ქალებსა და მამაკაცებს შორის თანასწორი უფლებებისა და შესაძლებლობების უზრუნველყოფა დემოკრატიის შენების პროცესში ფუნდამენტური მნიშვნელობისაა. გენდერული თანასწორობის მიღწევა და ქალთა გაძლიერება ძირეული ცვლილების განხორციელებას მოითხოვს როგორც ეროვნულ, ისე ადგილობრივ დონეზე.
გენდერული თანასწორობის მიღწევის მიზნით საქართველომ არსებითი ნაბიჯები გადადგა როგორც სამართლებრივი გარემოს მოწესრიგების კუთხით, ისე შესაბამისი ინსტრუმენტების დანერგვისა და განხორციელების გზით პოლიტიკურ, ეკონომიკურ, სოციალურ თუ კულტურულ ასპექტში. ასევე, გლობალურ დიალოგში ჩართულობის მიზნით, საქართველო შეუერთდა ქალთა და ბავშვთა უფლებების დაცვის მნიშვნელოვან საერთაშორისო მექანიზმებს. მათ შორის, აღსანიშნავია, 2017 წელს, ევროპის საბჭოს ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის პრევენციისა და აღკვეთის შესახებ კონვენციის („სტამბოლის კონვენცია“) რატიფიცირება. გენდერული თანასწორობის ირგვლივ გლობალურ დიალოგში ჩართულობის მზაობა ადგილობრივი ხელისუფლების მხრიდანაც იქნა გამოხატული. მაგალითისთვის, 2019 წელს, საქართველოს ხუთი მუნიციპალიტეტი[1] შეუერთდა „ევროპულ ქარტიას ადგილობრივ ცხოვრებაში ქალთა და მამაკაცთა თანასწორობის შესახებ“,[2] რომელიც ადგილობრივ დონეზე გენდერული თანასწორობის მიღწევის კონტექსტში მნიშვნელოვან პრინციპებს აყალიბებს. ამ დროისათვის ქარტიას საქართველოს 20-ზე მეტი მუნიციპალიტეტი აწერს ხელს. ასევე, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის გენდერული საბჭოს მხრიდან, გაეროს უშიშროების საბჭოს რეზოლუცია 1325-ის[3] „ქალები, მშვიდობა და უსაფრთხოება”- ფარგლებში, ეროვნული სამოქმედო გეგმის ზუგდიდის მუნიციპალიტეტში ლოკალიზაციის „საგზაო რუკა” იქნა დამტკიცებული.
2017 წელს, საკონსტიტუციო რეფორმის ფარგლებში, საქართველოს კონსტიტუციაში გაჩნდა ახალი ჩანაწერი კაცებისა და ქალების არსებითი თანასწორობის უზრუნველსაყოფად და უთანასწორობის აღმოსაფხვრელად,[4] რაც მკაფიოდ უსვამს ხაზს სახელმწიფოს ვალდებულებას, შემოიღოს და განახორციელოს სპეციალური კანონები, პოლიტიკა და პროგრამები, ქალებისთვის თანასწორი შესაძლებლობების უზრუნველსაყოფად.[5] საზოგადოებრივი ცხოვრების შესაბამის სფეროებში ქალისა და მამაკაცის თანასწორობის მიღწევის სამართლებრივ მექანიზმებს განსაზღვრავს საქართველოს კანონი გენდერული თანასწორობის შესახებ.[6] კანონი ასევე ადგენს საქართველოს კონსტიტუციით განსაზღვრული თანასწორი უფლებების, თავისუფლებებისა და შესაძლებლობების უზრუნველყოფის ძირითად გარანტიებს.
ქვეყნის დონეზე არსებული სისტემური გენდერული დისკრიმინაციის აღმოფხვრა ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებში თანასწორობის პრინციპების დანერგვისა და შესაბამისი სამართლებრივი ჩარჩოს მოწესრიგების გარეშე წარმოუდგენელია. მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტი, სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების პრიორიტეტები, მუნიციპალური პროგრამები და გეგმები იმგვარად უნდა შემუშავდეს, რომ გამოირიცხოს ნებისმიერი ფორმის დისკრიმინაცია. ასევე, მნიშვნელოვანია, ყოველივე ჩამოთვლილი დაეყრდნოს ინკლუზიურ და გენდერულად მგრძნობიარე მიდგომებს.
აღსანიშნავია ის მნიშვნელოვანი ცვლილებებიც, რაც საქართველოში ამ კუთხით ბოლო წლებში გადაიდგა. კერძოდ, დეცენტრალიზაციისა და თვითმმართველობის განხორციელების პროცესში ქალისა და მამაკაცის თანასწორი მონაწილეობის უზრუნველყოფა დეკლარირდა როგორც დეცენტრალიზაციის სტრატეგიის ერთ-ერთი მთავარი პრინციპი. გარდა ამისა, მმართველობის ყველა დონეზე გენდერული თანასწორობის უზრუნველყოფას ეხმიანება გაეროს 2030 წლის მდგრადი განვითარების მიზნების (SDG) მე-5 მიზანი, რომელიც ქალთა და გოგონათა გაძლიერების პროცესში ადგილობრივ ხელისუფლებას მნიშვნელოვან როლს აკისრებს, რაც, ნაციონალიზაციის პროცესში, საქართველოსთვის მისადაგებულ ამოცანებს შორის შემდეგნაირად განისაზღვრა: ყველა ადგილას ყველა ქალისა და გოგონას მიმართ დისკრიმინაციის ყველა ფორმის შემცირება; პოლიტიკურ, ეკონომიკურ და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში ქალთა სრული და ეფექტიანი მონაწილეობისა და გადაწყვეტილებათა მიღების ყველა დონეზე ლიდერობისათვის თანასწორი შესაძლებლობების უზრუნველყოფა; ასევე, სქესობრივი და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის დაცვაზე და რეპროდუქციულ უფლებებზე საყოველთაო წვდომის უზრუნველყოფა.
საქართველოს ორგანული კანონის „ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსის” თანახმად, მუნიციპალიტეტი უფლებამოსილია განახორციელოს ღონისძიებები გენდერული თანასწორობის ხელშესაწყობად, ქალთა მიმართ ძალადობის ან/და ოჯახში ძალადობის პრევენციის, ქალთა მიმართ ძალადობის ან/და ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების მიზნით.[7] გამომდინარე აქედან, თვითმმართველ ერთეულებს შეუძლიათ სხვადასხვა პროგრამების/პროექტების ინიცირებისა თუ პრიორიტეტულ დოკუმენტების შემუშავებისას, ქვეყანაში გენდერული თანასწორობის უზრუნველყოფის პროცესში მნიშვნელოვანი კონტრიბუტორები თავად გახდნენ.
დეცენტრალიზაციის მხარდაჭერის პროცესში გენდერული უთანასწორობის საკითხების გათვალისწინების მიზნით, 2016 წელს, გენდერული თანასწორობის შესახებ კანონში გაჩნდა ცვლილება, რომლის თანახმად, მუნიციპალიტეტების საკრებულოებს დაევალათ მუნიციპალური გენდერული თანასწორობის საბჭოების შექმნა, რომლის შემადგენლობა, სტატუსი, ფუნქციები და უფლებამოსილება განისაზღვრება მუნიციპალიტეტის საკრებულოს რეგლამენტითა და მუნიციპალური გენდერული თანასწორობის საბჭოს დებულებით, რომელსაც ამტკიცებს შესაბამისი საკრებულო. გარდა ამისა, მუნიციპალიტეტში გენდერული თანასწორობის საკითხების შესწავლის, განსახორციელებელი საქმიანობის დაგეგმვის და ღონისძიებების კოორდინაციის მიზნით, კანონის თანახმად, მუნიციპალიტეტის მერი განსაზღვრავს შესაბამის მერიაში გენდერული თანასწორობის საკითხებზე პასუხისმგებელ საჯარო მოსამსახურეს.
- 54 მუნიციპალიტეტიდან, რომელთაც IDFI-ს გენდერული საბჭოს საქმიანობის შესახებ გარკვეული ინფორმაცია მოაწოდეს, მხოლოდ 18-ს ჰქონდა შემუშავებული 2021 წლის გენდერული თანასწორობის სამოქმედო გეგმა.
- მხოლოდ 10 მუნიციპალიტეტის გენდერულმა საბჭომ წარუდგინა საკრებულოს 2020 წლის მანძილზე გაწეული საქმიანობისა და მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე გენდერული თანასწორობის მდგომარეობის შესახებ ანგარიში.
- გენდერულ საბჭოთა უმეტესობის მიერ მომზადებულ ანგარიშს არ აქვს შესაბამისი სტრუქტურა, შინაარსობრივად კი აცდენილია სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებულ აქტივობებს.
- 64 მუნიციპალიტეტიდან, გენდერული თანასწორობის ხელშეწყობის პროგრამა/ქვეპროგრამა, 2022 წლის ბიუჯეტის პროექტში, 13 მუნიციპალიტეტის შემთხვევაშია გაწერილი.
- უმეტეს შემთხვევაში, სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებულ აქტივობათა განხორციელების ბიუჯეტი ცალკე დამტკიცებული არ არის. გენდერული საბჭოს მიერ დაგეგმილი აქტივობები, როგორც ადმინისტრაციული ხარჯებიდან, ისე კონკრეტული სტრუქტურული ერთეულების ბიუჯეტიდან, თემატიკის მიხედვით ფინანსდება, რაც ჩაშლილია ბიუჯეტის სხვადასხვა მუხლებში.
- 2020-2021 წლებში გენდერული საბჭოს სხდომები არც ერთხელ ჩატარებულა ბორჯომის, დედოფლისწყაროს, ზესტაფონის, აბაშის, ყვარლის, საჩხერის, ჭიათურის, ხელვაჩაურის, ხობის, თიანეთისა და მარტვილის შემთხვევაში. ასევე, ამავე პერიოდში, 6 მუნიციპალიტეტის შემთხვევაში, სხდომა მხოლოდ ერთხელ გაიმართა.
- გენდერული საბჭოს უფლებამოსილების ფარგლებში, ტრენინგებში მონაწილეობის მიღებას, ახალი სამოქმედო გეგმის შემუშავებას, სამოქმედო გეგმის შესრულების ანგარიშების მომზადებას ადგილი არ ჰქონია საქართველოს 12 მუნიციპალიტეტში, რაც გენდერული საბჭოს მხოლოდ ფორმალურ დონეზე არსებობაზე მიუთითებს.
- მუნიციპალიტეტის ორგანოების საქმიანობის მიმართულებების მიხედვით გენდერული აუდიტი მხოლოდ ასპინძის მუნიციპალიტეტში განხორციელდა.
- მუნიციპალიტეტების მხრიდან IDFI-სთვის მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, გენდერული საჭიროებების კვლევა მხოლოდ სამტრედიის, ქედის, ოზურგეთისა და ახალციხის მუნიციპალიტეტებში ჩატარდა. სხვა მუნიციპალიტეტების შემთხვევაში, გენდერული საჭიროებების კვლევის ჩატარების მთავარ შემაფერხებელ ფაქტორად, საჯარო მოხელეთა შესაბამისი კვალიფიკაციის ნაკლებობასახელდება.
- ადგილობრივ დონეზე მოქმედი გენდერული საბჭოები ვერ უზრუნველყოფენ სამოქმედო გეგმებისა და პროგრამების საჭიროებების კვლევებზე დაყრდნობით შემუშავებას, და ძირითადად, ერთჯერადი კამპანიებისა და დახმარების გაცემით შემოიფარგლებიან.
- მწირი ბიუჯეტიდან და საჯარო მოხელეთა კვალიფიკაციის ნაკლებობიდან გამომდინარე, მუნიციპალიტეტები მოკლებულნი არიან შესაძლებლობას ჩაატარონ საჭიროებების კვლევები, რომელზე დაფუძნებითაც შემდგომში შეიმუშავებენ სამოქმედო გეგმებს და განსაზღვრავენ პრიორიტეტებს.
- სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული აქტივობებიდან, ხშირ შემთხვევაში, ვერ ხორციელდება მუნიციპალიტეტის გენდერული თანასწორობის გრძელვადიანი სტრატეგიის, ასევე გენდერული თანასწორობის უზრუნველსაყოფად განხორციელებულ ღონისძიებათა მონიტორინგისა და შეფასების სისტემის შემუშავება, რაც, კვლავ შესაბამისი საჯარო მოხელეების, ან საბჭოს წევრების კვალიფიკაციის ნაკლებობას უკავშირდება.
- მუნიციპალიტეტების სამოქმედო გეგმათა უმრავლესობა ითვალისწინებდა ოფიციალურ ვებგვერდზე საბჭოსთვის ცალკეული სექციის დათმობას და ინფორმაციის პერიოდულ განახლებას. უმეტეს შემთხვევაში, მუნიციპალიტეტებს არ აქვთ გამოყოფილი საბჭოს შესაბამისი სექცია, ასევე, არ არის გამოქვეყნებული სამოქმედო გეგმები, სამოქმედო გეგმის შესრულების ანგარიშები თუ საბჭოს სხდომის ოქმები.
მუნიციპალური გენდერული საბჭოების საქმიანობის ანალიზი ცხადყოფს, რომ მიუხედავად ბოლო წლების მანძილზე განხორციელებული აქტივობებისა, საბჭოების შექმნის მთავარი მიზნები ამ დრომდე ვერ იქნა მიღწეული. ადგილობრივ დონეზე მოქმედი გენდერული საბჭოები ვერ უზრუნველყოფენ ქალთა ადგილობრივი საჭიროებების განსაზღვრას. შესაბამისად, სამოქმედო გეგმებისა და პროგრამების შემუშავება შესაბამის მტკიცებულებებსა და კვლევებს არ ეფუძნება. მუნიციპალიტეტები გენდერული თანასწორობის უზრუნველყოფის მიზნით, ძირითად შემთხვევაში, ცნობიერების ამაღლებისკენ მიმართული ღონისძიებების განხორციელებით, ასევე ერთჯერადი კამპანიებისა და დახმარების გაცემით შემოიფარგლებიან. გარდა ამისა, მწირი ბიუჯეტიდან და საჯარო მოხელეთა შესაბამისი კვალიფიკაციის ნაკლებობიდან გამომდინარე, მუნიციპალური გენდერული საბჭოები ვერ ასრულებენ გენდერული თანასწორობის სამოქმედო გეგმით ნაკისრ ვალდებულებებს.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ხშირ შემთხვევაში, მუნიციპალური საბჭოები თავიანთი უფლებამოსილების ფარგლებში ვერ უზრუნველყოფენ მტკიცებულებებზე დაფუძნებულ საბიუჯეტო ადვოკატირებას, რაც შემდგომში ბიუჯეტის პროექტში გენდერული თანასწორობისკენ მიმართული პროგრამების/ქვეპროგრამების არარსებობაზე აისახება.
ანალიზზე დაყრდნობით, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა ადგილობრივ დონეზე არსებული გენდერული საბჭოების ეფექტურად მუშაობისთვის შემდეგი სახის რეკომენდაციები შეიმუშავა:
- თანამშრომლობის გასამყარებლად, ცენტრალურ და ადგილობრივ ხელისუფლებას შორის სისტემატურად მოხდეს გენდერის საკითხებზე ინფორმაციის გაცვლა/გაზიარება.
- მუნიციპალიტეტებმა პრიორიტეტად უნდა განსაზღვრონ გენდერის კუთხით საბაზისო მონაცემების შეგროვება, მოახდინონ შესაბამის მონაცემებზე პასუხისმგებელი პირების შესაძლებლობების განვითარება.
- მუნიციპალიტეტისთვის პრიორიტეტს უნდა წარმოადგენდეს ბიუჯეტის გენდერული ანალიზის განხორციელება; ანალიზზე დაყრდნობით გენდერული ბიუჯეტირების კომპონენტების გათვალისწინება მომდევნო წლის ბიუჯეტში.
- საბიუჯეტო ციკლის ყველა ეტაპზე უზრუნველყოფილ იქნას გენდერული ასპექტების გათვალისწინება, საჭიროებების განსაზღვრისას მოხდეს ქალთა მაღალი დონის ჩართულობა.
- ადგილობრივ საჭიროებების კვლევაზე დაფუძნებული სამოქმედო გეგმების და პროგრამების შემუშავება, მუნიციპალიტეტების პრიორიტეტულ/პოლიტიკის დოკუმენტებში ქალთა საკითხების წინ წამოწევა.
- გენდერის კუთხით ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა, რაც მუნიციპალიტეტის ოფიციალურ ვებგვერდებზე გენდერული თანასწორობის საბჭოს სექციის გამოტანას და მასზე ინფორმაციის პერიოდულ განახლებას გულისხმობს.
[1] ოზურგეთი, ლაგოდეხი, რუსთავი, ქუთაისი და ახმეტა
[2]„ევროპული ქარტია ადგილობრივ ცხოვრებაში ქალთა და მამაკაცთა თანასწორობის შესახებ“ (2006). ევროპის მუნიციპალიტეტთა და რეგიონთა საბჭო (CEMR). ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3DpNTV6
[3]გაეროს რეზოლუცია სამშვიდობო მოლაპარაკებებში, ჰუმანიტარული რეაგირების დაგეგმვაში, სამშვიდობო ოპერაციებში, კონფლიქტის შემდგომ სამშვიდობო საქმიანობასა და მმართველობაში ქალთა მონაწილეობისა და გენდერული საკითხების ჩართვის მნიშვნელობის შესახებ
[4]საქართველოს კონსტიტუცია. მუხლი 11
[5] საქართველოს ახალი კონსტიტუციით არსებითი გენდერული თანასწორობა გარანტირებულია (2018). გაეროს ქალთა ორგანიზაცია. ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3NkpPri

Ensuring equal rights and opportunities between women and men is of fundamental importance in the process of building democracy. Achieving gender equality and empowering women requires fundamental change at both the national and local levels.
In order to achieve gender equality, Georgia has taken notable steps both in terms of regulating the legal environment and through the introduction and implementation of relevant instruments in the political, economic, social, and cultural aspects. Additionally, in order to engage in global discourse, Georgia has joined important international mechanisms for the protection of women and children's rights. Among them, the ratification of the Convention on the Prevention and Suppression of Violence against Women and Domestic Violence ("Istanbul Convention") of the Council of Europe in 2017 should be highlighted. Local governments have also expressed their willingness to participate in the global discourse on gender equality. For example, five Georgian municipalities1 joined the "European Charter on Equality of Women and Men in Local Life"2 in 2019, which establishes important principles in the context of achieving gender equality at the local level. Currently, more than 20 municipalities of Georgia have signed the charter. The gender council of Zugdidi municipality also approved the "roadmap" for localization of the national action plan in Zugdidi municipality within the framework of UN Security Council Resolution 13253 "Women, Peace, and Security".
In 2017, as part of constitutional reform, a new entry appeared in the Constitution of Georgia to ensure the essential equality of men and women and to eliminate inequality,4 with the entry clearly emphasizing the state's obligation to introduce and implement special laws, policies, and programs to ensure equal opportunities for women.5 The Law of Georgia on Gender Equality defines the legal mechanisms for achieving equality between men and women in relevant spheres of public life.6 The law also establishes the basic guarantees for ensuring equal rights, freedoms, and opportunities defined by the Constitution of Georgia.
Elimination of systemic gender discrimination at the country level is unthinkable without introducing the principles of equality in local self-government bodies and creating the corresponding legal framework. Municipal budgets, socio-economic development priorities, and municipal programs and plans should be developed in such a way as to exclude any form of discrimination. In addition, it is important that all of the above is based on inclusive and gender-sensitive approaches.
It is also worth noting the important changes that have taken place in Georgia in recent years in this regard. Specifically, ensuring equal participation of women and men in the process of decentralization and self-government was declared as one of the main principles in the decentralization strategy. In addition, ensuring gender equality at all levels of governance is echoed by the 5th goal of the 2030 United Nations Sustainable Development Goals (SDG), which assigns an important role to local governments in the process of empowering women and girls, which, in the nationalization process, was defined as follows in the tasks adapted to the Georgian context: reducing all forms of discrimination against all women and girls in all places; Ensuring equal opportunities for women's full and effective participation and leadership at all levels of decision-making in political, economic, and public life; Ensuring universal access to sexual and reproductive healthcare and reproductive rights.
According to the "Local Self-Government Code" of the Organic Law of Georgia, a municipality is authorized to implement measures to promote gender equality, prevent violence against women and/or domestic violence, protect and assist victims of violence against women and/or domestic violence.7 As such, self-governing units can become important contributors to the process of ensuring gender equality in the country when initiating various programs/projects or developing priority documents.
In order to take into account the issues of gender inequality in the process of supporting decentralization, an amendment was introduced to the Law on Gender Equality in 2016, according to which municipal councils were instructed to create municipal gender equality councils, whose composition, status, functions, and powers are determined by the regulations of the municipal council and the statute of the municipal gender equality council as approved by the relevant municipal council. In addition, according to the law, in order to study the issues of gender equality in the municipality, to plan the activities to be implemented, and to coordinate relevant measures, the mayor of the municipality designates a civil servant in the relevant city hall who will be responsible for gender equality issues.
- Among the 54 municipalities that provided IDFI with some information on the activities of their respective gender councils, only 18 had developed a 2021 gender equality action plan.
- Only 10 municipal gender councils submitted a report to city councils on their activities in 2020 and the state of gender equality in the territory of the municipality.
- The reports prepared by a majority of gender councils do not have the appropriate structure, and in terms of content, the envisaged activities do not match those outlined in the action plans.
- Among 64 municipalities, the gender equality promotion program/sub-program was written into the 2022 budget project in 13 of them.
- In a majority of cases, the budget for the implementation of the activities envisaged in the action plan was not approved separately. The activities planned by gender councils, both administrative costs and funds for specific structural units, are financed according to the issue, which are broken down in different articles of the budget.
- In 2020-2021, no gender council sessions were held in the cases of Borjomi, Dedoplistskaro, Zestafoni, Abashi, Kvareli, Sachkheri, Chiaturi, Khelvachauri, Khobi, Tianeti, and Martvili. In addition, during the same period, the session was held only once in the case of 6 municipalities.
- Within the scope of the authority of the gender councils, no participation in trainings, development of a new action plan, or preparation of reports on the implementation of the action plan took place in 12 municipalities of Georgia, which indicates that the Gender Councils exist only as a formality.
- A gender audit according to the directions of activities of the municipal bodies was carried out only in the Aspindza municipality.
- According to the information provided to IDFI by municipalities, gender needs research was conducted only in the Samtredia, Kedi, Ozurgeti, and Akhaltsikhe municipalities. In the case of other municipalities, the lack of relevant qualifications of civil servants was identified as the main hindering factor in conducting gender needs research.
- The gender councils operating at the local level cannot ensure the development of action plans and programs based on needs studies, and are mainly limited to conducting one-time campaigns and providing general assistance.
- Due to limited budget and lack of qualification of civil servants, municipalities are deprived of the opportunity to conduct needs studies, based on which they would be able to further develop action plans and determine priority directions.
- Among the activities envisaged by action plans, in many cases, the long-term gender equality strategy of a municipality, as well as the development of a monitoring and evaluation system of the measures implemented to ensure gender equality, cannot be implemented, which is again related to the lack of qualifications of the relevant civil servants or council members.
- Most of the municipal action plans provided for a separate section on the official website and periodic updating of information on the gender council. In most cases, municipalities do not have a dedicated council section, and no action plans, action plan implementation reports, or council meeting minutes are being published.
The analysis of the activities of the municipal gender councils reveals that, despite the activities carried out in recent years, the main goals determined during the creation of the councils have not been achieved up to this point. Gender councils operating at the local level are not able to ensure the determination of the needs of local women. Consequently, the development of action plans and programs is not based on relevant evidence and research. In order to ensure gender equality, municipalities are mainly limited to implementing measures aimed at raising awareness, as well as providing one-time campaigns and assistance. In addition, due to the lacking budget and the absence of relevant qualifications among civil servants, the municipal gender councils cannot fulfill the obligations imposed by the gender equality action plan.
It is important to note that in many cases, municipal councils cannot provide evidence-based budget advocacy within their powers, which is subsequently reflected in the absence of programs/sub-programs aimed at gender equality in the budget draft.
Based on the analysis, the Institute for the Development of Freedom of Information developed the following recommendations for the effective work of gender councils at the local level:
- Increase the exchange/sharing of information on gender issues between the central and local governments systematically in order to strengthen cooperation.
- Municipalities should prioritize the collection of basic gender data and develop the capacity of those responsible for the collection and management of this data.
- Implementation of gender analysis of the budget should be a priority for the municipality. Based on the analysis, consideration of gender budgeting components in the next year's budget should be done.
- Gender aspects should be taken into account at all stages of the budget cycle; when determining needs, women should be involved to a high degree.
- Develop action plans and programs based on local needs research, promote women's issues in priority/policy documents of municipalities.
- Ensure the availability of information in terms of gender, which means displaying the gender equality council section on the official website of the municipality and periodically updating the information available there.
1. Ozurgeti, Lagodekhi, Rustavi, Kutaisi, and Akhmeta
2. "European Charter for Equality between Women and Men in Local Life" (2006). European Council of Municipalities and Regions (CEMR). Available at: https://bit.ly/3DpNTV6
3. UN Resolution on the Importance of Women's Participation and Gender Mainstreaming in Peace Negotiations, Humanitarian Response Planning, Peacekeeping Operations, Post-Conflict Peacekeeping and Governance
4. Constitution of Georgia, Article 11
5. Essential gender equality is guaranteed by the new constitution of Georgia (2018). United Nations Women's Organization. Available at: https://bit.ly/3NkpPri
6. Law of Georgia “On Gender Equality”
7. Organic Law of Georgia Code of Local Self-Government” Article 16, Part 4.
/public/upload/00_studies/Evaluation of the Gender Equality Policies at the Local Level__ENG.pdf
The research was prepared by Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with the financial support of the global philanthropic organization, Luminate. The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) is responsible for the content of this document. Views expressed in therein do not reflect the position of Luminate.