გორის დრამატულ თეატრში პროექტის - „აღმოაჩინე გორი“ პრეზენტაცია გაიმართა
2023 წლის 14 თებერვალს, გორში, გიორგი ერისთავის სახელობის დრამატულ თეატრში პროექტის - „აღმოაჩინე გორი“ პრეზენტაცია გაიმართა.
პროექტმა „აღმოაჩინე გორი“ ქალაქის კულტურული იდენტობის უკეთ წარმოსაჩენად, გორში არსებული ისეთი ლოკაციები და პერსონები გააცოცხლა, რომლებიც ხაზს უსვამენ ქალაქის მნიშვნელობას ქვეყნის სოციალ-ეკონომიკურ განვითარებაში.
პროექტის ფარგლებში იდენტიფიცირებულ სხვადასხვა ისტორიულ და მივიწყებულ ლოკაციებსა და სახლ-მუზეუმებთან აღიმართა საინფორმაციო დაფები, რომლებიც ქალაქის მივიწყებულ ისტორიებს ჰყვება, შეიქმნა „იდენტობის რუკა“ და ვებგვერდი www.gorimaps.ge, სადაც რეგიონის შესახებ საინტერესო ფოტო-ვიდეო მასალასა და საარქივო დოკუმენტია ატვირთული.
ახალი მიმართულებების გაცნობის შესაძლებლობა 14 თებერვალს ისტორიკოსებს, გიდებს, მედიისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს ქალაქის ალტერნატიული ტურის ფარგლებში მიეცათ.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელის, ანტონ ვაჭარაძის განცხადებით, გორში ალტერნატიული მარშრუტების განვითარება ხელს შეუწყობს როგორც ქალაქის ტურისტული პოტენციალის, ასევე მისი შემოსავლების ზრდას.
„პროექტს ორი მიზანი აქვს: პირველი, ვაჩვენოთ ტურისტებს, რომ გორს ძალიან ბევრი აქვს მოსაყოლი და, მეორე, ამ გზით გავზარდოთ გორის ტურისტული პოტენციალი, როგორც შიდა, ასევე უცხოელი ვიზიტორებისთვის” - აცხადებს ის.
ტურის ფარგლებში, სტუმრებს გადაეცათ ქალაქის განახლებული რუკა, რომელზეც ყველა ახალი ლოკაციაა დატანილი. ქალაქზე ალტერნატიული ისტორიების მოძიება კი შესაძლებელია ვებგვერდზე: www.gorimaps.ge.
პროექტი „აღმოაჩინე გორი“ ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) პარტნიორ ორგანიზაციებთან ერთად, USAID-ისა და Zinc Network-ის ფინანსური მხარდაჭერით განახორციელა.
პროექტი, ინფორმაციის სანდოობის პროგრამის ფარგლებში, ფინანსურად უზრუნველყო USAID-მა, ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით.

The project presentation, titled
The project presentation, titled "Discover Gori," took place on February 14, 2023, at the Giorgi Eristavi Drama Theater in Gori.
To better represent the cultural identity of the city, the "Discover Gori" project brought to life key locations and individuals in Gori that highlight the city's significance in the socio-economic development of the country.
As part of the project, information boards were erected at various historical locations and house museums that had been forgotten. These boards share the forgotten stories of the city. Additionally, an "identity map" and a website www.gorimaps.ge were created to share interesting photo and video materials, as well as archival documents about the region.
On February 14, historians, guides, representatives of the media, and international organizations had the opportunity to discover new destinations through an alternative city tour as part of the project.
Anton Vacharadze, Head of the Memory and Disinformation Research Department at the Freedom of Information Development Institute (IDFI), believes that developing alternative routes in Gori will boost the city's tourism potential and increase its income.
"The project has two goals," he said. "The first is to showcase to tourists the rich history and culture of Gori. The second goal is to enhance the tourism potential of Gori for both domestic and foreign visitors."
During the tour, guests were provided with an updated map of the city, which included all the new locations. Additional alternative stories about the city can be found on the website www.gorimaps.ge.
The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), in collaboration with partner organizations, implemented the "Discover Gori" project, with financial support from USAID and Zinc Network.
The project received financial support from USAID as part of the Information Integrity Program, which is supported by the American people.