აჭარის უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის 2020-2021 წლების სამოქმედო გეგმა დამტკიცდა
14 აგვისტოს აჭარის უმაღლესი საბჭოს ბიურომ უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის 2020-2021 წლების პირველი სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა.
სამოქმედო გეგმის შემუშავებაში აქტიურად იყვნენ ჩართული აჭარის უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის საბჭოს წევრები, უმაღლესი საბჭოს აპარატი და ღია მმართველობის საბჭოსთან არსებული საკონსულტაციო ჯგუფი. სამოქმედო გეგმა მიზნად ისახავს უმაღლეს საბჭოში სამოქალაქო ჩართულობისა და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაზრდას, ანგარიშვალდებულების გაძლიერებას და ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების დანერგვას.
სამოქმედო გეგმაში შესული 15 ვალდებულება მოიცავს მოქალაქეთა ჩართულობის ცენტრის შექმნას, კანონპროექტების განხილვაში მოქალაქეთა ჩართულობის გაზრდას, სხდომების ლაივ ტრანსლირებას, უმაღლესი საბჭოს ვებგვერდისა და უმაღლესი საბჭოს შენობის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა მოთხოვნებისადმი ადაპტირების კონცეფციის შემუშავებას, საჯარო ინფორმაციის დამუშავებად ფორმატში გამოქვეყნებას, საბჭოსა და კომიტეტების ყოველწლიური გეგმებისა და ანგარიშების შემუშავებასა და წარდგენას საზოგადოებისათვის, უმაღლესი საბჭოს ვებგვერდის მეშვეობით საბჭოს შენობაში შესვლის, სხდომებზე დასწრებისა და საშვის გაცემის ელექტრონული სისტემის, ასევე, ელექტრონული და წერილობითი პეტიციის სისტემის დანერგვას, და სხვა ისეთ საკითხებს, რომლებიც უმაღლესი საბჭოს საქმიანობაში სამოქალაქო ჩართულობისა და საჯარო მომსახურების გაუმჯობესებას შეუწყობს ხელს. აღნიშნული ვალდებულებები სამოქმედო გეგმაში გაწერილი ვადების შესაბამისად 2020-2021 წლებში უნდა შესრულდეს.
აჭარის უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის 2020-2021 წლების სამოქმედო გეგმა შემუშავებულია ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტის „საპარლამენტო დემოკრატიის კონსოლიდაცია საქართველოში“ ფარგლებში. პროექტი მჭიდროდ თანამშრომლობს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან (IDFI), საქართველოს პარლამენტსა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლეს საბჭოში ღია მმართველობის პრინციპების დანერგვის ხელშეწყობის მიზნით.

On August 14, the Bureau of the Supreme Council of Ajara approved the first Open Governance Action Plan for 2020-2021.
Members of the Open Governance Council of the Supreme Council of Ajara, the staff of the Supreme Council and the Consultative Group of the Open Governance Council were actively involved in the development of the Action Plan. The Action Plan aims to increase civic engagement and access to information regarding the activities of the Supreme Council, strengthen accountability, and implement innovations and new technologies.
Fifteen commitments envisaged by the Action Plan include the establishment of a Civic Engagement Center, increased citizen involvement in the public discussion of draft bills, live broadcasts of the Supreme Council sessions, development of a concept on the accessibility of the website and the building of the Supreme Council for people with disabilities. The Action Plan also covers the development of an electronic system through the website of the Supreme Council for improving the citizens’ access to the building of the Supreme Council, creation of an electronic and written petition system, and other issues that will enhance civic engagement and advance the delivery of the public service. These commitments must be executed in 2020-2021 in accordance with the deadlines set out in the Action Plan.
The Open Governance Action Plan of the Supreme Council of Ajara for 2020-2021 has been developed within the framework of the European Union (EU) and United Nations Development Program (UNDP) project "Consolidation of Parliamentary Democracy in Georgia". The project is closely cooperating with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) to promote Open Governance Principles at the Parliament of Georgia and the Supreme Council of Ajara (SCA).