სააპელაციო სასამართლომ კომუნიკაციების კომისიის გადაწყვეტილება შპს “კავკასუს ონლაინში” სპეციალური მმართველის დანიშვნის შესახებ დროებით შეაჩერა
სიახლეები | ინტერნეტი და ინოვაციები | სტატია 16 მარტი 2021
საჯარო რეესტრის ეროვნულმა სააგენტომ 2021 წლის 11 მარტს შეაჩერა კომუნიკაციების კომისიის მიერ შპს ,,კავკასუს ონლაინში“ დანიშნული სპეციალური მმართველის რეგისტრაცია. გადაწყვეტილების საფუძველი გახდა საქართველოს სააპელაციო სასამართლოს მიერ მიღებული განჩინება, რომლის მიხედვითაც “ინთერნეიშენალ ონლაინ ნეთვორქს ლიმითედის” (შპს “კავკასუს ონლაინის” წილის მესაკუთრე პარტნიორი) კერძო საჩივარი დაკმაყოფილდა და კომუნიკაციების კომისიის გადაწყვეტილების მოქმედება სპეციალური მმართველის დანიშვნის შესახებ შეჩერდა მოცემულ საქმეზე სასამართლოს მიერ გამოტანილი საბოლოო გადაწყვეტილების ძალაში შესვლამდე.
“ინთერნეიშენალ ონლაინ ნეთვორქს ლიმითედმა” სააპელაციო სასამართლოს მიმართა კერძო საჩივრით. კომპანიამ გაასაჩივრა საქალაქო სასამართლოს უარი ძირითადი სარჩელის უზრუნველყოფის სახით სპეციალური მმართველის დანიშვნის გადაწყვეტილების მოქმედების შეჩერებაზე. სააპელაციო სასამართლომ გაიზიარა მოსარჩელის პოზიცია კომუნიკაციების კომისიის მიერ მიღებული გადაწყვეტილების კანონიერების მიმართ დასაბუთებული ეჭვის თაობაზე. კერძოდ, სასამართლომ აღნიშნა, რომ კომისიის მიერ ადმინისტრაციული წარმოების ჩატარება დაინტერესებული მხარეების მოწვევისა და მათი მოსაზრებების დაფიქსირების გარეშე, სწორედ ამგვარ შთაბეჭდილებას ქმნის. ამასთან, სასამართლო მოსარჩელის პოზიციას იზიარებს აქტის შეუჩერებლობით გამოწვეული გამოუსწორებელი ზიანის მიყენების შესაძლებლობის ნაწილშიც და აღნიშნავს, რომ “შესაძლოა განუჭვრეტადიც კი გახდეს, როგორც სპეციალური მმართველის ქმედების შედეგები, ასევე შპს “კავკასუს ონლაინისათვის” და მისი პარტნიორებისათვის მიყენებული ზიანის მასშტაბები (ასეთის არსებობისას)”.
კომუნიკაციების კომისიის 17 მარტის სხდომის დღის წესრიგის მიხედვით, კომისია იმსჯელებს შპს “კავკასუს ონლაინის” სპეციალური მმართველის მიერ წარდგენილი ანგარიშის ნაწილობრივ კომერციულ საიდუმლოებად ცნობის შესახებ.
აღსანიშნავია, რომ 2020 წლის 9 ივლისს IDFI-მ გამოაქვეყნა სტატია სახელწოდებით “საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის საქმიანობაში არსებობს გამჭვირვალობის ხარვეზები”, რომელშიც განხილული და შეფასებულია კომისიის რამდენიმე პრობლემური გადაწყვეტილება. მათ შორისაა კომისიის გადაწყვეტილება შპს “კავკასუს ონლაინის” საქმიდან გამომდინარე წარდგენილ საკანონმდებლო ცვლილებებთან დაკავშირებით. IDFI აღნიშნულ სტატიაში აკრიტიკებდა წარდგენილ ცვლილებებს და წერდა, რომ სპეციალური მმართველის დანიშვნა წარმოდგენილი ცვლილებებით სცდებოდა კომუნიკაციების კომისიის მანდატსა და კომპეტენციას. დოკუმენტში ასევე მიმოხილულია გადაწყვეტილებები ნუმერაციის რესურსით სარგებლობის საფასურის გაზრდასთან და ამავე გადასახადის სახლმწიფო ბიუჯეტის ნაცვლად კომისიის ბიუჯეტში მიმართვასთან დაკავშირებით. IDFI-ის პოზიციით, აღნიშნულ საკითხებზე, ისევე როგორც კომუნიკაციების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანაზე კომისიის გადაწყვეტილებები გამოირჩეოდა გამჭვირვალობის ხარვეზებით.

On March 11, 2021, the National Agency of Public Registry suspended the registration of a special manager appointed to Caucasus Online Ltd. by the Georgian National Communications Commission. The decision was based on the ruling of the Court of Appeals of Georgia, which upheld the private appeal of International Online Networks Limited (partner of Caucasus Online Ltd.) and suspended the decision of the Communications Commission until the final verdict of the Court on this case goes into force.
International Online Networks Limited filed a private complaint with the Court of Appeals. The company appealed to the City Court against the suspension of the decision to appoint a special manager in the form of a security claim. The Court of Appeals shared the plaintiff's position that there was reasonable doubt as to the legality of the decision of the Communications Commission. Specifically, the Court noted that the Commission conducting administrative proceedings without inviting interested parties and allowing them an opportunity to express their views creates such an impression. Simultaneously, the Court shared the plaintiff's position on the possibility of irreparable damage being caused by the suspension of the act and also noted that "the consequences of the actions of the special manager, as well as the extent of the damage to Caucasus Online Ltd. and its partners (if any), may become impossible to predict."
According to the agenda of the March 17 meeting of the Communications Commission, the Commission will discuss partial commercial secrecy of the report submitted by the Special Manager of Caucasus Online Ltd.
It should be noted that on July 9, 2020, IDFI published an article titled "Shortcomings in the Transparency of the Activities of the Gerogian National Communications Commission", which discussed and evaluated several problematic decisions made by the Commission. Among these was the decision of the Commission regarding the legislative changes submitted based on the case of Caucasus Online Ltd. In the article, IDFI criticized the proposed changes and wrote that the appointment of the special manager through the proposed changes exceeded the mandate and authority of the Communications Commission. The document also reviews the decisions to increase the fee for the use of numbering resources and to apply the same tax to the budget of the Commission instead of the state budget. IDFI’s position is that the Commission's decisions on these issues, as well as amendments to the Law of Georgia on Communications, were marred by shortcomings in transparency.