საქართველოს მთავრობა ანტიკორუფციული გარემოს შესახებ OECD-ის ანგარიშის მიღებას აფერხებს
ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის ანტიკორუფციული ქსელის (OECD/ACN) 2021 წლის 26 ოქტომბერს გამართულ 21-ე პლენარულ სხდომაზე გათვალისწინებული იყო საქართველოში კორუფციული გარემოს შეფასების ანგარიშის დამტკიცება. თუმცა, საქართველოს მთავრობამ უარი განაცხადა აღნიშნულ სხდომაზე დამტკიცებულიყო ანგარიში და დამატებითი დრო მოითხოვა დოკუმენტის ტექსტის შეცვლის მიზნით. ანგარიში პილოტურად მომზადდა OECD/ACN-ის მიერ მეხუთე რაუნდის მონიტორინგის ფარგლებში, რომელიც ქვეყანაში ანტიკორუფციულ გარემოს, მათ შორის, მაღალი დონის კორუფციის არსებობის რისკებს შეისწავლის.
საქართველოს დელეგაცია OECD/ACN-ის 21-ე პლენარულ სხდომაზე არაკონსტრუქციული და არაკოლეგიალური განცხადებებით გამოირჩეოდა ანგარიშის ავტორების მიმართ; სხდომას ასევე ესწრებოდნენ რეგიონის სხვა ქვეყნების, ევროკავშირის, აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს, გაერო-ს განვითარების პროგრამისა და სხვა საერთაშორისო აქტორების წარმომადგენლები. საქართველოს ხელისუფლების ეს ნაბიჯი სერიოზულ ზიანს აყენებს ქვეყნის საგარეო იმიჯს და OECD/ACN-თან დიდი ხნის განმავლობაში არსებულ პროდუქტიულ ურთიერთობას.
მიგვაჩნია, რომ საქართველოს მთავრობის მიერ OECD/ACN-ის მონიტორინგის მისიის მიერ მომზადებული ანგარიშის დამტკიცებაზე უარი ზიანს აყენებს საქართველოს რეპუტაციას და ეწინააღმდეგება ქართველი ხალხის მიერ კონსტიტუციით გამყარებულ ნებას ევროპული, დემოკრატიული, კორუფციისგან თავისუფალი და დამოუკიდებელი მართლმსაჯულების მქონე ქვეყნის მშენებლობის შესახებ. მოვუწოდებთ მთავრობას, კონსტრუქციულად ითანამშრომლოს მონიტორინგის ჯგუფთან, უზრუნველყოს საპილოტე ანგარიშის დამტკიცება და მისი საჯაროდ ხელმისაწვდომობა.
OECD შედგება ეკონომიკურად და დემოკრატიულად განვითარებული 38 ქვეყნისგან და ეხმარება მსოფლიოს 100-ზე მეტ ქვეყანას, მათ შორის საქართველოს, ეკონომიკური და დემოკრატიული რეფორმების განხორციელებაში. OECD-ისთან თანამშრომლობა საქართველოსთვის უაღრესად მნიშვნელოვანია, რადგან ქვეყნისთვის გამოყოფილი დახმარების უდიდესი ნაწილი სწორედ OECD-ის წევრ ქვეყნებზე მოდის.
ამ დახმარების ნაწილია პროგრამა სახელწოდებით ანტიკორუფციული ქსელი აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიისთვის (OECD/ACN), რომლის ფარგლებშიც პერიოდულად ხდება მონაწილე ქვეყნების ანტიკორუფციული გარემოს შემოწმება და კონკრეტულ რეფორმებზე რეკომენდაციების გაცემა.
2020 წელს OECD/ACN-მა საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკასა და გამოცდილებაზე დაყრდნობით ანტიკორუფციული სისტემის 13 მსხვილ სექტორულ მიმართულებაზე ახალი ინდიკატორები შეიმუშავა, რომელთა მიხედვით ქვეყნები 2022 წლიდან ყოველწლიურად უნდა შეფასდნენ.
ინდიკატორებისა და მეთოდოლოგიის პრაქტიკაში დანერგვამდე, „ევროკავშირი კეთილსინდისიერებისთვის“ (EU for Integrity) პროგრამის ფარგლებში, აღმოსავლეთ პარტნიორობის (EaP) ხუთი ქვეყნის – საქართველოს, უკრაინის, მოლდოვის, სომხეთისა და აზერბაიჯანის მთავრობებმა – საპილოტე მონიტორინგის განხორციელებაზე თანხმობა განაცხადეს. წინასწარი დათქმით, მონიტორინგის რაუნდის ხასიათის გათვალისწინებით, OECD/ACN თითოეულ სექტორულ მიმართულებაზე ქვეყნის მიერ მიღებულ ქულებსა და ინდიკატორების შესრულების რეიტინგებს არ გამოაქვეყნებდა, თუმცა, პლენარულ შეხვედრაზე დამტკიცების შემდეგ მონიტორინგის ანგარიშის აღწერითი ნაწილი საჯაროდ ხელმისაწვდომი უნდა გამხდარიყო.
OECD/ACN-ის მონიტორინგის მისიამ კორუფციასთან დაკავშირებული შემდეგი სფეროები შეაფასა:
• საქართველოს მთავრობის მიერ ეროვნული ანტიკორუფციული პოლიტიკის განხორციელება;
• ინტერესთა კონფლიქტის შესახებ კანონის პრაქტიკაში აღსრულება;
• თანამდებობის პირთა ქონებრივი დეკლარაციების სისტემის ფუნქციონირება;
• მამხილებელთა დაცვის პრაქტიკაში აღსრულება;
• სასამართლო და პროკურატურის სისტემები;
• სახელმწიფო შესყიდვების სისტემა;
• მაღალი დონის კორუფციული შემთხვევების გამოძიების ეფექტურობა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მთავრობამ ბოლო წლებში ანტიკორუფციული მიმართულებით რეფორმების განხორციელება შეაჩერა. კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისი საბჭო, რომელიც პასუხისმგებელია ქვეყნის ანტიკორუფციული პოლიტიკის განსაზღვრაზე, განხორციელების მონიტორინგსა და შეფასებაზე, ასევე საერთაშორისო რეკომენდაციების შესრულებაზე – ბოლოს ორი წლის წინ შეიკრიბა. ანტიკორუფციული საბჭოს სამდივნო – რეალურად არ არსებობს, რადგან მასში უკვე 7 თვეზე მეტია ერთი ადამიანიც კი არ არის დასაქმებული. 2021 წლის მიწურულს კვლავ არ არის დამტკიცებული 2021-2022 წლების ანტიკორუფციული სამოქმედო გეგმა. ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) რეფორმა ორი წელია შეჩერებულია.
ყოველივე აღნიშნული მიუთითებს, რომ კორუფციასთან ბრძოლა ქვეყნის ხელისუფლებისთვის პრიორიტეტს აღარ წარმოადგენს. მოვუწოდებთ ხელისუფლებას, მხედველობაში მიიღონ ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ გაცემული რეკომენდაციები და აღიარონ ქვეყანაში არსებული გამოწვევები, რაც კრიტიკულად მნიშვნელოვანია წარმატებული რეფორმების განხორციელებისათვის.

The government of Georgia hinders the adoption of OECD report on anti-corruption environment
At the 21st plenary session on October 26, 2021, the Anti-Corruption Network of the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD/ACN) was planning to approve a report on the assessment of the anti-corruption environment in Georgia. However, the Georgian government refused to give its approval to the report and demanded additional time with the aim of amending the text of the document. The report was prepared as part of the 5th round of monitoring by the OECD/ACN (using a new pilot methodology), which studies the country’s anti-corruption environment, including the existence of risks of high-level corruption.
The Georgian delegation to the 21st plenary session of the OECD/ACN was distinguished by non-constructive and con-collegial statements in relation to the authors of the report. The plenary session was also attended by representatives of other countries of the region, the EU, the USAID, the UN Development Program, and other international actors. This step of the Georgian authorities causes a serious damage to the country’s external image and to its long-standing productive relationship with the OECD/ACN.
We believe that the Georgian government’s refusal to give its approval to the report prepared by the OECD/ACN monitoring mission causes damage to Georgia’s reputation and contradicts the constitutionally reinforced will of the Georgian people to build a European, democratic, corruption-free country with an independent judiciary. We call upon the government to cooperate constructively with the monitoring group and to ensure the approval of the pilot report and its public availability.
The OECD consists of 38 economically and democratically developed countries and assists more than 100 countries of the world, including Georgia, in the implementation of economic and democratic reforms. Cooperation with the OECD is extremely important for Georgia, as a large part of the aid allocated for the country comes precisely from the OECD member states.
A part of this aid is a program titled the Anti-Corruption Network for Eastern Europe and Central Asia (OECD/ACN), as part of which the anti-corruption environment of the participating countries is periodically checked and recommendations are given about concrete reforms.
In 2020, the OECD/ACN developed new indicators for 13 large performance areas of the anti-corruption system on the basis of international practice and experience. The countries are to be assessed annually according to these indicators from 2022.
Before the introduction of the indicators and methodology in practice, the governments of the five countries of the Eastern Partnership (EaP) – Georgia, Ukraine, Moldova, Armenia, and Azerbaijan – agreed to the implementation of the pilot monitoring in the framework of the EU for Integrity program. According to preliminary agreement, considering the character of the monitoring round, the OECD/ACN was not to release the scores received by the countries and the ratings of fulfillment of indicators in each performance area, although, after being approved at the plenary session, the descriptive part of the monitoring report was to become publicly available.
The OECD/ACN monitoring mission assessed the following areas related to corruption:
•         Implementation of the national anti-corruption policy by the government of Georgia;
•         Practical enforcement of the Law on Conflict of Interest and Corruption;
•         Functioning of the system of asset declarations of public officials;
•         Protection of whistleblowers in practice;
•         Systems of the judiciary and the prosecutor’s office;
•         The system of public procurement;
•         Effectiveness of investigation of cases of high-level corruption.
More generally, the Georgian government has stalled the implementation of anti-corruption reforms in recent years. The Interagency Anti-Corruption Coordination Council, which is responsible for determining, monitoring, and assessing the country’s anti-corruption policy, as well as for fulfillment of international recommendations, last met two years ago. The Secretariat of the Anti-Corruption Council is, in fact, non-existent, as it hasn’t employed a single person for more than seven months. As of the end of 2021, the Anti-Corruption Action Plan for 2021-22 is yet to be approved. The Open Government Partnership (OGP) reform has been stalled for two years as well.
All of the above indicates that combating corruption is no longer a priority for the country’s authorities. We call on the authorities to take account of the recommendations given by local and international organizations and to acknowledge the challenges that exist in the country, which is critical for the implementation of successful reforms.