კანდიდატები, 17 ივნისი 2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/35TqDzf; წვდომის თარიღი: 18.06.2021.
[2] The International Republican Institute (IRI), Public Opinion Survey Residents of Georgia (June-July 2020), გვ.25, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/2Skv7f2;წვდომის თარიღი: 18.06.2021.
[3] კოალიცია უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა კონკურსს ეხმიანება, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3iXkKbK; წვდომის თარიღი: 18.06.2021.
[4]მაგალითისთვის, საბჭოს წევრ ზაზა ხარებავას, კანდიდატ დავით გელაშვილის შეფასების პირველ ორ კომპონენტში (სამართლის ნორმების ცოდნა და სამართლებრივი დასაბუთების უნარი და კომპეტენცია), 5 ქულა აქვს დაკლებული. ეს იმ პირობებში, როცა მოყვანილ დასაბუთებაში რაიმე ფორმის კრიტიკა ან შენიშვნა არ არის დაფიქსირებული. ამ ფონზე, მსგავსი დასაბუთებისას, მაგალითად, რევაზ ნადარაიასა და ლაშა ქოჩიაშვილის შემთხვევებში (რომლებთან მიმართებითაც შენიშვნებიც კი უფრო მეტი იყო), ზაზა ხარებავამ ამ კომპონენტებში ჯამში მხოლოდ 2 ქულით ნაკლები დაწერა.
[5]მაგალითისთვის, საბჭოს წევრმა ვასილ მშვენიერაძემ სტანდარტული შაბლონური დასაბუთების პირობებში, კანდიდატ ლევან თევზაძეს წერით კომპონენტში მხოლოდ 1 ქულა დააკლო (19/20), მაშინ როცა არსებითად იდენტური დასაბუთების პირობებში, კანდიდატ მაია კოპალეიშვილს - 3 (17/20). აქ გასათვალისწინებელია ის ფაქტიც, რომ როგორც იკვეთება, ლევან თევზაძისგან განსხვავებით, მაია კოპალეიშვილს არაერთი სამეცნიერო სტატია/ნაშრომი აქვს გამოქვეყნებული.
[6]მაგალითისთვის, კანდიდატ ლაშა თავართქილაძის შემთხვევაში მაღალი იყო მის მიერ საპროცესო ვადების დაცვით განხილულ საქმეთა (95.5%) და უცვლელად დატოვებულ გასაჩივრებულ გადაწყვეტილებათა პროცენტული მაჩვენებლები (100%), თუმცა შესაბამისი კომპონენტის შეფასებისას საბჭოს წევრი თეა ლეონიძე უთითებს, რომ კანდიდატი ამ ვადებს „ძირითადად იცავს“ და 2 ქულას აკლებს (13/15). აღნიშნულისგან განსხვავებით, მაგალითად რევაზ ნადარაიას პროცენტული მაჩვენებლები 66.7% და 80% იყო, თუმცა, საბჭოს წევრების (ნიკოლოზ მარსაგიშვილი, თამარ ონიანი და თეა ლეონიძე) მიერ ის შეფასდა, შესაბამისად, 14, 14 და 15 ქულებით.
[7]მაგალითისთვის, საბჭოს წევრების, თამარ ღვამიჩავასა და ქეთევან ცინცაძის მიერ კანდიდატ ლავრენტი მაღლაკელიძის შეფასებაში არ იკვეთება კრიტიკული მოსაზრება ან შენიშვნა რომელიმე კომპონენტში, თუმცა, საბოლოოდ დაწერილია, შესაბამისად, 90 და 92 ქულები.
[8]საერთო სასამართლოების შესახებ ორგანული კანონის 66​3მუხლის თანახმად, იუსტიციის უმაღლესი სკოლის დამოუკიდებელი საბჭო, არის დამოუკიდებელი კოლეგიური ორგანო, რომელიც განსაზღვრავსსკოლის საქმიანობის მიმართულებებს,კოორდინაციას უწევსმათდა ზედამხედველობს აღსრულებას. მისი ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ფუნქციაა რაიონულ (საქალაქო) და სააპელაციო სასამართლოებში დასანიშნ მოსამართლეობის კანდიდატთა შეფასება.   კერძოდ, 6633  მუხლის თანახმად, დამოუკიდებელი საბჭოს შეფასება მოიცავს: (ა) თეორიული კურსის დამამთავრებელი გამოცდის შედეგების შეფასებას; (ბ) სტაჟირების გავლის შედეგების შეფასებას; (გ) სემინარული მუშაობის შედეგების შეფასებას; (დ) სკოლის დამამთავრებელი გამოცდის შედეგების შეფასებას; (ე) სტაჟირების ხელმძღვანელის შეფასებას; (ვ) სკოლის მასწავლებელთა შეფასებას; (ზ) სტაჟირების გავლისას იუსტიციის მსმენელის მიერ შედგენილი წერილობითი ანგარიშისა და შესრულებული ნაშრომის შეფასებას; (თ) იუსტიციის მსმენელის დისციპლინის შეფასებას.

The Selection of Candidates for the Supreme Court Judges is Arbitrary and Unfair
On June 17, 2021, the High Council of Justice held a ballot for the Supreme Court candidates to be nominated to the Parliament. As a result, nine candidates were selected.[1] The process of selecting candidates in the Council was largely problematic as the assessments made by the members gave an impression of inconsistency, unequal treatment of candidates, and a pro forma approach.
For years, local and international actors, as well as field experts have been actively talking about influences and cronyism in the justice system. The High Council of Justice, a conduit of all important processes in the court system, is the main axis of the Clan’s power and wrongful management. Severe problems in the system directly affect public trust. Recent polls show sharp alienation of the society from the judiciary and an apparent crisis of trust.[2]
For many years, the High Council of Justice, as well as the self-governing body of the common courts, has been operating in the face of such public sentiment and criticism. As a result, fairness, impartiality, and independence of their decisions are constantly questioned. In this context, it is not surprising that despite several waves of reform and constant legislative/institutional change, the judiciary has failed to be perceived by the public as a truly independent and just institution.
The process of selecting judges of the Supreme Court was also conducted in this environment. Amid fundamental criticisms of the current composition of the Council and distrust towards the judiciary, the process of judicial selection was seen as another step in strengthening the Clan's power and deepening existing problems. In the face of the current level of public criticism of the management of the court system, the ongoing process has entered a crisis of legitimacy.
It should be noted that this issue was exacerbated by the fact that the High Council of Justice did not consider the Venice Commission’s recommendation released on the 28th of April. The Venice Commission has proposed to the Georgian authorities to re-announce the competition for judges, taking into account the need for reforms and ensuring equality of candidates.[3] Nevertheless, the process of selecting candidates continued and the High Council of Justice published individual evaluations on June 1, and by the June 17 decision, nominated the top nine candidates to the Parliament. The analysis of the contestants’ evaluations reveals shortcomings in a number of areas and raises questions regarding the general fairness and credibility of the competition:
Pro forma assessments:
The members of the Council evaluate Supreme Court judicial candidates individually, based on their integrity and competence. The candidates with top scores automatically advance to the next stage. It should be noted that the introduction of this rule was a positive development in the legislation, though the process of selecting the Supreme Court judges demonstrated that the current composition of the Council does not have the will to assess candidates fairly and transparently.
The evaluations of candidates' qualifications, with rare exceptions, were entirely duplicative. Council members mostly applied ready-to-use terminology and phrases to justify high or low scores assigned to a candidate. Consequently, the reasoning sections were short and poorly written. They were not based on an in-depth and detailed examination of candidates' qualifications, strengths, weaknesses, and personal characteristics revealed during interviews. This conclusion is further supported by the fact that in some cases the assessments of candidates by different evaluators were identical or similarly formulated.
The assessments of candidates’ integrity were also pro forma. The evaluations by different members of the High Council of Justice include scattered factual information about candidates, such as information on their political activities, disciplinary proceedings, business activities, media appearances in connection with different cases, criminal charges etc. However, these facts are rarely evaluated and even then, the evaluations are duplicative and superficial.
The duplicativenature of evaluations revealed two problems: 1) it showed that the Council members reduced the requirement to provide reasoning to a technical task and therefore did not make an effort to give it the meaning it actually has -- promotion of reasoned, fair, foreseeable and objective decision-making. Thus, the process of selecting Supreme Court judicial candidates has not established any substantially new standard of fairness. 2) This approach also did not explain the standards of integrity and qualifications guiding the Council to outside observers. Consequently, the process has further deepened the distrust in the current composition of the Council and decisions taken by the members. These problems also became apparent in the inconsistency of reasoning provided by the evaluators.
Inconsistency of Reasoning
The assessments are not only pro forma, but also inconsistent. In particular, the Council members often assigned substantially different scores to different candidates despite providing similar reasoning.[4] In addition, in some cases, it is impossible to see any logic in how scores are awarded for particular criteria. For example, both maximum and lower scores assigned in the “Writing Component” were supported by identical arguments. In particular, no critical remarks were made by the evaluators, although the scores were significantly different from each other.[5]
Similarly, there was a clear inconsistency in the assessment of the candidates’ compliance with procedural time limits in their professional work, which was reflected in different scores.[6] Generally, the assessments also do not reveal differences in the level of candidates’ legal knowledge and argumentation skills, which eventually would justify considerably different scores assigned to them. Overall, there were a number of cases where no critical remarks were made in any of the components, but significantly lower scores were assigned to a candidate.[7]
It should be mentioned that this issue is closely related to the content of the evaluation criteria and how the evaluators themselves view them. For example, it is unclear how evaluators approach to the components of academic achievements and professional activity. After reviewing the evaluations, it remained unclear exactly what type and degree of academic and professional achievement should be considered appropriate for a Supreme Court judge candidate. This issue is especially relevant given that, for example, some of the selected candidates have not published a single scientific article or publication.
It is important that the scores and reasoning given to candidates by evaluators are consistent, based on substantially similar methodological approaches, and show no signs of bias. In this regard, unfortunately, the way the evaluation criteria were interpreted and justified in relation to each candidate does not provide a basis for trust in the process. At the same time, it should be noted that the duplicative nature and inconsistency of assessments increase risks of discrimination and unequal treatment of candidates.
Information retrieval and reliability
The evaluations revealed the information on candidates are not retrieved from similar sources, and the members of the Council do not make an effort to create a comprehensive and complete picture of the candidate's biography by researching the relevant information. It is unclear what fact-finding mechanisms are used by the High Council of Justice. For example, evaluators refer to respondents (other than recommenders), who were interviewed to receive information about a candidate, although it is unknown who these individuals are and what methodology is used when interviewing them. Also, when evaluating the competence of the candidates, the assessments of the Independent Board of the High School of Justice are used.[8] In this case, too, it is not clear how much attention is paid to when the Independent Board evaluations are prepared and to what extent the candidate has the same professional challenges and/or advantages that are discussed in the evaluation.
It is also problematic that evaluators rely only on the decisions or scientific papers submitted by candidates. This information is obviously insufficient to draw conclusions on candidates’ legal reasoning and writing skills, and professional principles. These circumstances raise questions regarding credibility and relevance of information the Council members rely on when assessing the integrity and qualifications of the candidates.
The assessment system is an important tool for a transparent and objective judicial appointment process. However, the selection of Supreme Court candidates has demonstrated that it cannot ensure a substantively fair process, under the conditions of mistrust towards the justice system, internal corporate culture, and wrongful management and administration practices. The introduction of an assessment system has failed to create a turning point in building trust in the High Council of Justice and its decisions.
The observation of the process has once again revealed that without fundamental changes in the High Council of Justice and the judiciary as a whole, all important processes (especially the appointment of judges) go through the same circles of mistrust, cronyism, and clan-based power. Consequently, without initiating radical changes in the justice system, any further process will fail to provide an escape from this circle. As the competition for the judicial candidates in the High Council of Justice is carried out in a flawed and unfair manner, it is necessary that:
- the Parliament of Georgia appoints the candidates to the Supreme Court based on a political consensus with the parliamentary opposition.
- If a consensus with the opposition is not achieved, the Parliament refuses to appoint judges until a systemic justice reform is executed.
[1] Candidates for Parliament, June 17, 2021, available at: https://bit.ly/35TqDzf; Date of access: 18.06.2021.
[2]The International Republican Institute (IRI), Public Opinion Survey Residents of Georgia (June-July 2020), pp.25, available at: https://bit.ly/2Skv7f2; Date of access: 18.06.2021.
[3]The Coalition Reacts to the Competition of Supreme Court Judicial Candidates. Available at: https://bit.ly/3cXdDwj
[4] For example, Zaza Kharebava, a member of the Council, gave five points less than the maximum score to the candidate Davit Gelashvili in the first two components (knowledge of legal norms and ability and competence in legal justification) without providing any criticism or negative remarks in the comments section. Comparably, in cases of Revaz Nadaraia and Lasha Kochiashvili (whose evaluations included more negative comments), Zaza Kharebava deducted only 2 points for the mentioned criteria.
[5] For example, Council member Vasil Mshvenieradze deducted only one point from the maximum score (19/20) while evaluating the candidate Levan Tevzadze’s writing. He gave three points less than maximum score (17/20) to Maia Kopaleishvili, while his reasonings in both cases were almost identical. It should be noted that, unlike Levan Tevzadze, Maia Kopaleishvili is an author of a number of scientific articles / papers.
[6] For example, in the case of candidate Lasha Tavartkiladze, the percentage of cases handled in compliance with the procedural time limits was high (95.5%), as well as the percentage of appealed decisions left unchanged (100%); however, while evaluating the candidate’s compliance with this criterion, the Council member Tea Leonidze indicated that the candidate is "mostly" meeting time limits and deducts 2 points from a maximum score (13/15). In contrast, for example, in the case Revaz Nadaraia the percentages were 66.7% and 80%, nevertheless, he was rated by the members of the Council (Nikoloz Marsagishvili, Tamar Oniani and Tea Leonidze) with 14, 14 and 15 points, respectively.
[7] For example, Tamar Ghvamichava and Ketevan Tsintsadze make no critical remarks in the evaluations of the candidate Lavrenti Maghlakelidze. However, the candidate was given 90 and 92 points, respectively.
[8] According to Article 663 of the Organic Law on Common Courts, the Independent Board of the High School of Justice is an independent collegial body that defines, coordinates, and oversees the School’s activities. One of its most important functions is to evaluate candidates to be appointed to district (city) and appellate courts. In particular, under Article 6633, the evaluation of the Independent Board includes: (a) results of the final examination of the theoretical course; (B) evaluation of an internship; (C) evaluation of the results of practical work; (D) results of final exams; (E) evaluation made by an internship supervisor; (F) evaluations given by School lecturers; (G) evaluation of the written report and work performed during an internship; (H) a listener’s disciplinary record at the School.