გამოხატვის თავისუფლებისა და პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის დაცვის გლობალური პრინციპები
სიახლეები | კვლევები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | საერთაშორისო სასამართლო პრაქტიკა | პუბლიკაციები 28 მარტი 2017
„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI) 2016 წლის ივლისიდან ახორციელებს პროექტს - „სასამართლო გადაწყვეტილებათა ხელმისაწვდომობის გაზრდა საქართველოში“. პროექტის ფარგლებში ორგანიზაციამ მოამზადა და გამოქვეყნდა არაერთი კვლევა თუ ანალიზი, რომლებიც მიზნად ისახავენ საქართველოში არსებული მდგომარეობის სიღრმისეულ შესწავლასა და საკითხის მარეგულირებელი საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის შესწავლას.
სასამართლო გადაწყვეტილებათა გაცემისას ინფორმაციის თავისუფლებასა და პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობას შორის ბალანსის საკითხს ეხება „სამართლისა და დემოკრატიის ცენტრის“ (კანადა) აღმასრულებელი დირექტორის ტობი მენდელის აკადემიური ნაშრომიც - სასამართლო გადაწყვეტილებები საქართველოში: როგორ დავიცვათ ბალანსი ინფორმაციის თავისუფლებასა და პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობას შორის. დოკუმენტი მიმდინარე წლის მარტს გამოქვეყნდა, რის შემდეგაც იგი IDFI-ის მიერ ითარგმნა და ხელმისაწვდომი გახდა შესაბამისი დაინტერესებული პირებისთვის საქართველოში.
ამჯერად გთავაზობთ დიდ ბრიტანეთში დარეგისტრირებული ორგანიზაციის „მე-19 მუხლის“ (Article 19) მიერ გამოქვეყნებულ დოკუმენტს - გამოხატვის თავისუფლებისა და პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის დაცვის გლობალური პრინციპები. ორგანიზაცია 1987 წლიდან მუშაობს ინფორმაციის თავისუფლებისა და პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის საკითხებზე  ისეთ საერთაშორისო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით, როგორებიც არიან გაერო, ეუთო, Amnesty International და სხვები.
ორგანიზაციის მიერ ამჯერად გამოქვეყნებული დოკუმენტი „მე-19 მუხლის“ საერთაშორისო სტანდარტების სერიის ნაწილია, რომელიც ემსახურება სხვადასხვა თემატურ მიმართულებებში გამოხატვის თავისუფლების დაცვისა და ხელშეწყობის გავლენის უფრო დეტალურად შემუშავებას. ეს პრინციპები არის კვლევის, ანალიზის და მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში „მე-19 მუხლის“ რეგიონული ოფისებისა და პარტნიორი ორგანიზაციების ფართო გამოცდილებისა და მუშაობის შედეგი.
დოკუმენტის შესავალში აღნიშნულია, რომ გამოხატვის თავისუფლება და პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა დემოკრატიული საზოგადოების, მისი პროგრესისა და ყოველი ინდივიდის განვითარების მნიშვნელოვანი საფუძველია. დემოკრატიის, ანგარიშვალდებულებისა და კარგი მმართველობის განვითარებისთვის მნიშვნელოვანია გამოხატვისა და აზრის თავისუფლების დაცვა და პატივისცემა. იგივე შეიძლება ითქვას პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის შესახებ, რომელიც თანამედროვე ეპოქაში სახელმწიფო და კორპორაციული ძალაუფლების წინააღმდეგ მნიშვნელოვანი ბერკეტია.
დოკუმენტში ჩამოყალიბებული გამოხატვის თავისუფლებისა და პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის პრინციპები (სულ 30 პრინციპი) განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საქართველოს რეალობისთვის. გამჭვირვალე მართლმსაჯულების საკითხს ეხება მე-14 პრინციპი, რომლის თანახმადაც სახელმწიფოებმა საკუთარი ეროვნული კანონმდებლობითა და პრაქტიკით უნდა უზრუნველყონ  სასამართლოს სრული გამჭვირვალობა. აღნიშნული პრინციპი გულისხმობს, რომ საზოგადოებას უფლება აქვს იცოდეს პროცესის მონაწილე მხარეთა ვინაობა, როგორც სისხლის სამართლის ისე სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეებში;  სასამართლო სხდომები უნდა იყოს საჯარო და ნებადართული უნდა იყოს მათი ვიდეო და აუდიო ჩაწერა, ტრანსლირება, სხდომათა ფოტო გადაღება და სხდომათა დარბაზში სოციალური მედია საშუალებების გამოყენება. მოცემული პრინციპიდან შესაძლებელია არსებობდეს გამონაკლისები, თუმცა ისინი უნდა იყოს კანონმდებლობაში ვიწროდ და არაორაზროვნად ჩამოყალიბებული, ამასთან მართლმსაჯულების გამჭვირვალობის შემზღუდველი ნებისმიერი ზომა უნდა იყოს აუცილებელი, პროპორციული და ლეგიტიმური.
სასამართლო გადაწყვეტილებათა ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით საქართველოში არსებული პრობლემები აქტიური განხილვის საგანი სწორედ IDFI-ის მუშაობის შედეგად გახდა.  სახელმწიფო ორგანოთა წარმომადგენლების მიერ არაერთხელ იქნა აღიარებული კანონმდებლობაში არსებული ხარვეზები, თუმცა, ამასთან, ხაზგასმულიქნა, რომ კანონმდებლობის ცვლილების პროცესში აუცილებელია, დაცული იყოს ბალანსი ამ ორ ინტერესს შორის.
სწორედ გამოხატვის თავისუფლებას, პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობას და ამ ორ ინტერესს შორის ბალანსის დაცვის საკითხებს ეხება გამოხატვის თავისუფლებისა და პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის დაცვის 30 გლობალური პრინციპი, რომელიც დეტალურად არის განხილული მოცემულ დოკუმენტში (იხ. სრული დოკუმენტი).
პრინციპები ქართულად ითარგმნა ააიპ „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI) მიერ პროექტის ფარგლებში „სასამართლო გადაწყვეტილებათა ხელმისაწვდომობის გაზრდა საქართველოში“. პროექტს IDFI 2016 წლის ივლისიდან ახორციელებს „აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის“ პროგრამის „კანონის უზენაესობის მხარდაჭერა საქართველოში“ (PROLoG) მხარდაჭერით. პროგრამა დაფინანსებულია „შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს“ (USAID) მიერ.

The Global Principles on Protection of Freedom of Expression and Privacy
News | Research | Rule of Law, Human Rights and Freedom of Media | International Case Law | Publications 28 March 2017
In July 2016, Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) started implementing a project titled Increasing Access to Court Decisions in Georgia. Within the framework of this project, the organization prepared and published a number of research and analytical papers aiming at studying the existing situation in Georgia and the best international standards regulating this topic.
Balancing the interests of freedom of information and privacy when disclosing court decisions is the subject of the academic paper - Court Decisions in Georgia: How to Negotiate the Minefield Between Access and Respect for Privacy - published by the executive director of Center for Law and Democracy (Canada) – Toby Mendel.  The paper was published in March 2017, after which it was translated and made accessible to all relevant stakeholders in Georgia.
Below we present the translation of the document prepared by Article 19 (the UK) - The Global Principles on Protection of Freedom of Expression and Privacy. The organization has extensive experience of working on the topics of freedom of information and privacy in cooperation with such international organizations as the UN, OSCE, Amnesty International etc.
This document is part of ARTICLE 19’s International Standards Series, an ongoing effort to elaborate in greater detail the implications of protecting and promoting the right to freedom of expression in different thematic areas. These Principles are the result of a process of study, analysis, and drawing on the extensive experience and work of ARTICLE 19’s regional offices and partner organisations in many countries around the world.
The paper starts by highlighting that freedom of expression and privacy are essential foundations for open and democratic societies, and among the basic conditions for its progress, and for each individual’s self-fulfilment. For democracy, accountability and good governance to thrive, freedom of expression and opinion must be respected and protected. The same is true of the right to privacy, which also acts as a powerful bulwark against state and corporate power in the modern age.
The paper describes 30 core principles of freedom of expression and privacy, which are particularly relevant for Georgia. Principle 14 sets the standards of Open Justice, according to which ‘States should guarantee in their national legislation, and protect and promote in their practices, the principle of open justice or publicity of all judicial actions. This principle demands that the public have a right to know the identity of the parties involved in court proceedings, including suspects in criminal investigations, defendants and witnesses in criminal proceedings, and private parties in civil proceedings; it also implies that court hearings must be held in public and that filming, recording, broadcasting, using social media, and the taking of photographs should be permitted during court proceedings'.
Exceptions from the principle of Open Justice should be unambiguously stipulated in the legislation and should not be leaving space for wide interpretation. In addition, any legal basis restricting the principle of open justice must be necessary, proportionate and legitimate.
Problems linked with access to court decisions in Georgia have become the subject of active discussion as a result of IDFI’s activities. Representatives of different state entities have been highlighting that they recognize existing problems in the legislation and stressed that in the process of amendments fair balance between privacy and freedom of information should be struck.
The very subject of freedom of information and privacy, and striking a fair balance between the two, is closely discussed in the Principles given bellow (see the full text of the paper).
The document was translated into Georgian by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) within the auspices of the project Increasing Access to Court Decisions in Georgia. The project is supported by the East-West Management Institute (EWMI) under the Promoting Rule of Law in Georgia (PROLoG) Program, funded by the USAID.