კოალიცია საქართველოს პარლამენტში ინიცირებულ „საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში შესატან ცვლილებათა კანონპროექტს ეხმიანება
განცხადებები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება 8 სექტემბერი 2020
კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის” მიიჩნევს, რომ „საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში შესატანი მორიგი ცვლილებები ფრაგმენტულია და ვერ პასუხობს იმ გამოწვევებსა და პრობლემებს, რომლებიც არსებობს როგორც უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შერჩევის პროცესში, ასევე ზოგადად, სასამართლო ხელისუფლებაში. ცვლილებების პაკეტი იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატებთან დაკავშირებით მიღებული გადაწყვეტილებების დასაბუთების ვალდებულებასა და კანდიდატების მიერ აღნიშნული გადაწყვეტილების გასაჩივრების შესაძლებლობას შეეხება.
2019 წელს, საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შერჩევის პროცედურაზე მუშაობის პერიოდში, კოალიციამ, ისევე როგორც საერთაშორისო ორგანიზაციებმა, პარლამენტს საკუთარი მოსაზრებები და რეკომენდაციები წარუდგინეს, რომელიც დამსახურებაზე დაფუძნებული მიდგომისა და პროცესის გამჭვირვალედ და მიუკერძოებლად წარმართვის გარანტიებს აწესებდა.[1] რეკომენდაციების დიდი ნაწილი საქართველოს პარლამენტმა არ გაითვალისწინა. შესაბამისად, წარმართულმა პროცესმა გამოავლინა არაერთი პრობლემა, რომელიც, საბოლოო ჯამში, აისახა თავად პროცესის ხარისხზე. საქართველოს პარლამენტმა ასევე არ გაითვალისწინა კოალიციის რეკომენდაცია თანამდებობაზე არ გაემწესებინა უზენაესი სასამართლოს რიგი მოსამართლეები, რომელთა კვალიფიკაცია, კეთილსინდისიერება და სანდოობა კითხვის ნიშნის ქვეშ დგას.
კოალიცია მიიჩნევს, რომ საქართველოს სასამართლო ხელისუფლებაში არსებულ ვითარებას შემოთავაზებული ცვლილებები ვერ შეცვლის. შეუძლებელია მოსამართლეთა შერჩევის პროცესის გაუმჯობესება თავად იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს რეფორმირების გარეშე. უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შერჩევის პროცედურების გაუმჯობესებამ უნდა მოიცვას, როგორც იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ კანდიდატთა შერჩევის, ისე საქართველოს პარლამენტში კენჭისყრის ეტაპი. წარმოდგენილი კანონპროექტი ვერ იქონიებს არსებით გავლენას უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შერჩევის პროცესში არსებულ იმ ფუნდამენტურ პრობლემებზე, რომლებიც არაერთ ადგილობრივ თუ საერთაშორისო ანგარიშებში არის აღნიშნული.
[1] იხ. კოალიციის “დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის” წინადადებები უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევის კრიტერიუმებთან და პროცედურასთან დაკავშირებით. ელექტრონულად ხელმისაწვდომია - http://coalition.ge/files/statement_2019_01_24.pdf;
ასევე,  კოალიციის მიმართვა ვენეციის კომისიისა და ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ბიუროსადმი უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევის კანონპროექტთან დაკავშირებით. ელექტრონულად ხელმისაწვდომია - http://coalition.ge/index.php?article_id=204&clang=0;
ეუთო/ODHIR-ის მიერ საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა წარდგენისა და დანიშვნის შესახებ მომზადებული მეორე ანგარიში. ელექტრონულად ხელმისაწვდომია - https://www.osce.org/files/f/documents/3/1/443497_0.pdf;

The Coalition Statement on the Draft Amendments to the Organic Law of Georgia on Common Courts Initiated in the Parliament of Georgia
Statements | Rule of Law, Human Rights and Freedom of Media 8 September 2020
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary believes that the proposed draft amendments to the Law of Georgia on Common Courts are fragmented and do not address the challenges and problems that are characteristic not only to the process of selection of Supreme Court judges, but also to the judiciary, in general. The bill is concerned with the duty of the High Council of Justice to make reasoned decisions regarding Supreme Court judicial candidates, as well as with candidates’ ability to appeal these decisions.
In 2019, in the process of development of procedures for the selection of Supreme Court judges, the Coalition as well as international organizations submitted their opinions and recommendations to the Parliament. The recommendations proposed to introduce safeguards ensuring a merit-based, transparent and impartial process.[1] The Parliament did not consider a large part of these recommendations. Correspondingly, the selection process revealed a number of problems, which eventually affected its quality. The Parliament of Georgia also did not consider the Coalition’s recommendations to refrain from the appointment of a number of Supreme Court judges, whose qualifications, integrity, and credibility were questionable.
The Coalition believes that the proposed amendments will not alter the current state of the Georgian judiciary. It is impossible to improve the judicial selection process without reforming the High Council of Justice. Improvements of the procedures for the selection of Supreme Court judges should encompass the process of selection of candidates by the High Council of Justice, as well as the voting stage in the Parliament of Georgia. The proposed amendments will not essentially address fundamental problems pertinent to the process of a selection of Supreme Court judges, which have been noted in several local and international reports.
[1] See the Coalition for an Independent and Transparent Judiciary Proposals for Supreme Court Justice Selection Criteria and Procedures at http://coalition.ge/index.php?article_id=200&clang=1;
Also, see the Coalition Letter to the Venice Commission and OSCE/ODIHR on the Draft Law on the Selection of Supreme Court Justices http://coalition.ge/index.php?article_id=204&clang=1;
Also, the OSCE/ODIHR Second Report on the Nomination and Appointment of Supreme Court Judges in Georgia at https://www.osce.org/files/f/documents/3/1/443497_0.pdf.