სახალხო დამცველის არჩევა 2022: შუალედური მიმოხილვა
საქართველოს მოქმედ სახალხო დამცველს, ნინო ლომჯარიას, 2022 წლის 8 დეკემბერს ეწურება უფლებამოსილების ვადა. ევროკავშირის მიერ განსაზღვრული მე-12 პრიორიტეტის შესაბამისად, “სახალხო დამცველის ნომინირების პროცესში უპირატესობა უნდა მიენიჭოს დამოუკიდებელ კანდიდატს და პროცესი წარიმართოს გამჭვირვალედ”[1].
საქართველოს სახალხო დამცველი წარმოადგენს საქართველოს ტერიტორიაზე ადამიანის უფლებების დაცვის ზედამხედველობის კონსტიტუციურ ორგანოს, რომელსაც 6 წლის ვადით, სრული შემადგენლობის არანაკლებ სამი მეხუთედის უმრავლესობით ირჩევს საქართველოს პარლამენტი.[2]საქართველოს პარლამენტის არსებული შემადგენლობის გათვალისწინებით სახალხო დამცველის არჩევას აუცილებლად სჭირდება ოპოზიციის მხარდაჭერა.
1. სახალხო დამცველი არჩევის პოლიტიკური კონტექსტი და ცვლილებები საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში (ერთჯერადი მოწესრიგება)
ბოლო წლებში გაიზარდა მოქმედ სახალხო დამცველზე მმართველი პარტიის თავდასხმისა და მისი დისკრედიტაციის მცდელობის ფაქტები. აღნიშნულზე მიუთითებს, 2021 წლის ასოცირების შეთანხმების შესრულების შესახებ ევროკომისიის 2022 წლის 12 აგვისტოს ანგარიში. ანგარიშის თანახმად „სახალხო დამცველის ოფისმა განიცადა ზეწოლა იმის გამო, რომ ხმამაღლა ეხმაურებოდა გარკვეულ პოლიტიკურად სენსიტიურ საკითხებს, მათ შორის „თბილისის პრაიდს“ და ყოფილი პრეზიდენტის სააკაშვილის პატიმრობის პირობებს; განხორციელდა სახალხო დამცველის აპარატის დამოუკიდებლობის შერყევისა და მისი თანამშრომლების კეთილსინდისიერების ეჭვქვეშ დაყენების მცდელობები“.[3]
ევროკომისიის მიერ განსაზღვრული მე-12 პრიორიტეტის აღსრულების კონტექსტში,  მმართველი პარტიის ინიციატივით დაიწყო საქართველოს რეგლამენტში ცვლილებების შეტანის პროცესი. შედეგად, პარლამენტის რეგლამენტის გარდამავალ დებულებებში განისაზღვრა სახალხო დამცველის შერჩევის საგამონაკლსო წესი, რომელიც მხოლოდ სახალხო დამცველი შერჩევის მიმდინარე პროცესის დროს იქნება გამოყენებული.[4]
რეგლამენტში განხორცილებული ცვლილებით, განსხვავებულად ჩამოყალიბდა სახალხო დამცველის კანდიდატთა შერჩევის პროცედურა სადაც გამოსაყოფია რამდენიმე მნიშვნელოვანი ასპექტი:
1. შეიქმნა სახალხო დამცველის სამუშაო ჯგუფი/საკონკურსო კომისია, რომელიც სახალხო დამცველი კანდიდატის წარდგენაზე პასუხისმგებელ პირებთან[5] კონსულტაციის შედეგად უნდა დაკომპლექტდეს;
2. სახალხო დამცველის კონკურსის გამოცხადების, კონკურსის პირობებისა და სამუშაო ჯგუფის შემადგენლობის განსაზღვრის უფლებამოსილება გადაეცა საქართველოს პარლამენტის თავჯდომარეს;
3. საკონკურსო კომისია აფასებს თითოეულ კანდიდატს ოთხ სხვადასხვა კომპონენტში. თუმცა აღსანიშნავია, რომ კომისიის შეფასებას არ აქვს სავალდებულო ძალა. სათანადო სუბიექტი უფლებამოსილია წარადგინოს ნებისმიერი კანდიდატი, რომელმაც კომისიას მიმართა, მიუხედავად მიღებული შეფასებისა;
4. თუ პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, უფლებამოსილი სუბიექტთა მიერ წარდგენილი კანდიდატების რაოდენობა იქნება 7 ზე ნაკლები კანდიდატთა შერჩევა დაიწყება თავიდან.
რეგლამენტში  შესატანი ცვლილებები მომზადდა მმართველი პარტიის მიერ და პლენარულ სხდომაზე კენჭისყრისას ცვლილებებს მხარი დაუჭირა ოპოზიციის ნაწილმაც. რეგლამენტს კენჭი ეყარა სამი მოსმენით და ცვლილებების წინააღმდეგ არც ერთ დეპუტატს ხმა არ მიუცია.
2. სახალხო დამცველის თანამდებობაზე ასარჩევად კანდიდატურების შეფასების წესი
რეგლამენტში შესული ცვლილების შესაბამისად, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ 2022 წლის 14 სექტემბერს მიიღო „2022 წელს საქართველოს სახალხო დამცველის თანამდებობაზე ასარჩევად საქართველოს პარლამენტისთვის კანდიდატურების წარდგენის წესი“ (შემდგომ - წესი). წესის შესაბამისად კანდიდატები განცხადებების წარდგენის შემდეგ ფასდებიან საკონკურსო კომისიის მიერ, რომლშიც ჩართულია სამოქალაქო საზოგადოება, მათ შორის, აკადემიური და პროფესიული წრეები.  როგორც ზემოთ აღინიშნა, შეფასების სამუშაო ჯგუფის 9 წევრის შერჩევამდე, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე ატარებს კონსულტაციებს საპარლამენტო სუბიექტებთან ვისაც აქვთ სახალხო დამცველის კანდიდატის დასახელების უფლებამოსილება. ჩვენთვის უცნობია ჩატარდა თუ არა ამგვარი კონსულტაციები, და სამუშაო ჯგუფის რომელი წევრი რომელმა კვალიფიციურმა სუბიექტმა წარადგინა.
2.1. პოტენციური კანდიდატის შეფასების კრიტერიუმები
პარლამენტის თავჯდომარის მიერ განსაზღვრული წესის შესაბამისად, კომისიის წევრებმა ზეპირი მოსმენის გარეშე, კანდიდატების მიერ წარდგენილ დოკუმენტებზე დაყრდნობით შეაფასეს თითოეულ მათგანი ოთხი სახელმძღვანელო კრიტერიუმით:[6].
2.2. კანდიდატის მიერ წარმოსადგენი დოკუმენტაცია
შეფასების წესის მიხედვით, კანდიდატს მოეთხოვა სხვადასხვა დოკუმენტაციის წარდგენა კომისიისთვის. ყველა ეს მოთხოვნა იყო ფორმალური საიდენტიფიკაციო დოკუმენტები და რეზიუმე. თუმცა კანდიდატს შეხედულებისამებრ, განაცხადისთვის უნდა დაერთო  ადამიანის უფლებებისა და ფუნდამენტური თავისუფლებების სფეროში პრაქტიკული გამოცდილების დამადასტურებელი დამატებითი დოკუმენტები.
2.3. დამატებითი ინფორმაციის მოძიების შესაძლებლობა
კომისიის წევრს ობიექტური შეფასების მიზნით, კანდიდატთა მიერ წარდგენილ დოკუმენტაციასთან ერთად, საჭიროების შემთხვევაში, შეეძლო დამატებითი ინფორმაციის მოძიება/გადამოწმება, საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის აპარატის დახმარებით.
2.4. კანდიდატის შეფასების პრინციპები
შეფასების სამუშაო ჯგუფის თითოეული წევრი კანდიდატს, ცალკეული კრიტერიუმის მიხედვით, აფასებს 0-დან 10 ქულამდე. ერთი შემფასებლის მიერ დაწერილი მაქსიმალური ქულა ერთი კანდიდატისთვის შესაძლებელია იყოს მაქსიმუმ 40, თუმცა პარლამენტის თავმჯდომარის ბრძანება ითვალისწინებს შეფასებისაგან თავის შეკავების შესაძლებლობას. კერძოდ, თუ შეფასების სამუშაო ჯგუფის წევრი მიიჩნევდა, რომ მას არ აქვს კონკრეტული კანდიდატის რომელიმე კრიტერიუმის მიხედვით შეფასებისთვის საკმარისი ინფორმაცია, მას უფლება ჰქონდა, თავი შეეკავებინა აღნიშნული კანდიდატის ამ კრიტერიუმის მიხედვით შეფასებისგან. წესის მიხედვით, ამგვარი თავის შეკავება არ შეიძლება განმარტებული ყოფილიყო ამ კანდიდატის მიმართ შემფასებლის დადებით ან უარყოფით შეხედულებად.
2.5. დასაბუთების წარდგენის უფლებამოსილება
შემფასებელი უფლებამოსილი იყო კანდიდატის შეფასებისთვის დაერთო განმარტება/დასაბუთება დაწერილი ქულების თაობაზე. განმარტება/დასაბუთება არ იყო კომისიის წევრის ვალდებულება.  შეფასების კომისიის ფუნქციად განისაზღვრა პარლამენტის უფლებამოსილი სუბიექტებისთვის კანდიდატთა შესახებ მაქსიმალურად სრული ინფორმაციის მიწოდება.  კომისიის მიერ განხორციელებული ამგვარი შეფასება არ ატარებს მბოჭავ ხასიათს, არამედ წარმოადგენს ერთგვარ სარეკომენდაციო დოკუმენტაციას, რომლის გათვალისწინების ვალდებულება პარლამენტს არ წარმოეშობა.
2.6. საქართველოს სახალხო დამცველის არჩევასთან დაკავშირებული საკვანძო თარიღები
3. სამუშაო ჯგუფის/საკონკურსო კომისიის საქმიანობის შედეგები
სახალხო დამცველის თანამდებობის დასაკავებლად გამოცხადებულ კონკურსში სულ 19 კანდიდატმა მიიღო მონაწილეობა. მათ შორის, არის სამი კანდიდატი, რომლებიც ერთობლივად დასახელდა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების ნაწილის (სულ 52 ორგანიზაცია) მიერ.
2022 წლის 28 სექტემბერს შეიქმნა სახალხო დამცველის კანდიდატების შერჩევის სამუშაო ჯგუფი/საკონკურსო კომისია.[7] რომელსაც დაევალა სახალხო დამცველობის პოტენციურ კანდიდატთა შეფასება, იდენტიფიცირებული კრიტერიუმების შესაბამისად მხოლოდ წარდგენილი წერილობითი დოკუმენტაციის საფუძველზე.
3.1. საკონკურსო კომისიის საქმიანობის პერიოდი
29 სექტემბერს დასრულდასახალხო დამცველის კანდიდატად წარდგენის მსურველთა განცხადებების მიღება.[8]  საკონკურსო კომისიის მუშაობის საბოლოო ვადად განისაზღვა 13 ოქტომბერი. საკონკურსო კომისიამ იმუშავა 14 კალენდარული დღის განმავლობაში. 13 ოქტომბერს საქართველოს პარლამენტის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა კანდიდატთა შეფასებები.  საკონკურსო კომისიას 10 სამუშაო დღეში უნდა მოეხერხებინა კანდიდატთა პროფესიული შეფასება 4 ფუნდამენტურად მნიშვნელოვანი კრიტერიუმის გათვალისწინებით მხოლოდ წერილობითი დოკუმენტაციის საფუძველზე. 19 კანდიდატის სრულფასოვანი პროფესიული შეფასება, განსაკუთრებით კანდიდატებთან გასაუბრების გარეშე, 10 სამუშაო დღის განმავლობაში, ჩვენი აზრით პრობლემურია.
3.2. კანდიდატებთან გასაუბრების შეზღუდვა და კანდიდატის პროფესიული შეფასებისთვის სათანადო ინფორმაციის ნაკლებობა
საქართველოს პარლამენტის თავჯდომარის ბრძანების თანახმად, სახალხო დამცველი პოტენციური კანდიდატების შერჩევა უნდა მომხდარიყო მხოლოდ წერილობითი დოკუმენტაციის საფუძველზე. იკვეთება რომ ამ შეზღუდვამ მნიშვნელოვანი გავლენა მოახდინა კანდიდატთა შეფასების ხარისხზე. განსაკუთრებით იმ კანდიდატებზე, რომელთა თაობაზეც საჯარო სივრცეში ნაკლები ინფორმაცია მოიპოვება. კონდიდატებს არ მიეცათ საშუალება წარმოედგინათ თავიანთი პოზიცია იმ მიზეზებთან დაკავშირებით, რომელთა გამოც კომისიის წევრს მათთვის შესაძლოა ქულა დაეკლო. იდენტურად, გასაუბრების არ არსებობამ საპირწონე შესაძლებლობა წაართვა კომისიის წევრებსაც, მათ ვერ მიიღეს პასუხები მათთვის საინტერესო კითხვებზე, რამაც, ბუნებრივია გავლენა იქონია შეფასებების ხარისხზეც.
3.3. სამუშაო ჯგუფის წევრთა შეფასებების დასაბუთებები
რიგ შემთხვევებში საკონკურსო კომისიის წევრებმა გამოიყენეს ქულათა დასაბუთების/განმარტებების წარდგენის შესაძლებლობა. წარდგენილი განმარტებები განსხვავდება ერთმანეთისგან როგორც ფორმით ისე შინაარსობრივი მოცულობით, კომისიის ზოგიერთ წევრს საერთოდ არ წარმოუდგენია განმარტებები. რიგ შემთხვევებში კი შეფასებები, შესაბამისი კომპონენტის შეფასებისთვის ყველა რელევანტურ გარემოებას არ ითვალისწინებს. მაგ. რიგ შემთხვევაში პოტენციური სახალხო დამცველობის კანდიდატის “მიუკერძოებლობა და დამოუკიდებლობა” შეფასებულია მასიმალური 10 ქულით, მხოლოდ იმის გამო რომ იგი არ არის რომელიმე პოლიტიკური პარტიის წევრი. ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს, რომ კანდიდატთა შეფასების დასაბუთებულობის როგორც ხარისხზე ისე მის სანდოობაზე მნიშვნელოვანი უარყოფითი გავლენა იქონია კანდიდატებთან გასაუბრების შეუძლებლობამ.
3.4. კანდიდატთა შეფასებისგან თავის შეკავების მაღალი მაჩვნებელი და კანდიდატთა რეიტინგი
თითოეული კანდიდატი შეფასდა კომისიის 9 წევრის მიერ 4 კომპონენტის გათვალისწინებით.   თითოეულ კომპონენტში ერთი კანდიდატი მაქსიმალური 10 ქულით ფასდებოდა. ამდენად, ერთი შემფასებლის მიერ ერთი კანდიდატისთვის მინიჭებული მაქსიმალური ქულა შეიძლებოდა ყოფილიყო 40 (4*10), ხოლო ჯამური ქულების მაქსიმალური რაოდენობა 360 (40*9).როგორც ზემოთ აღინიშნა, კომისიის წევრს შეეძლო კანდიდატის შეფასებისგან თავის შეკავება. აღნიშნული უფლებამოსილება საკონკურსო კომისიის წევრების მიერ აქტიურად იქნა გამოყენებული.
თავის შეკავების მაჩვენებელი კანდიდატების მიხედვით რადიკალურად განსხვავდებოდა, და საბოლოო ჯამში, შესაფასებელი კრიტერიუმების საერთო რაოდენობის 40%  შეადგინა. ვფიქრობთ, ეს მაჩვენებელი ბევრად ნაკლები იქნებოდა, სახალხო დამცველის პოტენციურ კანდიდატებთან, რომ შემდგარიყო გასაუბრება სათანადო პროცედურით და ხანგრძლივობით.
როგორც უკვე აღვნიშნეთ,  შეფასების წესის მე-3 მუხლის მე-6 პუნქტის თანახმად, რომელიმე კრიტერიუმის მიხედვით “კონკრეტული კანდიდატის შეფასებისგან თავის შეკავება არ შეიძლება განიმარტოს ამ კანდიდატის მიმართ შემფასებლის დადებით ან უარყოფით შეხედულებად”. შედეგების გამოქვეყნების შემდგომ, რამდენიმე წამყვანი მედიასაშუალების მიერ გავრცელდა კონკურსანტების ქულათა რეიტინგი. სამწუხაროდ,  ქულათა რეიტინგის შედგენისას არ იქნა გათვალისწინებული საკონკურსო კომისიის წევრთა მიერ კანდიდატის შეფასებისგან თავის შეკავების შემთხვევები.[9]  კანდიდატებისთვის მინიჭებული საბოლოო ქულები წარმოდგენილია ცხრილის სახით.
შეუფასებელი კრიტერიუმების მაღალი მაჩვნებელი, დასაბუთების განმარტებების ნაკლებობა, ჩვენი აზრით, მათ შორის გამოწვეულია სამუშაო ჯგუფის საქმიანობის ხანმოკლე ვადით. 10 სამუშაო დღის განმავლობაში 19 კანდიდატის სრულყოფილად შეფასება შეუძლებელია. განსაკუთრებით იმ პირობებში, როდესაც შეფასება მოხდა გასაუბრების გარეშე, ასევე კანდიდატების მნიშვნელოვან ნაწილს პოლიტიკურ-სამართლებრივ სივრცეში მოღვაწეობის გამოცდილება ნაკლებად გააჩნდათ და ფართო საზოგადოებისთვის ცოტა თუ იყო ცნობილი მათი პროფესიული თუ პიროვნული მახასიათებლების შესახებ.  ჩვენი მოსაზრებით, კანდიდატთა სათანადო პროფესიული შეფასების თვალსაზრისით იდენტიფიცირებული გამოწვევები უმეტესწილად განაპირობა სახალხო დამცველის პოტენციურ კანდიდატთა შერჩევის წესის ზემოთ განხილულმა პრობლემებმა.
კანდიდატთა შეფასებისგან თავის შეკავების მაღალი მაჩვენებელი, ისევე როგორც შეფასებების დასაბუთებისა და თანმიმდევრულობის თვალსაზრისით არსებული გამოწვევები, აჩენს კითხვას, თუ რამდენად დაეხმარება კონკურსის შედეგები - სახალხო დამცველის კანდიდატის წარმდგენ პოლიტიკურ სუბიექტებს. სხვაგვარად, რამდენად მიიღწია საკონკურსო კომისიის ძირითადი მიზანი - გაეკეთებინა კანდიდატების სრულფასოვანი პროფესიული შეფასება და ამით დახმარებოდა სახალხო დამცველის კანდიდატის წარდგენაზე უფლებამოსილ პოლიტიკურ სუბიექტებს.
4. სახალხო დამცველის თანამდებობაზე ასარჩევად წარდგენილი კანდიდატები
21 ოქტომბერს საპარლამენტო ფრაქციებმა და პოლიტიკურმა ჯგუფებმა სახალხო დამცველობის კანდიდატები წარადგინეს.[10] აღსანიშნავია, რომ კანდიდატი არ წარუდგენია მმართველ პარტიას. მმართველმა პარტიამ 31 აგვისტოს გამოხატა პოზიცია, რომ “ქართული ოცნება” სახალხო დამცველის კანდიდატს არ წარადგენდა.[11]
1. ორმა პოლიტიკურმა ჯგუფმა და ერთმა ფრაქციამ (პოლიტიკური ჯგუფი „რეფორმების ჯგუფი“, პოლიტიკური ჯგუფი „ლელო-პარტნიორობა საქართველოსთვის“ და ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ - გაერთიანებული ოპოზიცია „ძალა ერთობაშია“) წარადგინა სამოქალაქო სექტორის მიერ ნომინირებული 3 კანდიდატი (ანა აბაშიძე, ნაზი ჯანეზაშვილი და გიორგი ბურჯანაძე) რომლებმაც ამავდროულად მიიღეს პარლამენტის მიერ შექმნილი საკონკურსო კომისიის ყველაზე მაღალი ქულა;
2. პოლიტიკურმა ჯგუფმა - “ევროპელი სოციალისტები”, წარადგინა ორი კანდიდატი თინათინ ერქვანია და ლელა გაფრინდაშვილი;
3. პოლიტიკურმა ჯგუფმა - “გირჩი” წარადგინა ერთი კანდიდატი იაგო ხვიჩია.
4. პოლიტიკურმა ჯგუფმა “მოქალაქეები” დაასახელა 19 კანდიდატი - ყველა ვინც სახალხო დამცველად არჩევის სურვილი გამოთქვა. პოლიტიკური ჯგუფმა კანდიდატების წარდგენამდე განმარტა, რომ  “არ აპირებენ კანდიდატების მიმართ ფავორიტიზმით დაკავებას”[12] და ეს არის ყველა მსურველის წარდგენის მიზეზი.
პოლიტიკური ჯგუფი “მოქალაქეების” მიერ 19-ვეკანდიდატის ნომინირება არაერთ კითხვის ნიშანს წარმოშობს, განსაკუთრებით იმ ფონზე, როდესაც ამ პოლიტიკურმა ჯგუფმა სახალხო დამცველის შერჩევის ერთჯერად წესს (საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში შესატან ცვლილებებს) მხარი დაუჭირა, თუმცა დასახელებულ ფაქტს ამ თვალსაზრისით არ შევაფასებთ. 19 კანდიდატის წარდგენის ფაქტი მნიშვნელოვანია იმდენად, რამდენადაც ეს ცხადად მიუთითებს, რომ საკონკურსო კომისიის შეფასებები არ გახდა კანდიდატების პროფესიული ფილტრის საფუძველი - პარლამენტს მოუწევს პლენარულ სხდომაზე 19 კანდიდატს უყაროს კენჭი.
დამოუკიდებელი სახალხო დამცველის არჩევა გამჭვირვალე და ინკლუზიური პროცესით წარმოადგენს ევროკომისიის მიერ განსაზღვრული 12 რეკომენდაციიდან ერთ-ერთს, რომლის შესრულებაც აუცილებელია კანდიდატის სტატუსის მოსაპოვებლად.
სამუშაო ჯგუფის/საკონკურსო კომისიის დანიშნულება შეიძლება ყოფილიყო მხოლოდ და მხოლოდ კანდიდატთა პროფესიული შეფასება და პოლიტიკური სუბიექტებისთვის მათზე სათანადო ინფორმაციის მიწოდება. საკონკურსო კომისიის სამუშაო დროის ნაკლებობამ, კანდიდატებთან გასაუბრების შეუძლებლობამ და კანდიდატების შეფასებისგან თავის შეკავების მაღალმა მაჩვენებელმა არსებითად დააბრკოლა იმ მიზნის მიღწევა, რაც ამ სამუშაო ჯგუფის შექმნას შეიძლება ჰქონოდა.
საქართველოს პარლამენტს უნდა წარედგინოს მინიმუმ 7 კანდიდატი იმისთვის, რომ პროცესი არ ჩაიშალოს. აღნიშნული დანაწესი მნიშვნელოვნად აბრკოლებს ერთ კანდიდატზე პოლიტიკური შეთანხმებისა და სახალხო დამცველის თანამდებობაზე მრავალპარტიული მხარდაჭერით პირის არჩევას.
___________________________
[1] European Commission, “Commission Opinion on Georgia's application for membership of the European Union” Brussels, 17.6.2022, COM(2022) 405 final.
[2] საქართველოს კონსტიტუციის 35-ე მუხლის პირველი პუნქტი.
[3] ევროკომისიის 2022 წლის ანგარიში საქართველოს მიერ ასოცირების პროცესის განხორციელების შესახებ. იხ ბმული
[4] საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის 228³ მუხლი.
[5] სახალხო დამცველი კანდიდატის დასახელების უფლება აქვს: საპარლამენტო ფრაქციას ან პარლამენტის დეპუტატთა 7 კაციან ჯგუფს, აგრეთვე საპარლამენტო პოლიტიკურ ჯგუფს. საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის 228¹ მუხლის მიხედვით “2024 წლის არჩევნებში არჩეული პარლამენტის უფლებამოსილების ცნობამდე არანაკლებ 2 პარლამენტის წევრს შეუძლია რეგლამენტით ფრაქციის შექმნისთვის დადგენილი  მოთხოვნების (გარდა პარლამენტის წევრთა მინიმალური რაოდენობის შესახებ მოთხოვნისა) შესაბამისად შექმნას საპარლამენტო პოლიტიკური ჯგუფი”. პოლიტიკური ჯგუფი სარგებლობს იმავე უფლებებით, რომლებიც აქვს ფრაქციას, გარდა საქართველოს კონსტიტუციით ფრაქციისთვის განსაზღვრული უფლებებისა. პოლიტიკური ჯგუფი 2024 წლის არჩეული პარლამენტის უფლებამოსილების ცნობამდე, მათ შორის, სარგებლობს საქართველოს სახალხო დამცველის თანამდებობაზე კანდიდატების წარდგენის უფლებამოსილებით.
[6] “2022 წელს საქართველოს სახალხო დამცველის თანამდებობაზე ასარჩევად საქართველოს პარლამენტისთვის კანდიდატურების წარდგენის წესის“ დამტკიცების შესახებ საქართველოს პარლამენტის თავჯდომარის 2022 წლის 14 სექტემბერის ბრძანების მე-3 მუხლის მე-3 პუნქტი.
[7] საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის 2022 წლის 28 სექტემბრის ბრძანება N1/435/22 “2022 წელს საქართველოს სახალხო დამცველობის კანდიდატად წარდგენის მსურველ პირთა შეფასების სამუშაო ჯგუფის შექმნის შესახებ”.
[8] საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის 2022 წლის 15 სექტემბრის განცხადება. იხ. ბმული
[9] ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI),  “სახალხო დამცველის კანდიდატთა შესარჩევი კონკურსის შედეგები: კანდიდატთა რეალური რეიტინგი”, იხ. ბმული
[10] პარლამენტის უფლებამოსილი სუბიექტების მიერ საქართველოს სახალხო დამცველობის კანდიდატებად წარდგენილი პირების შესახებ ინფორმაცია. იხ ბმული

The term of office of the current Public Defender, Nino Lomjaria, expires on December 8, 2022. According to the 12th priority defined by the European Union, Georgia must “ensure that an independent person is given preference in the process of nominating a new Public Defender (Ombudsperson) and that this process is conducted in a transparent manner”.[1]
The Public Defender of Georgia is a constitutional body responsible for the supervision of the protection of human rights within the territory of Georgia, elected for a term of 6 years by a majority of at least three fifths of the total number of the Members of Parliament.[2] Taking into consideration the current composition of the Parliament of Georgia, the election of a public defender requires the support from the opposition.
The instances of attacks and attempts from the ruling party to discredit the current Public Defender have increased in recent years. This is indicated in the report of the European Commission of August 12, 2022, regarding the implementation of the Association Agreement during 2021. According to the report: “The office came under pressure for being vocal on certain politically sensitive issues, including the Tbilisi Pride and the imprisonment conditions of former President Saakashvili, and attempts were made to undermine its independence and to cast doubts over the integrity of the office and its staff.”[3]
In the context of the implementation of the 12th priority defined by the European Commission, the ruling party initiated the process to adopt amendments to the Rules of Procedure of the Parliament of Georgia. As a result, a rule for an exception in the election of the Public Defender was defined in the transitional provisions of the Rules of Procedure. These rules will be used only during the current process of the election of the Public Defender.[4]
The amendment defined different procedures for the selection of Public Defender candidates. These important aspects should be highlighted:
1. A working group/competition commission was created for the selection of the Public Defender, which must be composed after consultations with the subjects eligible for nominating candidates for the Public Defender.[5]
2. The authority to announce the competition and to define the conditions of the competition and the composition of the working group was given to the Chairperson of the Parliament.
3. The competition commission evaluates each candidate (by four different criteria). But it should be mentioned that the assessments of the commission are not compulsory. The relevant subject is entitled to nominate any candidate, regardless of the assessment presented by the commission.
4. If the number of candidates nominated by the relevant subjects at the plenary sitting is fewer than 7, the process of the selection will start over.
The adoption in the Rules of Procedure was prepared by the ruling party and supported by a part of the opposition. The amendment was put to a vote three times, with no votes against it.
Pursuant to the amendment in the Rules of Procedure, on September 14, 2022, the Chairperson of the Parliament of Georgia issued the decree on the Approval of the “Rule of Submission of Candidates of the Public Defender of Georgian for 2022 to the Parliament of Georgia” (the Rule). According to the Rule, after the submission of applications, candidates are evaluated by the commission, which is composed of representatives of the civil society, including representatives of the academic and professional communities. As mentioned above, before selecting 9 members of the commission, the Chairperson of the Parliament conducts consultations with subjects eligible for nominating candidates. It is unknown to us whether these consultations were conducted and which members of the commission were named by which subject.
According to the Rule issued by the Chairperson of the Parliament, members of the commission evaluated candidates without an oral hearing, only based on the documents submitted by the candidates. The commission assessed the candidates by these four criteria:[6]
According to the rule, candidates were obligated to submit various documents to the commission. All of them were formal documents to verify candidates’ identification and resume (CV). Aside from these, however, a candidate could submit additional documents verifying their experience in human rights and fundamental freedoms at their discretion.
In order to make an unbiased assessment, with the help of the office of the Human Rights and Civil Integration Committee, a member of the commission was able to obtain/verify additional information along with the documentation submitted by the candidates, if necessary.
Each member of the assessment working group evaluates each candidate by certain criteria from 0 to 10. Maximum points given by one member to one candidate is 40. But the decree of the Chairperson defines an opportunity for a member of the commission to abstain from evaluation if they consider that the information was insufficient for assessing a candidate by any of the criteria. According to the Rule, this kind of abstention must not be interpreted as a positive or negative assessment from a member of the commission towards a candidate.
An evaluator was eligible to attach an explanation/justification regarding the given points. Providing an explanation/justification, however, was not an obligation of a member of the commission. The function of the commission was to provide the subjects eligible for nominating candidates with the most complete information about the candidates. Such evaluation carried out by the commission is not binding, instead being a kind of recommendation that the Parliament is not obligated to take into account.
A total of 19 candidates took part in the competition for the position of the Public Defender. Among them are three candidates who were jointly nominated by civil society organizations (52 organizations in total).
On September 28, 2022, a working group/competition commission for the selection of Public Defender candidates was established.[7] It was assigned to evaluate potential candidates for Public Defender, in accordance with identified criteria, only on the basis of submitted written documentation.
On September 29, the acceptance of applications of candidates for Public Defender was concluded.[8] October 13 was defined as the final deadline for the work of the competition commission. The competition commission worked for 14 calendar days.
On October 13, the evaluations of the candidates were published on the website of the Parliament of Georgia. In 10 working days, the competition commission had to be able to make a professional evaluation of the candidates, taking into account 4 fundamentally important criteria, based only on written documentation. From our point of view, a full-fledged professional evaluation of 19 candidates within 10 working days is impossible, especially without interviewing them.
According to the order of the Chairman of the Parliament of Georgia, the selection of potential candidates for Public Defender should only be made on the basis of written documentation. It appears that this limitation had a significant impact on the quality of candidate evaluation, especially on the assessment of those candidates about whom less information is available in the public space. The candidates were not given the opportunity to present their position regarding the reasons why the commission member might reduce points allocated to them. On the other hand, the lack of interviews deprived the members of the commission of a countervailing opportunity, as they could not get answers to the questions they were interested in, which evidently affected the quality of the evaluations.
In a number of cases, the members of the competition commission used the opportunity to present justifications/explanations of the scores. The submitted explanations differ from each other in terms of form, as well as in terms of content, and some members of the commission did not provide explanations at all. In some instances, the evaluations do not take into account all the relevant circumstances for the assessment of the applicable component. For example, the "impartiality and independence" of a potential Public Defender candidate was evaluated with a maximum of 10 points just because he/she is not a member of any political party. It should be emphasized that the lack of an opportunity to conduct interviews with the candidates had an immense negative impact on both the quality and the reliability of the evaluation of the candidates.
Each candidate was evaluated by 9 members of the commission with consideration of 4 core components. In each component, one candidate could get a maximum of 10 points. Thus, the maximum score awarded by one evaluator to one candidate could be 40 (4*10), and the maximum number of total points could be 360 (40*9). As already mentioned above, a commission member was able to refrain from evaluating a specific candidate. This ability was actively exercised by the members of the competition commission.
The rate at which the members of the commission refrained from the evaluation varied widely with candidates, and ultimately amounted to 40% of the total number of the criteria to be evaluated. We believe that this number would have been much lower if interviews with potential Public Defender candidates were conducted, with a proper procedure and duration.
It should be emphasized that, according to Article 3(6) of the evaluation rule, “abstention from evaluating a specific candidate in relation to any criteria cannot be interpreted as a positive or negative view of the evaluator towards this candidate". After the publication of the results, several leading media outlets disclosed the rating of the contestants’ scores. Unfortunately, the cases of refraining from the evaluation of the candidate by the members of the commission were not taken into account when compiling the score rating.[9] The final marks awarded to the candidates are presented in the form of a table.
The high number of unrated criteria, the lack of justifications and explanations, in our opinion, among other reasons, was likely caused by the short duration of the working group's activities. It is impossible to fully evaluate 19 candidates within 10 working days.
This is especially true in present circumstances, when the evaluation took place without interviews, a vast majority of the candidates had little experience of working in the political-legal space, and little was known to the general public about their professional or personal characteristics. In our opinion, the challenges identified with regard to the proper professional evaluation of the candidates were for the most part caused by the the problems of the selection procedure of the potential Public Defender candidates discussed above.
The high rate of refraining from evaluation of candidates, as well as the challenges in terms of justification and consistency of evaluations, raise the question: to what extent will the results of the competition help the political entities nominating the candidate for Public Defender? Otherwise, to what extent was the main goal of the competition commission achieved - to make a full-fledged professional assessment of the candidates and thereby help the political entities authorized to nominate a candidate for Public Defender.
On October 21, parliamentary factions and political groups nominated candidates for the position of the Public Defender.[10] It must be mentioned that the ruling party has not nominated a candidate. On August 31, the ruling party stated their position that they would not nominate a candidate for the position of the Public Defender.[11]
1. Two political groups and one faction (political group: “Reforms Group”, political group: “Lelo – Partnership for Georgia”, and faction: “United National Movement – Unified Opposition “Unity Makes Strength”) nominated three candidates nominated by civil society sector (Ana Abashidze, Nazi Janezashvili, and Giorgi Burjanadze);
2. Political group “European Socialists” nominated two candidates: Tinatin Erkvania and Lela Gaprindashvili;
3. Political group “Girchi” nominated one candidate: Iago Khvichia;
4. Political group “Citizens” nominated 19 candidates: all of them expressed their willingness to be elected as the Public Defender. Before the nominations, the political group explained that "they are not going to approach the candidates with favoritism".[12]
Nominating all of the candidates from political group “Citizens” raises a number of questions, especially taking into account the fact that this political group supported the one-off rule for the selection of the Public Defender (amendment in the Rules of Procedure of the Parliament of Georgia). However, we will not evaluate the named fact in this perspective. The fact of nominating all 19 candidates is important, as it clearly indicates that the evaluations of the commission have not become a basis for professional filtering of the candidates - the Parliament will vote for all 19 candidates during the plenary sitting.
Electing a truly independent Public Defender through a transparent and inclusive process is one of the 12 priorities defined by the EU in order to grant the candidacy status to Georgia.
The aim for the establishment of the competition commission could only have been the professional assessment of the applicants who had expressed the desire to be named as a candidate for Public Defender and, respectively, helping politicians in making informed decisions during the candidate selection. However,several factors, such as the short working time period , the inability to conduct interviews, the high number of cases where members of the commission abstained themselves in particular, had a severe impact on the realization of the primary function of the commission.
In order to avoid the collapse of the ongoing procedure, at least 7 candidates should be selected by the Parliament. This requirement is a significant formal obstacle for reaching the political consensus and electing the next Public Defender with cross-party support.
_________________
[1]European Commission, “Commission Opinion on Georgia's application for membership of the European Union” Brussels, 17.6.2022, COM(2022) 405 final.
[2] Article 35, paragraph 1 of the Constitution of Georgia.
[3] Association Implementation Report on Georgia, Brussels, 12 August 2022. Available here.
[4] The Rules of Procedure of the Parliament of Georgia, article 2283
[5] Subjects eligible for nominating a candidate for the position of the Public Defender are: a fraction and a group of non-faction members of the parliament consisting of at least 7 persons, also a parliamentary political group. According to the article 228¹ of the Rules of Procedure of the Parliament of Georgia: “Before the recognition of the authority of the Parliament elected in the 2024 elections, at least two MPs may form a parliamentary political group (‘political group’) in accordance with the requirements determined through the Rules of Procedure for the formation of a faction (except for the requirement for the minimum number of MPs).” A political group enjoys the same rights as a faction, except for the rights of a faction determined by the Constitution of Georgia. Before the recognition of the authority of the Parliament elected in the 2024 elections, a political group is entitled to nominate a candidate for the position of the Public Defender of Georgia.
[6] Decree of the Chairperson of the Parliament of Georgia of September 14, 2022, on the Approval of the Rule of Submission of Candidates of Public Defender of Georgian for 2022, article 3, paragraph 3.
[7]Order of the Chairman of the Parliament of Georgia dated September 28, 2022 N1/435/22 "On the establishment of a working group for the evaluation of persons wishing to be nominated as a candidate for the Public Defender of Georgia in 2022".
[8]Statement of the Chairman of the Parliament of Georgia dated September 15, 2022,see the link
[9]Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI), "Results of the Selection Competition for Public Defender Candidates: Actual Ranking of Candidates",see link
[10] Information on candidates for the Public Defender of Georgia nominated by the authorized subjects of the Parliament. see the link.