Covid 19-ის გავლენა საარჩევნო პროცესებზე მსოფლიოში
დემოკრატიულ ქვეყნებში, არჩევნების გადავადებას ხშირ შემთხვევაში ხანგრძლივი და მნიშვნელოვანი შედეგები მოსდევს. განსაკუთრებული რისკის ქვეშ განვითარებადი სახელმწიფოები არიან, სადაც მსგავსი მასშტაბის პოლიტიკურ გადაწყვეტილებას თან სდევს კრიზისული სიტუაციის გამწვავების პოტენციალი. მეორე მხრივ, პანდემიის პირობებში საარჩევნო პროცესს თან ახლავს ვირუსის გავრცელების მომატებული რისკები, რაც გამოწვეულია საარჩევნო უბნებზე ხალხმრავლობით, გრძელი რიგებით, მოსახლეობის მომატებული გადაადგილებით, და ინდივიდებს შორის მომატებული კონტაქტით. ასევე, აღსანიშნავია, რომ თუკი დაფიქსირდება ამომრჩეველთა განსაკუთრებულად დაბალი აქტივობა, შესაძლებელია საბოლოო შედეგების ლეგიტიმურობა კითხვის ნიშნის ქვეშ დადგეს. ეს რისკი მოსალოდნელია, ვინაიდან ასაკოვანი და ქრონიკული დაავადებების მქონე პირები და სხვა რისკ-ჯგუფები მოერიდებიან საარჩევნო უბნებს. პანდემიასთან დაკავშირებული რისკების საფუძველზე, ამ ეტაპზე უკვე 60-მდე ქვეყანაში გადაიდო საპრეზიდენტო, საპარლამენტო ან ადგილობრივი დონის არჩევნები. თუმცა, ცალკეულ ქვეყნებში, საფრთხის მიუხედავად, არჩევნები მაინც ჩატარდა. ამ სტატიაში განვიხილავთ ორივე ტიპის მაგალითებს და მათ ფონზე წარმოვადგენთ 2020 წლის საქართველოს საპარლამენტო არჩევნების წინასწარ ანალიზს.
გადადებული არჩევნები
არჩევნების გადავადებას სამი ძირითადი საფრთხე უკავშირდება:
- მანდატი: არჩეულ თანამდებობის პირებს და პარლამენტარებს უწევთ უფლებამოსილების ვადის გადაცილება, რაც მათ მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების ლეგიტიმურობას აყენებს ეჭვქვეშ.
- დემოკრატიული უფლებები: მრავალ ქვეყანაში გამოცხადებული საგანგებო მდგომარეობა ავტორიტარული ტენდენციების მქონე პოლიტიკოსებისთვის შესაძლოა იქცეს ძალაუფლების შესანარჩუნებელ იარაღად. ამის ნათელი მაგალითია უნგრეთის პრეზიდენტი, ვიქტორ ორბანი, რომელსაც მისივე პარტიის უმრავლესობით დაკომპლექტებულმა პარლამენტმა უვადოდ მიანიჭა საგანგებო უფლებამოსილებების ვრცელი ნუსხა.
- პრეცედენტი: არჩევნების გადავადება სახელმწიფოებისთვის სახიფათო პრეცედენტს ქმნის, რომელიც სამომავლოდ შესაძლოა ბოროტად იქნეს გამოყენებული ძალაუფლების არალეგიტიმურად შენარჩუნების მიზნით.
10 მაისს დაგეგმილი პოლონეთის საპრეზიდენტო არჩევნები გადაიდო. ეს უნდა ყოფილიყო ევროპის ფარგლებში პანდემიის გამოცხადების დღიდან პირველი საპრეზიდენტო არჩევნები. მმართველ პარტიას ჰქონდა მცდელობა საფოსტო კენჭისყრით გაეგრძელებინა არჩევნების ჩატარება, მაგრამ მათ წინააღმდეგობა მიიღეს ოპოზიციური პარტიებისგან. მათი თქმით, ვერ მოხერხდებოდა საფოსტო კენჭისყრის სისტემის დროულად გამართვა და დანერგვა დემოკრატიული სტანდარტების შესაბამისად. მმართველი პარტიის კანონპროექტი მიიღო პოლონეთის საკანონმდებლო ორგანოს ქვედა პალატამ, თუმცა ჩავარდა სენატში, სადაც ხმათა უმრავლესობა ოპოზიციურ პარტიებს ეკუთვნით. პოლონეთის მთავრობა ალტერნატიულ გამოსავლად ასევე განიხილავდა მოქმედი პრეზიდენტისთვის ვადის 2 წლით გაგრძელებას, თუმცა ეს კანონპროექტიც ჩავარდა. Human Right Watch-ის შეფასებით, „პოლონეთის საპრეზიდენტო არჩევნები უნდა იყოს თავისუფალი, სამართლიანი და უსაფრთხო. პოტენციურად ხარვეზოვანი სისტემის ნაჩქარევად დანერგვა ან მოქმედი პრეზიდენტისთვის ვადის 2 წლით გახანგრძლივება ოპტიმალური გამოსავალი არ არის.“
ჩრდილოეთ კედონიამ უვადოდ გადადო 12 აპრილს ჩასატარებელი საპარლამენტო არჩევნები. გადაწყვეტილება ერთხმად იქნა მიღებული პრეზიდენტის ინიცირებულ სხდომაზე, რომელსაც საპარლამენტო პარტიების თავმჯდომარეები ესწრებოდნენ. აღსანიშნავია, რომ ეს მოხდა ქვეყანაში საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებამდე, მაშინ როცა მაკედონიაში ჯერ მხოლოდ 20-მდე დაინფიცირებული ფიქსირდებოდა.
ასევე, 21 აპრილს საპარლამენტო არჩევნების 24 ივნისამდე გადადება გადაწყვიტა სერბეთის ხელისუფლებამ. ოპოზიციის ნაწილი აქტიურად აკრიტიკებს ამ გადაწყვეტილებას. მათი თქმით, სერბეთის პრეზიდენტი (და მმართველი პარტიის თავმჯდომარე) კრიზისულ მდგომარეობას იყენებს პოლიტიკური თვითრეკლამისა და საარჩევნო კამპანიის შენიღბულად გასაგრძელებლად. პრეზიდენტი ალექსანდრ ვუჩიჩი პანდემიის წინააღმდეგ საბრძოლველ ყველა ეფექტურ ღონისძიებას საკუთარ სახელს უკავშირებს და აქტიურად აშუქებს მიკერძოებული სამაუწყებლო კომპანიების მეშვეობით. მაშინ როცა, საგანგებო მდგომარეობის გამო ყველა სხვა პარტიამ შეაჩერა საარჩევნო კამპანია. მოქმედი პრეზიდენტის რეიტინგი 44%-იდან 61%-მდე გაიზარდა, თუმცა სწრაფად უბრუნდება პირვანდელ ნიშნულს. ანალიტიკოსების თანახმად, არჩევნების თარიღით მანიპულირება მმართველ პარტიას საშუალებას აძლევს არაკეთილსინდისიერად ისარგებლოს ხანმოკლე და ხელოვნური უპირატესობით.
შეერთებულ შტატებში პანდემიის გავრცელება დემოკრატთა შიდაპარტიული არჩევნებს დაემთხვა. შედეგად, პრაიმერი გადაიდო 16 შტატში, მათ შორის ნიუ ჯერსი, კენტუკი, ჯორჯია და ლუიზიანა. მიუხედავად ამისა, ამერიკელი ექსპერტები ირწმუნებიან, რომ საპრეზიდენტო არჩევნების გადადება ფაქტიურად შეუძლებელია არსებული საკანონმდებლო ჩარჩოს  ფარგლებში. თანაც, ამის ისტორიული პრეცედენტი აქამდე არ ყოფილა: არჩევნები ჩატარებულა სამოქალაქო ომის, ესპანური გრიპის, და პირველი და მეორე მსოფლიო ომის პერიოდშიც კი.
ადგილობრივი არჩევნები 1 წლით გადაიდო დიდ ბრიტანეთშიც. ლიბერალ-დემოკრტების პარტია შეეწინააღმდეგა აღნიშნულ გადაწყვეტილებას. პარტიის თავმჯდომარემ განაცხადა, რომ „ადგილობრივი არჩევნების გადადება სწორი მიდგომაა, თუმცა ჩვენთვის გაუგებარია, რატომ გადაწყვიტა მთავრობამ ერთი წლით გადადება, როცა საარჩევნო კომისიის რჩევა შემოდგომამდე გადავადებას მოიაზრებდა“.
პანდემიის პირობებში ჩატარებული არჩევნები
სამხრეთ კორეამ პანდემიის პიკი სხვა ქვეყნებთან შედარებით უფრო ადრე გადალახა, საყოველთაო კარანტინი არ გამოცხადებულა და 11,000-მდე ინფიცირებულიდან 10,000 უკვე გამოჯანმრთელებულია. მიუხედავად ამისა, კორეის მთავრობამ მრავალი სათადარიგო ზომა მიიღო მაქსიმალურად უსაფრთხო საარჩევნო პროცესის უზრუნველსაყოფად. არჩევნების დღეს ხალხმრავლობის თავიდან არიდების მიზნით, 11 მილიონმა მოქალაქემ (რეგისტრირებულ ამომრჩეველთა 26.7%) ხმა ფოსტის ან  წინასწარი წესის მეშვეობით დააფიქსირა. მოხდა საარჩევნო უბნების პერსონალის გადამზადება და მათ დაევალათ ობიექტების რეგულარული დეზინფექცია. პერსონალი ასევე აღიჭურვა დისტანციური თერმომეტრებით, 37.5 გრადუსზე მაღალი ტემპერატურის დაფიქსირების შემთხევაში, ხდებოდა მოქალაქის მიმართვა სპეციალურად იზოლირებული საარჩევნო ჯიხურებისკენ. ამ დამატებითი ზომების აღსრულების მიზნით, საარჩევნო უბნები დაკომპლექტდა 20,000 დამატებითი თანამშრომლით. აღსანიშნავია, რომ პანდემიის მიუხედავად, დაფიქსირდა აქტივობის რეკორდული მაჩვენებელი. რეგისტრირებული ამომრჩევლების 66.7% პროცენტმა დააფიქსირა ხმა, რაც 1992 წლის არჩევნების შემდეგ ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია.
უმაღლესი საკანონმდებლო ორგანოს (ქნესეთის) არჩევნები ისრაელშიც ჩატარდა. 2019 წლის 9 აპრილს არჩეულმა შემადგენლობამ ვერ მოახერხა მთავრობის წევრების დამტკიცება, რამაც გამოიწვია ხელახალი არჩევნების ჩატარების აუცილებლობა. არჩევნები დაინიშნა 2 მარტს, როცა ისრაელში ჯერ კიდევ მხოლოდ 10 ინფიცირებული იყო დაფიქსირებული. შესაბამისად, პროცესმა შედარებით მარტივად ჩაიარა. საზღვარგარეთიდან დაბრუნებული, იზოლაციაში მყოფი 5,500-მდე მოქალაქისთვის გამოიყო სპეციალური კაბინები, სადაც დანარჩენ მოსახლეობასთან კონტაქტის მაქსიმალურად შემცირებით, მიეცათ ხმის დაფიქსირების შესაძლებლობა.
საფრანგეთში მოქმედებს ადგილობრივი არჩევნების ორტურიანი სისტემა. პირველი ტური 15 მარტს ჩატარდა. ყველა საარჩევნო უბანი მომარაგდა სადეზინფექციო ხსნარითა და საწმენდი საშუალებებით. ამომრჩევლებს დაევალათ საკუთარი კალმების მოტანა და რიგებში ერთ მეტრიანი დისტანციის დაცვა. თუმცა, უსაფრთხოების ზომების მიუხედავად, წინა არჩევნებთან შედარებით, თითქმის 20%-ით შემცირებული აქტივობა დაფიქსირდა. მეორე ტური 22 მარტს უნდა ჩატარებულიყო, თუმცა პირველი ტურის წარუმატებლობის და მომატებული რისკის საფუძველზე, 21 ივნისისთვის გადაიდო.
მსგავსი სიტუაცია განვითარდა იაპონიის ადგილობრივი არჩევნების მიმდინარეობისას. აპრილის ბოლოს, 15 პრეფექტურაში ჩატარებულ არჩევნებზე ამომრჩევლების მხოლოდ  34.1% გამოცხადდა, რის საფუძველზეც ოპოზიციამ მოითხოვა ოსაკაში და სხვა დანარჩენ პრეფექტურებში არჩევნების გადავადება. მიუხედავად არსებული საგანგებო მდგომარეობისა, მმართველი პარტია და პრემიერ-მინისტრი, შინზო აბე არჩევნებს დემოკრატიულ აუცილებლობად მიიჩნევენ და არ ემხრობიან გადადებას. საარჩევნო უბნებზე ხორციელდება ჯიხურებისა და კალმების ხშირი დეზინფექცია, ამომრჩევლები ვალდებულნი არიან მოირგონ ხელთათმანები.
2020 წლის საქართველოს საპარლამენტო არჩევნები
მმართველ პარტიასა და ოპოზიციას შორის ხანგრძლივი მოლაპარაკებების შედეგად გადაწყდა, რომ პირველად საქართველოს ისტორიაში საპარლამენტო არჩევნები 120/30-ზე განაწილებით ჩატარდება, სადაც 120 მანდატი პროპორციული, 30 კი მაჟორიტარული წესით გადანაწილდება. ეს ქვეყანაში პოლიტიკური გარემოს გამრავალფეროვნებას შეუწყობს ხელს.  არჩევნები უნდა გაიმართოს ოქტომბრის თვეში, თუმცა გასათვალისწინებელია პანდემიის მიერ გამოწვეული შესაძლო დაბრკოლებები. მაგალითად, პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა უკვე განაცხადა, რომ არჩევნები ჩატარდება საგანგებო მდგომარეობის შეწყვეტიდან 6 თვის თავზე. 22 მაისს ქვეყანაში მოიხსნა საგანგებო მდგომარეობა. თუ მოხერხდა პანდემიის გავრცელების პრევენცია, არჩევნების ოქტომბერში ჩატარება ფორმალურად შესაძლებელია. თუმცა, ვირუსის გავრცელების მეორე ტალღის საფრთხე კვლავაც არსებობს.
მნიშვნელოვანია, ხელისუფლებამ დროულად დაიწყოს დისკუსია და მუშაობა საარჩევნო პროცესის ყველა შესაძლო სცენარის მიმართ ადაპტირებაზე. განსაკუთრებით საყურადღებოა რამდენიმე კონკრეტული საკითხი:
-  წინა საარჩევნო კამპანიის ფორმატი: პანდემიის პირობებში პრობლემატურია ამომრჩევლებთან ფიზიკურად შეხვედრის ღონისძიებები და მასიური შეკრებები. მათი გარკვეულწილად ჩანაცვლება შესაძლებელია სოციალური მედიით და სხვა დისტანციური საშუალებებით. ამ შემთხვევაში სასურველია, პოლიტიკურ პარტიებს შორის არსებობდეს ერთგვაროვანი დამოკიდებულება, პირობებზე წინასწარი შეთანხმება, რათა პარტიებს მიეცეთ თანაბარი შესაძლებლობები.
საარჩევნო უბნებზე მისაღები უსაფრთხოების ზომები: 2016 წლის საქართველოს პარლამენტის არჩევნების პირველ ტურში მონაწილეობა მიიღო 1,825,054-მა ამომრჩეველმა (51.94%) და მისი ორგანიზება ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას 36 მილიონი ლარი დაუჯდა. წელს ეს თანხა დიდი ალბათობით კიდევ უფრო გაიზრდება, ვინაიდან მნიშვნელოვანია, ვირუსის გავრცელების რისკების შესამცირებლად გარკვეული დამატებითი ზომების მიღება. 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების მიმდინარეობისას საუბნო საარჩევნო კომისიები დაკომპლექტებული იყო 45,000-მდე თანამშრომლით, წელს საჭირო იქნება თითოეული მათგანის გადამზადება (მათთვის უსაფრთხოების წესების გაცნობა), სადეზინფექციო და სანიტარული აღჭურვილობის შეძენა, სპეციალურად იზოლირებული კაბინების მოწყობა, და სხვა დამატებითი ზომების დანერგვა.
- კენჭისყრის ალტერნატიული მეთოდები: ზემოთ მოცემული საერთაშორისო მაგალითებიდან გამომდინარე, ნათლად ჩანს ტრადიციული საარჩევნო პროცესის გაუმჯობესების საჭიროება. გასათვალისწინებელია ის ფაქტიც, რომ ახალი მექანიზმების დასანერგად საქართველოს ხელისუფლებას გაცილებით მეტი დრო აქვს, ვიდრე ამ სტატიაში განხილულ სხვა ქვეყნებს ჰქონდათ. მაგალითად, პოლონეთის შემთხვევაში საფოსტო არჩევნები კვლავ განიხილება ძირითად ალტერნატივად. ასევე, რელევანტურია ელექტრონული არჩევნების პერსპექტივაც, თუ გავითვალისწინებთ რომ საჭირო IT ინფრასტრუქტურის მნიშვნელოვანი ნაწილი საქართველოში უკვე დანერგილია და ფუნქციონირებს. კერძოდ, საუბარია ელექტრონულ ID ბარათზე, რომლის იდენტური ტექნოლოგია 2005 წლიდან გამოიყენება ესტონეთში ინტერნეტ არჩევნების ჩასატარებლად. იუსტიციის მინისტრმა, თეა წულუკიანმა, ჯერ კიდევ 2015 წელს განაცხადა, რომ საქართველო მზად არის ელექტრონული არჩევნების ჩასატარებლად. თუმცა, გასათვალისწინებელია კიბერუსაფრთხოების საკითხები. განსაკუთრებით საყურადღებოა უახლოეს წარსულში გახმაურებული პერსონალური მონაცემების გაჟონვის ინციდენტი. 2020 წლის მარტში, ჰაკერულ ფორუმზე გავრცელდა 4,9 მილიონი საქართველოს მოქალაქის პირადი მონაცემები. დეტალური შესწავლის შედეგად დადგინდა, რომ სია 2011 წლის მდგომარეობას ასახავს და შეიცავს როგორც გარდაცვლილი მოქალაქეების, ასევე არასრულწლოვნების მონაცემებს. ცესკოს განცხადებით, გაჟონვა არ მომხდარა მათი ოფიციალური მონაცემთა ბაზიდან, რომელიც მხოლოდ 3,5 მილიონ მოქალაქეს მოიცავს. მიუხედავად ამისა, ცხადია რომ გაჟონილი ინფორმაცია შეიცავს მრავალი აქტიური ამომრჩევლის პირად ნომერს, მისამართს, სახელს, გვარს და მამის სახელს, რაც შესაძლოა არაკეთილსინდისიერად იქნეს გამოყენებული არჩევნებზე გავლენის მოხდენის მიზნით.
განსახორციელებლად ყველაზე მარტივი ალბათ წინასწარი კენჭისყრის მეთოდია, რომლის წარმატებაც სამხრეთ კორეაში ვიხილეთ. ამომრჩეველთა ერთმა მეოთხედმა წინასწარ დააფიქსირა ხმა, რის შედეგადაც მოხერხდა არჩევნების დღეს საარჩევნო უბნებზე ხალხმრავლობის შემსუბუქება. ამ მეთოდის დასანერგად საჭირო იქნება საარჩევნო უბნების გახსნა დამატებით რამდენიმე დღის განმავლობაში, რაც უთუოდ გაზრდის დაკავშირებულ ხარჯებს.
არჩევნების გადავადება შესაძლოა ერთადერთი გამოსავალი ყოფილიყო იმ ქვეყნებში, სადაც არჩევნების თარიღი ყველაზე კრიზისულ პერიოდებს დაემთხვა და ხელისუფლებას მოულოდნელად მოუწია პანდემიის გამოწვევებთან გამკლავება. როგორც სამხრეთ კორეის მაგალითიდან ვიხილეთ, სწორი დაგეგმვისა და შესაბამისი ინვესტიციების შედეგად, სრულიად შესაძლებელია პანდემიის პირობებში არჩევნების ჩატარება. რაც მთავარია, ეს პროცესი უნდა იყოს გამჭვირვალე და ღია მედიისა და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისთვის, რათა მაქსიმალურად ადრეულ ეტაპზე მოხდეს შესაძლო დარღვევების გამოვლენა და აღმოფხვრა.
ოქტომბერში თავისუფალი და უსაფრთხო არჩევნების ჩატარება ქართული დემოკრატიისთვის მნიშვნელოვანი გამოწვევა იქნება, რომლის დაძლევა დაკავშირებულია ინოვაციური მეთოდების დანერგვასთან, დამატებით ხარჯებთან და ძალისხმევასთან. ანგარიშგასაწევია დროის ფაქტორიც - არჩევნებამდე დაახლოებით ხუთი თვეა დარჩენილი. ხელისუფლებამ დროულად უნდა დაიწყოს კონსულტაციები ყველა დაინტერესებულ მხარესთან და არჩევნების დემოკრატიულად ჩატარება გახადოს ერთ-ერთ პრიორიტეტულ ამოცანად.

The postponement of elections can often have long and significant consequences in democratic nations. Particularly at risk are developing countries, where a political decision of this scale has the potential to exacerbate instability. On the other hand, holding elections amid the pandemic is accompanied by increased risks of spreading the virus, caused by crowds at polling stations, long queues, increased movement, and increased contact between people. Additionally, risk groups, such as the elderly and individuals with chronic conditions are likely to avoid polling stations due to COVID-related concerns. Therefore, if voter turnout is particularly low, the legitimacy of the final results may be called into question. At this stage, up to 60 countries and territories across the globe have decided to postpone national and subnational elections due to COVID-19. However, several countries, have decided to hold elections despite the threat. In this article, we will discuss both types of examples and present a preliminary analysis of the 2020 Georgian parliamentary elections.
Three main concerns are associated with the postponement of elections:
- Mandate: legislators overshoot their electoral terms, thus leaving the government open to accusations of illegitimacy.
- Democratic rights: The states of emergency that have been invoked by several governments around the world, could well provide a pretext for those in danger of losing power to continuously cancel or postpone elections. As a consequence, the democracy will deteriorate. A case in point is Hungary, which recently passed a law, giving power to Viktor Orban to rule by decree for an unlimited period.
- Precedent: it sets a dangerous precedent for democracies, especially where governments may seek to cling to power.
Poland's presidential election scheduled for May 10th has been postponed. This should have been the first presidential election within Europe since the announcement of the pandemic. The ruling party tried to proceed with the elections by mail, but this method was disputed by the opposition parties, according to whom, it would not be possible to set up and implement a postal voting system on time, and in accordance with democratic standards. The ruling party's bill was passed by the lower house of the Polish legislative body but failed in the Senate, where a majority of votes belong to opposition parties. The Polish government also considered extending the term for the incumbent president by 2 years, as an alternative solution, however, this bill also failed. According to Human Rights Watch, "Parliament should ensure that the election process is predictable, free, and fair. It’s no solution to rush through a potentially flawed voting system or to postpone the election by two years.”
North Macedonia has postponed the April 12 parliamentary elections indefinitely. The decision was taken unanimously at a meeting initiated by the President, which was attended by the Chairmen of the parliamentary parties. It is noteworthy, that this happened before the declaration of a state of emergency in the country, while there were only about 20 infected people in Macedonia.
On April 21st, the Serbian government also decided to postpone its parliamentary elections until June 24th. Part of the opposition is actively criticizing this decision. According to them, the Serbian president (and the Chairman of the ruling party) is using the crisis to continue political self-promotion and his electoral campaign under the guise of the emergency. President Alexander Vucic relates all effective measures against the pandemic to his name and actively covers it through biased broadcasting companies. Meanwhile, all other parties have suspended their election campaigns due to the state of emergency. The incumbent President's rating has risen from 44% to 61% but is rapidly returning to its original level. According to analysts, manipulating the election date allows the ruling party to leverage the short-term, artificial advantage.
The spread of the pandemic in the United States coincided with the Democratic primaries. As a result, they were delayed in 16 states, including in New Jersey, Kentucky, Georgia, and Louisiana. Nevertheless, American experts argue, that postponing the presidential election is virtually impossible within the existing legislative framework. Moreover, there has been no historical precedent for this: elections were held amid the Civil War, the Spanish flu epidemic, and even amid the First and Second World Wars.
Local elections have been postponed by one year in the United Kingdom. The Liberal Democrats opposed this decision. According to Ed Davey, the party’s acting leader: "It is the right decision to delay local elections, but it is not clear why the government has decided to delay for a year, rather than until autumn as the Electoral Commission advised."
South Korea overcame the peak of the pandemic earlier than other countries, a lockdown was never introduced, and 10,000 of the 11,000 infected have already recovered. Nevertheless, the Korean government has taken a series of measures to ensure the safest possible electoral process. In order to avoid crowds on Election Day, 11 million citizens (26.7% of registered voters) cast their ballots during early voting or by mail. Poll workers were instructed to regularly disinfect the premises. The staff was also equipped with remote thermometers and screened every voter. In case of a temperature above 37.5 degrees, the citizen was directed towards specific, isolated election booths. To enforce these additional measures, polling stations were staffed with 20,000 additional employees. It should be noted that despite the pandemic, a record turnout was observed. 66.7% of registered voters cast their ballots, the highest rate since the 1992 election.
Israel also held elections of its highest legislative body (Knesset) as planned. The members elected on April 9th, 2019, failed to select and approve members of the government, which led to the need for re-election. Elections were scheduled for March 2nd. At the time, only 10 people were infected in Israel. Therefore, the process went by relatively undisturbed. Up to 5,500 isolated citizens returning from abroad were provided with special booths, where they were allowed to cast their ballots, minimizing contact with the rest of the population.
France has a two-round system of local elections. The first round was held on March 15th. All polling stations were supplied with disinfectant solution and cleaning agents. Voters were instructed to bring their pens and maintain a one-meter distance in the queues. However, despite the security measures, the turnout was reduced by almost 20% compared to the previous elections. The second round was scheduled for March 22nd but was postponed to June 21 due to the lackluster first round and the increased risk.
A similar situation developed during the local elections in Japan. Only 34.1% of voters had cast their ballots thought the 15 prefecture elections by the end of April, prompting the opposition to demand postponement of the elections in Osaka and other prefectures. Despite the state of emergency, the ruling party and the Prime Minister, Shinzo Abe, deem the elections as a democratic necessity and do not support the postponement. Frequent disinfection of booths and pens is conducted at the polling stations, voters are obliged to wear gloves.
As a result of long negotiations between the ruling party and the opposition, a memorandum of understanding was issued from all the parties of the political spectrum. The new electoral law stipulates that 120 deputies will be elected via proportional representation, while another 30 will be elected from single-member constituencies. This will contribute to the increasing diversity of the country’s political environment. Elections are scheduled for October, but potential obstacles posed by the pandemic must be addressed. For example, President Salome Zurabishvili has already announced that elections will be held six months after the end of the state of emergency, which was lifted on May 22nd. However, difficulties may arise if the state of emergency is reinstated before October. Although the spread of the pandemic is currently under control, the threat of a second wave cannot be underestimated.
The government needs to begin discussions and work on anticipating and adapting to all possible scenarios for the upcoming elections. A few specific issues are of particular note:
Campaigning: the large rallies that typically mark elections will only be possible at the risk of exponentially spreading the virus. Virtual campaigning through social and print media (for those with access) and radio will have to suffice. In this case, it would be desirable for all political parties to have a mutual agreement on broad campaigning terms, to minimize disparity.
- Preventative measures to be taken at the polling stations: 1,825,054 voters (51.94% of registered voters) took part in the first round of the 2016 parliamentary elections in Georgia. It cost the Central Election Commission 36 million GEL to organize it. This year, the amount is likely to increase even more, as it is important to take some additional steps to minimize the risk of spreading the virus. During the 2016 parliamentary elections, the polling stations were staffed by approximately 45,000 individuals, this year, each of them will have to be retrained (made familiar with safety rules and procedures). Additional requirements would be: procuring disinfectants and sanitation equipment, arranging special isolated cabins for voters who cannot pass the screening, and introducing other necessary procedures.
- Alternative Voting Methods: Based on the above-mentioned international good practice, there is a clear need to improve the traditional electoral process. It should also be noted that the Georgian government has much more time to implement new procedures, than other countries discussed in this article. For example, in the case of Poland, postal elections are still considered as a major alternative. Also, the perspective of e-elections is relevant, considering that a significant part of the required IT infrastructure has already been introduced and is functioning in Georgia. In particular, the electronic ID card, which has been used since 2005 to conduct online elections in Estonia. The Minister of Justice, Tea Tsulukiani, stated that Georgia was ready to hold electronic elections, even back in 2015. However, cybersecurity issues need to be considered. Of particular note is the recent personal data leak. In March 2020, the private data of 4.9 million Georgian citizens were leaked on a hacker forum. A detailed study revealed that the list was last updated in 2011 and contains data on both deceased citizens and minors among others. The CEC stated that their official database, which includes only 3.5 million citizens, was never breached. Nevertheless, the leaked information contains ID numbers, addresses, names, last names, and middle names of many registered voters, which may be used to maliciously influence the elections.
In terms of implementation, the simplest method is the early-voting system, the success of which we have seen in South Korea. One-fourth of voters cast ballots in advance, easing crowds at polling stations on the election day. However, to implement this method, it will be necessary to open polling stations for a few additional days, which will undoubtedly increase the associated costs.
Postponement of the election may have been the only sensible solution in a number of countries where the date of the election coincided with the most critical phase of the pandemic. However, as we have seen from the example of South Korea, it is entirely possible to hold elections amid pandemic with the right planning and sufficient investments. Most importantly, this process should be transparent and open to media, and civil society organizations to identify and eliminate possible violations as early as possible.
Holding free and safe elections in October will be a significant challenge for Georgian democracy. Overcoming it will require innovative methods, additional investments, and efforts. The time factor is to be considered as well - there are approximately five months left before the elections. The government should start consultations with all relevant stakeholders and make democratic elections a top priority in a timely manner.